Imom Buxoriy majmuasi ilm-ma’rifat, tarbiya va ibrat maskani bo‘ladi
Prezidentimiz majmuadagi so‘nggi pardozlash ishlari, hududda amalga oshirilayotgan obodonlashtirish jarayonlari bilan tanishdi.
Davlatimiz rahbarining tashabbusi bilan mazkur majmua buyuk muhaddis bobomizning islom olamida tutgan yuksak mavqeyi, ulkan salohiyatiga munosib tarzda qaytadan bunyod etildi. Ziyoratchilarga har tomonlama qulay sharoit yaratildi.
Majmua hududi kengaytirilib, ayni paytda uning umumiy maydoni 44 gektarga yetdi. Mo‘tabar maqbara, 10 ming kishilik masjid va ma’muriyat binosi, muzey, kirish va chiqish ayvonlari qurib bitkazilgan. Ziyoratgohning 4 burchagidagi 75 metrlik minoralar unga mahobat bag‘ishlagan.
Davlatimiz rahbari yangi masjiddagi bunyodkorlikni ko‘zdan kechirdi.
Prezidentimiz har gal Samarqandga kelganida majmuaning qurilishi jarayoni bilan tanishib, bu joy faqat ziyorat emas, ilm-ma’rifat, tarbiya va ibrat maskani bo‘lishi, Imom Buxoriyning buyuk izlanishlari, bilimi hamda kamoloti ziyoratchilar, ayniqsa, yoshlar uchun ezgu namuna bo‘lishi kerakligini ta’kidlagandi.
Shu maqsadda yangi majmuada innovatsion muzey ham tashkil etildi. U islom olamida muhaddislar sultoni deya e’tirof etilgan Imom Buxoriyning hayoti va ilmiy merosi, islom ma’rifati rivojiga qo‘shgan hissasini namoyon etadi. Shuningdek, muzeyda Qur’oni karimda ismlari zikr qilingan 25 ta payg‘ambar tarixi, Muhammad alayhissalomning shajarasi, Makka va Madinadagi hayoti, hadislarning jamlanishi va yozilishi haqidagi ma’lumotlar joylashtirilgan.
Ziyoratgoh atrofida mehmonxona va boshqa xizmat ko‘rsatish binolarida ham qurilish ishlari yakuniy bosqichga kirgan. Bitta to‘rt yulduzli, ikkita uch yulduzli va 22 ta oilaviy uy mehmonxonalari tashkil etildi.
Davlatimiz rahbari mamjua faoliyatini sifatli tashkil etish, odamlarga qulayliklarni kengaytirish, yashil maydonlarni ko‘paytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

Комплекс имама Бухари станет центром науки, просвещения и воспитания
Президент Шавкат Мирзиёев 30 октября прибыл в Самарканд для участия в церемонии открытия 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО.
По доброй традиции, визит начался с посещения мавзолея Имама Бухари. Прочитаны суры из Корана и дуа.
Глава государства ознакомился с заключительным этапом работ по строительству комплекса и благоустройству его территории. По инициативе Президента он был заново возведён – в соответствии с высоким духовным авторитетом и великим научным наследием выдающегося собирателя хадисов, занимающего особое место в исламском мире. Для паломников созданы все необходимые удобства.
Территория комплекса расширена и теперь составляет 44 гектара. Построены мавзолей, мечеть на 10 тысяч человек, административное здание, музей, входные и выходные айваны. Четыре минарета высотой 75 метров придают ансамблю величественный облик.
Глава государства ознакомился с созидательной работой в новой мечети.
Каждый раз, посещая Самарканд, Президент знакомился с ходом строительства и подчёркивал, что этот комплекс должен быть не просто местом паломничества, но и центром науки, просвещения, воспитания и духовного примера. И чтобы великие труды, знания и духовное совершенство Имама Бухари служили вдохновляющим образцом, прежде всего для молодёжи.
В новом комплексе создан инновационный музей, отражающий жизнь и научное наследие Имама Бухари — признанного «султаном мухаддисов» исламского мира, а также его вклад в развитие исламского просвещения. В музее представлены сведения о 25 пророках, чьи имена упомянуты в Коране, родословная Пророка Мухаммада, его жизнь в Мекке и Медине, процесс сбора и записи хадисов.
Вокруг святыни завершается строительство гостиниц и обслуживающих объектов. Здесь будут одна четырёхзвёздочная, две трёхзвёздочные и 22 семейные гостиницы.
Президент поручил обеспечить качественную организацию деятельности комплекса, расширить удобства для посетителей и увеличить количество зелёных зон.