O‘zbekiston Prezidenti Saudiya Arabistoni ishbilarmonlari bilan sheriklikni yanada kengaytirish muhimligini qayd etdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 15-oktyabr kuni Saudiya Arabistonining yetakchi kompaniyalari rahbarlari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Tadbirda Podshohlikning investitsiyalar vaziri Xolid al-Falih, “ACWA Power”, “Al Muhaidib Group”, “Vision Invest”, “Data Volt”, “Riyadh Cables”, “AlMajdiah”, “InterHealth”, “Saudi Tabreed”, “AlBawani Holding”, “Miahona”, “Pemco” va boshqa yetakchi kompaniya va korporatsiyalari ishtirok etdi.
Uchrashuv avvalida Prezidentimiz ikki davlat rahbarlarining birgalikdagi sa’y-harakatlari tufayli keyingi yillarda O‘zbekiston-Saudiya ko‘p qirrali sheriklik munosabatlari yuksak darajaga ko‘tarilganini alohida ta’kidladi.
Qo‘shma loyihalarning umumiy portfeli 27 milliard dollardan oshdi. Shu bilan birga, joriy yil boshidan buyon yurtimizda Saudiyaning 2 milliard dollarlik investitsiyalari o‘zlashtirildi. O‘zaro savdo hajmi barqaror oshib bormoqda. Aviaqatnovlar soni haftasiga 60 martadan ortdi.
Bugun ikki mamlakat o‘rtasidagi samarali va uzoq muddatli sheriklikning yana bir yorqin dalili bo‘lgan tarixiy loyiha – yangi Toshkent xalqaro aeroportining qurilishiga tamal toshi qo‘yilishi alohida ta’kidlandi.
- O‘zbekistonning iqtisodiy transformatsiyasiga, uning rivojlanishiga katta hissa qo‘shayotgan saudiyalik hamkorlarimizni biz doim yuksak qadrlaymiz, - dedi Prezident.
So‘ng O‘zbekiston yetakchisi hamkorlikni yanada rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlarini ko‘rsatib, energetika sohasidagi loyihalar alohida ahamiyatga ega ekanini qayd etdi.
Bugungi kunda "ACWA Power" kompaniyasi tomonidan mamlakatimizda 15 milliard dollarlik loyihalar, jumladan, hududlarda shamol va quyosh elektr stansiyalarini qurish, "yashil" vodorodni rivojlantirish loyihalari amalga oshirilmoqda.
Bunday loyihalarda o‘zimizning ishlab chiqaruvchilarning mahsulotlaridan keng foydalanish sanoatimiz salohiyati rivojlanishiga xizmat qiladi.
Axborot texnologiyalari va sun’iy intellekt sohasidagi hamkorlikni mustahkamlashga alohida e’tibor qaratildi. "Data Volt" kompaniyasi Toshkent shahrida zamonaviy ma’lumotlar markazini tashkil etish loyihasini muvaffaqiyatli amalga oshirmoqda. Yangi Toshkent va Buxoroda shunday markazlar qurilishini, shuningdek, Saudiya Arabistoni kompaniyalarining raqamli tashabbuslardagi ishtirokini qo‘llab-quvvatlashga tayyorlik bildirildi.
Ta’kidlanganidek, O‘zbekiston volfram, molibden, magniy, litiy, grafit, titan va boshqa strategik muhim foydali qazilmalarning katta zaxiralariga ega.
Toshkent va Samarqand viloyatlarida "Kelajak metallari texnoparki" tashkil etilib, yuqori qo‘shilgan qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yiladi.
Shu munosabat bilan mamlakatimiz yetakchisi saudiyalik investorlarni geologiya-qidiruv ishlarini olib borish va xomashyoni qazib olishdan tortib, uni qayta ishlash va tayyor mahsulot ishlab chiqarishgacha bo‘lgan barcha jarayonlardagi loyihalarda faol ishtirok etishga taklif etdi.
Infratuzilma sohasida "Miahona" kompaniyasi bilan Farg‘ona va Jizzax shaharlarida oqova suvlarni tozalash, Qoraqalpog‘istonda suv ta’minoti tizimlarini rivojlantirish va nasos stansiyalarini modernizatsiya qilish loyihalari bo‘yicha muvaffaqiyatli hamkorlik qilinayotgani qayd etildi.
Shuningdek, "Saudi Tabreed" kompaniyasi bilan kommunal sohani rivojlantirish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.
Prezidentimiz Podshohlik kompaniyalarini infratuzilmani modernizatsiya qilish va aholi turmush sifatini oshirishga qaratilgan yangi o‘zaro manfaatli loyihalarda faol ishtirok etishga chaqirdi.
O‘z navbatida, Saudiya Arabistoni yetakchi ishbilarmon doiralari vakillari Yangi O‘zbekistonning iqtisodiy siyosati, barqaror o‘sishi va qulay investitsiyaviy muhitini yuqori baholab, mamlakatimizda o‘zaro manfaatli sheriklikni yanada chuqurlashtirish, aniq loyiha va dasturlarni ilgari surish rejalarini bayon qildilar.

The President of Uzbekistan advocates further strengthening of Uzbek-Saudi business partnership
On October 15, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting with the heads of leading Saudi Arabian companies.
The event was attended by the Kingdom's Minister of Investment Khalid Al-Falih, heads of prominent companies and corporations, including Acwa Power, Al Muhaidib Group, Vision Invest, Data Volt, Riyadh Cables, AlMajdiah, InterHealth, Saudi Tabreed, AlBawani Holding, Miahona, Pemco, and many others.
At the beginning of the meeting, the Head of our state emphasized that thanks to the joint efforts of the leaders of the two countries in recent years, Uzbek-Saudi relations of multifaceted partnership have reached the highest level.
The total portfolio of joint projects has exceeded $27 billion. Since the beginning of this year alone, $2 billion in Saudi investments have been developed in our country. The volume of mutual trade is growing steadily. The frequency of flights has exceeded 60 times a week.
It was noted that today the foundation stone will be laid for a historic project – the construction of a new international airport in Tashkent, which will be another vivid testimony to the fruitful and long-term partnership between the two countries.
- We highly appreciate the significant contribution of our Saudi partners to the economic transformation and development of Uzbekistan, - emphasized the President.
The Uzbek leader then outlined priority areas for further cooperation, noting the particular importance of projects in the energy sector.
Today, ACWA Power is implementing projects worth $15 billion in our country, including the construction of wind and solar power plants in the regions and the development of green hydrogen.
The widespread use of products from national manufacturers in the implementation of such projects will give an additional impetus to the development of the country's industrial potential.
Particular attention was paid to strengthening cooperation in the field of information technology and artificial intelligence. Data Volt company is successfully implementing a project to create a modern data center in Tashkent. Readiness has been expressed to support similar centers in New Tashkent and Bukhara, as well as the participation of other Saudi companies in digital initiatives.
It was noted that Uzbekistan has significant reserves of tungsten, molybdenum, magnesium, lithium, graphite, titanium, and other strategically important minerals. It is planned to create a “Technopark of Metals of the Future” in Tashkent and Samarkand regions, where the production of high value-added products will be established.
In this regard, our country's leader invited Saudi investors to actively participate in full production cycle projects – from geological exploration and raw material extraction to processing and finished product manufacturing.
In the field of infrastructure, successful cooperation has been noted with Miahona on wastewater treatment projects in Fergana and Jizzakh, development of water supply systems, and modernization of pumping stations in Karakalpakstan.
Agreements have also been reached with Saudi Tabreed company on the development of the utilities sector.
The President invited companies from the Kingdom to actively participate in new mutually beneficial projects aimed at modernizing infrastructure and improving the quality of life of the population.
In turn, representatives of Saudi Arabia's leading business circles, highly appreciating the economic policy, sustainable growth, and favorable investment climate of New Uzbekistan, announced plans to further deepen mutually beneficial partnership and promote specific projects and programs in our country.