Favqulodda vaziyatlarning oldini olish bo‘yicha yangi yondashuvlar muhokama qilindi
Prezident Shavkat Mirziyoyev favqulodda vaziyatlarning oldini olish hamda ularni bartaraf etish tizimini takomillashtirishga oid taqdimot bilan tanishdi.
Mamlakatimizda aholi xavfsizligi aziz ne’mat sifatida muhofaza qilinadi. Turli xatarlar paydo bo‘layotgan hozirgi zamonda favqulodda vaziyatlar organlari tizimini ham takomillashtirish zarurati tug‘ilmoqda.
Sohada 30 dan ortiq qonun hujjatlari qabul qilingani bilan haligacha favqulodda vaziyatlar muhofazasi bo‘yicha kompleks dastur yo‘q. Bundan 16-yil oldin qabul qilingan “Yong‘in xavfsizligi to‘g‘risida”gi qonun ham eskirgan.
Shu bois favqulodda vaziyatlarni oldindan baholab, tezkor va proaktiv ishlaydigan tizim yaratish vazifasi qo‘yilgan.
Taqdimotda mutasaddilar shu boradagi tahlil natijalari, mavjud muammolar va takliflarini bayon qildi.
Hozir favqulodda vaziyatlarning oldini olish bo‘yicha profilaktika ishlari asosan davlat idoralarida amalga oshirilyapti. Lekin bunday holatlarning 70 foizdan ortig‘i aholi xonadonlarida nosoz, muddati o‘tgan gaz va elektr jihozlaridan foydalanish, xavfsizlik madaniyatiga rioya qilmaslik oqibatida yuzaga kelyapti.
Shuning uchun tizim ishini mahallalarda tashkil etib, favqulodda vaziyatlarning oldini olish, xavfsizlik madaniyatini oshirish bo‘yicha chora-tadbirlar bilan har bir mahalla, har bir ko‘cha va xonadonni qamrab olishi zarurligi ta’kidlandi.
Sohada raqamli texnologiyalar va zamonaviy texnik vositalardan foydalanish darajasi ancha past, bu boradagi ishlar xanuzgacha zamon talablariga moslashtirilmagan.
Shu bois sohada raqamli infratuzilma yaratish, favqulodda vaziyat haqida xabar berishdan boshlab, uni to‘liq bartaraf etishgacha bo‘lgan hamma jarayonlarni raqamlashtirish, shuningdek, yangi ishlash mexanizmlarini joriy etish bo‘yicha topshiriq berildi.
Favqulodda vaziyatlarni tezkor bartaraf qilish uchun zamonaviy texnika va jihozlarni ko‘paytirish, ularni o‘zimizda ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish lozimligi ko‘rsatib o‘tildi.
So‘nggi yillarda mamlakatimizda barcha tarmoqlar transformatsiya bo‘lyapti, qurilish industriyasi o‘zgarmoqda. Hamma sohalarda “yashil” texnologiyalar keng joriy qilinmoqda. Ular orqali yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan yangi turdagi texnogen xavflarni baholab, oldini olish uchun zamonaviy kadrlar tayyorlash, qayta tayyorlash va malakasini oshirishning uzluksiz tizimini yaratish dolzarbligi qayd etildi.
Shu munosabat bilan Favqulodda vaziyatlar vazirligi akademiyasida dual ta’limni yo‘lga qo‘yish va malaka oshirish markazini tashkil etish, professional qutqaruvchilarni tayyorlash, o‘qitish va ilmiy tadqiqotlar ko‘lamini kengaytirish topshirildi.

New approaches presented in the sphere of emergency situations’ prevention
President Shavkat Mirziyoyev reviewed a presentation on improving the emergency response and prevention system.
In our country, the safety of citizens is considered the highest value. However, with the emergence of new risks, there is a need to further improve the emergency response system.
Despite the fact that more than 30 legislative acts have been adopted in this area, there is still no comprehensive program for protection against emergencies. The Law on Fire Safety, adopted sixteen years ago, no longer meets modern requirements.
In this regard, the task has been set to create a proactive system capable of assessing risks in advance and acting as quickly and effectively as possible.
During the presentation, responsible executives presented the results of an analysis of the current situation, identified problems, and practical proposals.
It was noted that preventive work today is mainly concentrated in government structures. Meanwhile, over 70 percent of emergencies occur in people's homes due to faulty or outdated gas and electrical appliances, as well as a lack of basic safety awareness.
Therefore, the President stressed the need to build a system at the mahalla level to cover every street and every home with measures to prevent emergencies and improve safety culture.
Special attention was paid to the introduction of digital technologies and modern technical equipment. It was emphasized that this process is still extremely slow in this area and does not meet the requirements of the times.
In this regard, instructions were given to create a digital infrastructure, fully digitize all processes – from the receipt of an emergency signal to its elimination, and introduce new working mechanisms.
To improve response times, it is necessary to increase the fleet of modern technology and equipment and establish their production within the country. Given that new materials and technologies have been emerging in various fields in recent years, instructions have been given to create a continuous system of training and retraining of personnel, which will enable the timely identification and prevention of new types of man-made threats.
It was instructed to organize dual education and a center for advanced training, establish training for professional rescuers, and expand educational programs and scientific research at the Academy of the Ministry of Emergency Situations.