Қишлоқ хўжалигидаги янги ташаббуслар кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев 17 ноябрь куни пахтачиликда самарадорликни илғор тажриба ва технологиялар асосида ошириш, қишлоқ хўжалигини молиявий қўллаб-қувватлаш бўйича таклифлар тақдимоти билан танишди.
Қишлоқ хўжалиги мамлакатимиз иқтисодиётида муҳим ўрин эгаллайди. Соҳанинг иқтисодиётдаги улуши 20 фоизни ташкил этмоқда, унда йилига 467 триллион сўмлик маҳсулот яратилмоқда, 3,5 миллион киши меҳнат қилмоқда. Шу билан бирга, янги ва қайта ишланган аграр маҳсулотлар умумий экспортнинг учдан бир қисмини таъминламоқда.
Тақдимотда пахтачиликда ҳосилдорликни ошириш масалалари атрофлича кўриб чиқилди.
Бунинг учун паст ҳосил олаётган фермерлар билан манзилли ишлаш, илғор агротехнологиялар ва озиқлантириш амалиётларини тўғри жорий этиш, агроном тайёрлаш тизимини тубдан ислоҳ қилиш чоралари белгилаб олинди.
Жумладан, пахтачиликда устоз-шогирд анъаналарини йўлга қўйиш орқали ҳосилдорликни 60 центнердан оширган илғор фермерларни 30 центнердан кам ҳосил олган фермерларга бириктириш таклиф қилинди.
Илғор фермерлар Қишлоқ хўжалиги малака ошириш институтида қайта тайёрланиб, уларга сертификат берилади. Паст ҳосил олган фермерларда ҳосилдорлик камида 50 центнердан ошса, уларга бириктирилган илғор фермерларга 5 миллион сўмдан мукофот пули берилади.
Агрономларни тайёрлаш тизимини такомиллаштириш мақсадида Аграр университет ва соҳада агрономларни тайёрлайдиган бошқа олийгоҳлар битирувчилари учун икки йиллик “дуал таълим” механизми жорий этилади. Илғор кластер ва фермер хўжаликларида амалиёт ўтаган талабаларга стипендия, уларни ўқитган мутахассисларга эса рағбат пули тўланади.
Тақдимотда маҳаллий пахта навларини яратиш ишлари ҳам алоҳида кўриб чиқилди.
Юртимизда пахтачилик бўйича иккита ноёб илмий институт – Геномика маркази ва Пахтачилик институти борлиги, лекин уларнинг имконияти тўлиқ ишга солинмаётгани кўрсатиб ўтилди.
Навларни селекция қилиш асосида пахта уруғчилигини янада ривожлантириш мақсадида ушбу институтларда фитотрон ва репродукцион иссиқхона қуриб бериш топширилди. Натижада янги маҳаллий нав яратишга керак бўлган вақт 2,5 баробар қисқаради, олимларнинг иши тезлашиб, импорт уруғга эҳтиёж қолмайди.
Ғўзани плёнка остига экиш тажрибасини оммалаштириш режалари кўриб чиқилди.
Президентимиз соҳада агродронлардан фойдаланишни кенгайтириш, бу борада мутахассисларни тайёрлаш муҳимлигини кўрсатиб ўтди.
Қишлоқ хўжалигига сунъий интеллект ва рақамли технологияларни жорий этиш масаласи ҳам кун тартибида бўлди. Ҳозирда Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ва хорижий компаниялар ҳамкорлигида бу борада кадрлар тайёрлаш ва илмий инфратузилма яратиш бўйича қилинаётган ишлар тўғрисида маълумот берилди.
Молиявий қўллаб-қувватлаш масалалари ҳам муҳокама қилинди.
2026 йилдан пахта-ғалла, мевалар ва дуккакли экинлар бўйича ҳосилни ихтиёрий суғурталаш тизимини йўлга қўйиш, суғурта мукофотининг 50 фоизини бюджетдан қоплаб бериш таклиф қилинди.
Субсидиялар тизимини соддалаштириш мақсадида ҳозирда турли идоралар томонидан берилаётган 75 турдаги субсидияни ягона платформа орқали ажратиб борадиган Аграр соҳада тўлов агентлигини ташкил этиш ташаббуси билдирилди. Бу фермерлар учун ортиқча оворагарчилик ва бюрократияни кескин камайтиради.

Рассмотрены новые инициативы в сельском хозяйстве
Президент Шавкат Мирзиёев 17 ноября ознакомился с презентацией предложений по повышению эффективности хлопководства на основе передового опыта и технологий, а также финансовой поддержке сельского хозяйства.
Сельское хозяйство занимает важное место в экономике нашей страны. Доля отрасли в экономике составляет 20 процентов, ею производится продукция на 467 триллионов сумов в год и обеспечивается занятость 3,5 миллиона человек. Вместе с тем свежие и переработанные аграрные товары составляют треть всего экспорта.
На презентации подробно рассматрены вопросы повышения урожайности в хлопководстве.
Для этого разработаны меры по адресной работе с малопродуктивными хозяйствами, внедрению передовых агротехнологий и методов подкормки растений, а также кардинальному реформированию системы подготовки агрономов.
В частности, предложено внедрить наставничество в хлопководстве, при котором опытные фермеры с урожайностью свыше 60 центнеров будут закреплены за фермерами, чей урожай составляет менее 30 центнеров.
Передовые фермеры пройдут переподготовку в Институте повышения квалификации и переподготовки кадров сферы сельского хозяйства, получат сертификаты. Если малопродуктивные фермеры достигнут урожайности 50 центнеров с гектара, прикрепленным к ним в качестве наставников фермерам будет выплачиваться денежное вознаграждение в размере 5 миллионов сумов.
В целях совершенствования системы подготовки агрономов будет внедрен механизм двухгодичного «дуального» образования для выпускников Аграрного университета и других вузов, готовящих агрономов. Студентам, проходящим стажировку в передовых кластерах и фермерских хозяйствах, будут выплачиваться стипендии, а специалистам, обучившим их, – стимулирующие выплаты.
На презентации отдельно рассмотрена работа по созданию местных сортов хлопчатника.
Было отмечено, что в нашей стране действуют два уникальных научных института – Центр геномики и биоинформатики и Институт хлопководства, однако их потенциал используется не в полной мере.
С целью дальнейшего развития семеноводства хлопка на основе селекции сортов было поручено построить в этих институтах фитотрон и репродукционную теплицу. В результате сроки разработки нового местного сорта сократятся в 2,5 раза, ускорится работа ученых и исчезнет потребность в импортных семенах.
Обсуждены планы по масштабированию технологии выращивания хлопчатника под пленкой.
Президент отметил важность расширения использования агродронов и подготовки специалистов в этой области.
Была затронута тема внедрения технологий искусственного интеллекта и цифровизации в сельском хозяйстве. Представлена информация о проводимой Министерством сельского хозяйства в сотрудничестве с зарубежными компаниями работе по подготовке кадров и созданию научной инфраструктуры в этом направлении.
Также были подробно обсуждены вопросы финансовой поддержки.
Предложено с 2026 года создать систему добровольного страхования урожая хлопка, зерновых, плодовых и зернобобовых культур с покрытием 50 процентов страховой премии за счет бюджета.
В целях упрощения системы субсидирования предложено создать Агентство по платежам в аграрной сфере, которое объединит в единую платформу 75 видов субсидий, предоставляемых в настоящее время различными ведомствами. Это позволит значительно сократить бюрократические преграды и волокиту для аграриев.