O‘zbekiston va BMT keng ko‘lamli sheriklikni kengaytiradi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 23-sentyabr kuni Nyu-York shahrida BMT Bosh Assambleyasining 80-sessiyasi doirasida tashkilot Bosh kotibi Antoniu Guterrish bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish bo‘yicha milliy vazifalarni amalga oshirish doirasida BMT bilan hamkorlikni yanada kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Suhbat avvalida davlatimiz rahbari Antoniu Guterrishni BMTning yubiley sessiyasi bilan samimiy tabriklab, uning tashkilot tizimini zamonaviy voqelikka mos ravishda isloh qilish borasidagi tashabbuslarini qat’iy qo‘llab-quvvatladi.
O‘zbekiston va BMT sherikligida misli ko‘rilmagan yuksak darajaga erishilgani mamnuniyat bilan qayd etildi. 160 dan ortiq dastur va loyihalar muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda. Oktyabr oyida besh yilga mo‘ljallangan yangi Hamkorlik dasturi imzolanishi kutilmoqda.
Keyingi yillarda O‘zbekiston tashabbusi bilan BMT Bosh Assambleyasining 13 ta rezolyutsiyasi qabul qilindi. O‘zbekiston EKOSOS, Inson huquqlari bo‘yicha qo‘mita, Statistika komissiyasi kabi nufuzli tuzilmalarga a’zo etib saylandi.
O‘zbekiston tashabbusi bilan ertaga BMT bosh qarorgohida bolalar saratoni va boshqa og‘ir kasalliklarga qarshi kurashish bo‘yicha yuqori darajadagi forum bo‘lib o‘tadi. Samarqand shahrida YUNESKOning 43-Bosh konferensiyasiga qizg‘in tayyorgarlik ko‘rilmoqda.
Antoniu Guterrish O‘zbekiston Prezidentining Bosh Assambleyaning yubiley sessiyasidagi nutqiga yuksak baho berib, uning Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish, Yangi Markaziy Osiyoni shakllantirish, raqamli texnologiyalar va sun’iy intellekt, yoshlar, ma’rifatparvar islom dini va boshqa sohalarda global hamkorlikni ilgari surish borasidagi tashabbuslari muhimligini alohida ta’kidladi.
Suhbat chog‘ida dolzarb xalqaro va mintaqaviy muammolar yuzasidan ham fikr almashildi.
Uchrashuv yakunida ustuvor yo‘nalishlarda keng ko‘lamli sheriklikni rivojlantirish, hamkorlikning yangi dastur va loyihalarini ishlab chiqishga kelishib olindi.

Uzbekistan and the UN to expand full-scale partnership
On September 23, in the framework of the events of the 80th session of the UN General Assembly in New York City, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held talks with Secretary-General of the Organization António Guterres.
Issues of further expanding cooperation with the UN in the context of implementing national tasks to achieve the Sustainable Development Goals were discussed.
At the beginning of the conversation, the Head of our state sincerely congratulated António Guterres on the anniversary session of the UN, firmly supporting his initiatives on reforming the Organization’s system in line with modern realities.
The unprecedentedly high level of partnership between Uzbekistan and the UN was noted with satisfaction. More than 160 programs and projects are being successfully implemented. In October, the signing of a new five-year Cooperation program is expected.
In recent years, at the initiative of the Uzbek side, 13 UN General Assembly resolutions have been adopted. Uzbekistan has been elected a member of such reputable bodies as ECOSOC, the Human Rights Committee and the Statistical Commission.
At Uzbekistan’s initiative, tomorrow a high-level forum on combating children cancer and other catastrophic diseases will be held at the UN Headquarters. Active preparations are underway for the 43rd UNESCO General Conference in the city of Samarkand.
António Guterres highly praised the speech of the President of Uzbekistan at the anniversary General Assembly, especially highlighting the importance of his initiatives on achieving the Sustainable Development Goals, shaping the New Central Asia, promoting global cooperation in digital technologies and artificial intelligence, in the field of youth, enlightened Islam and others.
During the conversation, an exchange of views also took place on pressing international and regional issues.
As a result of the meeting, an agreement was reached on developing full-scale partnership in priority areas, designing new programs and cooperation projects.