Президентимиз тиббиётни рақамлаштириш ва тиббий таълимни такомиллаштириш режалари билан танишди
Президент Шавкат Мирзиёев бугун Тошкент давлат тиббиёт университетига ташриф буюриб, мамлакатимиз соғлиқни сақлаш тизимини рақамлаштириш, тиббиёт муассасаларида хизматлар сифатини ошириш ҳамда тиббий таълимни такомиллаштириш бўйича амалга оширилаётган ишлар тақдимоти билан танишди.
Сўнгги йилларда тиббиёт соҳасининг ўзига 230 триллион сўм йўналтирилди. Бунинг ҳисобига жойларда 187 та янги поликлиника ва шифохона ишга тушди, 1 минг 244 таси реконструкция қилиниб, жиҳозланди.
Натижада бирламчи тиббиёт муассасалари қуввати 60 фоизга ошиб, тиббий хизмат аҳолига анча яқинлашди. Илгари асосан пойтахтда бажарилган юқори технологик ва диагностика-даволаш усулларининг 400 дан ортиғи ҳудудларда амалга оширилмоқда. Юзлаб мураккаб амалиётлар вилоят марказларига, кам инвазив операциялар туман даражасига туширилди.
Биринчи марта 45 та туманда буйрак кўчириб ўтказиш амалиёти йўлга қўйилди.
Тиббиётдаги бу ўзгаришларни миллионлаб одамларимиз ўз ҳаётида ҳис этмоқда, халқаро ташкилотлар томонидан эътироф этилмоқда.
Сўнгги йилларда юртимиз тиббиётида илғор технологиялар жорий этилиб, таълим жараёнларига ҳам кенг татбиқ қилинмоқда. Хусусан, учта олий таълим муассасаси негизида Тошкент давлат тиббиёт университети ташкил этилди. Урганч давлат тиббиёт институти фаолияти йўлга қўйилди. Саккизта тиббиёт олий таълим муассасаси халқаро аккредитациядан ўтди. Бу соҳада замонавий билим ва кўникмаларга эга кадрлар тайёрлаш имкониятлари янада кенгайди.
Тошкент давлат тиббиёт университетида инфратузилма яхшиланиши натижасида таълим олувчилар сони 29 минг 864 нафарга етди. Ўқув жараёнлари энг замонавий талаблар даражасига кўтарилди, рақамлаштириш фаол давом этмоқда.
Соғлиқни сақлаш тизимини рақамлаштириш бўйича амалга оширилаётган ишлар натижалари ҳақида ахборот берилди. Мамлакат бўйлаб давлат тиббиёт муассасалари замонавий ахборот-коммуникация жиҳозлари билан таъминланди, ягона рақамли инфратузилма шакллантирилди.
2024–2025 йилларда 3 мингдан ортиқ тиббиёт муассасаси локал тармоқ билан таъминланди. Минглаб янги компьютерлар харид қилиниб, техник база янгиланди.
Президентимизга DMED ягона электрон ахборот тизими имкониятлари ҳам тақдим этилди. Бу тизим орқали 36 миллион нафардан зиёд фуқароларнинг тиббий маълумотлари ягона базада жамланди. Тез тиббий ёрдам хизматида электрон бошқарув йўлга қўйилиб, чақириқларга етиб бориш вақти 25-30 дақиқадан 10-15 дақиқагача қисқартирилди. Яқин келажакда “Online-шифокор” хизмати жорий этилиб, аҳолига масофадан тиббий маслаҳат бериш имкони яратилади.
Шунингдек, “Электрон рецепт” тизими фаолияти йўлга қўйилиши натижасида ортиқча дори ёзиш ҳолатлари 40 фоизга камайди, дори воситалари айланмаси шаффофлашди. Барча тиббий маълумотлар биометрик ҳимоя остида сақланиб, шахсий маълумотлар хавфсизлиги таъминланмоқда.
– Замонавий тиббиёт муассасаларини барпо этяпмиз, соҳада сунъий интеллектни жорий қиляпмиз, энг илғор ускуналарни олиб келяпмиз. Бу ўзгаришлар энг қуйи бўғингача етиб бориши зарур. Энг муҳими, ҳар бир тиббиёт ходимининг малакасини ошириш, замонавий билим ва кўникмалар билан таъминлашга эътибор қаратишимиз лозим. Шундагина ҳаракатларимиз натижа беради, – деди Президент.
“Рақамли соғлиқни сақлаш маркази” фаолияти ҳақида ҳам ахборот берилди. Унда барча тиббиёт муассасаларининг фаолияти реал вақт режимида кузатилиб, сурункали касалликлар ва аҳоли саломатлиги кўрсаткичлари таҳлил қилинмоқда.
Президентимиз тиббиёт тизимининг рақамлаштирилиши беморлар учун қулайлик, шифокорлар учун самарадорлик, давлат учун эса шаффофлик ва тежамкорликни таъминлаш учун муҳим эканини таъкидлаб, бу ишларни жадал давом эттиришни топширди.
Ташриф чоғида университетдаги замонавий таълим муҳити ва сунъий интеллект ёрдамида фаолият юритаётган ўқув лабораториялари билан танишилди. Реанимация, оилавий поликлиника, шошилинч ёрдам, операция, педиатрия, акушерлик ва терапия бўйича симуляцион хоналарда талабалар амалиёт орқали билим ва кўникмаларини мустаҳкамламоқда. Бунинг учун яратилган шароитлар ва келгуси режалар ҳақида батафсил ахборот берилди.
Президент Шавкат Мирзиёев тиббиётни аҳолига яқинлаштириш, хизматлар сифатини ошириш, бу жараёнда илғор усул ва технологияларни қўллашни янада кенгайтириш юзасидан мутасаддилар олдига аниқ вазифалар қўйди.

Президент ознакомился с планами по цифровизации медицины и совершенствованию медицинского образования
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 10 ноября посетил Ташкентский государственный медицинский университет и ознакомился с презентацией работы по цифровизации системы здравоохранения, повышению качества медицинских услуг и развитию медицинского образования.
В последние годы в сферу здравоохранения было направлено 230 триллионов сумов. За счет этих средств в регионах введены в эксплуатацию 187 новых поликлиник и больниц, 1 244 учреждения реконструированы и оснащены современным оборудованием.
В результате мощности первичного звена медицины увеличились на 60 процентов, медицинская помощь стала значительно ближе к населению. Более 400 высокотехнологичных диагностических и лечебных услуг, которые ранее выполнялись только в столице, теперь доступны в регионах. Сложные операции внедрены в областных центрах, а малоинвазивные – на районном уровне.
Впервые операции по пересадке почки налажены в 45 районах страны.
Эти изменения ощущаются миллионами граждан и высоко оцениваются международными структурами.
Продолжается модернизация медицинского образования. На основе трех вузов создан Ташкентский государственный медицинский университет, начата деятельность Ургенчского медицинского института. Восемь медицинских университетов прошли международную аккредитацию, что значительно расширило возможности подготовки квалифицированных кадров с современными знаниями и навыками.
Благодаря улучшению инфраструктуры число обучающихся в Ташкентском государственном медицинском университете достигло 29 864 человек. Учебный процесс переведен на современные стандарты, цифровизация активно продолжается.
Президенту была представлена информация о внедрении цифровых технологий в здравоохранение. Медицинские учреждения по всей стране обеспечены современными решениями, сформирована единая цифровая инфраструктура. В 2024–2025 годах более 3 тысяч медицинских организаций подключены к локальным сетям, обновлена техническая база.
Главе государства также продемонстрирована работа единой электронной медицинской информационной системы DMED. В ней аккумулированы данные о состоянии здоровья более чем 36 миллионов граждан. В службе скорой помощи внедрено электронное управление, время прибытия бригад сокращено с 25-30 до 10-15 минут. В ближайшее время будет запущена услуга «Online-врач», позволяющая получать консультации дистанционно.
Заработала система «Электронный рецепт», благодаря которой количество случаев необоснованного выписывания лекарств уменьшилось на 40 процентов, оборот медикаментов стал более прозрачным. Все медицинские данные защищены биометрическими механизмами.
– Мы создаем современные медицинские учреждения, внедряем искусственный интеллект, привозим самое передовое оборудование. Но главное – чтобы эти изменения доходили до самого нижнего уровня. Необходимо повышать квалификацию каждого медицинского работника, давать современные знания и навыки. Только тогда мы получим результат, – подчеркнул Президент.
Представлена и деятельность Центра цифрового здравоохранения, где мониторится работа всех медицинских учреждений в режиме реального времени и анализируются показатели по хроническим заболеваниям и здоровью населения.
Президент отметил, что цифровизация медицины обеспечивает удобство для пациентов, эффективность для врачей, прозрачность и экономию ресурсов для государства, и поручил продолжить эту работу ускоренными темпами.
В ходе визита глава государства ознакомился с учебными лабораториями, работающими с использованием искусственного интеллекта. В симуляционных комнатах по реанимации, семейной медицине, скорой помощи, педиатрии, акушерству и терапии студенты отрабатывают практические навыки. Были представлены созданные условия и планы дальнейшего развития.
В заключение Президент Шавкат Мирзиёев поставил перед ответственными лицами задачи по дальнейшему приближению медицины к населению, повышению качества услуг и расширению применения передовых технологий.