Geologiya sohasining salohiyati ilg‘or kompetensiyalar asosida oshiriladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev geologiya sohasiga ilg‘or xalqaro tajriba va kompetensiyalarni joriy etish yuzasidan taqdimot bilan tanishdi.
Yig‘ilishda mamlakatimiz geologiya tizimini zamonaviy ilmiy va texnologik asosda rivojlantirish, qazilma boyliklar bo‘yicha resurs bazasini kengaytirish hamda mineral xomashyoni chuqur qayta ishlashni ta’minlash dolzarb vazifa ekani ta’kidlandi.
Dunyo tajribasi geologiya-qidiruv ishlarini o‘tkazish murakkab bo‘lgan hududlarda ham sun’iy intellekt yordamida yangi konlarni aniqlash mumkinligini ko‘rsatyapti. Bu borada regional tadqiqotlarni kengaytirish va zamonaviy geofizik usullardan foydalanish qo‘l keladi.
Shu maqsadda mutasaddilar xalqaro hamkorlar, jumladan, kon-geologiya sohasida dunyoda ilg‘or bo‘lgan AQSHning Kolorado konchilik maktabi bilan birgalikda ilmiy tadqiqot va amaliy ishlanmalarni birlashtiruvchi zamonaviy Kompetensiyalar markazini tashkil etish loyihasi to‘g‘risida axborot berdi.
Markazning asosiy vazifalari qidiruv ishlariga raqamli yechimlar, sun’iy intellekt va aerogeofizik texnologiyalarni joriy etishdan iborat bo‘ladi. Ilg‘or xorijiy tajribaga asoslanib, ma’lumotlarni raqamli shaklda tahlil qilish, geokimyoviy va kosmogeologik tadqiqotlar natijalarini integratsiyalash hamda istiqbolli konlarni aniqlashni tezlashtirishga xizmat qiladi.
Davlatimiz rahbari takliflarni ma’qullab, tarmoqda xalqaro hamkorlikni mustahkamlash va zamonaviy texnologiyalarni keng joriy etish orqali istiqbolli maydonlarni aniqlash hamda o‘zlashtirishni tashkil etish yuzasidan qator topshiriqlar berdi.

Потенциал геологической отрасли будет повышен на основе передовых компетенций
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией, посвященной внедрению передового международного опыта и компетенций в сферу геологии.
На совещании было подчеркнуто, что одной из приоритетных задач является развитие национальной геологической системы на современном научном и технологическом уровне, расширение минерально-сырьевой базы и обеспечение глубокой переработки полезных ископаемых.
Мировая практика показывает, что даже в труднодоступных районах возможно выявление новых месторождений с помощью искусственного интеллекта. В этом направлении особое значение придаётся расширению региональных геологоразведочных исследований и применению современных геофизических методов.
В этой связи ответственные лица представили проект создания вместе с зарубежными партнерами, включая один из ведущих мировых научных центров в области горного дела – Горную школу Колорадо (США), современного Центра компетенций, который объединит научно-исследовательскую и практическую деятельность.
Основными задачами центра станут внедрение цифровых решений, технологий искусственного интеллекта и аэро-геофизических исследований в геологоразведку. На основе передового зарубежного опыта планируется цифровой анализ данных, интеграция результатов геохимических и космогеологических исследований, а также ускорение процесса выявления перспективных месторождений.
Глава нашего государства одобрил представленные предложения и дал ряд поручений по организации в геологической отрасли работ, направленных на расширение международного сотрудничества, активное внедрение современных технологий, выявление и освоение перспективных участков.