Тошкентда Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг еттинчи Маслаҳат учрашувига тайёргарлик юзасидан Миллий координаторлар кенгашининг йиғилиши ўтказилди
11–14 ноябрь кунлари Тошкентда Ўзбекистон раислигида Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг еттинчи Маслаҳат учрашуви масалалари бўйича Миллий координаторлар кенгашининг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди.
Йиғилишда Ўзбекистон, Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон ва Туркманистоннинг ташқи сиёсат идоралари вакиллари иштирок этди.
Тадбир давомида жорий йилнинг 15–16 ноябрь кунлари Тошкентда ўтказиладиган Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг еттинчи Маслаҳат учрашуви якуний ҳужжатлари лойиҳалари кўриб чиқилди. Шунингдек, яқинлашиб келаётган саммитга тайёргарликнинг ташкилий ва мазмуний жиҳатлари муҳокама қилинди.
Еттинчи Маслаҳат учрашуви минтақавий ўзаро алоқаларни мустаҳкамлаш ва кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтиришда тарихий аҳамиятга эга эканлиги алоҳида таъкидланди.

В Ташкенте состоялось заседание Совета национальных координаторов по подготовке Консультативных встреч глав государств Центральной Азии
11-14 ноября в Ташкенте под председательством Узбекистана прошло очередное заседание Совета национальных координаторов по подготовке Консультативных встреч глав государств Центральной Азии.
В заседании приняли участие представители внешнеполитических ведомств Республики Узбекистан, Республики Казахстан, Кыргызской Республики, Республики Таджикистан и Туркменистана.
В ходе работы были рассмотрены проекты итоговых документов седьмой Консультативной встречи глав государств Центральной Азии, которая состоится 15-16 ноября текущего года в Ташкенте. Участники также обсудили организационные и содержательные аспекты подготовки предстоящего саммита.
Подчёркнуто, что предстоящая седьмая Консультативная встреча имеет историческое значение для дальнейшего укрепления регионального взаимодействия и расширения многопланового сотрудничества.