O‘zbekiston Prezidenti Yevropa ishbilarmonlarini o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirishga chaqirdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Belgiyaga rasmiy tashrifi doirasida Yevropaning yetakchi kompaniya va banklari rahbarlari bilan davra suhbati o‘tkazdi.
Uchrashuvda Yevropa Ittifoqining kengayish bo‘yicha komissari Marta Kos, “Vandewiele”, “Linde”, “Rhenus Logistics”, “Ahlers Logistics”, “Lasselsberger Group”, “Pietro Fiorentini”, “NextChem”, “Meridiam”, “SUEZ”, “FMO”, “European Investment Bank”, “Commerzbank”, “KfW”, “Textima”, “Chimcomplex”, “Metso” hamda boshqa kompaniya va korporatsiyalarning rahbariyati ishtirok etdi.
Davlatimiz rahbari tadbirda Yevropaning yetakchi kompaniyalari ishtirok etayotgani yuksak o‘zaro ishonch va uzoq muddatli sheriklikka intilishning ifodasi ekanini alohida ta’kidladi.
Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi bitimning imzolanishi O‘zbekiston va YEI o‘rtasidagi munosabatlarda yangi davrni boshlab berishi qayd etildi.
Keyingi yetti yilda tovar ayirboshlash ikki barobar ko‘paydi, Yevropa sarmoyasi ishtirokidagi qo‘shma korxonalar soni mingdan oshdi. Bu ko‘rsatkichlar investorlarning O‘zbekistondagi iqtisodiy islohotlarga ishonchi ortib borayotganidan dalolat beradi.
Yevropalik hamkorlar O‘zbekiston iqtisodiyotini modernizatsiya qilish va tubdan isloh qilish, ilg‘or texnologiyalar, korporativ boshqaruv standartlarini joriy etish hamda innovatsion ishlab chiqarishni rivojlantirishga ko‘maklashayotgani qayd etildi.
Prezidentimiz inson kapitalini rivojlantirish masalalariga alohida e’tibor qaratdi. Yoshlarning oliy ta’lim olish imkoniyatlari sezilarli darajada kengaytirildi. Yangi oliy o‘quv yurtlari tashkil etildi, xorijiy universitetlarning filiallari ochildi, yevropalik hamkorlar bilan qo‘shma ta’lim dasturlari amalga oshirilmoqda.
Uchrashuvda davlatimiz rahbari hamkorlikni yanada chuqurlashtirishning to‘rtta muhim yo‘nalishini ko‘rsatib o‘tdi.
O‘zbekiston strategik xomashyo va minerallarni o‘zlashtirish va chuqur qayta ishlash orqali yuqori qo‘shilgan qiymatli tayyor mahsulotlar ishlab chiqarish bo‘yicha loyihalarni birgalikda amalga oshirishdan manfaatdor.
“Yashil iqtisodiyot” va kimyo sanoati ham hamkorlik uchun istiqbolli yo‘nalishlardir. Mamlakatimiz qayta tiklanadigan energetikani faol joriy etmoqda, energetika tizimini modernizatsiya qilmoqda. Yevropalik hamkorlarga “yashil” energetika, energiya tejash va ekologik kimyo loyihalarida ishtirok etish taklif qilindi.
Infratuzilma va logistikani rivojlantirish ham ustuvor ahamiyatga ega ekani ko‘rsatib o‘tildi. O‘zbekiston avtomobil yo‘llari, temir yo‘llar va aeroportlarni o‘z ichiga olgan transport tarmog‘ini modernizatsiya qilmoqda. Mamlakatimiz tranzit yo‘nalishlarini rivojlantirish, Yevropa va Osiyoni bog‘laydigan zamonaviy logistika markazlarini barpo etish bo‘yicha qo‘shma loyihalarni amalga oshirishga tayyor.
Raqamli iqtisodiyot va axborot texnologiyalari sohasiga alohida e’tibor qaratildi. O‘zbekiston IT-parklar va startap inkubatorlarini rivojlantirmoqda hamda Yevropa kompaniyalari bilan sun’iy intellekt va kiberxavfsizlik sohalarida hamkorlik qilishga tayyor.
Davra suhbati ishtirokchilari, o‘z navbatida, mamlakatimizda investitsiyalar uchun yaratilgan shaffof va barqaror sharoitlarni yuqori baholadilar hamda yurtimizda yangi qo‘shma loyiha va tashabbuslarni amalga oshirishda ishtirok etishga tayyor ekanliklarini tasdiqladilar.

The President of Uzbekistan calls on European businesses to expand mutually beneficial cooperation
As part of his official visit to Belgium, President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev held a roundtable meeting with heads of leading European companies and banks.
The meeting was attended by the EU Commissioner for enlargement Marta Kos, the top management from companies and corporations such as Vandewiele, Linde, Rhenus Logistics, Ahlers Logistics, Lasselsberger Group, Pietro Fiorentini, NextChem, Meridiam, SUEZ, FMO, European Investment Bank, Commerzbank, KfW, Textima, Chimcomplex, Metso and others.
The Head of State especially emphasized that the attendance of leading European companies in the event reflects the high level of mutual trust and aspirations to strengthening cooperation.
It was noted that the signing of the Enhanced Partnership and Cooperation Agreement will open a new chapter in the relations between Uzbekistan and the EU.
Over the past seven years, trade turnover has increased twofold, while the number of joint ventures with European capital has exceeded one thousand. These indicators are clear evidence of growing investor confidence in Uzbekistan’s economic reforms.
The support of European partners in modernizing Uzbekistan’s economy, implementing deep structural reforms, introducing advanced technologies, corporate governance standards, and developing innovative industries, was particularly noted.
The President also underlined the importance of human capital development. Access to higher education for young people has expanded significantly – new universities have been established, branches of foreign institutions have opened, joint educational programs with European partners are being implemented.
During the meeting, the Head of State outlined four key areas for further cooperation.
Uzbekistan is interested in jointly developing projects to produce high value-added finished goods through the processing of strategic raw materials and minerals within the country.
Another promising area of cooperation is the “green” economy and chemical industry. The country is actively developing renewable energy and modernizing its power system. European partners were invited to participate in projects in green energy generation, energy storage, and environmentally friendly chemical production.
Infrastructure and logistics development were also identified as priorities. Uzbekistan is modernizing its transport network, including highways, railways, and airports. The country is ready to engage in joint projects on transit corridors and the creation of modern logistics hubs connecting Europe and Asia.
Special attention was paid to the digital economy and IT. Uzbekistan is developing IT parks and startup incubators, and stands ready to cooperate with European companies in the areas of artificial intelligence and cybersecurity.
In turn, the participants of the roundtable highly appreciated the transparent and stable investment environment created in our country and confirmed their readiness to take part in the implementation of new joint projects and initiatives in the country.