O‘zbekiston Prezidenti Tojikiston Prezidentini tavallud kuni bilan tabrikladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 5-oktyabr kuni bo‘lib o‘tgan telefon orqali muloqotda Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmonni tavallud kuni bilan samimiy qutlab, unga mustahkam sog‘lik va baxt-saodat, birodar Tojikiston xalqiga farovonlik va bardavom ravnaq tiladi.
Davlatimiz rahbari Tojikiston Prezidentining mamlakat mustaqilligini mustahkamlash, barqaror taraqqiyotini ta’minlash va xalqaro nufuzini oshirishdagi o‘rnini qayd etib, O‘zbekiston bilan Tojikiston o‘rtasida do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va ittifoqchilik munosabatlarini mustahkamlashga qo‘shgan shaxsiy hissasini alohida ta’kidladi.
Oliy darajadagi kelishuvlarni amalga oshirish doirasida ko‘p qirrali sheriklikni yanada kengaytirishning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Savdo, sanoat kooperatsiyasi, transport, energetika, qishloq xo‘jaligi, turizm, madaniy-gumanitar almashinuv kabi ustuvor yo‘nalishlarni qamrab olgan amaliy hamkorlikning yangi kun tartibini shakllantirish bo‘yicha birgalikdagi ishlarni davom ettirishga alohida e’tibor qaratildi.
Mamlakatlarimizda o‘tkazilishi rejalashtirilgan oliy darajadagi ikki va ko‘p tomonlama tadbirlar rejasi va kun tartibi ham muhokama qilindi.

The President of Uzbekistan congratulates the President of Tajikistan on his birthday
During a telephone conversation on October 5, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev warmly congratulated the President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon on his birthday, sincerely wishing him good health, family happiness, well-being, and continued prosperity to the brotherly people of Tajikistan.
The Head of State particularly emphasized the role of the President of Tajikistan in strengthening independence, ensuring sustainable development, and enhancing the country’s international standing. He also highlighted President Emomali Rahmon’s personal contribution to the consolidation of friendship, good-neighborliness, and alliance between Uzbekistan and Tajikistan.
The parties reviewed current issues related to the expansion of multifaceted partnership in the context of implementing the high-level agreements.
Particular attention was given to continuing joint efforts to develop a new agenda for practical cooperation, covering priority areas such as trade, industrial cooperation, transport, energy, agriculture, tourism, and cultural and humanitarian exchange.
The schedule and agenda of the upcoming bilateral and multilateral high-level events planned in both countries were also discussed.