Усман Шавкат: Ўзбекистон ва Покистон ўзаро иқтисодий ўсишни рағбатлантиришда тўғри йўлдан одимламоқда
Равалпинди Савдо-саноат палатаси (RCCI) президенти Усман Шавкат (Покистон) Тошкентда бўлиб ўтган Ўзбекистон-Покистон бизнес конференцияси ва “36th RCCI International Achievement Awards” ғолибларини тақдирлаш маросими ҳақидаги фикрларини билдирди.
– “36th International Achievement Awards and the Business Opportunities Conference” табирларини Тошкентда ўтказганиш шарафига муяссар бўлганимиздан хурсандмиз. Бу палатамиз учун муҳим воқеа бўлиб, мазкур тадбирларни биз дунёнинг муҳим жойларида ўтказамиз ва бу йил биз Ўзбекистон билан чуқур биродарлик муносабатлари ва мустаҳкам алоқаларимиз туфайли Тошкентни танладик.
Бизнес имкониятларига бағишлаган конференцияда Покистондан 150 дан ортиқ делегат ва икки мамлакатдан 50 дан ортиқ компаниялар иштирок этди. Биз турли соҳаларни – фармацевтика, қишлоқ хўжалиги, IТ, тўқимачилик ва бошқа соҳаларни намойиш қилдик. Икки томонлама ҳамкорликни йўлга қўйиш учун икки томонлама музокаралар ўтказдик, меморандумлар имзоладик ва қўшма корхоналарни очиш имкониятларни ўрганиб чиқдик.
Делегациямиз таркибидан йирик тадбиркорлар ўрин олган ва бугун биз уларнинг ютуқларини нишонлаймиз. Ушбу компанияларнинг аксарияти Ўзбекистонда ўз фаолиятини кенгайтириш истагида. Кеча биз “Pharma Park” ташриф буюрдик ҳамда Покистон ва Ўзбекистон ўртасида фармацевтика соҳасида ҳамкорлик қилиш салоҳияти жуда катта.
Покистон Бош вазири ва Ўзбекистон Президенти томонидан белгиланган мақсад икки томонлама савдо ҳажмини 2 миллиард долларга етказишдир. Ростини айтсам, агар бир нечта логистика ва молиявий тўсиқларни енгиб ўтсак, ўзаро савдо ҳажмини 4 миллиард долларга етказиш мумкинлигига ишонаман. Бугун автомобиль ва темир йўл алоқалари, банк ва молиявий операциялар ва, албатта, одамлар ўртасидаги алоқаларни мустаҳкамлаш масалаларини батафсил муҳокама қилдик
Туризм мамлакатларимиз ўртасида деярли фойдаланилмаган яна бир соҳа. Мен бу жабҳада ҳам улкан салоҳиятни кўряпман. Бугун қилаётган ишларимиз, ушбу тадбирлар ва муҳокамалар мустаҳкам иқтисодий алоқалар учун замин яратмоқда. Бизни маданий ва тарихий мерос ўзаро бағлаб туради, аммо энди иқтисодий ва бизнес алоқаларимизни мустаҳкамлаш вақти келди.
Ўзбекистон иқтисодий ўсишда ажойиб муваффақиятли тарихга эга ва 250 миллион аҳолиси бўлган Покистон эса катта бозор имкониятларини таклиф этади. Минтақавий ҳамкорлик, айниқса бугунги мураккаб глобал муҳитда муҳим аҳамиятга эга. Мен Ўзбекистон ва Покистон биргаликда иқтисодий ўсишни таъминлаш учун тўғри йўлда эканлигига қатъий ишонаман ва бу фақат бошланиши.

Usman Shaukat: Uzbekistan and Pakistan are on the right track to foster economic growth mutually
Usman Shaukat, President of the Rawalpindi Chamber of Commerce and Industry, shared his views on the 36th International Achievement Awards and the Uzbekistan-Pakistan Business Opportunities Conference, held recently in Tashkent
- I am Usman Shaukat, President of the Rawalpindi Chamber of Commerce and Industry, and it is a privilege to be here in Tashkent for the 36th International Achievement Awards and the Business Opportunities Conference. This is a landmark event for our Chamber, which we hold in key locations around the world, and this year we chose Tashkent because of the deep brotherly relations and strong linkages we share with Uzbekistan.
This morning, at the Business Opportunities Conference, we had over 200 delegates from Pakistan and more than 50 companies from both countries. We represented diverse sectors – pharmaceuticals, agriculture, IT, textiles, and more. We held detailed discussions, signed MOUs, and explored joint ventures. It was incredibly encouraging to see such practical collaboration taking place.
Our delegation consists of many successful entrepreneurs, and today, through these Achievement Awards, we celebrate their accomplishments. Many of these companies are looking to expand into Uzbekistan. Just yesterday, we visited the Pharma Park, and the potential for collaboration between Pakistan and Uzbekistan in pharmaceuticals is extraordinary.
The target set by our Prime Minister and the President of Uzbekistan is $2 billion in bilateral trade. I honestly believe we could reach $4 billion if we overcome a few logistical and financial obstacles. We discussed these at length this morning – road and rail connectivity, banking and financial transactions, and of course, stronger people-to-people linkages.
Tourism is another area that is largely untapped between our countries. I see immense potential there as well. What we are doing today, these events and discussions, are laying the foundation for stronger economic ties. We share culture, heritage, and religion, but now it is time to strengthen our economic and business connections.
Uzbekistan is a remarkable success story in economic growth, and Pakistan, with its population of 250 million, offers significant market opportunities. Regional collaboration is key, especially in today’s complex global environment. I firmly believe Uzbekistan and Pakistan are on the right track to foster economic growth together, and this is just the beginning.