O‘zbekiston Prezidenti UNESCO doirasidagi amaliy hamkorlikni yanada kengaytirish bo‘yicha qator muhim tashabbuslarni ilgari surdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 30-oktabr kuni Samarqand shahrida BMTning Ta’lim, fan va madaniyat masalalari bo‘yicha tashkiloti (UNESCO) Bosh konferensiyasi 43-sessiyasining ochilish marosimida ishtirok etdi.
Davlatimiz rahbari anjuman ishtirokchilarini madaniyatlar va sivilizatsiyalar chorrahasida joylashgan mehmondo‘st O‘zbekiston zaminida samimiy qutladi. Serbiya Prezidenti Aleksandr Vuchich, Slovakiya Prezidenti Peter Pellegrini, UNESCO Bosh direktori Odri Azule, xorijiy mamlakatlar hukumatlari rahbarlari, xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar vakillariga, barcha delegatsiyalarga konferensiyada ishtirok etayotgani uchun chuqur minnatdorlik bildirdi.
Prezidentimiz so‘zining avvalida bu galgi sessiya so‘nggi 40 yilda birinchi marta UNESCOning Parij shahridagi bosh qarorgohidan tashqarida o‘tkazilayotganini ta’kidladi.
– Bunday nufuzli forumning mamlakatimizda o‘tkazilayotganini Tashkilotga a’zo davlatlarning Yangi O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli, jadal islohotlarga bo‘lgan yuksak ishonchining yorqin ifodasi deb qabul qilamiz, – dedi davlatimiz rahbari.
O‘zbekiston yetakchisi tashkilot o‘zining 80 yillik faoliyati davomida ta’lim, fan, madaniyat va axborot sohalarida global hamkorlikni, ishonch va hamjihatlikni mustahkamlashga ko‘maklashadigan nufuzli xalqaro institutga aylanganini qayd etdi.
Shu ma’noda, xalqlarning milliy o‘ziga xosligi, ularning madaniy merosini saqlab qolish, turli dinlar o‘rtasida yaqin muloqotni mustahkamlashda UNESCOning roli ortib borayotgani ta’kidlandi.
– Anjumanimiz insoniyatning tarix solnomasiga gumanistik g‘oyalar, nodir bilimlar, sivilizatsiyalararo muloqot markazi sifatida kirgan Samarqand shahrida o‘tkazilayotganida chuqur ramziy ma’no bor, – dedi mamlakatimiz yetakchisi.
Davlatimiz rahbari ilm-fan, adabiyot va madaniyat beshigi bo‘lgan Samarqandning buyuk merosini yodga oldi. Xususan, Kopernik va Kepler kashfiyotlariga asos bo‘lgan mashhur yulduzlar jadvali yaratilgan Mirzo Ulug‘bek rasadxonasini eslatib o‘tdi. Prezidentimiz mehmonlarni Buyuk ipak yo‘li durdonasi, tinchlik va xalqlar do‘stligi diyori bo‘lgan Samarqand ruhidan bahramand bo‘lishga chorladi.
Geosiyosiy keskinlik va harbiy nizolar noyob yodgorliklar va madaniy merosga ziyon yetkazayotgani, bilim va raqamli texnologiyalardan foydalanishdagi tafovut global tengsizlikni kuchaytirayotgani qayd etildi.
O‘zbekiston rahbari bunday murakkab sharoitda UNESСOning asosiy vazifalarini bajarish uchun birdamlikni mustahkamlash alohida ahamiyat kasb etishini ta’kidladi. O‘zbekiston tashkilotning ezgu maqsadlariga sodiqligini, konstruktiv hamkorlik uchun ochiq maydon sifatida Sharq va G‘arb, Shimol va Janub o‘rtasida ko‘prik bo‘lib xizmat qilishga tayyorligini yana bir bor tasdiqladi.
Bugungi kunda mamlakatimiz UNESCO bilan 2027-yilgacha mo‘ljallangan besh yillik hamkorlik dasturini amalga oshirmoqda. Uning doirasida buyuk mutafakkir va arboblar – Abu Rayhon Beruniy, Ahmad Farg‘oniy, Amir Temur, Ali Qushchi, Kamoliddin Behzod yubileylariga bag‘ishlangan tadbirlar o‘tkazildi, shuningdek, Xorazm Ma’mun akademiyasi kabi ilmiy muassasalar va adabiy yodgorliklar, jumladan, “Alpomish” dostonining tarixiy sanalari keng nishonlandi.
Butunjahon merosi shaharlari – Xiva, Buxoro, Shahrisabz va Samarqandga Zarafshon-Qoraqum yo‘lagi bo‘yidagi yodgorliklar qo‘shildi. G‘arbiy Tyan-shan va Turon cho‘llarining tabiiy hududlari mintaqaning o‘ziga xos bioxilma-xilligini aks ettiradi.
Prezidentimiz O‘zbekistonning yigirmaga yaqin nomoddiy merosi – “Shashmaqom”, Katta ashula, “Lazgi” raqsi, askiya san’ati, miniatyura, Navro‘z bayrami, atlas va adras to‘qish an’analari UNESCO e’tirofiga sazovor bo‘lganini eslatdi. Tashkilot shafeligida "Sharq taronalari", maqom san’ati, baxshichilik, hunarmandchilik va etnosport festivallari o‘tkazib kelinmoqda.
O‘zbekiston tashabbusi bilan ilgari surilgan “Xiva jarayoni: Markaziy Osiyoda xalqaro hamkorlikni rivojlantirish” rezolyutsiyasi, “Kichik yoshdagi bolalarga g‘amxo‘rlik qilish va ta’lim berish bo‘yicha Toshkent deklaratsiyasi” hamda “Axborotdan erkin foydalanish xalqaro kuni munosabati bilan Toshkent deklaratsiyasi” kabi hujjatlarga alohida e’tibor qaratildi.
Mamlakatimizda UNESCOning kafedralari va hamkor maktablari faoliyat yuritmoqda, Toshkent va Farg‘ona shaharlari Ta’lim shaharlari global tarmog‘iga kiritilgan. Shuningdek, yuzlab madaniy meros obyektlari zamonaviy texnologiyalar va xalqaro standartlar asosida restavratsiya qilindi.
Prezidentimiz Samarqand konferensiyasi doirasida qo‘shimcha tadbirlar – Buxoroda zamonaviy san’at biyennalesi, Toshkentda Maktabgacha ta’limni rivojlantirish mintaqaviy markazi ochilishi, Abu Rayhon Beruniy nomidagi UNESCO – O‘zbekiston xalqaro mukofotini topshirish marosimi, muzeylar sohasida sun’iy intellektni qo‘llash masalalari bo‘yicha konferensiya o‘tkazilayotganini ma’lum qildi. Shuningdek, O‘zbekiston oliy ta’lim sohasidagi kvalifikatsiyalarni tan olishga oid Global konvensiyaga qo‘shiladi.
Davlatimiz rahbari UNESCO faoliyatining asosiy yo‘nalishlarini rivojlantirishga qaratilgan tashabbuslarni ilgari surdi.
Inklyuziv ta’limni rivojlantirish va sun’iy intellekt texnologiyalaridan foydalanish ustuvor yo‘nalish ekani ta’kidlandi. Prezidentimiz UNESCOning alohida ehtiyojli bolalar uchun inklyuziv ta’limni rivojlantirish platformasini yaratish va Jahon professional ta’lim sammitini o‘tkazishni taklif qildi. O‘zbekiston UNESCO shafeligida “Sun’iy intellekt – maktab” pilot loyihasini amalga oshirish va Sun’iy intellekt etikasi bo‘yicha xalqaro ekspertlar forumini tashkil etishga tayyor.
O‘zbekiston yetakchisi nomoddiy madaniy merosni asrab-avaylash zarurligini ta’kidladi. Xalq og‘zaki ijodi, qo‘lyozmalar, arxivlar va qimmatli tarixiy hujjatlar, madaniy ma’lumotlar kabi noyob meros obyektlarini muhofaza qilish va ulardan foydalanish imkoniyatini ta’minlash maqsadida ta’sis etilgan UNESCOning “Jahon xotirasi” dasturini rivojlantirishdan manfaatdorlik bildirildi.
19-noyabr sanasini Xalqaro hujjatli meros kuni deb e’lon qilish, shuningdek, UNESCO tuzilmasida Raqamli meros xalqaro institutini tashkil etish tashabbusi ilgari surildi.
Davlatimiz rahbari 2027-yilda Buxoroda UNESCOning ijodiy shaharlar tarmog‘i doirasida Hunarmandchilik va xalq amaliy san’ati bo‘yicha xalqaro kongress o‘tkazishni taklif etdi.
Prezidentimiz gender tenglikni ilgari surish va xotin-qizlarning yetakchilik qobiliyatini rivojlantirish maqsadida UNESCOning Xotin-qizlar yetakchiligi akademiyasini tashkil etish hamda Samarqandda dunyoning barcha qit’alaridan taniqli tadqiqotchilar, san’at namoyandalari, pedagoglar va novatorlar ishtirokida Ta’lim, madaniyat va ilm-fan sohalaridagi xotin-qizlarning global forumini o‘tkazish tashabbusini ilgari surdi.
Iqlim inqiroziga qarshi birgalikda samarali kurashish ham dolzarb masala sifatida qayd etildi.
Davlatimiz rahbari iqlim o‘zgarishi madaniy merosga salbiy ta’sir ko‘rsatayotganini ta’kidlab, “UNESCOning ekologik poytaxti” global tashabbusini ta’sis etish, shuningdek, UNESCO Ijroiya kengashining globallashuv va iqlim o‘zgarishi sharoitida madaniy merosni asrash to‘g‘risidagi rezolyutsiyasini ishlab chiqishni taklif etdi. O‘zbekiston Xiva shahrida shu mavzuda xalqaro simpozium o‘tkazishga tayyorligini bildirdi.
Virtual makonda noto‘g‘ri ma’lumotlar tarqalishiga qarshi kurashish, jamoatchilik fikrini himoya qilish va kamsitishlarga qarshi kurashish ham ustuvor yo‘nalishlar qatorida. Prezidentimiz Bolalar madaniy kontenti xalqaro festivalini o‘tkazish va UNESCOning mediasavodxonlikni rivojlantirish bo‘yicha kompleks strategiyasini ishlab chiqishni taklif etdi.
Davlatimiz rahbari dinlararo hamjihatlikni mustahkamlash, radikalizm va islomofobiyaga qarshi kurashish, islom madaniyati va ma’rifatini butun dunyoda tarannum etish kerakligini ta’kidladi: “Bag‘rikenglik, o‘zaro tushunish va totuvlik kabi umuminsoniy g‘oyalarni keng targ‘ib etish har qachongidan ham muhim”.
O‘zbekistondagi noyob loyihalar – Islom sivilizatsiyasi markazi, Imom Buxoriy, Imom Moturidiy, Imom Termiziy va Bahouddin Naqshband ilmiy-tadqiqot markazlari salohiyatidan faol foydalanish taklif etildi.
O‘zbekiston Prezidenti forum hamkorlikning yangi yo‘nalishlarini belgilash, o‘zaro ishonch va global sheriklikni mustahkamlash, barqaror taraqqiyotni ilgari surishda muhim qadam bo‘lishiga ishonch bildirdi.
– UNESCOning boqiy an’ana va qadriyatlaridan kuch olayotgan “Samarqand ruhi” umumiy taraqqiyot sari yanada birlashishga undaydi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
So‘zining yakunida davlatimiz rahbari anjuman ishtirokchilariga muvaffaqiyat va samarali faoliyat tilab, tadbirning tinchlik, do‘stlik va o‘zaro anglashuv timsoli bo‘lgan Samarqand shahrida o‘tayotgani ramziy ma’noga ega ekanini ta’kidladi.
Bu O‘zbekistonning yuksak xalqaro nufuzi va sivilizatsiyalar muloqotini rivojlantirish, o‘zaro anglashuvni mustahkamlash hamda insoniyat madaniy merosini asrab-avaylashga qo‘shayotgan hissasini tasdiqlaydi.
Ochilish marosimi yakunida O‘zbekiston va xorij san’at ustalari tomonidan tayyorlangan konsert dasturi namoyish etildi. Unda simfonik orkestr, xor jamoasi va milliy ansambl ijrosida o‘zbek mumtoz kuy-qo‘shiqlari va jahon musiqasining sara asarlari zamonaviy talqinda yangradi.

President of Uzbekistan puts forward a number of vital initiatives on further expanding practical cooperation in the framework of UNESCO
On October 30, the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, took part in the opening ceremony of the 43rd session of the General Conference of the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO), held in the city of Samarkand.
The Head of State warmly welcomed the participants of the forum to the hospitable Uzbek land — the crossroads of cultures and civilizations. He expressed deep gratitude to President of Serbia Aleksandar Vučić, President of Slovakia Peter Pellegrini, UNESCO Director-General Audrey Azoulay, heads of foreign governments, representatives of international and regional organizations, and all delegations for their participation in the conference.
At the beginning of his address, the President emphasized that this session is being held outside UNESCO Headquarters in Paris for the first time in the past 40 years.
- Holding of such a representative forum in Samarkand is regarded as a manifestation of the high trust of the member states of the Organization in the large-scale and accelerated reforms being carried out in the New Uzbekistan, - stated the Head of State.
The leader of Uzbekistan noted that over its 80 years of activity, UNESCO has become a highly respected global institution that promotes international cooperation in the fields of education, science, culture, and information, as well as the strengthening of trust and solidarity.
In this context, the growing role of UNESCO in preserving the national identity of peoples, their cultural heritage, and fostering close dialogue among different religions, was emphasized.
- It is deeply symbolic that our forum is being held in Samarkand – a city that has entered human history as a center of humanistic ideas, invaluable knowledge, and intercivilizational dialogue, - stated the President.
The Head of State recalled the great legacy of Samarkand as a cradle of science, literature, and culture. In particular, he mentioned the observatory of Mirzo Ulugbek, where the famous star table was compiled, that later became the foundation for the discoveries of Copernicus and Kepler. The President invited guests to immerse themselves in the atmosphere of Samarkand – the pearl of the Great Silk Road, a land of peace and friendship among peoples.
It was noted that geopolitical tensions and armed conflicts are causing damage to unique monuments and cultural heritage, the widening gap in access to knowledge and digital technologies exacerbates global inequality.
The leader of Uzbekistan stressed that under such challenging conditions, strengthening solidarity in order to fulfill UNESCO’s main objectives takes on special importance. Uzbekistan once again reaffirmed its commitment to the noble goals of the Organization and its readiness to serve as a bridge between East and West, North and South, providing an open platform for constructive cooperation.
Today, our country is implementing a five-year cooperation program with UNESCO till 2027. Within its framework, large-scale events were held to commemorate the anniversaries of great thinkers and figures such as Abu Rayhan Beruniy, Ahmad Fergani, Amir Temur, Ali Kushchi, Kamoliddin Behzod, as well as significant dates of scientific institutions such as the Mamun Academy of Khorezm, and literary monuments including the epic Alpomish.
To the World Heritage cities of Khiva, Bukhara, Shakhrisabz and Samarkand, new sites have been added along the Zarafshan–Karakum Corridor. The natural areas of the Western Tien Shan and the Turan Deserts reflect the region’s unique biodiversity.
The President recalled that around twenty elements of Uzbekistan’s intangible heritage have been recognized by UNESCO – among them Shashmaqom, Katta Ashula, the Lazgi dance, the art of Askiya, miniature painting, the Navruz holiday, and the traditions of atlas and adras weaving. Under the auspices of the Organization, festivals such as Sharq Taronalari, as well as those dedicated to maqom art, bakhshi, folk crafts, and ethnosport, are held.
Particular attention was given to the resolutions initiated by Uzbekistan, including “The Khiva Process: Promoting International Cooperation in Central Asia,” “The Tashkent Declaration on Early Childhood Care and Education,” and “The Tashkent Declaration on Access to Information”.
UNESCO Chairs and associated schools are operating in the country, while Tashkent and Fergana have been included in the Global network of learning cities. Hundreds of cultural heritage sites have also been restored based on modern technologies and international standards.
The President announced that, within the framework of the Samarkand conference, a number of additional events are taking place: the Biennale of contemporary art in Bukhara, opening of the Regional Center for the Development of Early Childhood Education in Tashkent, awarding ceremony for the UNESCO–Uzbekistan International Prize named after Abu Rayhan Beruniy, as well as a conference on the application of artificial intelligence in the museum field. Uzbekistan will also join the Global Convention on the recognition of qualifications concerning higher education.
Next, the leader of our country put forward a number of proposals and initiatives aimed at developing key areas of UNESCO’s work.
The development of inclusive education and the use of artificial intelligence technologies were declared an absolute priority. The President proposed the creation of a UNESCO Platform for the Development of Inclusive Education for children with special needs and called for a World Summit on Vocational Education. Uzbekistan is ready to implement the pilot project “Artificial Intelligence – School” and organize an International Forum of Experts on AI Ethics under the auspices of UNESCO.
The leader of Uzbekistan also emphasized the importance of preserving intangible cultural heritage. Interest was expressed in advancing the UNESCO Memory of the World Program, established to protect and ensure access to unique heritage objects, such as oral traditions, manuscripts, archives, valuable historical documents and cultural records.
An initiative was put forward to declare November 19 as International Documentary Heritage Day and to establish an International Institute of Digital Heritage within UNESCO’s structure.
The Head of State proposed holding an International Congress on Crafts and Folk Arts in Bukhara in 2027 within the framework of the UNESCO Creative Cities Network.
To promote gender equality and develop women’s leadership skills, the President advocated for the establishment of a UNESCO Academy for Women’s Leadership and the organization of a Global Forum of Women in Education, Culture, and Science in Samarkand, with the participation of renowned researchers, artists, educators, and innovators from all continents.
A relevant issue highlighted was the need for effective joint action to address the climate crisis.
The Head of State emphasized the negative impact of climate change on cultural heritage and proposed the establishment of an international initiative, “UNESCO Eco-Capital”, as well as the development of a UNESCO Executive Board resolution on preserving cultural heritage in the context of globalization and climate change. Uzbekistan expressed its readiness to host an international symposium on this topic in Khiva.
Among other priorities, the need to counter the spread of misinformation in the digital space, protect public opinion, and combat discrimination, was emphasized. The President proposed organizing an International festival of children’s cultural content and developing a Comprehensive UNESCO strategy for media literacy development.
The Head of State also stressed the importance of strengthening interfaith harmony, combating radicalism and Islamophobia, and promoting Islamic culture and enlightenment worldwide, stating: “It is important to widely promote such universal values as tolerance, mutual understanding, and concord”.
He proposed to actively leverage the potential of unique projects in Uzbekistan — the Center of Islamic Civilization and the research centers of Imam Bukhari, Imam Maturidi, Imam Termizi, and Bahauddin Naqshband.
Concluding his address, the President of Uzbekistan expressed confidence that the forum would become an important step in establishing new areas of cooperation, strengthening mutual trust, fostering global partnerships and promoting sustainable development.
It was noted that the “Spirit of Samarkand” grounded in the enduring traditions and values of UNESCO, will inspire further collaboration for the sake of shared progress.
In closing, the leader of our country wished the conference participants a successful and productive session, emphasizing the symbolic significance of holding the forum in Samarkand – a city representing peace, friendship, and mutual understanding among peoples, which underscores Uzbekistan’s high international standing and its contribution to advancing the dialogue of civilizations, strengthening mutual understanding and preserving humanity’s cultural heritage.
At the conclusion of the opening ceremony, a concert was held, prepared by both domestic and international masters of the arts. The stage featured the finest examples of Uzbek classical music and world musical heritage, performed by a symphony orchestra, a choral ensemble, and a national folk ensemble.