Интеллектуал мулк соҳаси, архив иши ва юридик таълимни ривожлантириш бўйича таклифлар тақдимот қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев 21 ноябрь куни интеллектуал мулк, архив иши ва юридик таълим соҳаларини ислоҳ қилишга қаратилган таклифлар тақдимоти билан танишди.
Кейинги йилларда интеллектуал мулк соҳасида кенг кўламли ишлар амалга оширилди. Соҳада 51 та норматив-ҳуқуқий ҳужжат қабул қилиниб, Ўзбекистон 8 та халқаро шартномага қўшилди. Интеллектуал мулк ҳимояси кучайтирилиб, унга оид ҳуқуқбузарликлар учун маъмурий жазо қатъийлаштирилди, жиноий жавобгарлик белгиланди. Божхонада “ex officio” тартиб-таомили киритилиб, контрафакт товарларни йўқ қилиш тартиби жорий этилди, ҳар йили “Контрафактсиз ой” ойлиги ўтказилмоқда.
Интеллектуал мулк объектларининг сони 102 мингтадан ошди, хорижда маҳаллий ва Ўзбекистонга кирган хорижий брендлар муҳофазаси кенгайтирилди, Самарқанд нони, Чуст пичоқлари, Марғилон адраси каби 23 та географик кўрсаткич рўйхатдан ўтказилди.
Бу ишлар натижасида мамлакатимиз Глобал инновациялар индексида 14 поғона юқорилаб, 79-ўринга кўтарилди.
Тақдимотда соҳани янада ривожлантириш режалари кўриб чиқилди. Жумладан, Бутунжаҳон интеллектуал мулк ташкилоти билан ҳамкорликда Интеллектуал мулк соҳасини ривожлантириш миллий стратегиясини ишлаб чиқиш кўзда тутилган.
Режага кўра, патент ва гувоҳномаларга ўзгартириш киритиш жараёнлари соддалаштирилади, 5 та композит ва 4 та проактив хизмат кўрсатиш йўлга қўйилади.
Шунингдек, интеллектуал мулкдан фойдаланиш ҳолати Тадбиркорлик субъектларининг барқарорлик рейтингида инобатга олинадиган тартиб жорий қилинади.
Барча олий таълим ва илмий-тадқиқот муассасаларида патентлаш, ишлаб чиқаришга киритиш ҳамда тижоратлаштиришга кўмаклашиш марказларини очиш, дастлаб Миллий университетда, кейинчалик яна 4 та олийгоҳда “Интеллектуал мулк объектлари менежменти” йўналишини ташкил этиш кўзда тутилган.
Ижодкорлар ва мутахассисларни рағбатлантириш мақсадида ҳар йили 5 та номинация бўйича “Энг яхши интеллектуал мулк объектлари” танловини ўтказиш таклиф қилинди. “Интеллектуал мулк соҳасини ривожлантиришга қўшган ҳиссаси учун” махсус кўкрак нишони таъсис этилиб, 26 апрель – Бутунжаҳон интеллектуал мулк кунида топшириб борилиши белгиланди.
Миллий географик кўрсаткичлар тизимини мустаҳкамлаш муҳимлиги қайд этилди. Етмишга яқин географик кўрсаткични рўйхатдан ўтказиш, Лиссабон тизимига аъзо бўлиш орқали миллий маҳсулотлар қийматини ва экспорт салоҳиятини ошириш муҳимлиги таъкидланди.
Архив ишини модернизация қилиш масалалари муҳокама қилинар экан, бугунги кунда юртимиз архивларида 16 миллионта ҳужжат тўплами, шу жумладан, 1,3 миллионта алоҳида қимматли ва ноёб ҳужжатлар сақланаётгани қайд этилди. Бухоро амири қушбегиси маҳкамаси ва Хива хонлиги девонхонаси ҳужжатлари ЮНЕСКОнинг “Жаҳон хотираси” рўйхатига киритилган.
Шу билан бирга, ҳужжатларни рақамлаштириш суръати йилига атиги 2 фоизни ташкил қилмоқда. 2030 йилга қадар архив фондининг рақамлашув даражасини 60 фоизга етказиш, алоҳида қимматли ва ноёб ҳужжатларни тўлиқ рақамлаштириш зарурлиги қайд этилди.
Бунинг учун соҳадаги ахборот тизимларини Ягона миллий архив ахборот тизимига бирлаштириш, ҳужжатларни радиочастотали идентификация (RFID) технологияси орқали ҳисобга олиш ва онлайн кузатиш тизимини жорий этиш, ҳужжатларни таснифлаш ва таниш жараёнига сунъий интеллект технологияларини жорий қилиш режалаштирилган. Туман (шаҳар) архивларининг вазифалари ҳудудий архив бошқармаларига ўтказилади.
“Шажара” ахборот тизимини йўлга қўйиш таклифи билдирилди. Янги хизмат фойдаланувчиларга ўз шажарасини яратиш, туғилиш, никоҳ ва ўлим ҳақидаги маълумотларни, генетик маълумотлар асосида узоқ қариндошларини излаш имконини яратади.
Юридик таълим ва фанни янада ислоҳ қилиш масалалари кўриб чиқилди.
Тошкент давлат юридик университетида клиник ва дуал таълимни жорий қилиш режалаштирилган. Талабаларнинг амалиёт дарслари улуши 50 фоизга етказилади, фуқаролик, жиноят ва бизнес ҳуқуқи йўналишларида юридик клиникалар ташкил этилади. Замонавий ҳуқуқ талабларидан келиб чиқиб, “Рақамли ҳуқуқ” ва “Корпоратив ҳуқуқ ва бошқарув” каби янги таълим йўналишлари очилади.
Шу билан бирга, “таълим – тадқиқот – амалиёт” занжири асосида факультетларнинг ташкилий тузилмасини янгилаш ва кафедраларни босқичма-босқич шуъбаларга айлантириш, университетнинг профессорлар кенгашини ташкил этиш таклиф этилди.
Тақдимотда қонунчиликдаги бўшлиқларни бартараф этиш ва тартибга солиш юкини камайтиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Бу ишлар доирасида аҳамияти ва долзарблигини йўқотган 800 га яқин меъёрий ҳужжатни бекор қилиш, 77 та ҳужжатни қайта кўриб чиқиш, тадбиркорлар учун 15 дан зиёд ортиқча талабларни қисқартириш орқали бизнес юритиш шароитларини енгиллаштириш режалаштирилган. Қонунлар самарадорлигини баҳолаш орқали коллизион норма ва ҳуқуқий бўшлиқлар бартараф этиб борилади.
Президентимиз тақдим этилган янгиланишларни тизимли жорий этиб, муҳокама қилинган соҳаларда самарадорликни, аҳоли ва тадбиркорлар учун қулайликларни янада ошириш зарурлигини таъкидлади.

Представлены предложения по развитию сферы интеллектуальной собственности, архивного дела и юридического образования
Президент Шавкат Мирзиёев 21 ноября ознакомился с презентацией предложений по реформированию сфер интеллектуальной собственности, архивного дела и юридического образования.
В последние годы в сфере интеллектуальной собственности осуществлена широкомасштабная работа. Принят 51 нормативно-правовой документ, Узбекистан присоединился к 8 международным договорам. Усилена защита интеллектуальной собственности – за правонарушения в этой области ужесточена административная и введена уголовная ответственность. В таможенной сфере внедрена процедура “ex officio”, введен порядок уничтожения контрафактной продукции, а также ежегодно проводится Месячник без контрафакта.
Количество объектов интеллектуальной собственности превысило 102 тысячи, расширена защита как местных брендов за рубежом, так и иностранных брендов на рынке Узбекистана. Зарегистрированы 23 географических указания, включая самаркандский хлеб, чустские ножи, маргиланский адрас.
В результате проводимой работы наша страна поднялась на 14 позиций и заняла 79-е место в Глобальном инновационном индексе.
На презентации рассмотрены планы по дальнейшему развитию сферы. В частности, со Всемирной организацией интеллектуальной собственности предусматривается разработать Национальную стратегию развития сферы интеллектуальной собственности.
Согласно планам, будет упрощена процедура внесения изменений в патенты и свидетельства, а также внедрены 5 композитных и 4 проактивных услуги.
Кроме того, состояние использования интеллектуальной собственности будет учитываться в Рейтинге устойчивости субъектов предпринимательства.
Во всех высших учебных заведениях и научно-исследовательских учреждениях планируется открыть центры содействия патентованию, внедрению в производство и коммерциализации. В Национальном университете, а затем еще в четырех вузах намечено создать направление “Менеджмент объектов интеллектуальной собственности”.
Для стимулирования авторов и специалистов предложено ежегодно проводить конкурс “Лучшие объекты интеллектуальной собственности” по 5 номинациям. Будет учрежден специальный нагрудный знак “За вклад в развитие сферы интеллектуальной собственности”, который будет вручаться 26 апреля – в Международный день интеллектуальной собственности.
Отмечена важность укрепления системы национальных географических указаний. Подчеркнута значимость регистрации около семидесяти географических указаний, повышения ценности и экспортного потенциала национальных брендов за счет и присоединения к Лиссабонской системе.
В ходе обсуждения вопросов модернизации архивного дела отмечено, что сегодня в отечественных архивах хранится 16 миллионов единиц хранения, в том числе 1,3 миллиона особо ценных и редких документов. Архивы канцелярии кушбеги Бухарского эмира и канцелярии Хивинского ханства внесены в Реестр ЮНЕСКО “Память мира”.
Вместе с тем, темпы оцифровки документов составляют всего 2 процента в год. Было отмечено, что к 2030 году необходимо довести уровень оцифрованности архивного фонда до 60 процентов, а особо ценные и редкие документы оцифровать полностью.
Для этого планируется интегрировать отраслевые информационные системы в Единую национальную информационную систему архивов, внедрить систему учёта и онлайн-отслеживания документов с использованием технологии радиочастотной идентификации (RFID), а также использовать технологии искусственного интеллекта в процессах классификации и распознавания документов. Функции районных (городских) архивов будут переданы региональным управлениям по архивному делу.
Предложено также создать информационную систему “Шажара”. Новая услуга позволит пользователям создавать собственное генеалогическое древо, искать информацию о рождении, браке и смерти, а также дальних родственников на основе генетических данных.
Рассмотрены вопросы дальнейшего реформирования юридического образования и науки.
В Ташкентском государственном юридическом университете планируется внедрение клинического и дуального образования. Доля практики в обучении студентов будет доведена до 50 процентов, будут созданы юридические клиники по направлениям гражданского, уголовного и предпринимательского права. Исходя из современных требований сферы, будут открыты новые образовательные направления “Цифровое право” и “Корпоративное право и управление”.
Вместе с тем предложено обновить организационную структуру факультетов по принципу “образование – исследование – практика” с поэтапным преобразованием кафедр в отделения, а также создать Совет профессоров университета.
В ходе презентации особое внимание уделено устранению пробелов в законодательстве и снижению регуляторной нагрузки.
В рамках этой работы планируется отменить около 800 утративших свою значимость и актуальность нормативных документов, пересмотреть 77 документов, сократить более 15 избыточных требований к предпринимателям, облегчив условия ведения бизнеса. Путем оценки эффективности законов будут последовательно устраняться коллизионные нормы и правовые пробелы.
Президент подчеркнул необходимость системного внедрения представленных инициатив, а также дальнейшего повышения эффективности, удобств для населения и предпринимателей в рассмотренных сферах.