Усман Шавкат: Ўзбекистон ва Покистон ўзаро иқтисодий ўсишни рағбатлантиришда тўғри йўлдан одимламоқда
Равалпинди Савдо-саноат палатаси (RCCI) президенти Усман Шавкат (Покистон) Тошкентда бўлиб ўтган Ўзбекистон-Покистон бизнес конференцияси ва “36th RCCI International Achievement Awards” ғолибларини тақдирлаш маросими ҳақидаги фикрларини билдирди.
– “36th International Achievement Awards and the Business Opportunities Conference” табирларини Тошкентда ўтказганиш шарафига муяссар бўлганимиздан хурсандмиз. Бу палатамиз учун муҳим воқеа бўлиб, мазкур тадбирларни биз дунёнинг муҳим жойларида ўтказамиз ва бу йил биз Ўзбекистон билан чуқур биродарлик муносабатлари ва мустаҳкам алоқаларимиз туфайли Тошкентни танладик.
Бизнес имкониятларига бағишлаган конференцияда Покистондан 150 дан ортиқ делегат ва икки мамлакатдан 50 дан ортиқ компаниялар иштирок этди. Биз турли соҳаларни – фармацевтика, қишлоқ хўжалиги, IТ, тўқимачилик ва бошқа соҳаларни намойиш қилдик. Икки томонлама ҳамкорликни йўлга қўйиш учун икки томонлама музокаралар ўтказдик, меморандумлар имзоладик ва қўшма корхоналарни очиш имкониятларни ўрганиб чиқдик.
Делегациямиз таркибидан йирик тадбиркорлар ўрин олган ва бугун биз уларнинг ютуқларини нишонлаймиз. Ушбу компанияларнинг аксарияти Ўзбекистонда ўз фаолиятини кенгайтириш истагида. Кеча биз “Pharma Park” ташриф буюрдик ҳамда Покистон ва Ўзбекистон ўртасида фармацевтика соҳасида ҳамкорлик қилиш салоҳияти жуда катта.
Покистон Бош вазири ва Ўзбекистон Президенти томонидан белгиланган мақсад икки томонлама савдо ҳажмини 2 миллиард долларга етказишдир. Ростини айтсам, агар бир нечта логистика ва молиявий тўсиқларни енгиб ўтсак, ўзаро савдо ҳажмини 4 миллиард долларга етказиш мумкинлигига ишонаман. Бугун автомобиль ва темир йўл алоқалари, банк ва молиявий операциялар ва, албатта, одамлар ўртасидаги алоқаларни мустаҳкамлаш масалаларини батафсил муҳокама қилдик
Туризм мамлакатларимиз ўртасида деярли фойдаланилмаган яна бир соҳа. Мен бу жабҳада ҳам улкан салоҳиятни кўряпман. Бугун қилаётган ишларимиз, ушбу тадбирлар ва муҳокамалар мустаҳкам иқтисодий алоқалар учун замин яратмоқда. Бизни маданий ва тарихий мерос ўзаро бағлаб туради, аммо энди иқтисодий ва бизнес алоқаларимизни мустаҳкамлаш вақти келди.
Ўзбекистон иқтисодий ўсишда ажойиб муваффақиятли тарихга эга ва 250 миллион аҳолиси бўлган Покистон эса катта бозор имкониятларини таклиф этади. Минтақавий ҳамкорлик, айниқса бугунги мураккаб глобал муҳитда муҳим аҳамиятга эга. Мен Ўзбекистон ва Покистон биргаликда иқтисодий ўсишни таъминлаш учун тўғри йўлда эканлигига қатъий ишонаман ва бу фақат бошланиши.

Усман Шавкат: Пакистан и Узбекистан способствуют взаимному экономическому росту
Президент Торгово-промышленной палаты Равалпинди Усман Шавкат поделился своими впечатлениями о 36-й церемонии вручения Международных премий за достижения и узбекско-пакистанской конференции “Uzbekistan–Pakistan Business Opportunities Conference”.
– Для меня большая честь находиться сегодня в Ташкенте и принимать участие в 36-й церемонии Международных премий за достижения и конференции, посвящённой деловым возможностям между Узбекистаном и Пакистаном. Это знаковое событие для нашей Палаты, которое мы традиционно проводим в разных странах мира. В этом году мы выбрали Ташкент, поскольку нас связывают с Узбекистаном братские отношения и прочные деловые связи.
10 ноября утром, в ходе конференции по деловым возможностям, мы собрали более 150 представителей из Пакистана и свыше 50 компаний из обеих стран. Среди участников — предприятия из самых разных отраслей: фармацевтики, сельского хозяйства, IT, текстильной промышленности и других. Мы провели содержательные переговоры, подписали меморандумы о взаимопонимании и обсудили возможности создания совместных предприятий. Было чрезвычайно воодушевляюще наблюдать, как сотрудничество между нашими странами приобретает практическое воплощение.
В состав нашей делегации вошли успешные предприниматели, и сегодня на церемонии награждения мы чествуем их достижения. Многие из этих компаний намерены расширить своё присутствие в Узбекистане. Накануне мы посетили “Pharma Park” и потенциал взаимодействия между Пакистаном и Узбекистаном в сфере фармацевтики действительно впечатляет.
Руководством наших стран – Премьер-министром Пакистана и Президентом Узбекистана – поставлена цель достичь объёма двусторонней торговли в размере 2 миллиардов долларов. Я искренне убеждён, что при решении ряда логистических и финансовых вопросов этот показатель может быть увеличен до 4 миллиардов долларов. 10 ноября мы подробно обсудили такие темы, как развитие автомобильного и железнодорожного сообщения, совершенствование банковских и финансовых механизмов, а также укрепление связей между нашими народами.
Туризм – ещё одна сфера, потенциал которой пока не раскрыт в полной мере. Я вижу здесь огромные возможности для сотрудничества. То, что мы делаем сегодня – эти встречи, обсуждения, обмен мнениями — создаёт прочную основу для дальнейшего укрепления экономических отношений. Нас объединяют общая культура, история и религия, и теперь пришло время укрепить экономические и деловые связи.
Узбекистан – это поистине пример успешного экономического развития. Пакистан же, с населением в 250 миллионов человек, представляет собой огромный рынок. В современном мире региональное сотрудничество играет ключевую роль. Я твёрдо верю, что Узбекистан и Пакистан движутся в правильном направлении, способствуя взаимному экономическому росту. И это лишь начало нашего пути.