Президентимиз тиббиётни рақамлаштириш ва тиббий таълимни такомиллаштириш режалари билан танишди
Президент Шавкат Мирзиёев бугун Тошкент давлат тиббиёт университетига ташриф буюриб, мамлакатимиз соғлиқни сақлаш тизимини рақамлаштириш, тиббиёт муассасаларида хизматлар сифатини ошириш ҳамда тиббий таълимни такомиллаштириш бўйича амалга оширилаётган ишлар тақдимоти билан танишди.
Сўнгги йилларда тиббиёт соҳасининг ўзига 230 триллион сўм йўналтирилди. Бунинг ҳисобига жойларда 187 та янги поликлиника ва шифохона ишга тушди, 1 минг 244 таси реконструкция қилиниб, жиҳозланди.
Натижада бирламчи тиббиёт муассасалари қуввати 60 фоизга ошиб, тиббий хизмат аҳолига анча яқинлашди. Илгари асосан пойтахтда бажарилган юқори технологик ва диагностика-даволаш усулларининг 400 дан ортиғи ҳудудларда амалга оширилмоқда. Юзлаб мураккаб амалиётлар вилоят марказларига, кам инвазив операциялар туман даражасига туширилди.
Биринчи марта 45 та туманда буйрак кўчириб ўтказиш амалиёти йўлга қўйилди.
Тиббиётдаги бу ўзгаришларни миллионлаб одамларимиз ўз ҳаётида ҳис этмоқда, халқаро ташкилотлар томонидан эътироф этилмоқда.
Сўнгги йилларда юртимиз тиббиётида илғор технологиялар жорий этилиб, таълим жараёнларига ҳам кенг татбиқ қилинмоқда. Хусусан, учта олий таълим муассасаси негизида Тошкент давлат тиббиёт университети ташкил этилди. Урганч давлат тиббиёт институти фаолияти йўлга қўйилди. Саккизта тиббиёт олий таълим муассасаси халқаро аккредитациядан ўтди. Бу соҳада замонавий билим ва кўникмаларга эга кадрлар тайёрлаш имкониятлари янада кенгайди.
Тошкент давлат тиббиёт университетида инфратузилма яхшиланиши натижасида таълим олувчилар сони 29 минг 864 нафарга етди. Ўқув жараёнлари энг замонавий талаблар даражасига кўтарилди, рақамлаштириш фаол давом этмоқда.
Соғлиқни сақлаш тизимини рақамлаштириш бўйича амалга оширилаётган ишлар натижалари ҳақида ахборот берилди. Мамлакат бўйлаб давлат тиббиёт муассасалари замонавий ахборот-коммуникация жиҳозлари билан таъминланди, ягона рақамли инфратузилма шакллантирилди.
2024–2025 йилларда 3 мингдан ортиқ тиббиёт муассасаси локал тармоқ билан таъминланди. Минглаб янги компьютерлар харид қилиниб, техник база янгиланди.
Президентимизга DMED ягона электрон ахборот тизими имкониятлари ҳам тақдим этилди. Бу тизим орқали 36 миллион нафардан зиёд фуқароларнинг тиббий маълумотлари ягона базада жамланди. Тез тиббий ёрдам хизматида электрон бошқарув йўлга қўйилиб, чақириқларга етиб бориш вақти 25-30 дақиқадан 10-15 дақиқагача қисқартирилди. Яқин келажакда “Online-шифокор” хизмати жорий этилиб, аҳолига масофадан тиббий маслаҳат бериш имкони яратилади.
Шунингдек, “Электрон рецепт” тизими фаолияти йўлга қўйилиши натижасида ортиқча дори ёзиш ҳолатлари 40 фоизга камайди, дори воситалари айланмаси шаффофлашди. Барча тиббий маълумотлар биометрик ҳимоя остида сақланиб, шахсий маълумотлар хавфсизлиги таъминланмоқда.
– Замонавий тиббиёт муассасаларини барпо этяпмиз, соҳада сунъий интеллектни жорий қиляпмиз, энг илғор ускуналарни олиб келяпмиз. Бу ўзгаришлар энг қуйи бўғингача етиб бориши зарур. Энг муҳими, ҳар бир тиббиёт ходимининг малакасини ошириш, замонавий билим ва кўникмалар билан таъминлашга эътибор қаратишимиз лозим. Шундагина ҳаракатларимиз натижа беради, – деди Президент.
“Рақамли соғлиқни сақлаш маркази” фаолияти ҳақида ҳам ахборот берилди. Унда барча тиббиёт муассасаларининг фаолияти реал вақт режимида кузатилиб, сурункали касалликлар ва аҳоли саломатлиги кўрсаткичлари таҳлил қилинмоқда.
Президентимиз тиббиёт тизимининг рақамлаштирилиши беморлар учун қулайлик, шифокорлар учун самарадорлик, давлат учун эса шаффофлик ва тежамкорликни таъминлаш учун муҳим эканини таъкидлаб, бу ишларни жадал давом эттиришни топширди.
Ташриф чоғида университетдаги замонавий таълим муҳити ва сунъий интеллект ёрдамида фаолият юритаётган ўқув лабораториялари билан танишилди. Реанимация, оилавий поликлиника, шошилинч ёрдам, операция, педиатрия, акушерлик ва терапия бўйича симуляцион хоналарда талабалар амалиёт орқали билим ва кўникмаларини мустаҳкамламоқда. Бунинг учун яратилган шароитлар ва келгуси режалар ҳақида батафсил ахборот берилди.
Президент Шавкат Мирзиёев тиббиётни аҳолига яқинлаштириш, хизматлар сифатини ошириш, бу жараёнда илғор усул ва технологияларни қўллашни янада кенгайтириш юзасидан мутасаддилар олдига аниқ вазифалар қўйди.

President reviews plans on digitalizing healthcare and improving medical education
On November 10, President Shavkat Mirziyoyev visited Tashkent State Medical University and got acquainted with a presentation on the ongoing efforts to digitalize healthcare system, enhance the quality of medical services, and improve medical education.
Over the past few years, 230 trillion soums have been allocated to the healthcare sector. At the expense of these funds, 187 new polyclinics and hospitals have been established in the regions, 1,244 existing facilities have been reconstructed and supplied with modern equipment.
These measures have increased the capacity of primary healthcare institutions by 60 percent, access to medical services for the population have been significantly improved. More than 400 high-tech diagnostic and treatment services, previously available only in the capital, are now being introduced in the regions. Hundreds of complex medical procedures have been introduced in regional centers, and minimally invasive surgeries are now being conducted at the district level. For the first time, kidney transplant operations have been launched in 45 districts.
Millions of citizens are experiencing these changes, which are also highly praised by the international structures.
Modernization of medical education also continues. Tashkent State Medical University was established through the merger of three higher education institutions, the Urgench State Medical Institute started its work.
Eight medical universities have obtained international accreditation, which has expanded opportunities for training specialists with modern knowledge and competencies.
Due to the infrastructure improvements at Tashkent State Medical University, the number of students has reached 29,864. The educational process has been brought up to the most modern standards, and digitalization processes have been actively implemented.
The President was briefed on the information regarding implementation of digital technologies in healthcare. Medical institutions throughout the country have been equipped with modern solutions, a nationwide digital network has been formed. In 2024–2025, over 3 thousand medical organizations have been connected to the local network, a technical base has been upgraded.
The President was also briefed on the DMED unified electronic information system. It consolidates medical health state data of over 36 million citizens.
Digital management has been introduced in the ambulance service, the arrival time of the ambulance has been reduced from 25-30 minutes to 10-15 minutes. In the near future, an “Online Doctor” service will be launched, allowing citizens to receive remote consultations.
The “Electronic Prescription” system has been launched, thanks to which the number of cases of unjustified prescription of medicines has decreased by 40 percent, and the turnover of medicines has become more transparent. All medical data is protected by biometric mechanisms.
- We are creating modern medical facilities, introducing artificial intelligence, and bringing in the most advanced equipment. But most importantly, these changes must reach the lowest level. It is necessary to improve the qualifications of every medical worker and provide them with modern knowledge and skills. Only then will we see results, - emphasized the President.
The activities of the Digital Health Center were also presented, where the work of all medical institutions is monitored in real time and indicators on chronic diseases and public health are analyzed.
The President noted that the digitalization of medicine provides convenience for patients, efficiency for doctors, transparency and resource savings for the state, and instructed to continue this work at an accelerated pace.
During the visit, the Head of State inspected training laboratories operating with the use of artificial intelligence. Students practice their hands-on skills in simulation rooms dedicated to resuscitation, family medicine, emergency care, pediatrics, obstetrics, and therapy. The conditions created and plans for further development were presented.
In conclusion, President Shavkat Mirziyoyev set tasks for those responsible to further bring medicine closer to the population, improve the quality of services, and expand the use of advanced technologies.