O‘zbekiston Prezidenti vatandoshlar va "El-yurt umidi" jamg‘armasi stipendiatlari bilan uchrashdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev AQSHga amaliy tashrifini yakunlar ekan, an’anaga ko‘ra, ushbu mamlakatda mehnat va istiqomat qilayotgan vatandoshlarimiz, shuningdek, AQSHning nufuzli universitetlarida tahsil olayotgan "El-yurt umidi" jamg‘armasi stipendiatlari bilan uchrashdi.
Norasmiy muhitda o‘tgan samimiy suhbat davomida Yangi O‘zbekistondagi islohotlarni amalga oshirish bilan bog‘liq masalalar, xususan, ularni faol ilgari surishda vatandoshlar va ularni birlashtiruvchi tashkilotlarning ishtiroki muhokama qilindi.
Uchrashuvda muvaffaqiyatli tadbirkorlik faoliyatini yo‘lga qo‘ygan vatandoshlar va yoshlar o‘rtasida muloqot maydonini yaratishga qaratilgan "Vatandoshlarning xalqaro biznes marafoni"ga start berildi.
Ishtirokchilar O‘zbekiston va AQSH o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, ilmiy va ta’lim aloqalarini kengaytirish va mustahkamlash, milliy iqtisodiyotning ustuvor sohalariga AQSHning ilg‘or texnologiyalarini joriy etish, tibbiyot, transport va logistika sohalarida innovatsiyalarni ilgari surish, mamlakatimizda marketpleyslarni rivojlantirish bo‘yicha o‘z takliflarini bildirdilar.
Davlatimiz rahbari yig‘ilganlarga Vatanimiz taraqqiyotiga qo‘shayotgan hissasi uchun minnatdorlik bildirib, aytilgan barcha taklif va tashabbuslar mamlakatimiz vazirlik va idoralari tomonidan puxta o‘rganib chiqilishi, eng istiqbollilari esa amaliyotga tatbiq etilishini ta’kidladi.
O‘zbekiston Prezidenti AQSHda "El-yurt umidi" stipendiatlari soni 500 nafardan oshganiga alohida e’tibor qaratdi. Iste’dodli yoshlarni qo‘llab-quvvatlash, ularning bilim va tajribasini ona yurtda qo‘llash uchun imkoniyat yaratish davlat siyosatining asosiy ustuvor yo‘nalishlaridan biri ekanligini ta’kidladi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev talabalarga o‘qishda va kelgusidagi kasbiy faoliyatlarida muvaffaqiyatlar tilab, davlatimiz yoshlarning tashabbuslariga doimo ochiqligi va ularni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga tayyor ekanligini ta’kidladi.
O‘z navbatida, uchrashuv ishtirokchilari O‘zbekiston yetakchisiga xorijdagi vatandoshlar va yoshlarga ko‘rsatilayotgan e’tibor, ularning salohiyatini ro‘yobga chiqarish uchun yaratilayotgan sharoit va imkoniyatlar uchun minnatdorlik bildirib, Vatanimiz ravnaqiga yanada ko‘proq hissa qo‘shishga tayyorligini bildirdilar.

President of Uzbekistan meets with the compatriots and fellows of “El Yurt Umidi” foundation
On September 24, at the conclusion of the working visit to the United States, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, following a good tradition, met with the Uzbek community members working and living in this country, as well as with “El-Yurt Umidi” foundation fellows studying at leading American universities.
During a sincere and meaningful conversation held in a friendly and informal atmosphere, issues related to the implementation of reforms in the New Uzbekistan were discussed, particularly the contribution of compatriots and diaspora organizations to their active promotion.
At the meeting, the “International business marathon of compatriots” was also launched, aimed at creating a dialogue platform to develop business contacts among youth with the support and consultations of successful entrepreneurs from among the compatriots.
The participants shared their proposals on expanding and strengthening trade, economic, investment, scientific and educational ties between Uzbekistan and the United States, implementing advanced American technologies in key sectors of the national economy, promoting innovations in medicine, transport and logistics, as well as developing marketplaces in Uzbekistan.
Expressing his gratitude to compatriots for their contribution to the Homeland’s development, the Head of our state emphasized that all the proposals and initiatives voiced during the meeting would be thoroughly reviewed by relevant ministries and agencies, and the most promising ones will be implemented in practice.
President of Uzbekistan paid special attention to the “El-Yurt Umidi” scholarship holders, whose number in the U.S. now exceeds 500. He stressed that supporting talented youth and creating opportunities to apply their knowledge and experience in the country are among the key priorities of national policy.
Shavkat Mirziyoyev wished the students success in their studies and future professional endeavors, noting that the state is always open to youth initiatives and ready to provide them all the necessary support.
In turn, the participants expressed their gratitude to the leader of Uzbekistan for his attention to the diaspora and the younger generation, the conditions and opportunities created to unlock the potential of young people, as well as reaffirmed their readiness in making a contribution to the prosperity of our Homeland.