Қозоғистон билан стратегик шериклик ва иттифоқчиликни янада мустаҳкамлашга қаратилган салмоқли келишувлар тўплами имзоланди
Самарали музокаралар якунида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев Қўшма баёнот имзоладилар.
Шунингдек, давлат раҳбарлари Олий Давлатлараро кенгашнинг геология, нодир ер металларини қазиб олиш, трансчегаравий дарёлар оқимини прогноз қилиш бўйича икки томонлама ишчи гуруҳларни тузиш ҳамда Ўзбекистон ва Қозоғистон ҳудудлари раҳбарларининг кенгашини тузиш тўғрисидаги қарорларни қабул қилдилар.
Ташриф давомида яна бир қатор ҳужжатлар имзоланди, жумладан:
– Трансчегаравий сув объектларини биргаликда бошқариш ва улардан оқилона фойдаланиш тўғрисидаги битим;
– Божхона хизмати ваколатхоналарини очиш тўғрисидаги битим;
– Чегараолди ҳудудларда ерусти радио хизматлари томонидан фуқаролик мақсадларида фойдаланиладиган радиочастоталарни ўзлаштиришни мувофиқлаштириш тўғрисидаги битим;
– Қўшма ҳарбий ўқувларни ўтказиш тўғрисидаги битим;
– Қўшма инвестиция платформасини яратиш тўғрисидаги ҳадли битим;
– 2026-2027 йилларга мўлжалланган туризм соҳасида ҳамкорлик бўйича қўшма ҳаракатлар режаси;
– Адлия вазирликлари ўртасида 2025-2026 йилларга мўлжалланган ҳамкорлик дастури;
– Тоғ-кон саноатида ҳамкорликни ривожлантириш тўғрисидаги меморандум;
– Ўзбекистон Ёшлар ишлари агентлиги ва “Ассамблея жастары” жамоат бирлашмаси ўртасида ҳамкорлик тўғрисидаги меморандум;
– Соғлиқни сақлаш вазирликлари ўртасида ихтисослаштирилган тиббий ёрдам кўрсатиш соҳасида ўзаро англашув меморандуми;

Подписан солидный пакет соглашений, нацеленных на дальнейшее укрепление стратегического партнерства и союзничества с Казахстаном
По итогам состоявшихся плодотворных переговоров Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев подписали Совместное заявление.
Главами государств также приняты решения Высшего Межгосударственного совета о создании двусторонних рабочих групп по геологии, добыче редких и редкоземельных металлов, прогнозированию водности трансграничных рек, об учреждении Совета глав регионов Узбекистана и Казахстана.
В ходе визита подписан ряд других документов, в числе которых:
– Соглашение о совместном управлении и рациональном использовании трансграничных водных объектов;
– Соглашение об открытии представительств таможенных служб;
– Соглашение о координации на приграничных зонах радиочастотных присвоений, используемых наземными радиослужбами гражданского назначения;
– Соглашение о проведении совместных военных учений;
– Рамочное соглашение о создании совместной инвестиционной платформы;
– План совместных действий по сотрудничеству в сфере туризма на период 2026-2027 годы;
– Программа сотрудничества между министерствами юстиции на 2025-2026 годы;
– Меморандум о развитии сотрудничества в сфере горной промышленности;
– Меморандум о сотрудничестве между Агентством по делам молодежи Узбекистана и общественным объединением «Ассамблея жастары»;
– Меморандум о взаимопонимании между министерствами здравоохранения в области оказания специализированной медицинской помощи;