Қозоғистон билан стратегик шериклик ва иттифоқчиликни янада мустаҳкамлашга қаратилган салмоқли келишувлар тўплами имзоланди
Самарали музокаралар якунида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев Қўшма баёнот имзоладилар.
Шунингдек, давлат раҳбарлари Олий Давлатлараро кенгашнинг геология, нодир ер металларини қазиб олиш, трансчегаравий дарёлар оқимини прогноз қилиш бўйича икки томонлама ишчи гуруҳларни тузиш ҳамда Ўзбекистон ва Қозоғистон ҳудудлари раҳбарларининг кенгашини тузиш тўғрисидаги қарорларни қабул қилдилар.
Ташриф давомида яна бир қатор ҳужжатлар имзоланди, жумладан:
– Трансчегаравий сув объектларини биргаликда бошқариш ва улардан оқилона фойдаланиш тўғрисидаги битим;
– Божхона хизмати ваколатхоналарини очиш тўғрисидаги битим;
– Чегараолди ҳудудларда ерусти радио хизматлари томонидан фуқаролик мақсадларида фойдаланиладиган радиочастоталарни ўзлаштиришни мувофиқлаштириш тўғрисидаги битим;
– Қўшма ҳарбий ўқувларни ўтказиш тўғрисидаги битим;
– Қўшма инвестиция платформасини яратиш тўғрисидаги ҳадли битим;
– 2026-2027 йилларга мўлжалланган туризм соҳасида ҳамкорлик бўйича қўшма ҳаракатлар режаси;
– Адлия вазирликлари ўртасида 2025-2026 йилларга мўлжалланган ҳамкорлик дастури;
– Тоғ-кон саноатида ҳамкорликни ривожлантириш тўғрисидаги меморандум;
– Ўзбекистон Ёшлар ишлари агентлиги ва “Ассамблея жастары” жамоат бирлашмаси ўртасида ҳамкорлик тўғрисидаги меморандум;
– Соғлиқни сақлаш вазирликлари ўртасида ихтисослаштирилган тиббий ёрдам кўрсатиш соҳасида ўзаро англашув меморандуми;

A solid package of agreements signed to further strengthen strategic partnership and alliance with Kazakhstan
Following productive talks, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of the Republic of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev signed a Joint Statement.
The Heads of state also adopted decisions of the Supreme Interstate Council to establish bilateral working groups on geology, extraction of rare and rare-earth metals, and water flow forecasting for transboundary rivers, as well as to establish the Council of Heads of Regions of Uzbekistan and Kazakhstan.
During the visit, a number of other documents were signed, including:
– Agreement on the joint management and rational use of transboundary water bodies;
– Agreement on the opening of representative offices of customs services;
– Agreement on the coordination of radio frequency assignments used by terrestrial civil radio services in border areas;
– Agreement on conducting joint military exercises;
– Framework Agreement on the establishment of a joint investment platform;
– Joint Action Plan for cooperation in the field of tourism for 2026-2027;
– Program of cooperation between the Ministries of Justice for 2025-2026;
– Memorandum on the development of cooperation in the mining industry;
– Memorandum of cooperation between the Youth Affairs Agency of Uzbekistan and the public association Assembly of Zhastar;
– Memorandum of Understanding between the Ministries of Health on the provision of specialized medical care;
– Memorandum of Understanding between the medical insurance funds;
– Agreement on cooperation between the Khokimiyat of Tashkent city and the Akimat of the city of Astana;