Ўзбекистон ва Туркманистон делегацияларининг кенгайтирилган таркибдаги музокаралари бўлиб ўтди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедовнинг музокаралари кенгайтирилган таркибда икки мамлакат расмий делегациялари иштирокида давом этди.
Учрашув аввалида мамлакатимиз етакчиси Туркманистон Президентининг давлат ташрифи икки халқ ўртасидаги кўп асрлик дўстлик ва яхши қўшничилик ришталари мустаҳкамлигининг яққол тасдиғи эканини таъкидлади.
Ўзбекистон – Туркманистон дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатларини янада кенгайтиришнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Савдо, транспорт, энергетика, сув хўжалиги ва бошқа муҳим соҳаларда амалга оширилган ишларга юқори баҳо берилди.
– Шубҳасиз, ушбу ютуқларда Туркманистон Халқ Маслаҳати Раиси, ҳурматли Гурбангули Бердимуҳамедовнинг улкан ҳиссаси бор, – деди Президентимиз.
Кейинги йилларда ўзаро савдо ҳажми икки бараварга кўпайиб, 1 миллиард доллардан ошди. Маҳсулотлар турини кенгайтириш ва эркин савдо режимидан самарали фойдаланиш орқали бу кўрсаткични 2 миллиард долларга етказиш учун барча имкониятлар мавжудлиги таъкидланди.
“Шовот-Тошҳовуз” чегараолди савдо зонасининг ишга туширилиши ҳам товар айирбошлашни кўпайтиришга хизмат қилади. Ушбу тажрибани бошқа манзилларда, биринчи навбатда, “Олот-Фараб” ҳудудида қўллаш бўйича келишувга эришилди.
Саноат кооперациясини кенгайтириш мақсадида қурилиш материаллари, фармацевтика, озиқ-овқат маҳсулотлари ва бошқа талаб юқори бўлган товарлар ишлаб чиқаришга қаратилган янги лойиҳаларга бизнесни фаол жалб қилиш муҳимлиги таъкидланди.
Энергетика соҳасида самарали ва ўзаро манфаатли ҳамкорлик йўлга қўйилган. Янада кенгроқ лойиҳаларга ўтиш, шу жумладан, истиқболли конларни биргаликда ўзлаштиришга келишиб олинди.
Транспорт соҳаси икки мамлакат иқтисодиётларини боғлайдиган муҳим бўғин ҳисобланади. Юк ташиш ҳажми ўсиб бормоқда, божхона-логистика тартиблари соддалаштирилмоқда. Томонлар Туркманбоши портини биргаликда ривожлантириш ва пойтахтлар ўртасида тўғридан-тўғри авиақатновларни қайта тиклашга келишиб олдилар.
Эришилган келишувларнинг ўз вақтида амалга оширилишини таъминлаш учун йил охиригача Ҳукуматлараро комиссия ва Ишбилармонлар кенгашининг навбатдаги йиғилишлари ўтказилади.
Етакчилар гуманитар соҳа кўп қиррали алоқаларнинг мустаҳкам пойдевори эканлигига урғу бердилар. Урганч ва Тошкентда Туркманистон маданияти кунлари ва туркман фильмлари намойишлари муваффақиятли ўтказилганини таъкидладилар.
Ҳамкорлик суръатини сақлаб қолиш учун томонлар ўзаро концертлар ва театрларнинг ижодий сафарларини мунтазам равишда ўтказиш, Хивада Ёшлар форумини ташкил этиш ва биргаликда фильмлар ишлаб чиқариш амалиётини давом эттиришга келишиб олдилар.
Соғлиқни сақлаш ва тиббиёт фани борасидаги алмашинувлар фаоллашади.
Музокаралар якунида давлат раҳбарлари эришилган барча келишувларни амалга ошириш бўйича кенг қамровли “йўл харитаси”ни қабул қилиш юзасидан масъулларга топшириқ бердилар.

Negotiations of Uzbekistan and Turkmenistan delegations takes place in an expanded format
Negotiations of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov continued in an expanded format with participation of official delegations of the two countries.
At the beginning of the meeting, the leader of our country emphasized that the state visit of the President of Turkmenistan is a vivid confirmation of the unbreakable centuries-old ties of friendship and good neighborliness between the two nations.
Current issues of further expansion of Uzbek-Turkmen relations of friendship, good neighborliness, and strategic partnership were discussed.
High praise was given to the work done in the areas of trade, transport, energy, water management, and other important areas.
- Undoubtedly, this is a huge achievement of the Chairman of the Khalk Maslakhaty of Turkmenistan, distinguished Gurbanguly Berdimuhamedov, - said the President.
Mutual trade has doubled in recent years, exceeding $1 billion. All opportunities for bringing this figure to $2 billion by expanding the range of goods and effectively using the free trade regime were noted.
The launch of the “Shavat-Dashoguz” cross-border trade zone will also contribute to the increase in trade turnover. An agreement has been reached to scale up this experience to other territories, primarily in the “Alat-Farab” region.
In order to expand industrial cooperation, the importance of actively involving businesses in launching new projects for the production of building materials, pharmaceuticals, food products, and other goods in demand was noted.
Effective and mutually beneficial cooperation has been established in the energy sector. It has been agreed to move on to larger-scale projects, including the joint development of promising deposits.
Transport is the connecting link between the economies of the two countries. Freight volumes are growing, customs and logistics procedures are being simplified. The parties agreed to jointly develop the port of Turkmenbashi and resume direct flights between the capitals.
To ensure the timely implementation of the agreements reached, regular meetings of the Intergovernmental Commission and the Business Council will be held before the end of the year.
The leaders noted that the humanitarian sphere is a strong foundation for multifaceted relations. Successful holding of the Days of Turkmenistan Culture and screening of Turkmen films in Urgench and Tashkent were noted.
To maintain the momentum of cooperation, the parties agreed to hold regular mutual concerts and theater tours, organize a Youth Forum in Khiva, and continue the practice of creating joint films.
Exchanges in the field of healthcare and medical science will be intensified.
Following the talks, the heads of state instructed to adopt a comprehensive roadmap for the implementation of all agreements reached.