Покистон ОАВ: Президент Шавкат Мирзиёев: Бизнинг кучимиз – бирликда, муваффақият сари йўлимиз – дўстлик ва ҳамкорликда
Покистоннинг етакчи оммавий ахборот воситалари шу йилнинг 15-16 ноябрь кунлари Тошкентда бўлиб ўтган Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг еттинчи Маслаҳат учрашувини кенг ёритди.
Хусусан, ушбу мамлакатнинг марказий “Global News Pakistan”, “Daily Spokesman”, “Islamabad Post” ва “Pakistan in the World” нашрларида “Ўзбекистон Президенти янги форматдаги минтақавий ҳамкорликнинг устувор йўналишларини кўрсатиб ўтди” сарлавҳали мақолаларни эълон қилди.
Уларда 16 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг еттинчи Маслаҳат учрашуви бўлиб ўтгани хабар қилинган.
Маълум қилинганидек, саммитда Озарбайжон Президенти Илҳом Алиев, Тожикистон Президенти Эмомали Раҳмон, Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедов, Қирғизистон Президенти Садир Жапаров, Қозоғистон Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев, шунингдек, БМТнинг Марказий Осиё мамлакатлари учун превентив дипломатия бўйича минтақавий маркази раҳбари Каха Имнадзе иштирок этди.
Саммит аввалида Ўзбекистон етакчиси Озарбайжон Маслаҳат учрашувлари форматига тўла ҳуқуқли аъзо сифатида қўшилганини мамнуният билан эълон қилди. Ўзбекистон етакчиси таъкидлаганидек, бу қарор муштарак тарих, қардошлик ришталари, маънавий ва маданий яқинлик билан узвий боғланган халқларимиз манфаатларига тўлиқ жавоб беради.
“Шунингдек, Ўзбекистон раҳбари ушбу стратегик қадам Маслаҳат учрашувларига кучли шиддат беришига, савдо-иқтисодий, инвестициявий ва маданий-гуманитар ҳамкорликни кенгайтириш, барқарор тараққиёт масалалари бўйича ҳамжиҳатликда қарорлар ишлаб чиқиш учун янги уфқлар очишига ишонч билдирди”, – дейилган нашрларда.
"Моҳиятан биз Марказий Осиё ва Жанубий Кавказ ўртасида мустаҳкам кўприк барпо этмоқдамиз, ҳамкорликнинг ягона маконини шакллантиришга йўл очмоқдамиз. Бу икки минтақанинг стратегик боғлиқлиги ва барқарорлигини кучайтириши шубҳасиз”, – дея Президент Шавкат Мирзиёев сўзларидан иқтибос келтирган Покистон ОАВ.
Сўнг Ўзбекистон етакчиси кейинги йилларда минтақада амалга оширилаётган интеграция жараёнларини қисқача таҳлил қилди. Очиқ мулоқот ва биргаликдаги фаол саъй-ҳаракатлар туфайли минтақа учун долзарб бўлган қатор муаммоларга самарали ечимлар топилгани таъкидланди.
Ўзбекистон Президенти ўз маърузасида, минтақа жаҳон иқтисодиётига фаол интеграциялашаётганини, инвестициявий жозибадорлик ошаётганини, учинчи бозорларга экспорт қилиш имкониятлари кенгаяётганини ва транзит салоҳият ўсаётганини таъкидлади. Ўтган йили минтақа мамлакатлари ўртасидаги ўзаро савдо ҳажми 10,7 миллиард долларга етди, Марказий Осиёга киритилган инвестицияларнинг умумий ҳажми 17 фоизга кўпайди.
Маърузада хавфсизлик ва барқарорликни таъминлаш, терроризм ва экстремизм, трансчегаравий жиноятчилик таҳдидларига қарши курашиш масалалари бўйича тизимли чоралар кўрилаётгани алоҳида урғуланди.
Покистон ОАВ маълум қилганидек, Президент "Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон" темир йўли ва Трансафғон транспорт йўлаги қурилиши минтақалараро транспорт боғлиқлигининг устувор лойиҳалари сифатида қайд этди.
“Нутқда минтақавий хавфсизлик ва барқарорликни таъминлаш нуқтаи назаридан саммитда қабул қилинаётган ҳужжатлар – Минтақавий хавфсизлик ва барқарорлик концепцияси ҳамда Таҳдидлар ва хатарлар каталоги юқори баҳоланди. Афғонистондаги вазиятнинг хавфсизликка таъсирини ҳисобга олган ҳолда ва бутун минтақанинг барқарор ривожланиши учун ушбу мамлакатни минтақавий инфратузилма, энергетика ҳамда транспорт лойиҳаларига интеграция қилиш муҳимлиги таъкидланди. Шу нуқтаи назардан Ўзбекистон етакчиси яқинда ўтказилган “Фарғона тинчлик форуми”ни анъанавий халқаро форумга айлантириш зарурлигини билдирди”, – дея урғуланган материалларда.
Ўзбекистон етакчиси сўзининг якунида бугун қабул қилинаётган ҳужжатлар ва илгари сурилаётган ташаббусларда барқарор, хавфсиз ва фаровон Марказий Осиёни барпо этишдек умумий мақсад мужассам эканини таъкидлади.
“Алоҳида таъкидламоқчиман: бизнинг кучимиз – бирликда, муваффақият сари йўлимиз – дўстлик ва ҳамкорликда. Фақат ҳамжиҳат бўлиб, ўзаро ҳурмат, бирдамлик ва стратегик ёндашувларга таяниб, эзгу мақсадларимизга эришишимиз мумкин”, – дея Ўзбекистон Президенти сўзларидан иқтибос келтирган Покистон ОАВда эълон қилинган мақолаларда.

Pakistani Media: President Shavkat Mirziyoyev: Our strength lies in unity, and our path to success is through friendship and cooperation
Leading Pakistani media extensively covered the Seventh Consultative Meeting of the Heads of Central Asian States, held in Tashkent on 15–16 November.
In particular, Pakistan’s leading media outlets - Global News Pakistan, Daily Spokesman, Islamabad Post, and Pakistan in the World - have published in-depth articles under the headline "President of Uzbekistan outlines key priorities for regional cooperation in a new format".
They reported that on 16 November, the Seventh Consultative Meeting of the Heads of Central Asian States was held under the chairmanship of the President of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev.
According to reports, the summit was attended by Ilham Aliyev, President of Azerbaijan, Emomali Rahmon, President of Tajikistan, Serdar Berdimuhamedow, President of Turkmenistan, Sadyr Japarov, President of Kyrgyzstan, and Kassym-Jomart Tokayev, President of Kazakhstan, as well as Kaha Imnadze, Head of the United Nations Regional Centre for Preventive Diplomacy for Central Asia.
At the opening of the summit, the President of Uzbekistan warmly announced Azerbaijan’s accession as a full-fledged member of the Consultative Meetings. As emphasized by Leader of Uzbekistan, this decision fully reflects the shared history, fraternal ties, and the close spiritual and cultural affinities that bind their peoples, serving the best interests of the region.
The reports also noted that the President of Uzbekistan expressed confidence that this strategic step would inject new momentum into the Consultative Meetings, open fresh horizons for expanding trade, economic, investment, and cultural-humanitarian cooperation, and foster consensus in addressing sustainable development issues.
"In essence, we will build a strong bridge between Central Asia and the South Caucasus, paving the way for the formation of a unified space for cooperation, which will undoubtedly strengthen the strategic connectivity and resilience of both regions", - Pakistani media quoted President Shavkat Mirziyoyev as saying.
Subsequently, President of Uzbekistan provided a concise analysis of the integration processes underway in the region over recent years. He emphasized that through open dialogue and joint proactive efforts, effective solutions have been found for a number of pressing regional challenges.
In his address, President of Uzbekistan highlighted that the region is actively integrating into the global economy, increasing its investment attractiveness, expanding opportunities for exports to third markets, and enhancing transit potential. Last year, the volume of mutual trade among regional countries reached USD 10.7 billion, while total investment in Central Asia grew by 17 percent.
The address also underscored systematic measures being taken to ensure security and stability, as well as to combat threats from terrorism, extremism, and transnational crime.
According to Pakistani media, the President highlighted the construction of the "China–Kyrgyzstan–Uzbekistan" railway and the Trans-Afghan transport corridor as priority projects for enhancing interregional transport connectivity.
The address emphasized that, from the perspective of regional security and stability, the documents adopted at the summit - Regional Security and Stability Concept and the Catalogue of Threats and Risks were highly valued. Considering the impact of the situation in Afghanistan on security and the need for sustainable development across the region, the integration of Afghanistan into regional infrastructure, energy, and transport projects was deemed essential. In this context, President of Uzbekistan highlighted the necessity of transforming the recently held "Fergana Peace Forum" into a regular international forum.
In conclusion, President of Uzbekistan emphasized that the documents being adopted today and the initiatives being advanced embody a shared goal: the establishment of a stable, secure, and prosperous Central Asia.
"I want to underscore that our strength lies in unity, and our path to success is through friendship and cooperation. Only by uniting, based on mutual respect, solidarity, and a strategic vision, will we achieve our noble goal", – Pakistani media quoted President Shavkat Mirziyoyev as saying.