O‘zbekiston Respublikasi va Koreya Respublikasi Prezidentlari alohida strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash masalalarini muhokama qildilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 23-sentyabr kuni Nyu-York shahrida BMT Bosh Assambleyasining sessiyasi doirasida Koreya Respublikasi Prezidenti Li Chje Myon bilan uchrashuv o‘tkazdi.
O‘zbekiston-Koreya alohida strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash va ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Keyingi yillarda o‘zaro hamkorlikda katta yuksalishga erishilgani, barcha darajalardagi almashinuv va muloqotlar jadallashgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
O‘zaro savdo ko‘rsatkichlari barqaror oshib bormoqda. Koreya kompaniyalarining O‘zbekiston iqtisodiyotiga to‘g‘ridan to‘g‘ri investitsiyalari hajmi 8 milliard dollardan oshdi.
Yurtimizda Koreya yetakchi oliy ta’lim muassasalarining 4 ta filiali, mamlakatimiz hududlarida professional ta’lim markazlari muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda.
Koreya xalqaro hamkorlik agentligi, Koreya Eksimbanki va uning fondlari bilan ko‘p yillar davomida samarali sheriklik qilib kelinayotgani, loyihalarning umumiy portfeli 3,5 milliard dollarga yetganiga yuksak baho berildi.
Muhim xomashyo resurslarini chuqur qayta ishlash, kimyo, mashinasozlik, qishloq xo‘jaligi, transport, aviatsiya, biotexnologiyalar va boshqa ustuvor yo‘nalishlardagi loyihalarni ilgari surishni nazarda tutadigan yangi uzoq muddatli Texnologiya va sanoat sherikligi dasturini tayyorlash yuzasidan kelishuvga erishildi.
Shu ma’noda, Hukumatlararo komissiyaning bo‘lajak yig‘ilishini samarali qilib o‘tkazish muhimligi qayd etildi.
Mintaqaviy, shu jumladan "Markaziy Osiyo - Koreya Respublikasi" formatida hamkorlik masalalari yuzasidan fikr almashildi.
Uchrashuv yakunida davlatimiz rahbari Koreya Prezidentini davlat tashrifi bilan O‘zbekistonga kelishga taklif etdi.

Президенты Республики Узбекистан и Республики Корея обсудили вопросы дальнейшего укрепления отношений особого стратегического партнерства
23 сентября на полях сессии Генеральной Ассамблеи ООН в городе Нью-Йорке Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с Президентом Республики Корея Ли Чжэ Мёном.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего укрепления узбекско-корейских отношений особого стратегического партнерства и расширения многопланового сотрудничества.
С удовлетворением отмечены достигнутый в последние годы высокий уровень взаимодействия, динамичные обмены и контакты на всех уровнях.
Устойчиво растут показатели взаимной торговли. Объемы прямых инвестиций корейских компаний в экономику Узбекистана превысили 8 миллиардов долларов.
В нашей стране функционируют 4 филиала ведущих корейских вузов, успешно работают центры профессионального образования в регионах нашей страны.
Дана высокая оценка многолетнему плодотворному партнерству с Корейским агентством по международному сотрудничеству, Эксимбанком Кореи и его фондами, общий портфель проектов с которыми составляет 3,5 миллиарда долларов США.
Достигнута договоренность о подготовке новой долгосрочной Программы технологического и промышленного партнёрства, предусматривающей продвижение проектов в области глубокой переработки критического сырья, химии, машиностроения, сельского хозяйства, транспорта, авиации, биотехнологий и других приоритетных направлениях.
В данном контексте отмечена важность результативного проведения предстоящего заседания Межправительственной комиссии.
Состоялся обмен мнениями по вопросам регионального взаимодействия, в том числе в формате «Центральная Азия – Республика Корея».
В завершение встречи глава нашего государства пригласил Президента Кореи посетить Узбекистан с государственным визитом.