O‘zbekiston – Serbiya munosabatlari yangi bosqichga ko‘tarildi
28-oktabr kuni Ko‘ksaroy qarorgohida mamlakatimizga rasmiy tashrif bilan kelgan Serbiya Respublikasi Prezidenti Aleksandr Vuchichni rasmiy kutib olish marosimi o‘tkazildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev oliy martabali mehmonni samimiy qarshi olib, shohsupaga taklif etdi.
Ikki davlat madhiyalari yangradi. Harbiy orkestr sadolari ostida yetakchilar faxriy qorovul safi oldidan o‘tdilar. Rasmiy delegatsiyalar a’zolarini qutladilar.
Birgalikda suratga tushilgandan so‘ng davlat rahbarlarining delegatsiyalar ishtirokidagi muzokaralari boshlandi.
Ko‘ksaroy qarorgohida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Serbiya Respublikasi Prezidenti Aleksandr Vuchichning rasmiy delegatsiyalar ishtirokidagi muzokaralari bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston va Serbiya o‘rtasidagi amaliy hamkorlikni yanada mustahkamlash istiqbollari ko‘rib chiqildi.
Davlatimiz rahbari Serbiya yetakchisini samimiy qutlar ekan, hamkorlik davridagi birinchi sammit tarixiy ahamiyatga ega bo‘lishini va O‘zbekiston – Serbiya munosabatlarini sifat jihatidan yangi darajaga olib chiqishini ta’kidladi.
– Diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligi nishonlanayotgan yilda rasmiy tashrifingiz tarixiy voqeadir. O‘zbekistonda Serbiyaga katta xayrixohlik bilan qarashadi. Xalqlarimizni mustahkam do‘stlik rishtalari va o‘xshash mentalitet bog‘lab turadi, – dedi O‘zbekiston Prezidenti.
Muzokaralarda alohida e’tibor tovar ayirboshlashni ko‘paytirish, mashinasozlik, farmatsevtika, kimyo sanoati, axborot texnologiyalari va raqamlashtirish, agrosanoat majmui, turizm hamda ko‘plab boshqa muhim tarmoqlarda keng ko‘lamli kooperatsiya dasturini tayyorlash masalalariga qaratildi.
“Markaziy Osiyo – Bolqon” yo‘nalishida yangi transport yo‘laklarini, jumladan, Transkaspiy koridori doirasida rivojlantirish muhimligi qayd etildi.
Hamkorlikning iqtisodiy kun tartibini ilgari surish maqsadida kelgusi yilda Toshkent shahrida Hukumatlararo komissiyaning birinchi yig‘ilishini o‘tkazishga kelishib olindi.
Tartibli mehnat migratsiyasi, madaniy-gumanitar va ta’lim sohalaridagi hamkorlik masalalari ko‘rib chiqildi.
Yetakchilar mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashdilar.
Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan muzokaralar yakunida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Serbiya Respublikasi Prezidenti Aleksandr Vuchich Qo‘shma deklaratsiyani imzoladilar.
Yetakchilar huzurida hukumatlararo va idoralararo hujjatlar to‘plamini qabul qilish marosimi ham bo‘lib o‘tdi. Jumladan:
– Investitsiyalarni o‘zaro rag‘batlantirish va himoya qilish to‘g‘risida bitim;
– Iqtisodiy hamkorlik to‘g‘risida bitim;
– Tibbiy xizmatlar sohasidagi hamkorlik to‘g‘risida bitim;
– Turizm sohasidagi hamkorlik to‘g‘risida bitim;
– Ta’lim, fan va madaniyat sohalaridagi hamkorlik to‘g‘risida bitim;
– Muhandislik, ilg‘or texnologiyalar, sun’iy intellekt va turdosh sohalardagi hamkorlik to‘g‘risida bitim;
– Diplomatik kadrlar tayyorlash sohasidagi hamkorlik to‘g‘risida bayonnoma;
– Tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasidagi hamkorlik bo‘yicha 2026-2027-yillarga mo‘ljallangan dastur;
– Mehnat migratsiyasi sohasidagi hamkorlik to‘g‘risida memorandum;
– Sport va jismoniy tarbiya sohasidagi hamkorlik to‘g‘risida bayonnoma;
– Toshkent va Belgrad shaharlari o‘rtasida sheriklik munosabatlarini o‘rnatish to‘g‘risida bitim.
O‘zbekiston bilan Serbiya o‘rtasidagi oliy darajadagi muzokaralar yakunida Ko‘ksaroy qarorgohida daraxt ekish marosimi bo‘ldi.
Faxriy mehmonlar xiyobonida Prezidentlar Shavkat Mirziyoyev va Aleksandr Vuchich mamlakatlarimiz va xalqlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik hamda sheriklik munosabatlarini mustahkamlashga, ikki tomonlama munosabatlar tarixida yangi sahifa ochishga mushtarak intilish ifodasi sifatida daraxt ekdilar.

Узбекско-сербские отношения выведены на новый этап развития
28 октября в резиденции «Куксарой» состоялась церемония официальной встречи Президента Республики Сербия Александра Вучича, совершающего официальный визит в нашу страну.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев тепло встретил высокого гостя и пригласил его на пьедестал.
Прозвучали государственные гимны двух стран. Под звуки военного оркестра лидеры обошли строй почетного караула и поприветствовали членов официальных делегаций.
После совместного фотографирования начались переговоры глав государств с участием делегаций.
В резиденции «Куксарой» состоялись переговоры Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Республики Сербия Александра Вучича с участием официальных делегаций.
Были рассмотрены перспективы дальнейшего укрепления практического сотрудничества Узбекистана и Сербии.
Тепло поприветствовав лидера Сербии, глава нашего государства подчеркнул, что первый за период сотрудничества саммит станет историческим и выведет узбекско-сербские отношения на качественно новый уровень.
– Ваш официальный визит в год 30-летия установления дипломатических отношений является историческим событием. В Узбекистане с большой симпатией относятся к Сербии. Наши народы связывают крепкие узы дружбы и схожий менталитет, – отметил Президент Узбекистана.
Приоритетное внимание уделено наращиванию товарооборота, подготовке полномасштабной программы кооперации в таких ключевых отраслях, как машиностроение, фармацевтика, химическая промышленность, информационные технологии и цифровизация, агропромышленный комплекс, туризм и многих других.
Отмечена важность развития новых транспортных маршрутов «Центральная Азия – Балканы», в том числе в рамках Транскаспийского коридора.
В целях продвижения экономической повестки сотрудничества, достигнута договоренность о проведении в следующем году в городе Ташкенте первого заседания Межправительственной комиссии.
Рассмотрены вопросы взаимодействия в области организованной трудовой миграции, культурно-гуманитарной и образовательной сферах.
Лидеры также обменялись мнениями по актуальным вопросам региональной и международной повестки.
По итогам состоявшихся в городе Ташкенте переговоров Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Республики Сербия Александр Вучич подписали Совместную декларацию.
В присутствии лидеров также состоялась церемония подписания пакета межправительственных и межведомственных документов, среди которых:
– Соглашение о взаимном поощрении и защите инвестиций;
– Соглашение об экономическом сотрудничестве;
– Соглашение о сотрудничестве в области медицинских услуг;
– Соглашение о сотрудничестве в области туризма;
– Соглашение о сотрудничестве в области образования, науки и культуры;
– Соглашение о сотрудничестве в области инжиниринга, передовых технологий, искусственного интеллекта и смежных областях;
– Протокол о сотрудничестве в области подготовки дипломатических кадров;
– межмидовская Программа сотрудничества на 2026-2027 годы;
– Меморандум о сотрудничестве в области трудовой миграции;
– Протокол о сотрудничестве в области спорта и физической культуры;
– Соглашение об установлении партнерских отношений между городами Ташкентом и Белградом.
В завершение узбекско-сербских переговоров на высшем уровне в резиденции «Куксарой» состоялась церемония посадки дерева.
На Аллее почетных гостей Президенты Шавкат Мирзиёев и Александр Вучич посадили дерево в знак приверженности укреплению отношений дружбы и партнерства между двумя странами и народами, обоюдного стремления открыть новую страницу в истории двусторонних отношений.