Imom Buxoriy majmuasi ilm-ma’rifat, tarbiya va ibrat maskani bo‘ladi
Prezidentimiz majmuadagi so‘nggi pardozlash ishlari, hududda amalga oshirilayotgan obodonlashtirish jarayonlari bilan tanishdi.
Davlatimiz rahbarining tashabbusi bilan mazkur majmua buyuk muhaddis bobomizning islom olamida tutgan yuksak mavqeyi, ulkan salohiyatiga munosib tarzda qaytadan bunyod etildi. Ziyoratchilarga har tomonlama qulay sharoit yaratildi.
Majmua hududi kengaytirilib, ayni paytda uning umumiy maydoni 44 gektarga yetdi. Mo‘tabar maqbara, 10 ming kishilik masjid va ma’muriyat binosi, muzey, kirish va chiqish ayvonlari qurib bitkazilgan. Ziyoratgohning 4 burchagidagi 75 metrlik minoralar unga mahobat bag‘ishlagan.
Davlatimiz rahbari yangi masjiddagi bunyodkorlikni ko‘zdan kechirdi.
Prezidentimiz har gal Samarqandga kelganida majmuaning qurilishi jarayoni bilan tanishib, bu joy faqat ziyorat emas, ilm-ma’rifat, tarbiya va ibrat maskani bo‘lishi, Imom Buxoriyning buyuk izlanishlari, bilimi hamda kamoloti ziyoratchilar, ayniqsa, yoshlar uchun ezgu namuna bo‘lishi kerakligini ta’kidlagandi.
Shu maqsadda yangi majmuada innovatsion muzey ham tashkil etildi. U islom olamida muhaddislar sultoni deya e’tirof etilgan Imom Buxoriyning hayoti va ilmiy merosi, islom ma’rifati rivojiga qo‘shgan hissasini namoyon etadi. Shuningdek, muzeyda Qur’oni karimda ismlari zikr qilingan 25 ta payg‘ambar tarixi, Muhammad alayhissalomning shajarasi, Makka va Madinadagi hayoti, hadislarning jamlanishi va yozilishi haqidagi ma’lumotlar joylashtirilgan.
Ziyoratgoh atrofida mehmonxona va boshqa xizmat ko‘rsatish binolarida ham qurilish ishlari yakuniy bosqichga kirgan. Bitta to‘rt yulduzli, ikkita uch yulduzli va 22 ta oilaviy uy mehmonxonalari tashkil etildi.
Davlatimiz rahbari mamjua faoliyatini sifatli tashkil etish, odamlarga qulayliklarni kengaytirish, yashil maydonlarni ko‘paytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

The Imam Bukhari complex to become the center of science, enlightenment and upbringing
On October 30, President Shavkat Mirziyoyev arrived in Samarkand to take part in the opening ceremony of the 43rd session of the UNESCO General Conference.
Keeping the good tradition, the visit began with a stop at the mausoleum of Imam Bukhari. Verses from the Quran and dua were recited.
The Head of State reviewed the final stage of construction and landscaping of the complex. On the initiative of the President, it was completely rebuilt – in line with the high spiritual authority and great scholarly legacy of the eminent collector of hadiths, who holds a special place in the Islamic world. All necessary facilities have been created for pilgrims.
The territory of the complex has been expanded to 44 hectares. A mausoleum, a mosque for 10 thousand worshippers, an administrative building, a museum, and entrance and exit ayvans have been built. Four 75-meter minarets give the ensemble a majestic appearance.
The Head of State also became acquainted with the creative work underway in the new mosque.
Each time when visiting Samarkand, the President reviewed the progress of construction and emphasized that this complex should become not just a place of pilgrimage, but also a center of science, enlightenment, education, and spiritual guidance. This way the great works, knowledge, and spiritual perfection of Imam al-Bukhari will serve as an inspiring example, above all for the youth.
The new complex features an innovative museum dedicated to the life and scholarly legacy of Imam Bukhari – recognized as the “Sultan of the Muhaddith” in the Islamic world, as well as his contribution to the development of Islamic enlightenment. The museum presents information about the 25 prophets mentioned in the Quran, the genealogy of the Prophet Muhammad, his life in Mecca and Medina, and the process of collecting and recording hadiths.
Construction of hotels and service facilities around the sacred site is nearing completion. The area will include one four-star hotel, two three-star hotels and 22 family guesthouses.
The President instructed to ensure quality organization of the complex’s operations, enhance amenities for visitors and expand green areas.
In conclusion, tree saplings were planted on the territory of the complex as a sign of goodwill and blessings.