O‘zbekiston Prezidenti UNESCO bilan hamkorlikni yanada kengaytirish muhimligini qayd etdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Samarqand shahrida BMTning Ta’lim, fan va madaniyat masalalari bo‘yicha tashkiloti (UNESCO) Bosh direktori Odri Azuleni qabul qildi.
O‘zbekiston bilan BMTning ushbu nufuzli instituti o‘rtasidagi ko‘p qirrali sheriklikni yanada rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Suhbat avvalida Odri Azule davlatimiz rahbarini tarixiy voqea – tashkilot Bosh konferensiyasining 43-sessiyasi so‘nggi 40 yilda ilk bor UNESCOning Parij shahridagi bosh qarorgohi tashqarisida o‘tkazilayotgani bilan samimiy tabrikladi.
O‘zbekistonning konferensiyani yuksak saviyada tashkil etish, shuningdek, uni amaliy ahamiyatga ega tadbirlar bilan boyitish borasidagi keng ko‘lamli ishlariga ijobiy baho berildi.
Xususan, UNESCOning Maktabgacha ta’lim bo‘yicha mintaqaviy markazi ishga tushiriladi, Beruniy mukofoti g‘oliblarini taqdirlash marosimi, Samarqand shahrining 3000 yilligi munosabati bilan maxsus tadbir, shuningdek, muzeylar, sun’iy intellekt, gender mavzulari bo‘yicha forumlar va boshqa ko‘plab tadbirlar o‘tkaziladi.
Keyingi yillarda O‘zbekiston va UNESCO o‘rtasidagi hamkorlikda yuksak darajaga erishilgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Birgalikda bolalar ta’limi bo‘yicha butunjahon konferensiyasi o‘tkazildi, Parijda Beruniyning 1050 yilligi nishonlandi, buyuk alloma sharafiga xalqaro mukofot ta’sis etildi.
O‘zbekistonning tashabbusi bilan UNESCOning uchta muhim rezolyutsiyasi qabul qilindi. Tashkilotning maxsus ro‘yxatlariga O‘zbekistonning bir qator yangi obyektlari va madaniy qadriyatlari kiritildi.
UNESCO bilan sheriklikni yanada kengaytirish va chuqurlashtirish, ustuvor yo‘nalishlarda yangi qo‘shma loyihalarni amalga oshirishga tayyorlik bildirildi.
Uchrashuv yakunida O‘zbekiston Prezidenti fan, ta’lim va madaniyat sohalaridagi aloqalarni rivojlantirishdagi katta xizmatlari hamda xalqimizning boy madaniy merosini keng ommalashtirishga qo‘shgan shaxsiy hissasi uchun Odri Azule xonimga davlatimizning yuksak mukofoti – “Do‘stlik” ordenini topshirdi.

Президент Узбекистана отметил важность дальнейшего расширения сотрудничества с ЮНЕСКО
В городе Самарканде Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял генерального директора Организации Объединенных Наций по вопросам образования, науки и культуры (ЮНЕСКО) Одри Азуле.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего развития многопланового партнерства Узбекистана с данным авторитетным институтом ООН.
В начале беседы Одри Азуле искренне поздравила главу нашего государства с историческим событием – проведением 43-й сессии Генеральной конференции Организации, которая впервые за последние 40 лет проходит за пределами штаб-квартиры ЮНЕСКО в городе Париже.
Дана положительная оценка масштабной работе узбекской стороны по организации конференции на самом высоком уровне, а также ее насыщению практически значимыми мероприятиями. В частности, состоятся запуск Регионального центра ЮНЕСКО по дошкольному образованию, церемония награждения победителей премии Беруни, специальное мероприятие по случаю 3000-летия Самарканда, а также форумы по музеям, искусственному интеллекту, гендерной тематике и многие другие.
С удовлетворением отмечен достигнутый за последние годы высочайший уровень взаимодействия между Узбекистаном и ЮНЕСКО. Совместно проведена Всемирная конференция по детскому образованию, отмечено 1050-летие Беруни в Париже, учреждена международная премия в честь этого великого ученого.
По инициативе узбекской стороны приняты три важные резолюции ЮНЕСКО. В специальные списки Организации включен ряд новых объектов и культурных элементов Узбекистана.
Выражена готовность к дальнейшему расширению и углублению партнерства с ЮНЕСКО, реализации новых совместных проектов в приоритетных направлениях.
В завершение встречи Президент Узбекистана за большие заслуги в развитии связей в области науки, образования и культуры, а также личный вклад в широкую популяризацию богатого культурного наследия нашего народа вручил Одри Азуле высокую государственную награду – орден «Дўстлик».