Тиббиёт ва фармацевтика соҳаси фидойилари шарафланди
Кеча, 9 ноябрь куни, Президент Шавкат Мирзиёев Тиббиёт ходимлари куни муносабати билан соҳа ходимларидан бир гуруҳини мукофотлаш тўғрисидаги фармонни имзолади.
Бугун Тошкент давлат тиббиёт университетида давлатимизнинг юксак унвон, орден ва медалларига сазовор бўлган соҳа вакилларига мукофотларни топшириш маросими бўлиб ўтди.
Улар орасида дунёнинг нуфузли олийгоҳларида таълим ва тажриба олиб, юртимизга қайтиб ишлаётган, юқори технологик муолажаларни амалга ошираётган ёш шифокорлар, аҳолимиз саломатлигини сақлашда яқиндан кўмак бераётган хорижий ҳамкорлар ҳам бор.
Давлатимиз раҳбари мамлакатимизда иқтисодиётни барқарор ривожлантириш, одамларни ишли ва даромадли қилиш, ёшларга замонавий билим ва тарбия бериш, халқимиз саломатлигини мустаҳкамлаш бўйича ислоҳотлар жадал олиб борилаётганини таъкидлади.
Натижада бирламчи тиббиёт муассасаларининг қуввати 60 фоизга ошиб, тиббий хизмат аҳолига анча яқинлашди. Илгари асосан пойтахтда бажарилган юқори технологик ва диагностика-даволаш усулларининг 400 дан ортиғи ҳудудларда амалга оширилмоқда. Юзлаб мураккаб амалиётлар вилоят марказларига, кам инвазив операциялар эса туман даражасига туширилди.
– Биринчи марта 45 та туманда буйрак кўчириб ўтказиш амалиёти йўлга қўйилгани инсон саломатлиги борасидаги ишларимизнинг яққол амалий тасдиғидир, – деди Президентимиз. – Юртимизда ўртача умр давомийлиги эркаклар ўртасида 71 дан 73 ёшга, хотин-қизлар орасида эса 76 дан 77,5 ёшга узайгани сизлар билан эришган катта ютуғимиз, десам тўғри бўлади. Албатта, машаққатли меҳнат маҳсули бўлган бундай эзгу ишларда 600 мингдан зиёд жонкуяр тиббиёт ходимларининг муносиб ҳиссасини эътироф этиб, ҳар қанча раҳмат айтсак, арзийди.
Президентимиз давлат мукофотларини тантанали равишда топшириб, тақдирланганларни бутун халқимиз номидан табриклади.

Чествованы достойные представители медицины и фармацевтики
Накануне, 9 ноября, Президент Шавкат Мирзиёев подписал указ о награждении группы работников здравоохранения по случаю Дня медицинских работников.
Сегодня в Ташкентском государственном медицинском университете состоялась церемония вручения почетных званий, орденов и медалей их обладателям.
Среди награжденных есть молодые врачи, прошедшие обучение и стажировку в ведущих зарубежных университетах, а также иностранные партнеры, оказывающие широкое содействие в укреплении здоровья нашего населения.
Отмечено, что в нашей стране ускоренными темпами проводятся реформы, направленные на устойчивое развитие экономики, создание рабочих мест и источников доходов, современное образование молодежи и укрепление здоровья населения.
В результате мощность учреждений первичного звена выросла на 60 процентов, медицинская помощь стала значительно ближе к населению. Более 400 высокотехнологичных методов диагностики и лечения, ранее выполнявшихся в основном в столице, внедрены в регионах. Сотни сложных операций начали проводиться на уровне областей, малоинвазивные вмешательства – на уровне районов.
– Впервые в 45 районах налажены операции по трансплантации почки – это наглядное подтверждение нашей практической работы в деле охраны здоровья человека, – сказал Президент. – Продолжительность жизни в нашей стране увеличилась: у мужчин – с 71 до 73 лет, у женщин — с 76 до 77,5 года. Это наш большой совместный успех. В этих благих делах достойный вклад принадлежит более чем 600 тысячам самоотверженных работников здравоохранения, и сколько бы благодарности мы ни выразили – будет мало.
Президент торжественно вручил государственные награды и поздравил награжденных от имени всего нашего народа.