ЮНЕСКО Бош конференцияси ўз ишини якунлади
13 ноябрь куни Самарқандда ЮНЕСКО Бош конференциясининг 43-сессияси ялпи йиғилиши бўлиб ўтди. Бу сессия сўнгги 40 йил ичида илк бор Ташкилот қароргоҳидан ташқарида ўтказилган энг йирик халқаро форумнинг муваффақиятли якунланишини белгилади.
Йиғилиш якунларига кўра, Бош конференция томонидан “Ўзбекистон халқи ва ҳукуматига миннатдорлик ифодаси” номли расмий ҳужжат қабул қилинди.
Ҳужжатда Ўзбекистон Президентининг беқиёс қўллаб-қувватлови, Бош конференцияни ташкил этиш ва ўтказишдаги юксак эътибори ва шахсан иштироки, шунингдек, Ўзбекистон халқи томонидан кўрсатилган меҳмондўстлик ва юқори даражадаги сессияни ўтказиш ташаббуси учун чуқур миннатдорлик изҳор этилган.
Қарорда Ўзбекистоннинг қадимий сивилизация ва бой маданий меросга эга мамлакат сифатидаги маданий бойликлари барча иштирокчилар учун илҳом манбаи бўлгани, халқаро ҳамжиҳатлик, ўзаро тушуниш ва ишонч муҳитини мустаҳкамлашга муносиб ҳисса қўшгани таъкидланган.
ЮНЕСКО тарихида илк бор қабул қилинган ушбу қарор Ташкилот ғояларини илгари суриш, маданиятлараро мулоқотни ривожлантириш ҳамда жаҳонда бирлик, бағрикенглик ва тинчликни мустаҳкамлашда Ўзбекистоннинг муҳим ҳиссасини халқаро миқёсда эътироф этишини англатади.
43-сессия раиси Хондкер Талҳа йиғилишда сўзга чиқиб, Самарқандда сессияни ўтказиш ташаббуси ва уни юқори даражада ташкил этгани учун Ўзбекистон раҳбариятига миннатдорлик билдирди.
ЮНЕСКО Ижроия кенгаши раиси Вера Лакей, Бош директорнинг биринчи ўринбосари Синь Цюй ва бошқа делегатлар Ўзбекистон раҳбариятига меҳмондўстлик учун миннатдорлик билдириб, Самарқандда бўлиб ўтган сессия иштирокчилари учун “нафақат дипломатик, балки маънавий тажриба” бўлганини таъкидладилар.
Таъкидланишича, Самарқанд сессияси ЮНЕСКО тарихида янги саҳифа очди ва барча аъзо давлатлар хотирасидан илҳомлантирувчи ҳамда муваффақиятли йиғилиш сифатида ўрин олди. “Самарқанд руҳи” очиқлик, ишонч ва ўзаро тушуниш тимсоли сифатида Ташкилотнинг кейинги йиғилиш ва ташаббусларида ҳам ўз аксини топишига ишонч билдирилди.
***
ЎЗБЕКИСТОН РЕСПУБЛИКАСИ ХАЛҚИ ВА ҲУКУМАТИГА МИННАТДОРЛИК ИФОДАСИ
Самарқанд шаҳрида, Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати таклифига биноан, 2025 йил 30 октябрдан 13 ноябргача бўлиб ўтган ЮНЕСКО Бош конференциясининг 43-сессияси,
Ўзбекистон халқи ва Ҳукуматига юксак миннатдорлик изҳор этган ҳолда, кўрсатилган самимий меҳмондўстлик, илиқ қабул ва Конференсия ишининг муваффақиятли ўтиши учун яратилган энг қулай шароитлар учун чуқур миннатдорлик билдириб,
1. 43-сессиянинг гўзал Самарқанд шаҳрида ўтказилганидан алоҳида мамнуният изҳор этади;
2. Барча аъзо давлатлар, уюшган аъзолар ва кузатувчиларнинг тўлиқ иштирокини таъминлашга қаратилган Ўзбекистон Ҳукуматининг саъй-ҳаракатларини юксак баҳолайди;
3. Ўзбекистон халқи ва Ҳукуматига, айниқса, Ўзбекистон Республикаси Президенти, Шавкат Мирзиёев Жаноб Олийларига Бош конференция ўтказилишига кўрсатган эътибори, беқиёс қўллаб-қувватлови ва шахсан иштироки учун самимий ва чуқур миннатдорлик билдиради;
4. Барча Ўзбекистон ташкилотлари ва ходимларига сессия ишини уйғун ва самарали ўтказишга имкон берган юксак касбий маҳорати ва фидойилиги учун миннатдорлик изҳор этади;
Қадимий цивилизация ва бой маданий мерос юрти бўлган Ўзбекистон ўзининг маданий бойликлари орқали делегациялар ўртасида ўзаро тушуниш ва ҳамжиҳатлик руҳини мустаҳкамлашга катта ҳисса қўшганини таъкидлар экан,
5. Ўзбекистон Республикаси халқи ва Ҳукуматига дўстлик, ўзаро ишонч ва ЮНЕСКО билан келгусидаги халқаро ҳамкорликнинг мустаҳкамланишига ишонч руҳидаги мурожаатни йўллайди.

Генеральная конференция ЮНЕСКО завершила свою работу
13 ноября в Самарканде состоялось заключительное пленарное заседание 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО. Эта сессия ознаменовала успешное завершение крупнейшего международного форума, впервые за последние 40 лет проведённого за пределами штаб-квартиры Организации.
По итогам заседания Генеральной конференцией единогласно принят официальный документ «Выражение признательности народу и правительству Республики Узбекистан».
В нём выражается глубокая благодарность Президенту Республики Узбекистан за его бесценную поддержку, высокое внимание и личное участие в организации и проведении Бош конференции, а также искренняя признательность народу Узбекистана за гостеприимство и высокую инициативу в проведении сессии.
В решении особо подчёркивается, что культурные сокровища Узбекистана, страны с древней цивилизацией и богатейшим наследием, стали источником вдохновения для всех участников и внесли весомый вклад в укрепление международной солидарности, взаимопонимания и доверия.
Принятое решение, ставшее первым в истории ЮНЕСКО, символизирует международное признание важного вклада Узбекистана в продвижение идей Организации, развитие межкультурного диалога и укрепление принципов единства, терпимости и мира во всём мире.
Председатель 43-й сессии Х.Талха выступил на заседании и выразил благодарность руководству Узбекистана за инициативу проведения сессии в Самарканде и за её организацию на высоком уровне.
Председатель Исполнительного совета ЮНЕСКО Вера Лакёй, первый заместитель Генерального директора Синь Цюй и другие высокие делегаты поблагодарили руководство Узбекистана за гостеприимство, подчеркнув, что пребывание на сессии в Самарканде стало «уникальным не только дипломатическим, но и духовным опытом» для участников.
Подчёркнуто, что самаркандская сессия открыла новую страницу в истории ЮНЕСКО и останется в памяти всех государств-членов как одна из самых вдохновляющих и успешных встреч. Высказано убеждение, что «дух Самарканда», ставший воплощением открытости, доверия и взаимопонимания между народами, будет и далее направлять деятельность ЮНЕСКО и находить отражение в её последующих заседаниях и инициативах.
***
ВЫРАЖЕНИЕ ПРИЗНАТЕЛЬНОСТИ НАРОДУ И ПРАВИТЕЛЬСТВУ РЕСПУБЛИКИ УЗБЕКИСТАН
Генеральная конференция, собравшаяся на своей 43-й сессии в городе Самарканде, Республика Узбекистан, с 30 октября по 13 ноября 2025 года по приглашению Правительства Республики Узбекистан,
Выражая глубокую признательность народу и Правительству Узбекистана за исключительно тёплый приём, великодушное гостеприимство и все предпринятые меры, обеспечившие проведение работы Конференции в наилучших условиях, способствовавших её успешному завершению,
- Выражает особое удовлетворение возможностью проведения 43-й сессии в великолепном городе Самарканде;
- Высоко оценивает усилия Правительства Узбекистана, направленные на обеспечение полноценного участия всех государств-членов, ассоциированных членов и наблюдателей;
- Выражает искреннюю и глубокую благодарность народу и властям Узбекистана, а в особенности Его Превосходительству господину Шавкату Мирзиёеву, Президенту Республики Узбекистан, за неоценимую поддержку, внимание к потребностям Генеральной конференции и личное участие;
- Благодарит все узбекские службы и сотрудников за их выдающуюся преданность делу и высокий профессионализм, обеспечившие слаженную и эффективную работу сессии;
подчёркивая, наконец, что культурные сокровища Узбекистана – страны древней цивилизации и богатейшего наследия – внесли значительный вклад в укрепление духа взаимопонимания и согласия между делегациями,
Направляет народу и Правительству Республики Узбекистан послание дружбы, взаимного доверия и уверенности в будущем международного сотрудничества с ЮНЕСКО.