O‘zbekiston Respublikasi va Yevropa Ittifoqi o‘rtasida Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risida tarixiy bitim imzolandi
24-oktabr kuni Bryussel shahrida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev, Yevropa kengashi Prezidenti Antoniu Koshta va Yevropa komissiyasi Prezidenti Ursula fon der Lyayen ishtirokida O‘zbekiston Respublikasi bilan Yevropa Ittifoqi o‘rtasida Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi bitimni imzolashga bag‘ishlangan tantanali marosim bo‘lib o‘tdi.
Hujjat 1996-yilgi Sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi bitimga asoslangan O‘zbekiston – Yevropa hamkorligining huquqiy bazasini yangilaydi hamda sezilarli darajada kengaytiradi.
Yangi bitim loyihasi bo‘yicha muzokaralar 2019-yil fevral oyida boshlanib, 2022-yil iyul oyida yakunlangan. Hujjat 2022-yil 6-iyul kuni Bryussel shahrida parafirlangan edi.
Bitim 9 ta bo‘lim, 356 ta modda va 14 ta ilovadan iborat. U ikki tomonlama munosabatlarning deyarli barcha sohalarini qamrab oladi hamda siyosiy muloqotni mustahkamlash, savdo va investitsiyalar, barqaror rivojlanish, fan va ta’lim, innovatsiyalar va yuqori texnologiyalar, atrof-muhit va iqlim o‘zgarishiga alohida e’tibor qaratgan holda barcha o‘zaro manfaatli yo‘nalishlarda hamkorlikni rivojlantirish uchun keng qamrovli huquqiy asosni shakllantiradi.
Bitimning imzolanishi O‘zbekiston va YI munosabatlarida yangi bosqichni boshlab beradi hamda ko‘p qirrali sheriklikni misli ko‘rilmagan yuksak darajaga olib chiqadi.
Bryusseldagi Yevropa kengashi bosh qarorgohi – “Yevropa” binosida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Yevropa kengashi Prezidenti Antoniu Koshta va Yevropa komissiyasi Prezidenti Ursula fon der Lyayen bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Joriy yil aprel oyida Samarqand shahrida o‘tgan “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” birinchi sammiti yakunida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish doirasida ko‘p qirrali O‘zbekiston – Yevropa hamkorligini yanada kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Yetakchilar bugun imzolangan Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi tarixiy bitimni yuqori baholadilar. Ushbu keng qamrovli hujjat O‘zbekiston bilan YI hamkorligining nafaqat huquqiy asoslarni kengaytirishi, balki yangi kun tartibini shakllantirishi ta’kidlandi.
Shuningdek, bitim birlashmaga a’zo davlatlar bilan, eng avvalo, savdo, investitsiyalar, transport, energetika, iqlim, yuqori texnologiyalar va madaniy-gumanitar hamkorlik sohalaridagi aloqalarga kuchli sur’at bag‘ishlaydi.
Tomonlar O‘zbekistonning Jahon savdo tashkilotiga a’zoligi bo‘yicha YI bilan ikki tomonlama muzokaralar yakunlanganini ham olqishladilar.
Barcha darajalarda faol, sermahsul muloqot va almashinuvlar amalga oshirilayotgani katta mamnuniyat bilan ta’kidlandi. Tashrif arafasida O‘zbekiston delegatsiyasi Yevropa Ittifoqining “Global darvoza” ikkinchi forumida ishtirok etdi. Yaqinda Hamkorlik kengashi hamda Iqtisodiyot, savdo va investitsiyalar bo‘yicha kichik qo‘mita yig‘ilishlari muvaffaqiyatli o‘tkazildi.
Kecha yirik qo‘shma biznes forumi o‘tkazilgan bo‘lsa, bugun Yevropaning yetakchi kompaniyalari va moliyaviy tuzilmalari rahbarlari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Ular natijasida energetika, kimyo, muhim minerallar, logistika, to‘qimachilik va farmatsevtika tarmoqlarida umumiy qiymati 10 milliard yevrodan ziyod bo‘lgan yangi loyihalarni amalga oshirishga kelishib olindi. Bu Yevropa kompaniyalari ishtirokidagi umumiy qiymati 40 milliard yevrodan ziyod bo‘lgan hozirgi loyihalar portfeliga salmoqli qo‘shimchadir.
Sheriklikning yuqori sur’atini saqlab qolish uchun hamkorlikning institutsional mexanizmlarini yanada mustahkamlash, investitsiyalar, muhim minerallar, energetika, transport, fan va ta’lim sohalarida yangi istiqbolli loyihalarni amalga oshirish zarurligi ta’kidlandi. Ishbilarmonlik va gumanitar aloqalarni mustahkamlash uchun viza tartibotlarini soddalashtirish muhimligi qayd etildi.
Yetakchilar xalqaro kun tartibi va mintaqaviy hamkorlikning dolzarb masalalari yuzasidan ham fikr almashdilar.

Historic Enhanced Partnership and Cooperation Agreement signed between the Republic of Uzbekistan and the European Union
On 24 October, in the city of Brussels, a solemn ceremony was held for the signing of the Enhanced Partnership and Cooperation Agreement between the Republic of Uzbekistan and the European Union in the presence of President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, President of the European Council António Costa and President of the European Commission Ursula von der Leyen.
The document renews and significantly expands the legal framework governing cooperation between Uzbekistan and the European Union, which until now has been based on the Partnership and Cooperation Agreement signed in 1996.
Negotiations on the draft of the new Agreement began in February 2019 and were completed in July 2022. The initialing took place on July 6, 2022 in Brussels.
The document comprises 9 sections, 356 articles, and 14 annexes. It covers virtually all areas of bilateral relations, and establishes a comprehensive legal foundation for strengthening political dialogue and deepening cooperation across all mutually beneficial areas, with particular emphasis on trade and investment, sustainable development, science and education, innovation and high technologies, the environment, and climate change.
The signing of the Agreement marks the beginning of a new chapter in Uzbekistan–EU relations, elevating the multifaceted partnership to an unprecedented level.
At the headquarters of the European Council “Europa” in Brussels, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with President of the European Council António Costa and President of the European Commission Ursula von der Leyen.
Issues of further strengthening of the multifaceted cooperation between Uzbekistan and the European Union, in the context of implementing the agreements reached following the first “Central Asia – EU” summit held in Samarkand in April this year, were discussed.
The leaders highly commended the signing of today’s historic Enhanced Partnership and Cooperation Agreement between the Republic of Uzbekistan and the European Union. It was emphasized that this comprehensive document not only expands the legal framework but also sets forth a new agenda for cooperation between Uzbekistan and the EU.
It will also give strong impetus to engagement with EU member states, particularly in the fields of trade, investment, transport, energy, climate, high technologies, cultural and humanitarian cooperation.
Sides also welcomed the completion of bilateral negotiations with the EU on Uzbekistan’s accession to the World Trade Organization.
Deep satisfaction was expressed with the active and productive contacts and exchanges taking place at all levels. On the eve of the visit, the Uzbek delegation took part in the second EU “Global Gateway” Forum, while recent days also saw the successful meetings of the Cooperation Council and the Subcommittee on Economy, Trade and Investment.
Yesterday, a large joint business forum was held, and today – a roundtable with the heads of leading European companies and financial institutions. As a result of these meetings, agreements were reached on the implementation of new joint projects worth over 10 billion euros in the fields of energy, chemistry, critical minerals, logistics, textiles, and pharmaceuticals. This complements the existing project portfolio with European companies, which already exceeds 40 billion euros.
To maintain the strong momentum of partnership, the parties emphasized the importance of further strengthening institutional cooperation mechanisms and implementing new promising projects in investment, critical minerals, energy, transport, science, and education. The importance of facilitating visa procedures to promote closer business and people-to-people ties, was noted.
The leaders also exchanged views on current issues of international agenda and regional cooperation.