O‘zbekiston Prezidenti UNESCO bilan hamkorlikni yanada kengaytirish muhimligini qayd etdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Samarqand shahrida BMTning Ta’lim, fan va madaniyat masalalari bo‘yicha tashkiloti (UNESCO) Bosh direktori Odri Azuleni qabul qildi.
O‘zbekiston bilan BMTning ushbu nufuzli instituti o‘rtasidagi ko‘p qirrali sheriklikni yanada rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Suhbat avvalida Odri Azule davlatimiz rahbarini tarixiy voqea – tashkilot Bosh konferensiyasining 43-sessiyasi so‘nggi 40 yilda ilk bor UNESCOning Parij shahridagi bosh qarorgohi tashqarisida o‘tkazilayotgani bilan samimiy tabrikladi.
O‘zbekistonning konferensiyani yuksak saviyada tashkil etish, shuningdek, uni amaliy ahamiyatga ega tadbirlar bilan boyitish borasidagi keng ko‘lamli ishlariga ijobiy baho berildi.
Xususan, UNESCOning Maktabgacha ta’lim bo‘yicha mintaqaviy markazi ishga tushiriladi, Beruniy mukofoti g‘oliblarini taqdirlash marosimi, Samarqand shahrining 3000 yilligi munosabati bilan maxsus tadbir, shuningdek, muzeylar, sun’iy intellekt, gender mavzulari bo‘yicha forumlar va boshqa ko‘plab tadbirlar o‘tkaziladi.
Keyingi yillarda O‘zbekiston va UNESCO o‘rtasidagi hamkorlikda yuksak darajaga erishilgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Birgalikda bolalar ta’limi bo‘yicha butunjahon konferensiyasi o‘tkazildi, Parijda Beruniyning 1050 yilligi nishonlandi, buyuk alloma sharafiga xalqaro mukofot ta’sis etildi.
O‘zbekistonning tashabbusi bilan UNESCOning uchta muhim rezolyutsiyasi qabul qilindi. Tashkilotning maxsus ro‘yxatlariga O‘zbekistonning bir qator yangi obyektlari va madaniy qadriyatlari kiritildi.
UNESCO bilan sheriklikni yanada kengaytirish va chuqurlashtirish, ustuvor yo‘nalishlarda yangi qo‘shma loyihalarni amalga oshirishga tayyorlik bildirildi.
Uchrashuv yakunida O‘zbekiston Prezidenti fan, ta’lim va madaniyat sohalaridagi aloqalarni rivojlantirishdagi katta xizmatlari hamda xalqimizning boy madaniy merosini keng ommalashtirishga qo‘shgan shaxsiy hissasi uchun Odri Azule xonimga davlatimizning yuksak mukofoti – “Do‘stlik” ordenini topshirdi.

President of Uzbekistan emphasizes the importance of expanding cooperation with UNESCO
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received Director-General of the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO) Audrey Azoulay in the city of Samarkand.
Issues of further developing multifaceted partnership of Uzbekistan with this authoritative UN institute were reviewed.
At the beginning of the conversation, Audrey Azoulay sincerely congratulated the Head of our state on the historic event – the holding of the 43rd session of the General Conference of the Organization, which, for the first time in the past 40 years, is taking place outside UNESCO’s headquarters in Paris.
A positive assessment was given of the large-scale work carried out by the Uzbek side to organize the conference at the highest level, as well as of the substantive and practical agenda of its events.
In particular, the launch of the UNESCO Regional Center for Early Childhood Education, the ceremony of the Beruniy Prize winners, a special event dedicated to the 3,000th anniversary of Samarkand, and a series of forums on museums, artificial intelligence, gender issues, and many others, will be organized.
It was noted with satisfaction that in recent years Uzbekistan and UNESCO have reached an unprecedented level of cooperation. The World Conference on Early Childhood Care and Education was jointly organized, the 1050th anniversary of Beruniy in Paris was celebrated, and an international prize named after this great scholar was established.
At the initiative of the Uzbek side, three important UNESCO resolutions have been adopted. Several new sites and cultural elements of Uzbekistan have been included in the Organization’s special lists.
Readiness was expressed to further expand and deepen the partnership, implement new joint projects in priority areas.
At the conclusion of the meeting, the President of Uzbekistan, in recognition of her outstanding contributions to the development of cooperation in the fields of science, education and culture, as well as her personal efforts in widely promoting the rich cultural heritage of the Uzbek people, presented Audrey Azoulay with a high state award – the Order of “Do‘stlik”.