Темир йўл соҳасини ривожлантириш ва модернизация қилиш режалари юзасидан маълумот берилди
Президент Шавкат Мирзиёевга темир йўл соҳасида амалга оширилаётган ишлар ва келгуси йиллар учун режалар тақдимот қилинди.
Темир йўл тармоғида бошланган кенг кўламли трансформация жараёнлари ўзининг ижобий натижаларини бера бошлади. Ўтган йилни тармоқ илк бор соф фойда билан якунлади, жорий йилнинг биринчи тўққиз ойида соф фойда 800 миллиард сўмдан ошди. Транзит ва йўловчи ташиш, экспорт ва инвестиция ҳажмлари ўсиб бормоқда.
Тақдимотда бу натижалар билан чекланмай, аҳоли сони ва иқтисодиёт ўсишига мос равишда темир йўл транспорти хизматларининг сифати ҳамда қамровини кенгайтириш, тармоқда харажатларни қисқартиришни давом эттириш зарурлиги таъкидланди.
Хусусан, транспорт ҳисобидан бошлаб, ҳаракат оқимигача бўлган барча босқичларда сунъий интеллект асосида назорат ўрнатиш орқали харажатларни таҳлил қилиш, йўл қўйилаётган йўқотишларни аниқлаш ва шу асосда таннархни 20 фоизга камайтириш мумкинлиги қайд этилди.
2026-2030 йилларда йўловчи ва юк ташиш ҳажмини камида икки баробарга ошириш зарурлиги кўрсатиб ўтилди.
Буни таъминлаш учун 151 километр янги темир йўл қуриш, 182 километр масофадаги йўлларни электрлаштириш, шунингдек, 27 та мавжуд станция ва 1 минг километр йўлни модернизация қилиш режалари ҳақида маълумот берилди.
Жумладан, “Нурафшон – Пскент – Бўка – Бекобод – Боёвут – Янгиер” ва “Ховос – Даштобод” йўналишларида электрлаштирилган янги темир йўллар қурилади. “Қумқўрғон – Қудуқли”, “Самарқанд – Ургут” ва “Байтқўрғон – Паркент” йўлларини электрлаштириш, “Тошкент – Самарқанд”, “Тўқимачи – Ангрен” ва “Ангрен – Поп” йўлларининг ўтказувчанлик қобилиятини ошириш режалаштирилган.
Республика бўйлаб шаҳарлар атрофида қатнайдиган поездлар ҳаракатини фаоллаштириш мақсадида мавжуд 40 та йўналишга қўшимча яна 15 та янги йўналиш очиш таклиф қилинди.
Хусусан, “Тошкент – Нурафшон – Оҳангарон – Ангрен”, “Навоий – Зарафшон – Учқудуқ”, “Қўқон – Наманган – Андижон – Марғилон”, “Термиз – Қумқўрғон – Бойсун – Дарбанд”, “Нукус – Шовот – Урганч – Хива”, “Жиззах – Дўстлик – Айдар-Арнасой кўли”, “Қарши – Шаҳрисабз” каби йўналишларда шаҳар атрофи қатновларини йўлга қўйиш орқали аҳолининг кундалик сафарлари учун қулай шароит яратилиши қайд этилди.
Йиғилишда юқори тезликда ҳаракатланувчи тармоқни кенгайтириш масаласига ҳам тўхталиб ўтилди. Узунлиги 102 километрлик “Навоий – Бухоро” темир йўл линиясини фойдаланишга киритишни жадаллаштириш топширилди. Бу йўлнинг ишга тушиши юк ва йўловчи ташишда вақт ва харажатларни сезиларли қисқартиришга хизмат қилиши таъкидланди.
Келгуси йилларда янги очиладиган йўналишлар ва қурилаётган йўллар учун локомотив ва вагонлар паркини кенгайтириш бўйича ҳам режалар баён этилди.
Жумладан, Хитойдан 38 та магистрал локомотив, 50 та манёврли ва гибрид манёврли локомотив харид қилиш назарда тутилган. Кореянинг “Hyundai Rotem” компанияси билан ҳамкорликда 6 та юқори тезликдаги электропоезд олиб келиб, улардан биринчисини келгуси йилда “Тошкент – Урганч – Хива” йўналишида қатновга қўйиш топширилди. Бу орқали йўналишда йўл вақти ҳозирги 14 соатдан 7,5 соатгача қисқариши кутилмоқда.
Шунингдек, мамлакатимизда 250 та замонавий йўловчи вагонларини қуриш, шаҳарлараро қатнайдиган 23 та электр поездини харид қилиш орқали йўловчиларга шароитлар кенгайтирилади. 10 мингта юк вагонларини қуриш, 6 мингдан зиёдини тиклаш ҳамда 12 та электровозни капитал таъмирдан чиқариш вазифалари белгилаб олинди.
Темир йўл соҳасида хусусий шериклик лойиҳаларини кўпайтириш зарурлиги ҳам кўрсатиб ўтилди.
Йиғилишда “Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон” темир йўл қурилиши бўйича амалий ишларнинг бориши ҳам кўриб чиқилди.
Президентимиз мазкур йўлнинг Марказий Осиёда транспорт боғлиқлигини ошириш ва мамлакатимизнинг транзит салоҳиятини янада мустаҳкамлашдаги стратегик аҳамиятини алоҳида таъкидлаб, қурилиш ишларининг сифатини таъминлаш юзасидан кўрсатмалар берди.
Йиғилиш якунида темир йўл тармоғини модернизация қилиш ва кенгайтириш бўйича белгиланган лойиҳаларни ўз вақтида ва сифатли амалга ошириш, рақамли технологиялар ва сунъий интеллектдан кенг фойдаланиб, харажатларни мақбуллаштириш, шунингдек, соҳада йўловчилар ҳамда бизнес учун янада қулай, хавфсиз ва ишончли муҳит яратиш юзасидан мутасаддиларга аниқ топшириқлар берилди.

Plans on developing and modernizing railroad sector reported
President Shavkat Mirziyoyev was briefed on the ongoing works in the railroad sector and plans for upcoming years.
The large-scale transformation processes initiated in the railway sector are already yielding positive results. The industry ended last year with a net profit for the first time, and for the first nine months of this year, net profit exceeded 800 billion soums. The volumes of transit and passenger traffic, exports and investments are growing.
The presentation emphasized the need to go beyond these results and improve the quality and volume of rail transport services in line with population and economic growth, as well as continue to reduce costs in the industry.
Specifically, it was noted that the implementation of artificial intelligence-based control at all stages – from shipment accounting to traffic management, cost analysis, and the identification of potential losses – will reduce costs by 20 percent.
It was noted that passenger and freight traffic volumes should at least double between 2026 and 2030. To achieve this goal, it is planned to build 151 kilometers of new and electrify 182 kilometers of existing railway lines, as well as modernize 27 existing stations and 1 thousand kilometers of railways.
In particular, new electrified railway lines will be built on the “Nurafshan-Pskent-Buka-Bekabad-Bayavut-Yangiyer” and “Khavast-Dashtabad” routes. Plans are underway to electrify the “Kumkurgan-Kudukli”, “Samarkand-Urgut”, and “Baytkurgan-Parkent” routes, as well as to increase capacity on the “Tashkent-Samarkand”, “Tukimachi-Angren”, and “Angren-Pap” routes. To boost commuter rail services, it is proposed to open 15 new routes in addition to the existing 40.
Particularly, the establishment of commuter service on routes such as “Tashkent – Nurafshan – Akhangaran – Angren”, “Navoi – Zarafshan – Uchkuduk”, “Kagan – Namangan – Andijan – Margilan”, “Termez – Kumkurgan – Baysun – Darband”, “Nukus – Shavat – Urgench – Khiva”, “Jizzakh – Dustlik – Aydar-Arnasay”, and “Karshi – Shakhrisabz” will create favorable conditions for daily travel.
The meeting also discussed the issue of expanding networks for high-speed trains. Instructions were given to expedite the commissioning of the 102-kilometer “Navoi-Bukhara” railway line. It was noted that the launch of this line will significantly reduce the time and costs of freight and passenger transportation.
Plans were also outlined to expand the locomotive and railcar fleet for new routes being opened and built in the coming years.
Specifically, it’s planned to purchase 38 mainline locomotives, 50 shunting locomotives, and hybrid shunting locomotives from China. It was instructed to deliver six high-speed electric trains, and to commission the first of them on the Tashkent-Urgench-Khiva route next year, jointly with the Korean company Hyundai Rotem. This is expected to reduce travel time from the current 14 hours to 7,5 hours.
Furthermore, passenger transportation will be expanded through the production of 250 modern passenger cars and the acquisition of 23 intercity electric trains. Targets have been set for the manufacture of 10 thousand freight cars, the refurbishment of over 6 thousand freight cars, and the overhaul of 12 electric locomotives.
The need to expand public-private partnership projects in the railway industry was also noted.
In addition, the meeting reviewed the progress of practical work on the construction of the “China–Kyrgyzstan–Uzbekistan” railway.
The President emphasized the strategic importance of this project for enhancing transport connectivity in Central Asia and strengthening Uzbekistan’s transit potential, and gave specific instructions to ensure the high quality of construction work.
In conclusion, the responsible officials were tasked with ensuring the timely and efficient implementation of projects aimed at modernizing and expanding the railway network, broadly integrating digital technologies and artificial intelligence, optimizing costs, and creating a more comfortable, safe, and reliable environment for both passengers and businesses.