Ўзбекистон Президенти Юта штати билан алоқаларнинг мустаҳкамланишини қўллаб-қувватлади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Америка Қўшма Штатлари Юта штатининг Исо Масиҳ Охирги замон авлиёлари черкови оқсоқоли Дэвид Беднар ва “Stirling” халқаро хайрия фонди раиси Майлс Хансендан иборат бизнес делегациясини қабул қилди.
Учрашувда АҚШнинг Ўзбекистондаги элчиси Жонатан Хеник ҳам иштирок этди.
Ўзбекистон – АҚШ стратегик шериклик муносабатларининг суръати ортиб бораётган шароитда Юта штати билан савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликни ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Ўзбекистон ва Юта штати ўртасидаги фаол мулоқот ва алмашинувлар мамнуният билан қайд этилди. Рақамлаштириш, таълим ва ижтимоий ҳимоя соҳаларида қўшма лойиҳалар бошланган.
Инновациялар, тоғ-кон саноати, хотин-қизлар тадбиркорлиги, инклюзив таълим, соғлиқни сақлаш, сув таъминоти ва санитария соҳаларида лойиҳаларни амалга ошириш учун катта салоҳият борлиги таъкидланди.
Якунда ҳудудлараро алоқаларни ривожлантириш мақсадида Юта штати губернатори бошчилигидаги делегациянинг Ўзбекистонга ташрифини ташкил этиш юзасидан келишувга эришилди.

Президент Узбекистана выступил за укрепление связей с американским штатом Юта
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял бизнес-делегацию американского штата Юта в составе старейшины Церкви Иисуса Христа Святых последних дней Дэвидом Беднаром и председателя международного благотворительного фонда «Stirling» Майлсом Хансеном. Во встрече также принял участие посол США в Узбекистане Джонатан Хеник.
Были обсуждены перспективы развития торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества со штатом Юта в условиях нарастающей динамики узбекско-американских отношений стратегического партнерства.
С удовлетворением отмечены активные контакты и обмены между Узбекистаном и штатом Юта. Запущены совместные проекты в области цифровизации, образования и социальной защиты.
Подчеркнуто наличие большого потенциала для реализации проектов в сфере инноваций, горной промышленности, женского предпринимательства, инклюзивного образования, здравоохранения, водоснабжения и санитарии.
По итогам достигнута договоренность об организации визита делегации во главе с губернатором штата Юта в Узбекистан для развития межрегиональных связей.