O‘zbekiston Prezidenti Yevropa ishbilarmonlarini o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirishga chaqirdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Belgiyaga rasmiy tashrifi doirasida Yevropaning yetakchi kompaniya va banklari rahbarlari bilan davra suhbati o‘tkazdi.
Uchrashuvda Yevropa Ittifoqining kengayish bo‘yicha komissari Marta Kos, “Vandewiele”, “Linde”, “Rhenus Logistics”, “Ahlers Logistics”, “Lasselsberger Group”, “Pietro Fiorentini”, “NextChem”, “Meridiam”, “SUEZ”, “FMO”, “European Investment Bank”, “Commerzbank”, “KfW”, “Textima”, “Chimcomplex”, “Metso” hamda boshqa kompaniya va korporatsiyalarning rahbariyati ishtirok etdi.
Davlatimiz rahbari tadbirda Yevropaning yetakchi kompaniyalari ishtirok etayotgani yuksak o‘zaro ishonch va uzoq muddatli sheriklikka intilishning ifodasi ekanini alohida ta’kidladi.
Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi bitimning imzolanishi O‘zbekiston va YEI o‘rtasidagi munosabatlarda yangi davrni boshlab berishi qayd etildi.
Keyingi yetti yilda tovar ayirboshlash ikki barobar ko‘paydi, Yevropa sarmoyasi ishtirokidagi qo‘shma korxonalar soni mingdan oshdi. Bu ko‘rsatkichlar investorlarning O‘zbekistondagi iqtisodiy islohotlarga ishonchi ortib borayotganidan dalolat beradi.
Yevropalik hamkorlar O‘zbekiston iqtisodiyotini modernizatsiya qilish va tubdan isloh qilish, ilg‘or texnologiyalar, korporativ boshqaruv standartlarini joriy etish hamda innovatsion ishlab chiqarishni rivojlantirishga ko‘maklashayotgani qayd etildi.
Prezidentimiz inson kapitalini rivojlantirish masalalariga alohida e’tibor qaratdi. Yoshlarning oliy ta’lim olish imkoniyatlari sezilarli darajada kengaytirildi. Yangi oliy o‘quv yurtlari tashkil etildi, xorijiy universitetlarning filiallari ochildi, yevropalik hamkorlar bilan qo‘shma ta’lim dasturlari amalga oshirilmoqda.
Uchrashuvda davlatimiz rahbari hamkorlikni yanada chuqurlashtirishning to‘rtta muhim yo‘nalishini ko‘rsatib o‘tdi.
O‘zbekiston strategik xomashyo va minerallarni o‘zlashtirish va chuqur qayta ishlash orqali yuqori qo‘shilgan qiymatli tayyor mahsulotlar ishlab chiqarish bo‘yicha loyihalarni birgalikda amalga oshirishdan manfaatdor.
“Yashil iqtisodiyot” va kimyo sanoati ham hamkorlik uchun istiqbolli yo‘nalishlardir. Mamlakatimiz qayta tiklanadigan energetikani faol joriy etmoqda, energetika tizimini modernizatsiya qilmoqda. Yevropalik hamkorlarga “yashil” energetika, energiya tejash va ekologik kimyo loyihalarida ishtirok etish taklif qilindi.
Infratuzilma va logistikani rivojlantirish ham ustuvor ahamiyatga ega ekani ko‘rsatib o‘tildi. O‘zbekiston avtomobil yo‘llari, temir yo‘llar va aeroportlarni o‘z ichiga olgan transport tarmog‘ini modernizatsiya qilmoqda. Mamlakatimiz tranzit yo‘nalishlarini rivojlantirish, Yevropa va Osiyoni bog‘laydigan zamonaviy logistika markazlarini barpo etish bo‘yicha qo‘shma loyihalarni amalga oshirishga tayyor.
Raqamli iqtisodiyot va axborot texnologiyalari sohasiga alohida e’tibor qaratildi. O‘zbekiston IT-parklar va startap inkubatorlarini rivojlantirmoqda hamda Yevropa kompaniyalari bilan sun’iy intellekt va kiberxavfsizlik sohalarida hamkorlik qilishga tayyor.
Davra suhbati ishtirokchilari, o‘z navbatida, mamlakatimizda investitsiyalar uchun yaratilgan shaffof va barqaror sharoitlarni yuqori baholadilar hamda yurtimizda yangi qo‘shma loyiha va tashabbuslarni amalga oshirishda ishtirok etishga tayyor ekanliklarini tasdiqladilar.

Президент Узбекистана призвал европейский бизнес к расширению взаимовыгодного сотрудничества
В рамках программы официального визита в Бельгию Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел круглый стол с руководителями ведущих европейских компаний и банков.
Во встрече участвовали Еврокомиссар по вопросам расширения Марта Кос, топ-менеджмент таких компаний и корпораций, как Vandewiele, Linde, Rhenus Logistics, Ahlers Logistics, Lasselsberger Group, Pietro Fiorentini, NextChem, Meridiam, SUEZ, FMO, European Investment Bank, Commerzbank, KfW, Textima, Chimcomplex, Metso и других.
Глава нашего государства особо отметил, что участие в мероприятии ведущих компаний Европы отражает высокий уровень взаимного доверия и обоюдное стремление к укреплению взаимодействия.
Подчеркнуто, что подписание Соглашения о расширенном партнёрстве и сотрудничестве откроет новую главу в отношениях между Узбекистаном и ЕС.
За последние семь лет товарооборот вырос в два раза, а число совместных предприятий с участием европейского капитала превысило тысячу. Эти показатели свидетельствуют о растущем доверии инвесторов к экономическим реформам в Узбекистане.
Особо отмечена поддержка европейских партнеров в модернизации экономики Узбекистана и проведении глубоких экономических реформ, внедрении передовых технологий, стандартов корпоративного управления и развитии инновационного производства.
Президент уделил отдельное внимание развитию человеческого капитала. Существенно расширен доступ молодежи к высшему образованию – созданы новые вузы, открыты филиалы зарубежных университетов, с европейскими партнерами реализуются совместные образовательные программы.
В ходе встречи глава государства обозначил четыре ключевых направления дальнейшего углубления сотрудничества.
Узбекистан заинтересован в совместной реализации проектов по выпуску готовой продукции с высокой добавленной стоимостью через освоение и глубокую переработку стратегического сырья и минералов внутри страны.
Перспективным направлением для сотрудничества являются также «зеленая» экономика и химическая промышленность. Страна активно внедряет возобновляемую энергетику, модернизирует энергосистему. Европейским партнерам предложено участие в проектах «зеленой» генерации, энергонакопления и экологичной химии.
В качестве приоритета обозначено также развитие инфраструктуры и логистики. Узбекистан модернизирует транспортную сеть, включая автомагистрали, железные дороги и аэропорты. Страна готова к совместным проектам по развитию транзитных маршрутов и созданию современных логистических центров, связывающих Европу и Азию.
Отдельное внимание уделено цифровой экономике и информационным технологиям. Узбекистан развивает IT-парки и стартап-инкубаторы, и готов сотрудничать с европейскими компаниями в сфере искусственного интеллекта и кибербезопасности.
В свою очередь, участники круглого стола высоко оценили созданные в нашей стране прозрачные и стабильные условия для инвестиций, а также подтвердили готовность к участию в реализации новых совместных проектов и инициатив в нашей стране.