Наркожиноятларга қарши курашиш, киберхавфсизлик ва прокурор назорати соҳаларидаги ишларнинг самарадорлиги янада оширилади
Президент Шавкат Мирзиёев 3 ноябрь куни миллат генофондини гиёҳвандликдан ҳимоя қилиш, кибержиноятларга қарши самарали курашиш ҳамда прокурор назоратини рақамлаштириш юзасидан таклифлар тақдимоти билан танишди.
Сўнгги йилларда наркожиноятчилик бутун инсоният учун янги глобал хавф-хатарга айланаётгани қайд этилди. Таҳлилларга кўра, дунёда 400 миллиондан ортиқ одам бу иллатга дучор бўлган, унинг оқибатида йилига 300 мингга яқин одам вафот этяпти.
Афсуски, мазкур иллат мамлакатимизни ҳам четлаб ўтаётгани йўқ. Йил бошидан 11 мингдан зиёд наркожиноят аниқланиб, 2,5 тоннага яқин гиёҳванд моддалар ушлаб қолинди. Бундай жиноятларнинг шакл ва турлари йилдан йилга кўпайиб, қамрови ортиб бораётгани наркожиноят ва гиёҳвандликка қарши курашишни комплекс равишда ташкил қилиш кечиктириб бўлмайдиган вазифа эканини кўрсатмоқда.
Йиғилишда соҳадаги мавжуд салбий тенденциялар таҳлил қилинди.
Жумладан, кейинги пайтларда истеъмоли осон, яшириш ва тарқатиш қулай дори шаклидаги психотроп ва синтетик моддалар анъанавий наркотиклар ўрнини эгалламоқда, уларнинг тарқалиши асосан ёшлар орасида юз бермоқда, синтетик наркотиклар яширин нарколабораторияларда тайёрланиб, интернет орқали контактсиз шаклда ўтказилмоқда, наркотикларни тарқатиш манбаси бўлган уюшган жиноятчилик трансчегаравий хусусиятга эга.
– Шу боис, миллий қонунчилигимизга мана шундай хавф-хатарларнинг олдини олиш, уларга қарши аёвсиз курашиш, бундай иллатни таг-томири билан йўқотишга қаратилган нормаларни киритиш вақти келди, – деди давлатимиз раҳбари.
Мутасаддилар наркотикларнинг ноқонуний айланишига барҳам бериш бўйича режа ва таклифларини тақдимот қилди. Жумладан, аҳоли саломатлиги ва миллат генофондини ушбу хавфдан самарали ҳимоя қилиш бўйича комплекс чора-тадбирлар ҳамда механизмлар таклиф сифатида киритилди.
Бунда ўқувчи ва талабалар орасида наркотикларнинг тарқалишига батамом чек қўйиш, ёшларда бу иллатга муросасиз муносабатни шакллантиришга қаратилган таъсирчан амалий ҳаракатларни амалга оширишни барча масъул органлар ва ташкилотларнинг устувор вазифаларидан бири сифатида белгилаш зарурлиги алоҳида қайд этилди.
Биринчи навбатда, ёшлар орасида наркотикларнинг ноқонуний айланмасига жиноий-ҳуқуқий механизмлар орқали қатъий барҳам бериш ҳамда ёшларга нисбатан содир этиладиган наркожиноятлар учун жавобгарликни оғирлаштириш, наркотикларни интернет орқали тарқатиш, уюшган гуруҳлар ва нарколабораториялар, уларга раҳнамолик қилаётган мансабдор шахсларни аниқлаш ва чек қўйишга қаратилган кенг қамровли тезкор-қидирув ҳамда тергов фаолиятини йўлга қўйиш кераклиги кўрсатиб ўтилди.
Шунингдек, вояга етмаган ва ёшлар орасида гиёҳвандликнинг диагностикаси, даволаш ва тиббий-ижтимоий реабилитацияси тизими тубдан такомиллаштирилади.
Тақдимотда 100 дан зиёд тезкор-профилактик, ташкилий-тарбиявий, тарғибот-ташвиқот чора-тадбирларини назарда тутувчи Гиёҳвандлик ва наркожиноятларнинг барвақт олдини олиш ҳамда уларга қарши курашиш бўйича 2025-2026 йилларга мўлжалланган комплекс амалий ҳаракатлар миллий дастури лойиҳаси давлат раҳбари томонидан маъқулланди ҳамда бу борада узлуксиз ишлаш тизимини жорий этиш бўйича тегишли топшириқлар берилди.
Йиғилишда кибержиноятчиликка қарши курашиш масалалари ҳам муҳокама қилинди.
Бугунги кунда мамлакатимизда 31 миллиондан ортиқ аҳоли интернетдан фойдаланмоқда. Шу билан бирга, сўнгги беш йилда юртимизда кибержиноятлар сони эса 68 баробарга кўпайган. Жорий йилнинг ўзида 46 мингдан ортиқ кибержиноят аниқланган. Улар орқали жисмоний ва юридик шахсларга етказилган моддий зарар 1,2 триллион сўмдан ошган.
Фуқароларнинг шахсий маълумотлари, банк карталари ва электрон имзолари бўйича амалга оширилаётган фирибгарликлар сони кескин ортиб бормоқда. Жиноятларнинг катта қисми интернет орқали амалга оширилиб, энг кўп тарқалган усуллардан бири – банк карталари орқали содир этилаётган киберфирибгарлик ҳисобланади.
Шахсий маълумотлар ҳимояси бўйича аниқ механизм мавжуд эмас, айрим тадбиркорлик субъектлари мижозларнинг маълумотларини очиқ базаларда сақламоқда. Давлат хизматлари соҳасида ҳам биометрик идентификация ва электрон рақамли имзолардан фойдаланишда киберхавфсизлик бўйича етарли кафолатлар таъминланмаган.
Шунингдек, банк тизимида киберҳужумларнинг олдини олиш, шубҳали пул операцияларини аниқлаш ва тезкор чора кўриш механизмлари етарли даражада самарали ишламаётгани кўрсатиб ўтилди.
Шу боис, тақдимотда соҳанинг ҳуқуқий, технологик ва илмий-услубий асосларини тубдан такомиллаштириш зарурлиги қайд этилди. Мутасаддилар бу борада ишлаб чиқилган ечимларни баён қилди.
Шахсга доир маълумотлар билан ишлашда киберхавфсизлик талабини, бундай маълумотларни шифрлаб сақлаш тартибини жорий этиш, маълумотга ишлов берувчи шахсларнинг реестрини юритиш, соҳадаги ҳуқуқбузарликлар учун жазо чораларини кучайтириш муҳимлиги қайд этилди.
Банк соҳасида онлайн-микроқарз ажратишда фирибгарлар таъсирини чекловчи замонавий ҳимоя тизимларини жорий этиш, фирибгарлик натижасида жабрланувчининг номига олинган микроқарзни ундан ундирмаслик, шубҳали банк ҳисобварақларини блоклашни туну кун режимда йўлга қўйишнинг механизмлари таклиф қилинди.
Кибержиноятчиликнинг янги турлари – смарт қурилмаларга ҳужумлар, криптоактивларни ноқонуний эгаллаш каби таҳдидларнинг олдини олиш бўйича илмий тадқиқотларни йўлга қўйиш зарурлиги таъкидланди.
Давлатимиз раҳбари таклифларни маъқуллаб, Ички ишлар вазирлиги Киберхавфсизлик марказининг салоҳиятини ошириш ва кибержиноятларга қарши курашиш самарадорлигини кучайтириш, жумладан, уларни тезкор фош этиш бўйича 7 турдаги янги экспертизани йўлга қўйиш бўйича аниқ топшириқлар берди.
Соҳа ва тармоқларни рақамлаштиришдан асосий мақсад – бюрократия ва коррупцияни камайтириш, очиқлик ва шаффофликни таъминлаш.
Масалан, давлат харидларида танлов ва тендерлар рақамлашгани учун шу йилнинг ўзида 7,5 триллион сўм тежалди. Бугун аҳоли ва тадбиркорларга 1 мингга яқин давлат хизматлари масофадан туриб кўрсатилмоқда.
Шу билан бирга, йил бошидан буён давлат органлари томонидан 7 мингдан зиёд қонунга зид ҳужжатлар қабул қилингани, шунингдек, назорат идораларининг фаолиятида 12,5 минг нафар тадбиркорнинг ҳуқуқи бузилгани кўрсатиб ўтилди.
Шу муносабат билан қонунлар ижроси устидан масофавий назорат тизимини яратиш, давлат идораларида қабул қилинаётган қарорларнинг қонунийлигини текшириш жараёнларини тўлиқ рақамлаштириш зарур.
Тақдимотда Бош прокуратура тизимида рақамли прокурор назоратини жорий этиш, текширувлар ва мониторинг жараёнини автоматлаштириш бўйича таклифлар ҳақида ахборот берилди. Бу орқали қонун бузилишларини эрта аниқлаш, масъул шахсларнинг ҳаракатларини реал вақт режимида кузатиш ҳамда прокурор назоратини шаффоф ва самарали ташкил этишнинг имкони яратилади.
Ҳозирда терговчиларнинг ишини баҳолаш бўйича ягона тизимнинг йўқлиги, ҳисоботларнинг “қўлда” юритилаётгани, жиноят ишларининг ҳали ҳам қоғоз шаклида сақланаётгани иш самарадорлигига салбий таъсир кўрсатмоқда. Ҳисобот тайёрлаш жараёни бир ҳафтагача вақт олмоқда.
Йил бошидан буён тергов органлари томонидан 1300 та қарорни қабул қилишда процессуал тартибларга амал қилинмагани, камчиликлар туфайли 637 та жиноят ишининг материаллари судлар томонидан терговга қайтарилгани маълум қилинди.
Шу боис, жиноят ҳақида хабар келиб тушганидан тортиб, суд қарори ижросигача бўлган барча жараёнларни рақамлаштириш, тергов фаолиятига сунъий интеллект технологияларини жорий қилиш вазифаси белгиланди. Бу тизим тергов жараёнини тезлаштиради, инсон омилини камайтиради ва масъулиятни оширади.
Шунингдек, рақамли технологиялар орқали содир этилаётган жиноятларнинг олдини олиш учун сунъий интеллект, киберҳуқуқ ва рақамли ҳуқуқ йўналишларида кадрлар тайёрлашни бошлаш вазифаси қўйилди. Бу орқали соҳада замонавий таҳлил усулларидан фойдалана оладиган, рақамли хавф-хатарларни олдиндан аниқлайдиган ва уларга самарали жавоб беришга қодир профессионаллар қатламини шакллантириш зарурлиги кўрсатиб ўтилди.

Будет повышена эффективность работы по борьбе с наркопреступностью, в сферах кибербезопасности и прокурорского надзора
Президент Шавкат Мирзиёев 3 ноября ознакомился с презентацией предложений по защите генофонда нации от наркомании, повышению эффективности борьбы с киберпреступностью, а также цифровизации системы прокурорского надзора.
В последние годы наркопреступность превращается в одну из глобальных угроз для человечества. По данным аналитиков, более 400 миллионов человек в мире страдают от наркозависимости, ежегодно около 300 тысяч человек умирают от последствий употребления наркотиков.
К сожалению, эта угроза не обходит и нашу страну. С начала года выявлено более 11 тысяч наркопреступлений, изъято около 2,5 тонны наркотических средств. С каждым годом появляются новые формы и способы наркопреступлений, растет их охват, что свидетельствуют о необходимости неотложной комплексной организации потиводействия наркопреступности и наркомании.
На совещании были рассмотрены негативные тенденции, наблюдаемые в данной сфере.
В частности, все более широкое распространение получают психотропные и синтетические вещества в виде лекарственных форм, удобных для хранения и сбыта, особенно среди молодежи. Производство синтетических наркотиков налажено в подпольных лабораториях, сбыт осуществляется преимущественно через интернет в бесконтактной форме, а источником распространения становятся транснациональные преступные группировки.
– Поэтому пришло время внести в национальное законодательство нормы, направленные на предупреждение подобных угроз, бескомпромиссную борьбу с ними и полное искоренение этого зла, - отметил глава государства.
Ответственные лица представили предложения по ликвидации незаконного оборота наркотиков. Предложены комплексные меры и механизмы по обеспечению эффективной защиты здоровья населения и генофонда нации от этой угрозы.
Указано, что реализация действенных практических мер, направленных на пресечение распространения наркотиков среди учащихся и студентов, формирование у молодежи нетерпимого отношения к этому явлению должно быть определено одной из приоритетных задач всех органов и организаций.
Подчеркнута необходимость искоренить незаконный оборот наркотиков, прежде всего среди молодежи, применяя более строгие уголовно-правовые механизмы, ужесточить ответственность за наркопреступления, совершаемые в отношении молодежи, организовать масштабную оперативно-розыскную и следственную деятельность по выявлению и пресечению действий интернет-сбытчиков, организованных групп и нарколабораторий, а также должностных лиц, оказывающих им покровительство.
Также будет коренным образом усовершенствована система диагностики, лечения и реабилитации несовершеннолетних и молодых людей, страдающих наркотической зависимостью.
По итогам презентации Президент одобрил проект Национальной программы комплексных практических действий по предупреждению и борьбе с наркопреступлениями на 2025–2026 годы, включающую свыше 100 оперативно-профилактических, организационно-воспитательных и информационно-агитационных мероприятий. Даны соответствующие поручения по организации непрерывной работы в этом направлении.
На совещании рассмотрены также вопросы противодействия киберпреступности.
Сегодня интернетом пользуются более 31 миллиона граждан Узбекистана. За последние пять лет количество киберпреступлений увеличилось в 68 раз, только в текущем году выявлено свыше 46 тысяч фактов. Материальный ущерб, причиненный физическим и юридическим лицам, превысил 1,2 триллиона сумов.
Отмечено, что резко возросло число случаев мошенничества, связанных с персональными данными, банковскими картами и электронными подписями. Многие преступления совершаются через интернет, и одной из наиболее распространенных схем остается кибермошенничество с банковскими картами.
При этом отсутствуют надежные механизмы защиты персональных данных, а отдельные субъекты предпринимательства хранят клиентские сведения в открытых базах. Недостаточны меры кибербезопасности и при использовании биометрической идентификации и электронных подписей в сфере государственных услуг.
Указано также на недостаточную эффективность мер по предотвращению кибератак в банковской системе и выявлению сомнительных финансовых операций.
В связи с этим подчеркнута необходимость глубокого совершенствования правовой, технологической и методологической базы отрасли.
Отдельно отмечена важность внедрения обязательных требований по кибербезопасности при работе с персональными данными, созданию реестра операторов, работающих с такими данными, и ужесточению ответственности за их неправомерное использование.
Предложено внедрить современные системы защиты при выдаче онлайн-микрозаймов, предусмотреть освобождение граждан от обязательств по микрозаймам, оформленным без их ведома мошенническим путем, и обеспечить круглосуточную блокировку подозрительных банковских счетов.
Подчеркнута необходимость проведения научных исследований по предупреждению новых видов киберпреступлений — атак на смарт-устройства и незаконное завладение криптоактивами.
Президент одобрил предложения и поручил повысить потенциал Центра кибербезопасности Министерства внутренних дел, усилить эффективность борьбы с киберпреступлениями, а также внедрить семь новых видов экспертиз для оперативного раскрытия киберпреступлений.
Главная цель цифровизации отраслей и ведомств – сокращение бюрократии и коррупции, обеспечение прозрачности и открытости.
Так, благодаря цифровизации закупочных процедур в этом году сэкономлено 7,5 триллиона сумов. Населению и предпринимателям дистанционно предоставляется около тысячи видов государственных услуг.
В то же время с начала года государственными органами принято свыше 7 тысяч незаконных документов, а деятельность контрольных органов привела к нарушению прав 12,5 тысячи предпринимателей.
В этой связи необходимо создать систему дистанционного надзора за исполнением законов и полностью цифровизировать процесс проверки законности решений, принимаемых государственными ведомствами.
На презентации представлена информация о предложениях по внедрению цифрового прокурорского надзора в системе Генеральной прокуратуры, автоматизации процессов проверки и мониторинга. Это позволит оперативно выявлять нарушения закона, отслеживать действия должностных лиц в реальном времени и обеспечивать прозрачность надзорной деятельности.
Отмечено, что отсутствие единой системы оценки деятельности следователей и ведение отчетности вручную негативно влияют на эффективность работы. Подготовка отчетов занимает до недели, а большинство материалов уголовных дел все еще хранятся в бумажном виде.
С начала года в 1 300 случаях при принятии решений следователями были допущены процессуальные нарушения, а 637 дел возвращены судами на доследование из-за недостатков расследования.
В этой связи поставлена задача цифровизировать весь процесс – от момента поступления сообщения о преступлении до исполнения судебного решения, а также внедрить технологии искусственного интеллекта следственную деятельность. Это позволит ускорить следственные действия, снизить влияние человеческого фактора и повысить ответственность сотрудников.
Также поручено начать подготовку кадров в направлениях искусственного интеллекта, кибер- и цифрового права для повышения потенциала правоохранительных органов в предупреждении и расследовании цифровых преступлений. Указано, что результатом должно стать формирование класса профессиональных кадров, способных применять современные методы анализа, заблаговременно выявлять и эффективно реагировать на цифровые риски и угрозы.
По итогам обсуждения Президент дал конкретные поручения ответственным руководителям по реализации поставленных задач.