Ўзбекистон ва Туркманистон делегацияларининг кенгайтирилган таркибдаги музокаралари бўлиб ўтди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедовнинг музокаралари кенгайтирилган таркибда икки мамлакат расмий делегациялари иштирокида давом этди.
Учрашув аввалида мамлакатимиз етакчиси Туркманистон Президентининг давлат ташрифи икки халқ ўртасидаги кўп асрлик дўстлик ва яхши қўшничилик ришталари мустаҳкамлигининг яққол тасдиғи эканини таъкидлади.
Ўзбекистон – Туркманистон дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатларини янада кенгайтиришнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Савдо, транспорт, энергетика, сув хўжалиги ва бошқа муҳим соҳаларда амалга оширилган ишларга юқори баҳо берилди.
– Шубҳасиз, ушбу ютуқларда Туркманистон Халқ Маслаҳати Раиси, ҳурматли Гурбангули Бердимуҳамедовнинг улкан ҳиссаси бор, – деди Президентимиз.
Кейинги йилларда ўзаро савдо ҳажми икки бараварга кўпайиб, 1 миллиард доллардан ошди. Маҳсулотлар турини кенгайтириш ва эркин савдо режимидан самарали фойдаланиш орқали бу кўрсаткични 2 миллиард долларга етказиш учун барча имкониятлар мавжудлиги таъкидланди.
“Шовот-Тошҳовуз” чегараолди савдо зонасининг ишга туширилиши ҳам товар айирбошлашни кўпайтиришга хизмат қилади. Ушбу тажрибани бошқа манзилларда, биринчи навбатда, “Олот-Фараб” ҳудудида қўллаш бўйича келишувга эришилди.
Саноат кооперациясини кенгайтириш мақсадида қурилиш материаллари, фармацевтика, озиқ-овқат маҳсулотлари ва бошқа талаб юқори бўлган товарлар ишлаб чиқаришга қаратилган янги лойиҳаларга бизнесни фаол жалб қилиш муҳимлиги таъкидланди.
Энергетика соҳасида самарали ва ўзаро манфаатли ҳамкорлик йўлга қўйилган. Янада кенгроқ лойиҳаларга ўтиш, шу жумладан, истиқболли конларни биргаликда ўзлаштиришга келишиб олинди.
Транспорт соҳаси икки мамлакат иқтисодиётларини боғлайдиган муҳим бўғин ҳисобланади. Юк ташиш ҳажми ўсиб бормоқда, божхона-логистика тартиблари соддалаштирилмоқда. Томонлар Туркманбоши портини биргаликда ривожлантириш ва пойтахтлар ўртасида тўғридан-тўғри авиақатновларни қайта тиклашга келишиб олдилар.
Эришилган келишувларнинг ўз вақтида амалга оширилишини таъминлаш учун йил охиригача Ҳукуматлараро комиссия ва Ишбилармонлар кенгашининг навбатдаги йиғилишлари ўтказилади.
Етакчилар гуманитар соҳа кўп қиррали алоқаларнинг мустаҳкам пойдевори эканлигига урғу бердилар. Урганч ва Тошкентда Туркманистон маданияти кунлари ва туркман фильмлари намойишлари муваффақиятли ўтказилганини таъкидладилар.
Ҳамкорлик суръатини сақлаб қолиш учун томонлар ўзаро концертлар ва театрларнинг ижодий сафарларини мунтазам равишда ўтказиш, Хивада Ёшлар форумини ташкил этиш ва биргаликда фильмлар ишлаб чиқариш амалиётини давом эттиришга келишиб олдилар.
Соғлиқни сақлаш ва тиббиёт фани борасидаги алмашинувлар фаоллашади.
Музокаралар якунида давлат раҳбарлари эришилган барча келишувларни амалга ошириш бўйича кенг қамровли “йўл харитаси”ни қабул қилиш юзасидан масъулларга топшириқ бердилар.

Состоялись переговоры делегаций Узбекистана и Туркменистана в расширенном формате
Переговоры Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Туркменистана Сердара Бердымухамедова продолжились в расширенном формате с участием официальных делегаций двух стран.
В начале встречи лидер нашей страны подчеркнул,что государственный визит Президента Туркменистана является ярким подтверждением нерушимости многовековых уз дружбыи добрососедства между двумя народами.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего расширения узбекско-туркменских отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства.
Дана высокая оценка проделанной работе в сферах торговли, транспорта, энергетики, водного хозяйства и других важных областях.
– Безусловно, в этом огромная заслуга Председателя Халк Маслахаты Туркменистана уважаемого Гурбангулы Бердымухамедова, – заявил Президент.
Взаимная торговля за последние годы выросла в 2 раза, превысив 1 миллиард долларов. Указано на все возможности для доведения данного показателя до 2 миллиардов за счет расширения номенклатуры и эффективного использования режима свободной торговли.
Наращиванию товарооборота также будет способствовать запуск зоны приграничной торговли «Шават-Дашогуз». Достигнута договоренность о масштабировании данного опыта на другие территории, прежде всего в районе «Алат - Фараб».
В целях расширения промышленной кооперации отмечена важность активного привлечения бизнеса к запуску новых проектов по производству стройматериалов, фармацевтики, продуктов питания и других востребованных товаров.
Выстроено эффективное и взаимовыгодное сотрудничество в энергетике. Условлено перейти к более масштабным проектам, в том числе по совместному освоению перспективных месторождений.
Связующим звеном экономик двух стран является сфера транспорта. Растут объемы грузоперевозок, упрощаются таможенно-логистические процедуры. Стороны договорились совместно развивать порт Туркменбаши, возобновить прямые авиарейсы между столицами.
Для своевременной реализации достигнутых договорённостей до конца года будут проведены очередные заседания Межправительственной комиссии и Делового совета.
Лидеры констатировали, что крепким фундаментом многогранных связей является гуманитарная сфера. Отмечено успешное проведение в Ургенче и Ташкенте Дней культуры Туркменистана и демонстрация туркменских фильмов.
Для поддержания динамики взаимодействия стороны договорились на регулярной основе проводить взаимные концерты и гастроли театров, организовать Форум молодёжи в Хиве, продолжить практику создания совместных фильмов.
Будут активизированы обмены в сфере здравоохранения и медицинской науки.
По итогам переговоров главы государств поручили принять комплексную «дорожную карту» по реализации всех достигнутых договорённостей.