Камбағалликни қисқартириш ва аҳоли бандлигини таъминлаш бўйича устувор вазифалар белгилаб олинди
Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 19 ноябрь куни камбағалликни қисқартириш ҳамда аҳоли бандлигини таъминлаш борасидаги ишлар сарҳисоби ва келгуси йил учун устувор вазифалар юзасидан видеоселектор йиғилиши бўлиб ўтди.
Таъкидланганидек, ўтган даврда бу йўналишдаги ишларни қуйида тўғри ташкил қилиш, маҳаллама-маҳалла юриб, янги ташаббусларни топиб, одамлар ҳаётини яхшилашга масъул бўлган вилоят, туман ҳокимлари ва улар ходимларининг моддий ва техник имкониятлари тубдан яхшиланди.
Жорий йил бошидан ишсизлик 4,9 фоизга тушди (ўтган йили 5,5 фоиз бўлган). Айниқса, Бухоро, Когон, Навоий, Зарафшон, Ғозғон, Самарқанд, Ширин шаҳарларида ишсизлик 4 фоиздан пасайиб, илк бор “табиий ишсизлик” даражасига яқинлашди.
Эҳтиёжманд 302 минг оила камбағалликдан чиқди. Йил якунигача камбағаллик даражаси 6 фоизгача камайиши кутилмоқда (ўтган йили 8,9 фоиз бўлган).
Шароити оғир бўлган Ховос, Мирзаобод, Оқолтин, Дўстлик, Пахтакор, Фориш, Бўстон, Вобкент, Миришкор, Мингбулоқ, Узун ва Пискентда камбағал оилаларнинг сони 4,5 баробаргача камайди. Илгари қийин аҳволда бўлган 105 минг оила даромад кўришни бошлади.
Жорий йилда илк бор 1 минг 435 та маҳалла “камбағалликдан холи” ҳудудга айланди.
Шу билан бирга, айрим туманларнинг ҳокимлари катта ресурси ва маблағи бўла туриб, ишларни ўз ҳолига ташлаб қўйгани, одамларга имкониятига яраша тайёр лойиҳа бермагани танқид қилинди.
Шу боис, Денов тумани ҳокими ва унинг биринчи ўринбосари, Чироқчи тумани ҳокими ва унинг биринчи ўринбосари ишдан олиниши, яна 20 та туман ҳокимига ўрнатилган тартибда тегишли чора кўрилиши белгиланди.
Умуман, камбағалликни қисқартириш ва бандлик режаларини бажаришдаги масъулиятсизлик учун йил бошидан 261 нафар масъул ишдан олингани, яна 492 нафарига интизомий жазо берилгани маълум қилинди.
Келгуси йилда камбағаллик ва ишсизлик даражасини 4,5 фоиздан камайтириш мутасаддиларнинг асосий вазифаси бўлиши қайд этилди. Бунинг учун келгуси йилда иқтисодиётга 450 триллион сўм кредит ажратилиши, 140 триллион сўми маҳалладаги кичик ва ўрта лойиҳалар учун берилиши белгиланди.
Давлатимиз раҳбари бу борадаги ишларни ташкил қилишнинг асосий йўналишларини белгилаб берди.
Биринчиси – қурилиш орқали аҳолини ишли ва даромадли қилиш.
Келгуси йилда мамлакатимизда 675 триллион сўмлик инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш режалаштирилган. Шундан 380 триллион сўми қурилиш ишларига тўғри келади. 140 минг хонадонли кўп қаватли уй-жой қуриш мақсад қилинган.
Ҳар бир ҳоким бундан самарали фойдаланиб, қурилиш соҳасининг ўзидан камида 20-25 минг, яратилган инфратузилма орқали 10 минг кишини бандлигини таъминлаши мумкинлиги қайд этилди.
Энг катта янгилик – 2026 йилда илк бор маҳалла инфратузилмасини ривожлантириш учун 20 триллион сўм вилоятларнинг ўзига берилади.
Иккинчи йўналиш – сервис лойиҳаларини кўпайтириб, аҳоли бандлигини таъминлаш.
Мамлакатимизда энг юқори ўсиш суръатини таъминлаётган соҳа хизматлар соҳаси экани таъкидланди. Лекин вилоят, туман ҳокимлари хизматлар соҳасига катта суръат бераётган туризмни ривожлантириш орқали иш ўринларини яратиш ва аҳоли даромадини кўпайтириш имкониятларини тўлиқ ишга солмаётгани кўрсатиб ўтилди.
Туризм салоҳияти юқори 150 та маҳалланинг инфратузилмаси яхшиланса, бу ерларда хизматлар ҳажмини 10 триллион сўмга етказиш, 45 минг нафар одамни савдо ва сервисда банд қилиш мумкин.
Шу боис, келаси йилда 150 та маҳалланинг ҳар бирига инфратузилма учун 3-5 миллиард сўмдан берилади. Туман банклари бу жойларда меҳмон уйларини барпо этиш учун 150 миллион сўмгача имтиёзли кредит ажратишни йўлга қўяди.
Чегара ва анклав ҳудудлардаги маҳаллаларга олиб борувчи йўлларни таъмирлаб, у ерда меҳмон уйлари, дам олиш маскани, савдо-сервис обектлари ташкил қилиш орқали оилаларнинг даромадини кўпайтириш муҳимлиги таъкидланди. Ушбу маҳаллаларда дам олиш ва сервис обектларини қуриш лойиҳалари учун 1 триллион сўм ресурс ажратиш топширилди.
Бундан ташқари, соҳил ва йўл бўйида сервисни ривожлантириш бўйича 500 та маҳалла танлаб олинган. Туман банклари бу жойларда камида 5 та доимий иш ўрни яратадиган лойиҳаларга 1 миллиард сўмгача кредит беришни йўлга қўяди.
Шу йилнинг ўзида 255 та туну кун ишлайдиган кўча ишга тушди. Уларда 11 минг хизмат кўрсатиш объектлари иш бошлади, 27 мингга яқин аҳолининг бандлиги таъминланди. Келгуси йилда бунга қўшимча яна 200 та шундай кўчани ташкил қилиш режалаштирилган.
Бир ойда аниқ “йўл харитаси”ни тузиб, ишни бошлаб юборган ҳокимларга ҳар бир кўча инфратузилмаси учун 4 миллиард сўмгача маблағ ажратилиши белгиланди.
Овқатланиш, савдо ва сервис соҳасида ўзининг брендини яратган корхоналар бутун республика бўйлаб 100-150 тадан филиалини очиш ниятида.
Бу борада вилоят ҳокимликларига миллий брендларга кўмаклашиш топширилди. Агар брендлар янги очиладиган филиал учун ходимларни ўзим ўқитаман, деса, бунинг харажати Бандлик жамғармасидан қоплаб берилади. Филиалини кўпайтириш истагидаги брендлар учун янги молиявий инструментлар жорий қилиниб, 2026 йилда бунга 500 миллиард сўм йўналтирилади.
Учинчи йўналиш – саноат лойиҳалари орқали доимий иш ўринларини кўпайтириш.
Келгуси йилда ҳудудлардаги корхоналарда 52 миллиард долларлик саноат маҳсулотларини ишлаб чиқариш режа қилинган. Мутасаддилар маҳаллий саноат тармоқларида 22 миллиард долларлик 3,5 мингта лойиҳани ишга тушириб, 130 минг доимий иш ўрни ташкил қилиши зарурлиги қайд этилди.
Ҳозирда 400 та маҳалла мебелчилик, ҳунармандчилик ва тикувчиликка ихтисослашган. Тадбиркорларнинг жойи кенгайтириб берилса, ҳар бири яна 5-10 кишини ишга олишга тайёр.
Шу муносабат билан туман ҳокимларига келаси йилда саноатга ихтисослашган бундай маҳаллаларда 50 та “микросаноат маркази”ни ишга тушириб, 10 минг нафар одамни ишли қилиш топширилди. Бу марказларнинг инфратузилмаси учун 200 миллиард сўм ажратилади.
Тўртинчи йўналиш – қишлоқ хўжалиги ҳисобидан аҳоли даромадларини ошириш.
Камбағалликни қисқартиришда аҳолига 232 минг гектар ер бўлиб берилгани натижасида 770 минг одам даромад манбаига эга бўлди. Лекин тажрибаси етишмагани, сифатли уруғ, маҳсулотига бозор топишга қийналгани учун уларнинг учдан бирида даромад камлиги кўрсатиб ўтилди.
Шу муносабат билан Термиз туманидаги Томорқа мактаби тажрибасини барча ҳудудларда жорий қилиш, ҳар бир вилоятда камида 5 тадан бундай мактабларни ташкил қилиб, ижарага ер олган одамларни сердаромад экин экишга ўргатиш топширилди. Деҳқонлар ижарага олган ерида етиштирган маҳсулотни кафолатли сотиши учун “Экспортчи кооперативлари” ташкил қилинади.
Бешинчи йўналиш – эҳтиёжманд оилаларнинг ижтимоий ҳимоясини кучайтириш.
Янги йилдан “Тенг имкон – инклюзив бандлик” лойиҳасини жорий этиб, ногиронлиги бўлган 40 минг одамни ишли қилиш муҳим экани таъкидланди. Бандлик жамғармасидан уларга 30 миллион сўмгача фоизсиз ссуда ажратиш йўлга қўйилади.
Камбағалликка қайта тушиш хавфи мавжуд оилаларга ижтимоий ёрдам ва имтиёзлар сақлаб қолинади. Уларга 6 ой мобайнида моддий ёрдам ва болалар нафақаси тўланиши давом эттирилади, боғча ва тўгарак харажатини қоплаш, даволаниш ордери каби 110 та ижтимоий хизмат ва ёрдамдан 12 ой давомида қўшимча фойдаланиш имкони берилади.
Бундан ташқари, оғир ҳаётий вазият сабабли камбағалликка тушиб қолиши хавфи юқори бўлган оилаларни олдиндан аниқлаб, уларга манзилли ёрдам кўрсатиш йўлга қўйилади.
Иш ўринларини “соядан чиқариш” масаласига ҳам тўхталиб ўтилди.
– Улкан мақсадларни маблағи билан бошлаяпмиз. Вазирлар, уларнинг ҳудудий бошқарма ва бўлимлари, вилоят ва туман ҳокимлари, энг асосийси, “маҳалла еттилиги” ишга қаттиқ киришмаса, ўзгариш бўлмайди, – деди давлатимиз раҳбари.
Бош вазирга айтилган топшириқларни вазир ва ҳокимларга 2026 йил учун самарадорлик кўрсаткичлари (KPI) сифатида белгилаб бериш топширилди.
Йиғилишда ҳудуд ва тармоқлар раҳбарларининг ҳисоботлари, тадбиркорларнинг фикр-мулоҳазалари тингланди.

Определены приоритетные задачи по сокращению бедности и обеспечению занятости населения
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 19 ноября состоялось видеоселекторное совещание, посвященное подведению итогов работы и приоритетным задачам на следующий год по сокращению бедности и обеспечению занятости населения.
Как отмечалось, за прошедший период кардинально улучшены материальные и технические возможности хокимов областей и районов, а также их сотрудников, чтобы они правильно организовывали эту работу на низовом уровне, выявляли новые инициатив путем обхода каждой махалли и тем самым улучшали жизнь людей.
С начала этого года уровень безработицы снизился до 4,9 процентов (в прошлом году этот показатель составлял 5,5 процентов). В частности, в городах Бухаре, Кагане, Навои, Зарафшане, Газгане, Самарканде и Ширине безработица опустилась ниже 4 процентов, впервые приблизившись к уровню естественной безработицы.
Вышли из состояния бедности 302 тысяч нуждающихся семей. Ожидается, что к концу года уровень бедности снизится до 6 процентов (с 8,9 процентов в прошлом году).
В Хавастском, Мирзаабадском, Акалтынском, Дустликском, Пахтакорском, Фаришском, Бустанском, Вабкентском, Миришкорском, Мингбулакском, Узунском и Пскентском районах количество малообеспеченных семей сократилось до 4,5 раз. Ранее находившиеся в тяжелом положении 105 тысяч семей начали получать доход.
В этом году впервые 1435 махаллей превратились в “территории, свободные от бедности”.
Вместе с тем подвергнут критике тот факт, что некоторые хокимы районов, обладая значительными ресурсами и средствами, оставили эту работу на самотек, не предоставили людям готовые проекты, соответствующие их возможностям.
В связи с этим было решено освободить от должности хокима Денауского района и его первого заместителя, хокима Чиракчинского района и его первого заместителя, а в отношении еще 20 хокимов районов принять соответствующие меры в установленном порядке.
В целом с начала года за безответственное выполнение планов по сокращению бедности и обеспечению занятости уволен 261 ответственный работник, а в отношении еще 492 лиц применены дисциплинарные взыскания.
Подчеркнуто, что в следующем году основной задачей ответственных лиц станет сокращение уровня бедности и безработицы до уровня менее 4,5 процента. Для этого в экономику будет направлено 450 триллионов сумов кредитов, из которых 140 триллионов сумов предназначены для малых и средних проектов на уровне махаллей.
Глава нашего государства определил основные направления организации работ в этой сфере.
Первое – обеспечение занятости и доходов населения через строительный сектор.
В следующем году в стране планируется реализация инвестиционных проектов на сумму 675 триллионов сумов, из которых 380 триллионов сумов приходятся на сферу строительства. Планируется возведение многоэтажных домов на 140 тысяч квартир.
Отмечено, что каждый хоким, эффективно используя эти возможности, может обеспечить занятость не менее 20-25 тысяч человек непосредственно в строительной сфере и еще около 10 тысяч человек через созданную инфраструктуру.
Главное нововведение – впервые в 2026 году 20 триллионов сумов, предназначенные для развития инфраструктуры махаллей, будут выделены непосредственно в областные бюджеты.
Второе направление – увеличение числа проектов в сфере услуг для обеспечения занятости населения.
Подчеркнуто, этот сектор обеспечивает высокие темпы роста в нашей стране. Вместе с тем указано на то, что хокимы областей и районов не в полной мере используют возможности туризма, оказывающего существенное влияние на динамику сферы услуг, для создания рабочих мест и увеличения доходов населения.
Улучшив инфраструктуру 150 махаллей с высоким туристическим потенциалом, можно увеличить объем услуг до 10 триллионов сумов и трудоустроить 45 тысяч человек в сфере торговли и обслуживания.
Таким образом, в следующем году каждой из 150 махаллей будет выделено от 3 до 5 миллиардов сумов на развитие инфраструктуры. Районные банки выделят льготные кредиты до 150 миллионов сумов на строительство гостевых домов в этих населенных пунктах.
Подчеркнута важность повышения доходов семей в приграничных и анклавных районах за счет ремонта дорог, ведущих к ним, строительства там гостевых домов, баз отдыха, объектов торговли и сервиса. Поручено выделить 1 триллион сумов на реализацию проектов по строительству объектов отдыха и услуг в этих населенных пунктах.
Кроме того, отобрано 500 населенных пунктов для развития сервиса вдоль рек и дорог. Районные банки предоставят кредиты на сумму до 1 миллиарда сумов на реализацию в таких местах проектов при условии создания не менее 5 постоянных рабочих мест.
Только в этом году введено в эксплуатацию 255 круглосуточных улиц. На них заработало 11 тысяч объектов сферы услуг, обеспечена занятость около 27 тысяч жителей. В следующем году планируется создать еще 200 таких улиц.
На каждую улицу хокимам было выделено до 4 миллиардов сумов при условии, что они создадут четкую «дорожную карту» и приступят к работе в течение месяца.
Предприятия, создавшие собственные бренды в сферах общественного питания, торговли и услуг, намерены открыть 100-150 филиалов по всей республике.
Хокимиятам областей поручено оказать содействие национальным брендам в этом деле. Если эти компании выразят готовность самостоятельно обучить сотрудников для открывающегося нового филиала, расходы на это будут покрыты из Фонда занятости. Для поддержки брендов, желающих расширить свои филиалы, будут введены новые финансовые инструменты, на что в 2026 году будет выделено 500 миллиардов сумов.
Третье направление – увеличение количества постоянных рабочих мест за счет реализации промышленных проектов.
В следующем году на предприятиях регионов планируется произвести промышленной продукции на сумму 52 миллиарда долларов. Отмечено, что ответственные лица должны реализовать 3,5 тысячи проектов на сумму 22 миллиарда долларов в отраслях местной промышленности отраслях, что позволит создать 130 тысяч постоянных рабочих мест.
В настоящее время 400 махаллей специализируются на мебельном производстве, ремеслах и швейном деле. Если предпринимателям предоставить дополнительные площади, каждый сможет трудоустроить еще 5-10 человек.
В этой связи хокимам районов поручено в следующем году открыть 50 микроцентров промышленности в таких специализированных махаллях, обеспечив занятость 10 тысяч человек. На инфраструктуру этих центров будет выделено 200 миллиардов сумов.
Четвертое направление – увеличение доходов населения за счет сельского хозяйства.
В рамках сокращения бедности населению было выделено 232 тысячи гектаров земли, благодаря чему 770 тысяч человек получили источник дохода. Однако у трети из них доход остается низким из‑за недостатка опыта, качественных семян и трудностей с реализацией продукции на рынке.
В связи с этим поручено распространить на все регионы опыт Школы приусадебного хозяйства Термезского района, организовав в каждом как минимум по 5 таких школ, чтобы обучать людей, арендующих землю, выращивать высокодоходные культуры. Для гарантированной продажи продукции, выращенной на арендованной земле, будут созданы экспортные кооперативы.
Пятое направление – усиление социальной защиты нуждающихся семей.
С нового года будет реализован проект “Равные возможности – инклюзивная занятость”, в рамках которого предполагается трудоустроить 40 тысяч человек с ограниченными возможностями. Из Фонда занятости им будет предоставлена беспроцентная ссуда до 30 миллионов сумов.
Для семей, находящихся в группе риска повторного попадания в бедность, социальная поддержка и льготы будут сохранены. На протяжении 6 месяцев им продолжат выплачивать материальную помощь и детские пособия, компенсировать расходы на детские сады и кружки, а также предоставлять 110 видов социальных услуг и помощи в течение 12 месяцев, включая выдачу направлений на лечение.
Кроме того, будут заранее выявляться группы семей, подверженные высокому риску попадания в бедность в связи с трудной жизненной ситуацией, с последующим предоставлением им адресной помощи.
Также были затронуты вопросы легализации занятости.
– Мы начинаем реализацию крупных целей с конкретным финансированием. Если министры, их территориальные управления и отделы, хокимы областей и районов, и, что особенно важно, махаллинская семёрка не включатся активно в работу, изменений не будет, – сказал глава нашего государства.
Премьер-министру поручено установить определенные на совещании задачи в качестве ключевых показателей эффективности (KPI) министров и хокимов на 2026 год.
На совещании были заслушаны доклады руководителей регионов и отраслей, а также мнения предпринимателей.