Ўзбекистон Президенти Юта штати билан алоқаларнинг мустаҳкамланишини қўллаб-қувватлади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Америка Қўшма Штатлари Юта штатининг Исо Масиҳ Охирги замон авлиёлари черкови оқсоқоли Дэвид Беднар ва “Stirling” халқаро хайрия фонди раиси Майлс Хансендан иборат бизнес делегациясини қабул қилди.
Учрашувда АҚШнинг Ўзбекистондаги элчиси Жонатан Хеник ҳам иштирок этди.
Ўзбекистон – АҚШ стратегик шериклик муносабатларининг суръати ортиб бораётган шароитда Юта штати билан савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликни ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Ўзбекистон ва Юта штати ўртасидаги фаол мулоқот ва алмашинувлар мамнуният билан қайд этилди. Рақамлаштириш, таълим ва ижтимоий ҳимоя соҳаларида қўшма лойиҳалар бошланган.
Инновациялар, тоғ-кон саноати, хотин-қизлар тадбиркорлиги, инклюзив таълим, соғлиқни сақлаш, сув таъминоти ва санитария соҳаларида лойиҳаларни амалга ошириш учун катта салоҳият борлиги таъкидланди.
Якунда ҳудудлараро алоқаларни ривожлантириш мақсадида Юта штати губернатори бошчилигидаги делегациянинг Ўзбекистонга ташрифини ташкил этиш юзасидан келишувга эришилди.

The President of Uzbekistan advocates strengthening ties with the U.S. state of Utah
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received a business delegation from the U.S. state of Utah comprised of David Bednar, Elder of The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints, and Miles Hansen, chairman of the international charitable "Sterling" Foundation.
Ambassador of the United States to Uzbekistan Jonathan Henick also attended the meeting.
The prospects for developing trade, economic, and investment cooperation with the state of Utah were discussed in the context of the growing momentum of Uzbek-American strategic partnership relations.
The active contacts and exchanges between Uzbekistan and the state of Utah were noted with satisfaction. Joint projects in the field of digitalization, education, and social protection have been launched.
The great potential for implementing projects in the sphere of innovation, mining, women's entrepreneurship, inclusive education, healthcare, water supply, and sanitation was emphasized.
As a result, an agreement was reached to organize a visit by a delegation led by the governor of Utah to Uzbekistan to develop interregional ties.