Geologiya sohasining salohiyati ilg‘or kompetensiyalar asosida oshiriladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev geologiya sohasiga ilg‘or xalqaro tajriba va kompetensiyalarni joriy etish yuzasidan taqdimot bilan tanishdi.
Yig‘ilishda mamlakatimiz geologiya tizimini zamonaviy ilmiy va texnologik asosda rivojlantirish, qazilma boyliklar bo‘yicha resurs bazasini kengaytirish hamda mineral xomashyoni chuqur qayta ishlashni ta’minlash dolzarb vazifa ekani ta’kidlandi.
Dunyo tajribasi geologiya-qidiruv ishlarini o‘tkazish murakkab bo‘lgan hududlarda ham sun’iy intellekt yordamida yangi konlarni aniqlash mumkinligini ko‘rsatyapti. Bu borada regional tadqiqotlarni kengaytirish va zamonaviy geofizik usullardan foydalanish qo‘l keladi.
Shu maqsadda mutasaddilar xalqaro hamkorlar, jumladan, kon-geologiya sohasida dunyoda ilg‘or bo‘lgan AQSHning Kolorado konchilik maktabi bilan birgalikda ilmiy tadqiqot va amaliy ishlanmalarni birlashtiruvchi zamonaviy Kompetensiyalar markazini tashkil etish loyihasi to‘g‘risida axborot berdi.
Markazning asosiy vazifalari qidiruv ishlariga raqamli yechimlar, sun’iy intellekt va aerogeofizik texnologiyalarni joriy etishdan iborat bo‘ladi. Ilg‘or xorijiy tajribaga asoslanib, ma’lumotlarni raqamli shaklda tahlil qilish, geokimyoviy va kosmogeologik tadqiqotlar natijalarini integratsiyalash hamda istiqbolli konlarni aniqlashni tezlashtirishga xizmat qiladi.
Davlatimiz rahbari takliflarni ma’qullab, tarmoqda xalqaro hamkorlikni mustahkamlash va zamonaviy texnologiyalarni keng joriy etish orqali istiqbolli maydonlarni aniqlash hamda o‘zlashtirishni tashkil etish yuzasidan qator topshiriqlar berdi.

The potential of geology sector to be enhanced through modern competences
President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the presentation dedicated to the implementation of advanced modern experience and competence in the geology sector.
It was emphasized at the meeting that one of the priority tasks is developing national geology system at the modern scientific and technological level, expanding mineral and resource base, ensuring deep processing of mineral resources.
The world practice demonstrates that it is possible to identify new deposits using artificial intelligence even in remote areas. In this regard, special meaning is devoted to expanding regional exploration studies and applying modern geophysical methods.
In this connection, the responsible persons presented a project on the creation of a Competence center jointly with international partners, including one of the leading world scientific centers in the sphere of mining – Colorado School of Mines (USA), which will integrate scientific, research and practical activities.
The main tasks of the center would become implementing digital solutions, artificial intelligence technologies, air-geophysical research in exploration. It’s planned to conduct digital analysis of data, integrate results of geochemical and space-geological research, as well as accelerate the process of identifying prospective deposits, based on the advanced foreign experience.
The Head of our state approved the presented proposals and gave instructions on organizing works in the geological sector aimed at expanding international cooperation, active implementation of modern technologies, identifying and developing prospective areas.