Hurmatli Rais Janobi Oliylari!
Sizlarni asrlar davomida madaniyatlar va sivilizatsiyalar chorrahasida joylashgan betakror O‘zbekiston diyorida samimiy qutlashdan behad baxtiyorman.
Konferensiyamiz so‘nggi 40 yil ichida ilk bor YUNЕSKO Bosh qarorgohidan tashqarida – ko‘hna va hamisha navqiron Samarqand zaminida bo‘lib o‘tmoqda. Bu bizga albatta katta iftixor bag‘ishlaydi.
Fursatdan foydalanib, anjumanimizda ishtirok etayotgan Serbiya Prezidenti, hurmatli Aleksandr Vuchich Janobi Oliylariga, Slovakiya Prezidenti, hurmatli Peter Pellegrini Janobi Oliylariga, YUNЕSKO Bosh direktori Odri Azule Xonim Oliyalariga, barcha ishtirokchi davlatlar delegatsiyalariga chuqur minnatdorlik izhor etaman.
Bunday nufuzli forumning mamlakatimizda o‘tkazilayotganini Tashkilotga a’zo davlatlarning Yangi O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli, jadal islohotlarga bo‘lgan yuksak ishonchining yorqin ifodasi, deb qabul qilamiz.
Shonli sakson yillik yubileyini nishonlayotgan YUNЕSKO o‘tgan davr mobaynida ta’lim, ilm-fan, madaniyat, san’at, axborot sohasida global hamkorlik, o‘zaro ishonch va hamjihatlik borasida jahondagi nufuzli institut sifatida o‘zini namoyon etib kelmoqda.
Tashkilotimizning dunyo xalqlarining milliy o‘zligini saqlash, madaniy merosini asrab-avaylash, turli dinlar o‘rtasida yaqin muloqotni kuchaytirishdagi o‘rni va ahamiyati tobora ortib bormoqda.
Anjumanimiz insoniyatning tarix solnomasiga gumanistik g‘oyalar, nodir bilimlar, sivilizatsiyalararo muloqot markazi sifatida kirgan Samarqand shahrida o‘tkazilayotganida chuqur ramziy ma’no bor.
Bu qadimiy kent azaldan bashariyatning buyuk kashfiyotlari beshigi, ilm-fan, adabiyot va madaniyat gullab-yashnagan maskan bo‘lgan. Birgina misol. Ulug‘ hukmdor va alloma Mirzo Ulug‘bek barpo etgan rasadxona gumbazlari ostida noyob yulduzlar jadvali yaratilgan. Bu jadval keyinchalik Kopernik va Kepler kabi mashhur olimlarning ilmiy kashfiyotlari ochilishiga xizmat qilgani tarixdan yaxshi ma’lum.
Uch ming yillik shonli o‘tmishga ega, Buyuk ipak yo‘lining durdonasi bo‘lgan, millat va elatlarning tinchlik va do‘stlik makoni – muazzam Samarqandga xush kelibsizlar!
Shiddat bilan o‘zgarayotgan dunyoda gumanitar sohada global konsensus va ko‘p tomonlama hamkorlik mexanizmlarining zaiflashayotgani, albatta, barchamizda jiddiy tashvish uyg‘otmoqda.
Geosiyosiy keskinlik va harbiy mojarolar ta’sirida sayyoramizdagi noyob yodgorliklar, muqaddas qadamjolar va bebaho madaniy meros katta ziyon ko‘rmoqda.
Davlatlar o‘rtasida bilim va texnologiyalar, raqamli resurslardan foydalanish bo‘yicha tafovut ortib bormoqda. Buning natijasida imkoniyatlar tengsizligi va qashshoqlik kuchaymoqda. Bunday murakkab vaziyat YUNЕSKOning asosiy vazifalarini to‘liq amalga oshirish bo‘yicha sa’y-harakatlarimizni har qachongidan ham ko‘proq birlashtirishni taqozo etmoqda.
Biz YUNЕSKOning olijanob va ezgu maqsadlariga qat’iy sodiq ekanimizni yana bir bor ta’kidlaymiz. O‘zbekiston Sharq va G‘arb, Shimol va Janub o‘rtasida uyg‘unlik ko‘prigi, barcha uchun ochiq va konstruktiv hamkorlik maydoni bo‘lishga hamisha tayyor.
O‘zbekiston YUNЕSKOning teng huquqli a’zosi sifatida so‘nggi yillarda o‘zaro hamkorlikni yangi sifat bosqichiga ko‘tarish uchun izchil harakat qilmoqda. Jumladan, 2027-yilgacha bo‘lgan besh yillik hamkorlik dasturi samarali amalga oshirilmoqda. Buyuk ajdodlarimiz – Abu Rayhon Beruniy, Ahmad Farg‘oniy, Amir Temur, Ali Qushchi, Kamoliddin Behzodning yubileylari, Xorazm Ma’mun akademiyasi singari ilmiy dargohlar, “Alpomish” eposi kabi adabiy yodgorliklarning tarixiy sanalari xalqaro miqyosda keng nishonlandi.
Butunjahon merosi ro‘yxatiga kirgan Xiva, Buxoro, Shahrisabz va Samarqand shaharlari qatoriga Zarafshon-Qoraqum yo‘lagi bo‘ylab joylashgan bebaho obidalar ham qo‘shildi. Bu ro‘yxatdan joy olgan G‘arbiy Tyanshan va Turon cho‘llarining tabiiy hududlari ham mintaqamizning noyob biologik xilma-xilligini yaqqol namoyon etadi.
Bundan tashqari, “Shashmaqom”, Katta ashula, “Lazgi” raqsi, askiya, kulolchilik va naqqoshlik san’atlari, Navro‘z ayyomi, atlas va adras ishlab chiqarish an’anasi kabi yigirmaga yaqin nomoddiy meros namunalarini dunyo xalqlari munosib e’tirof etmoqda.
YUNЕSKO shafeligida “Sharq taronalari”, “Maqom san’ati”, Baxshichilik, Hunarmandchilik, Etnosport festivallari muntazam o‘tkazib kelinmoqda.
O‘zbekistonning tashabbusi bilan “Xiva jarayoni: Markaziy Osiyoda xalqaro hamkorlikni rivojlantirish” rezolyutsiyasi, (2021-yil), “Kichik yoshdagi bolalarga g‘amxo‘rlik qilish va ta’lim berish bo‘yicha Toshkent deklaratsiyasi” hamda “Axborotdan erkin foydalanish xalqaro kuni munosabati bilan Toshkent deklaratsiyasi” (2023-yil) kabi muhim hujjatlar qabul qilindi.
Respublikamizda YUNЕSKOning 8 ta kafedrasi, 24 ta hamkor maktabi faoliyat ko‘rsatmoqda. Toshkent va Farg‘ona YUNЕSKOning ta’lim shaharlari Global tarmog‘idan joy oldi. Shuningdek, yuzlab madaniy meros obyektlari ilg‘or texnologiya va xalqaro standartlar asosida restavratsiya qilindi.
Samarqanddagi Bosh konferensiya doirasida yurtimizda qator qo‘shimcha tadbirlar o‘tkaziladi. Jumladan, ko‘hna Buxoroda ilk marta zamonaviy san’at biyennalesi bo‘lib o‘tmoqda, poytaxtimizda YUNЕSKO shafeligida Maktabgacha ta’limni rivojlantirish mintaqaviy markazi ochiladi, Abu Rayhon Beruniy nomidagi YUNЕSKO – O‘zbekiston xalqaro mukofotining sovrindorlarini taqdirlaymiz, muzeylar faoliyatida sun’iy intellektning o‘rni va ahamiyatiga bag‘ishlangan xalqaro anjuman tashkil etilmoqda, oliy ta’lim sohasidagi kvalifikatsiyalarni tan olishga oid Global konvensiyaga ham qo‘shilamiz.
Tashabbuslarimizni to‘liq qo‘llab-quvvatlab, xalqaro tadbirlarimizda faol ishtirok etib kelayotgani uchun barcha a’zo davlatlarga alohida tashakkur izhor etaman.
Aziz mehmonlar!
YUNЕSKOning global maqsadlariga erishish va ko‘p qirrali hamkorligimizni yangi bosqichga olib chiqishni davrning o‘zi taqozo qilmoqda.
Kun tartibidagi asosiy masalalar bo‘yicha qator takliflarni ilgari surmoqchiman.
Birinchidan, inklyuziv ta’limni rivojlantirish va sohada sun’iy intellekt texnologiyalarini keng qo‘llash bugungi kunning dolzarb vazifasiga aylanmoqda.
Jismoniy va ijtimoiy xususiyatlaridan qat’i nazar, har bir bolaga ta’lim olishi uchun teng imkoniyatlarni yaratib berish juda muhimdir. Bu borada YUNЕSKOning alohida ehtiyojli bolalar uchun Inklyuziv ta’limni rivojlantirish platformasini joriy etish maqsadga muvofiq, deb hisoblaymiz.
Ta’lim sohasida o‘zaro bilim va tajriba almashish uchun xalqaro muloqot formatini yaratish maqsadida Jahon professional ta’lim sammitini o‘tkazish bo‘yicha rejamizni qo‘llab-quvvatlaysiz, deb ishonamiz.
Axborot texnologiyalarini puxta o‘zlashtirgan va kreativ fikrlaydigan yangi avlodni tarbiyalash ustuvor vazifamizdir. Sun’iy intellektni ta’lim tizimiga keng joriy etish maqsadida yurtimizda YUNЕSKO ishtirokida “Sun’iy intellekt – maktab” namunaviy loyihasini amalga oshirishga tayyormiz.
Shuningdek, YUNЕSKO shafeligida barcha qit’alarning yetakchi oliygohlari, pedagogika va ilmiy-tadqiqot institutlari vakillari ishtirokida Sun’iy intellekt etikasi bo‘yicha xalqaro ekspertlar anjumanini o‘tkazishni taklif etamiz.
Ikkinchidan, insoniyatning bebaho xazinasi bo‘lgan jahon nomoddiy madaniy merosini saqlab qolish uchun birgalikdagi sa’y-harakatlarni kuchaytirishimiz zarur.
Bunday noyob meros obyektlari bo‘lgan xalq og‘zaki ijodiyoti, qo‘lyozmalar, arxivlar va qimmatli tarixiy hujjatlar, madaniy ma’lumotlarni saqlash, ularning barcha uchun ochiqligini ta’minlash maqsadida yaratilgan YUNЕSKOning “Jahon xotirasi” dasturini rivojlantirishdan manfaatdormiz.
Dunyo ma’naviy xazinasini jamlagan ushbu dastur yaratilgan sanani har yili nishonlash maqsadida 19-noyabrni “Hujjatli meros xalqaro kuni”, deb e’lon qilishni, shuningdek, YUNЕSKO tuzilmasiga kiradigan Raqamli meros bo‘yicha xalqaro institutni tashkil etishni taklif qilamiz.
Ma’lumki, qadimiy Buxoro hunarmandchilik bo‘yicha YUNЕSKO Ijodkor shaharlar tarmog‘ining a’zosi hisoblanadi. Biz ushbu shaharda 2027-yili mazkur yo‘nalishda xalqaro kongressni qabul qilishga tayyormiz.
Uchinchidan, xotin-qizlarning yetakchilik qobiliyati va kompetensiyasini ta’minlash uchun global dasturlarni faol ishga tushirish, ayniqsa, muhimdir.
YUNЕSKO statistika instituti ma’lumotlariga ko‘ra, jahonda ilmiy va madaniy muassasalar rahbarlarining 25 foizi, ta’lim sohasi boshqaruvchilarining 30 foizi, tadqiqotchilarning 33 foizi xotin-qizlardir. Bu esa ayollar huquqlarini ta’minlashda, afsuski, tengsizlik hamon saqlanib qolayotganini tasdiqlaydi.
Vaholanki, gender tengligi YUNЕSKOning fundamental, ustuvor vazifalaridan biri bo‘lib, Tashkilotning barcha tashabbuslari unga integratsiya qilinishi zarurligi belgilab qo‘yilgan. Bu borada a’zo davlatlarning eng ilg‘or tajriba va amaliyotini o‘rganish, bilimlar almashish maqsadida Xotin-qizlar yetakchiligi bo‘yicha YUNЕSKO akademiyasini tashkil etish vaqti keldi, deb hisoblaymiz. Shuningdek, Samarqandda barcha qit’alarning mashhur tadqiqotchilari, san’at namoyandalari, pedagog va ixtirochi xotin-qizlarning Ta’lim, madaniyat va fan sohasidagi global forumini o‘tkazishni taklif etamiz.
To‘rtinchidan, iqlim inqiroziga qarshi birgalikda samarali kurashish ham dolzarb masaladir.
O‘rtacha haroratning sezilarli darajada ko‘tarilishi, muzliklarning erishi, cho‘llanish, tuproq qatlamlari yemirilishi, urbanizatsiya jarayonlari madaniy meros obyektlarining holatiga jiddiy ta’sir o‘tkazmoqda.
Atrof-muhitga mas’uliyat bilan yondashayotgan, “yashil” dasturlarni muvaffaqiyatli tatbiq etayotgan shaharlarni alohida e’tirof etish va rag‘batlantirish bo‘yicha “YUNЕSKOning Ekologik poytaxti” global tashabbusini ilgari suramiz. Bundan tashqari, YUNЕSKO Ijroiya Kengashining “Globallashuv va iqlim o‘zgarishlari sharoitida madaniy merosni asrab-avaylash bo‘yicha chora-tadbirlarni kuchaytirish to‘g‘risida”gi rezolyutsiyasini ishlab chiqish tarafdorimiz. Mazkur masala bo‘yicha Xiva shahrida xalqaro simpozium o‘tkazishga tayyormiz.
Beshinchidan, virtual makonda noxolis axborotlarni tarqatish, jamoatchilik fikrini chalg‘itish, diskriminatsiyaga qarshi birgalikda samarali choralar ko‘rish jiddiy zaruratga aylanmoqda.
Raqamli transformatsiya muhitida dunyoqarashi shakllanayotgan yosh avlodning eng yaxshi ijodiy ishlari, multimedia g‘oyalarini o‘zaro almashish uchun Bolalar madaniy kontenti xalqaro festivalini o‘tkazish tashabbusini bildiramiz.
Ma’lumotlarni tahliliy idrok etish, yoshlarni manipulyatsiyadan himoya qilish, axborot shaffofligini ta’minlash maqsadida YUNЕSKOning Media savodxonlikni rivojlantirish bo‘yicha keng qamrovli strategiyasini ishlab chiqishni taklif etamiz.
Yana bir masala. Dunyoda dinlararo ziddiyatlar tobora kuchayib borayotgan hozirgi sharoitda bag‘rikenglik, o‘zaro tushunish va totuvlik kabi umuminsoniy g‘oyalarni keng targ‘ib etish har qachongidan ham muhim.
Islom madaniyati va ma’rifatini dunyoga tarannum etish orqali radikalizm va islomofobiyaga qarshi samarali kurashish mumkin. Bu borada O‘zbekistonda amalga oshirilgan noyob loyihalar – Islom sivilizatsiyasi markazi, Imom Buxoriy, Imom Moturidiy, Imom Termiziy, Bahouddin Naqshband tadqiqot markazlari salohiyatidan birgalikda foydalanishga chaqiramiz.
Bugungi anjuman hamkorlikning yangi yo‘nalishlarini belgilash, o‘zaro ishonch muhitini mustahkamlash, barqaror rivojlanish bo‘yicha global hamkorlik mexanizmlarini kuchaytirish borasida ulkan amaliy qadam bo‘lishiga aminman.
Hech shubhasiz, YUNЕSKOning boqiy an’ana va qadriyatlaridan kuch olayotgan “Samarqand ruhi” bizni umumiy taraqqiyot sari yanada birlashishga undaydi.
Bu ezgu yo‘lda barchangizga yangi omad va zafarlar, YUNЕSKO sessiyasi ishiga esa muvaffaqiyat tilayman.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на церемонии открытия 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО
Уважаемая госпожа Азуле!
Главы делегаций!
Искренне рад приветствовать вас на прекрасной земле Узбекистана, которая на протяжении многих веков находится на перекрестке разных культур и цивилизаций.
Впервые за последние 40 лет наша конференция проходит за пределами штаб-квартиры ЮНЕСКО – в древнем и вечно молодом Самарканде. И это, безусловно, вызывает у нас особую гордость.
Пользуясь случаем, выражаю глубокую признательность участвующим в форуме Его Превосходительству Президенту Сербии, уважаемому господину Александру Вучичу, Его Превосходительству Президенту Словакии, уважаемому господину Петеру Пеллегрини, Генеральному директору ЮНЕСКО госпоже Одри Азуле, всем делегациям государств-участников.
Проведение в нашей стране столь представительного форума мы воспринимаем как проявление высокого доверия государств – членов организации к осуществляемым в Новом Узбекистане динамичным масштабным реформам.
ЮНЕСКО, отмечающая свое 80-летие, за прошедшие годы стала авторитетным мировым институтом глобального сотрудничества в области образования, науки, культуры, искусства и информации, а также взаимного доверия и солидарности.
Возрастают роль и значение этой организации в сохранении национальной идентичности народов мира, их культурного наследия, укреплении диалога между разными религиями.
Глубоко символично, что наш форум проходит в Самарканде, вошедшем в историю человечества как центр уникальных знаний, межцивилизационного диалога и гуманистических идей.
Эта земля издревле была колыбелью великих открытий человечества, городом, где процветали наука, литература и культура. Приведу лишь один пример. Под куполами обсерватории, построенной великим правителем и ученым Мирзо Улугбеком, была создана уникальная звездная таблица. Как свидетельствует история, позже она послужила совершению научных открытий такими выдающимися учеными, как Коперник и Кеплер.
Добро пожаловать в Самарканд – жемчужину Великого шелкового пути, город с трехтысячелетней историей, город мира и дружбы наций и народов!
Все мы, конечно, серьезно обеспокоены ослаблением механизмов глобального консенсуса и многостороннего сотрудничества в гуманитарной сфере в нынешнем стремительно меняющемся мире.
В результате геополитической напряженности и происходящих на планете военных конфликтов наносится большой урон уникальным памятникам, святым местам и бесценному культурному наследию.
Между государствами растет разрыв в уровне доступа к знаниям и технологиям, цифровым ресурсам. Как следствие – усиливаются неравенство возможностей и нищета. Такая сложная ситуация требует еще большей сплоченности для полной реализации основных задач ЮНЕСКО.
Мы вновь подтверждаем нашу твердую приверженность высоким и благородным целям ЮНЕСКО. Наша страна всегда готова быть мостом между Востоком и Западом, Севером и Югом, площадкой открытого и конструктивного всестороннего сотрудничества.
В последние годы Узбекистан как равноправный член ЮНЕСКО предпринимает последовательные шаги с целью вывести взаимодействие с организацией на качественно новый уровень. В частности, эффективно осуществляется пятилетняя программа сотрудничества до 2027 года. В международном масштабе были широко отмечены юбилеи наших великих предков – Абу Райхана Беруни, Ахмада Фергани, Амира Темура, Али Кушчи, Камолиддина Бехзода, знаменательные даты в истории таких научных учреждений, как Хорезмская академия Маъмуна, таких литературных памятников, как эпос «Алпамыш».
К включенным в список Всемирного наследия городам Хиве, Бухаре, Шахрисабзу и Самарканду присоединились и бесценные памятники по Зарафшан-Каракумскому направлению. Природные территории Западного Тянь-Шаня и Туранских пустынь, также внесенные в этот список, ярко демонстрируют уникальное биологическое разнообразие региона.
Наряду с этим достойное признание народов мира получило около 20 видов нематериального наследия, таких как «Шашмаком», Катта ашула, танец «Лазги», аския, гончарное дело и искусство миниатюрной живописи, праздник Навруз, традиции производства атласа и адраса.
Под эгидой ЮНЕСКО регулярно проводятся фестивали «Шарк таронaлари», искусства макома, бахши, народно-прикладного искусства, этноспорта.
По инициативе Узбекистана были приняты важные документы – резолюция «Хивинский процесс: продвижение международного сотрудничества в Центральной Азии» (2021 год), Ташкентская декларация по воспитанию и образованию детей младшего возраста и Ташкентская декларация по случаю Международного дня всеобщего доступа к информации (2023 год).
В республике действует 8 кафедр, 24 школы, являющиеся партнерами ЮНЕСКО.
Ташкент и Фергана вошли в Глобальную сеть обучающихся городов ЮНЕСКО. Кроме того, на основе передовых технологий и международных стандартов отреставрированы сотни объектов культурного наследия.
В рамках Самаркандской Генеральной конференции в стране состоится ряд дополнительных мероприятий. Так, в древней Бухаре впервые проходит биеннале современного искусства, в столице под эгидой ЮНЕСКО будет открыт Региональный центр развития дошкольного образования, состоятся награждение лауреатов международной премии ЮНЕСКО – Узбекистан имени Абу Райхана Беруни, международная конференция, посвященная роли и значению искусственного интеллекта в деятельности музеев, мы также присоединимся к Глобальной конвенции о признании квалификаций, относящихся к высшему образованию.
Выражаю особую признательность всем государствам-членам за полную поддержку инициатив Узбекистана и активное участие в наших международных мероприятиях.
Само время требует достижения глобальных целей ЮНЕСКО и выведения нашего многопланового сотрудничества на новый уровень.
Хочу выдвинуть ряд предложений по основным вопросам повестки дня.
Во-первых, актуальной задачей сегодня становится развитие сферы инклюзивного образования и широкое применение технологий искусственного интеллекта.
Очень важно предоставить каждому ребенку, независимо от его физических и социальных особенностей, равные возможности для получения образования. В этой связи считаем целесообразным создать Платформу ЮНЕСКО по развитию инклюзивного образования для детей с особыми потребностями.
Надеемся, что вы поддержите наш план по проведению Всемирного саммита профессионального образования с целью организации в международном формате диалога по обмену знаниями и опытом в сфере образования.
Нашей приоритетной задачей является воспитание нового поколения, свободно владеющего информационными технологиями и креативно мыслящего. В целях широкого внедрения в систему образования искусственного интеллекта мы готовы реализовать в нашей стране при участии ЮНЕСКО проект «Искусственный интеллект – школа».
Также предлагаем провести под эгидой ЮНЕСКО Международный форум экспертов по этике искусственного интеллекта с участием представителей ведущих вузов, педагогических и научно-исследовательских институтов всех континентов.
Во-вторых, необходимо усилить совместные действия по сохранению мирового нематериального культурного наследия, являющегося бесценным достоянием человечества.
Мы заинтересованы в развитии Программы ЮНЕСКО «Память мира», учрежденной с целью охраны и обеспечения доступности уникальных объектов наследия, таких как устное народное творчество, рукописи, архивы и ценные исторические документы, культурные данные.
Предлагаем объявить дату создания этой программы – 19 ноября каждого года – Международным днем документального наследия, а также учредить в структуре ЮНЕСКО Международный институт цифрового наследия.
Как известно, древняя Бухара была включена в Сеть творческих городов ЮНЕСКО по линии ремесел и народного творчества. Мы готовы провести здесь в 2027 году Международный конгресс по этой тематике.
В-третьих, важно активнее внедрять глобальные программы для развития лидерских способностей и компетенций женщин.
По данным Института статистики ЮНЕСКО, в мире женщины составляют 25 процентов руководителей научных и культурных учреждений, 30 процентов руководителей в сфере образования, 33 процента среди исследователей. Это показывает, что, к сожалению, в обеспечении прав женщин все еще сохраняется неравенство.
При этом обеспечение гендерного равенства является одной из фундаментальных, приоритетных задач ЮНЕСКО, и, как установлено, все инициативы организации должны быть интегрированы с этой задачей. Считаем, что настало время создать Академию ЮНЕСКО по женскому лидерству для изучения передового опыта и практики государств-членов, обмена знаниями в этой области.
Также предлагаем провести в Самарканде Глобальный форум женщин в сфере образования, культуры и науки с участием известных исследователей, представителей искусства, педагогов и новаторов со всех континентов.
В-четвертых, актуальным вопросом также является эффективная совместная борьба с климатическим кризисом.
Значительное повышение средней температуры, таяние ледников, опустынивание, эрозия почв, процессы урбанизации оказывают серьезное влияние на состояние объектов культурного наследия.
Мы выдвигаем глобальную инициативу «Экологическая столица ЮНЕСКО», предусматривающую особое признание и поощрение городов, ответственно относящихся к окружающей среде и успешно реализующих «зеленые» программы. Кроме того, выступаем за разработку резолюции Исполнительного совета ЮНЕСКО «Об усилении мер по сохранению культурного наследия в условиях глобализации и изменения климата». Готовы провести международный симпозиум по этому вопросу в городе Хиве.
В-пятых, необходимо принять совместные эффективные меры против распространения в виртуальном пространстве необъективной информации, манипуляций общественным мнением, дискриминации.
Выступаем с инициативой проведения Международного фестиваля детского культурного контента для обмена лучшими творческими работами и мультимедийными идеями молодого поколения, мировоззрение которого формируется в среде цифровой трансформации.
В целях развития аналитического восприятия информации, защиты молодежи от манипуляций, обеспечения прозрачности информации предлагаем разработать Комплексную стратегию ЮНЕСКО по развитию медиаграмотности.
И еще один вопрос. В современных условиях, когда в мире усиливаются межрелигиозные противоречия, как никогда важно активно продвигать такие общечеловеческие принципы, как толерантность, взаимопонимание и согласие.
Можно эффективно бороться с радикализмом и исламофобией, широко разъясняя во всем мире суть исламской культуры и просвещения. В этой связи мы призываем к совместному использованию потенциала уникальных проектов, осуществленных в Узбекистане, – Центра исламской цивилизации, исследовательских центров Имама Бухари, Имама Матуриди, Имама Термези, Бахауддина Накшбанда.
Уверен, что сегодняшний форум станет важным практическим шагом в установлении новых направлений сотрудничества, укреплении атмосферы взаимного доверия, усилении механизмов глобального партнерства в области устойчивого развития.
Несомненно, «самаркандский дух», черпающий силу в вечных традициях и ценностях, продвигаемых ЮНЕСКО, будет вести нас к дальнейшему сплочению во имя общего прогресса.