O‘zbekiston Prezidenti AQSH delegatsiyasini qabul qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev AQSH Prezidentining Janubiy va Markaziy Osiyo bo‘yicha maxsus vakili Serjio Gor boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Uchrashuvda AQSH Davlat kotibining o‘rinbosari Kristofer Landau va boshqa rasmiy shaxslar ham ishtirok etdi.
O‘zbekiston – AQSH strategik sheriklik munosabatlarining joriy yil 23-sentabr kuni Nyu-York shahrida oliy darajada erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish doirasida yanada rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Uchrashuv avvalida Serjio Gor davlatimiz rahbariga AQSH Prezidenti Donald Trampning salomi va samimiy tilaklarini yetkazdi.
Jadal siyosiy muloqot, turli darajalardagi almashinuvlar va faol ishbilarmonlik aloqalari yo‘lga qo‘yilgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Tovar ayirboshlash hajmi ortmoqda, oktabr oyi boshida AQSH Savdo palatasi delegatsiyasining tashrifi muvaffaqiyatli o‘tdi.
Qabul qilingan “yo‘l xaritasi” asosida sanoat, moliya, muhim minerallar, energetika, raqamlashtirish, qishloq xo‘jaligi va boshqa ustuvor yo‘nalishlardagi loyihalarni ilgari surish dolzarbligi ta’kidlandi.
Tomonlar xavfsizlik, terrorizm va ekstremizm, noqonuniy migratsiyaga qarshi kurashish sohalarida sheriklikni mustahkamlash masalalarini ham muhokama qildilar.
Global va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashildi.
Bo‘lajak tadbirlar rejasi, shu jumladan kelgusi hafta Vashington shahrida “C5+1” formatidagi sammitni o‘tkazish masalalari ko‘rib chiqildi.

The President of Uzbekistan receives the U.S. delegation
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the American delegation headed by the Special Envoy of the U.S. President for South and Central Asian affairs Sergio Gor.
The meeting was also attended by deputy Secretary of State Christopher Landau and other officials from the American side.
Issues of further developing Uzbek-American relations of strategic partnership in the context of implementing high-level agreements reached in New York City on September 23 this year, were reviewed.
In the beginning of the meeting Sergio Gor passed to the Head of our state sincere greetings and warm wishes from the President of the United States of America Donald Trump.
The intensive political dialogue, exchanges on various levels, active business contacts were noted with satisfaction. The volume of trade turnover is growing, a visit of the U.S. Chamber of Commerce was successfully organized in the beginning of October.
The importance of promoting projects in the sphere of industry, finance, critical minerals, energy, digitalization, agriculture and other priority areas based on the adopted “road map” was noted.
The sides also discussed issues of strengthening partnership in the sphere of security, combating terrorism and extremism, as well illegal migration.
An exchange of views on the topical aspects of global and regional agenda also took place.
The schedule of the upcoming events was also reviewed, including in the framework of “C5+1” summit, which will take place next week in Washington D.C.