O‘zbekiston – Serbiya munosabatlari yangi bosqichga ko‘tarildi
28-oktabr kuni Ko‘ksaroy qarorgohida mamlakatimizga rasmiy tashrif bilan kelgan Serbiya Respublikasi Prezidenti Aleksandr Vuchichni rasmiy kutib olish marosimi o‘tkazildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev oliy martabali mehmonni samimiy qarshi olib, shohsupaga taklif etdi.
Ikki davlat madhiyalari yangradi. Harbiy orkestr sadolari ostida yetakchilar faxriy qorovul safi oldidan o‘tdilar. Rasmiy delegatsiyalar a’zolarini qutladilar.
Birgalikda suratga tushilgandan so‘ng davlat rahbarlarining delegatsiyalar ishtirokidagi muzokaralari boshlandi.
Ko‘ksaroy qarorgohida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Serbiya Respublikasi Prezidenti Aleksandr Vuchichning rasmiy delegatsiyalar ishtirokidagi muzokaralari bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston va Serbiya o‘rtasidagi amaliy hamkorlikni yanada mustahkamlash istiqbollari ko‘rib chiqildi.
Davlatimiz rahbari Serbiya yetakchisini samimiy qutlar ekan, hamkorlik davridagi birinchi sammit tarixiy ahamiyatga ega bo‘lishini va O‘zbekiston – Serbiya munosabatlarini sifat jihatidan yangi darajaga olib chiqishini ta’kidladi.
– Diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligi nishonlanayotgan yilda rasmiy tashrifingiz tarixiy voqeadir. O‘zbekistonda Serbiyaga katta xayrixohlik bilan qarashadi. Xalqlarimizni mustahkam do‘stlik rishtalari va o‘xshash mentalitet bog‘lab turadi, – dedi O‘zbekiston Prezidenti.
Muzokaralarda alohida e’tibor tovar ayirboshlashni ko‘paytirish, mashinasozlik, farmatsevtika, kimyo sanoati, axborot texnologiyalari va raqamlashtirish, agrosanoat majmui, turizm hamda ko‘plab boshqa muhim tarmoqlarda keng ko‘lamli kooperatsiya dasturini tayyorlash masalalariga qaratildi.
“Markaziy Osiyo – Bolqon” yo‘nalishida yangi transport yo‘laklarini, jumladan, Transkaspiy koridori doirasida rivojlantirish muhimligi qayd etildi.
Hamkorlikning iqtisodiy kun tartibini ilgari surish maqsadida kelgusi yilda Toshkent shahrida Hukumatlararo komissiyaning birinchi yig‘ilishini o‘tkazishga kelishib olindi.
Tartibli mehnat migratsiyasi, madaniy-gumanitar va ta’lim sohalaridagi hamkorlik masalalari ko‘rib chiqildi.
Yetakchilar mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashdilar.
Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan muzokaralar yakunida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Serbiya Respublikasi Prezidenti Aleksandr Vuchich Qo‘shma deklaratsiyani imzoladilar.
Yetakchilar huzurida hukumatlararo va idoralararo hujjatlar to‘plamini qabul qilish marosimi ham bo‘lib o‘tdi. Jumladan:
– Investitsiyalarni o‘zaro rag‘batlantirish va himoya qilish to‘g‘risida bitim;
– Iqtisodiy hamkorlik to‘g‘risida bitim;
– Tibbiy xizmatlar sohasidagi hamkorlik to‘g‘risida bitim;
– Turizm sohasidagi hamkorlik to‘g‘risida bitim;
– Ta’lim, fan va madaniyat sohalaridagi hamkorlik to‘g‘risida bitim;
– Muhandislik, ilg‘or texnologiyalar, sun’iy intellekt va turdosh sohalardagi hamkorlik to‘g‘risida bitim;
– Diplomatik kadrlar tayyorlash sohasidagi hamkorlik to‘g‘risida bayonnoma;
– Tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasidagi hamkorlik bo‘yicha 2026-2027-yillarga mo‘ljallangan dastur;
– Mehnat migratsiyasi sohasidagi hamkorlik to‘g‘risida memorandum;
– Sport va jismoniy tarbiya sohasidagi hamkorlik to‘g‘risida bayonnoma;
– Toshkent va Belgrad shaharlari o‘rtasida sheriklik munosabatlarini o‘rnatish to‘g‘risida bitim.
O‘zbekiston bilan Serbiya o‘rtasidagi oliy darajadagi muzokaralar yakunida Ko‘ksaroy qarorgohida daraxt ekish marosimi bo‘ldi.
Faxriy mehmonlar xiyobonida Prezidentlar Shavkat Mirziyoyev va Aleksandr Vuchich mamlakatlarimiz va xalqlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik hamda sheriklik munosabatlarini mustahkamlashga, ikki tomonlama munosabatlar tarixida yangi sahifa ochishga mushtarak intilish ifodasi sifatida daraxt ekdilar.

Uzbek-Serbian relations elevated to a new stage of development
On October 28 at “Kuksaroy” residence, an official meeting ceremony was held for the President of the Republic of Serbia Aleksandar Vučić who’s paying an official visit to our country.
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev warmly greeted the distinguished guest and invited him to the podium.
National anthems of the two countries were played. The Leaders went around the guard of honor under the sounds of the military orchestra and greeted the members of official delegations.
After the joint photographing, negotiations of the heads of state with participation of the delegations commenced.
Negotiations between President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of the Republic of Serbia Aleksandar Vučić took place at the "Kuksaroy" residence with the participation of official delegations.
The prospects for further strengthening practical cooperation between Uzbekistan and Serbia were discussed.
Warmly welcoming the Serbian leader, the Head of our state emphasized that the first summit in the history of cooperation will be historic and bring Uzbek-Serbian relations to a qualitatively new level.
- Your official visit in the year of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations is a historic event. Uzbekistan has great sympathy for Serbia. Our peoples are bound by strong ties of friendship and a similar mentality, - said the President of Uzbekistan.
Priority attention is being paid to increasing trade turnover and preparing a comprehensive cooperation program in key sectors such as mechanical engineering, pharmaceuticals, the chemical industry, information technology and digitalization, the agro-industrial complex, tourism, and many others.
The importance of developing new transport routes between Central Asia and the Balkans, including within the Trans-Caspian corridor, was noted.
In order to promote the economic agenda of cooperation, an agreement was reached to hold the first meeting of the Intergovernmental Commission in Tashkent next year.
Issues of cooperation in the areas of organized labor migration, culture, humanitarian affairs, and education were discussed.
The leaders also exchanged views on pressing issues on the regional and international agenda.
Following the talks held in Tashkent, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of the Republic of Serbia Aleksandar Vučić signed a Joint Declaration.
In the presence of the two leaders, a ceremony was held for the signing of a package of intergovernmental and interagency documents, including:
– Agreement on the Mutual promotion and Protection of investments;
– Agreement on Economic cooperation;
– Agreement on Cooperation in the field of Medical services;
– Agreement on Cooperation in the field of Tourism;
– Agreement on Cooperation in the fields of Education, Science, and Culture;
– Agreement on Cooperation in Engineering, Advanced Technologies, Artificial Intelligence, and related areas;
– Protocol on Cooperation in the training of Diplomatic Personnel;
– Programme of Cooperation between the Ministries of Foreign Affairs for 2026–2027;
– Memorandum of Cooperation in the field of Labor migration;
– Protocol on Cooperation in Sports and Physical culture;
– Agreement on the Establishment of Partnership relations between the cities of Tashkent and Belgrade.
At the conclusion of the Uzbek-Serbian summit talks at the Kuksaroy residence, a tree planting ceremony was held.
On the Alley of Honored Guests, Presidents Shavkat Mirziyoyev and Aleksandar Vučić planted a tree as a sign of their commitment to strengthening the friendship and partnership between the two countries and peoples, and their mutual desire to turn a new page in the history of bilateral relations.