O‘zbekiston Prezidenti dunyo mamlakatlarini o‘zaro hamjihatlik, ochiq muloqot va yaqin sheriklikka chaqirdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 23-sentyabr kuni Nyu-York shahridagi Birlashgan Millatlar Tashkilotining bosh qarorgohida o‘z ishini boshlagan BMT Bosh Assambleyasining 80-yubiley sessiyasi umumsiyosiy munozaralarida nutq so‘zladi.
Sessiya raisi Annalena Berbok boshchiligida o‘tkazilayotgan munozaralarning birinchi kunida BMT Bosh kotibi Antoniu Guterrish, a’zo davlatlar yetakchilari – Amerika Qo‘shma Shtatlari Prezidenti Donald Tramp, Braziliya Federativ Respublikasi Prezidenti Luis Inasiu Da Silva, Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘an, Janubiy Afrika Respublikasi Prezidenti Siril Ramafosa, Koreya Respublikasi Prezidenti Li Chje Myon, Fransiya Respublikasi Prezidenti Emmanuel Makron hamda boshqa mamlakatlar rahbarlari qatnashmoqda.
Prezident Shavkat Mirziyoyev so‘zining avvalida ishtirokchilarni BMT Bosh Assambleyasining yubiley anjumani –80-sessiyasi bilan samimiy qutladi. Mazkur yig‘ilish shiddat bilan o‘zgarayotgan murakkab global vaziyatda o‘tayotgani, bu esa Tashkilot faoliyati va uning kelajagiga yangicha yondashuvlar bilan qarashga chorlayotganini qayd etdi.
– Hozirgi kunda dunyoda xalqaro institutlarning o‘rni va roli zaiflashmoqda, qarama-qarshilik, nizo va urushlar kuchaymoqda, texnologik va ijtimoiy tengsizlik keskin oshmoqda, iqtisodiy va gumanitar inqirozlar ortib bormoqda. Bularning hammasi mutlaqo yangi, xavotirli geosiyosiy voqelikni vujudga keltirmoqda, – dedi O‘zbekiston rahbari.
Prezidentimiz Bosh kotib Antoniu Guterrishning eng og‘ir va o‘tkir global masalalarni murosa bilan hal etish uchun BMTni asosiy platforma sifatida saqlab qolishga qaratilgan sa’y-harakatlarini yuksak baholadi. “BMT – 80” tashabbuslarini to‘liq qo‘llab-quvvatladi, mamlakatimiz Kelajak uchun paktga qat’iy sodiqligini tasdiqladi.
O‘zbekiston yetakchisi zamonaviy xavf-xatarlarga qarshi samarali kurashish, rivojlanayotgan davlatlarning manfaatlarini himoya qilish maqsadida BMT Xavfsizlik Kengashini transformatsiya qilish va uning tarkibini kengaytirishga chaqirdi.
Davlatimiz rahbari O‘zbekistondagi Barqaror rivojlanish maqsadlariga hamohang holda amalga oshirilayotgan ortga qaytmas islohotlar jarayoniga batafsil to‘xtaldi. Ta’kidlanganidek, demokratik, huquqiy, ijtimoiy va dunyoviy Yangi O‘zbekistonni barpo etish siyosati olib borilmoqda.
– Ustuvor maqsadimiz – mamlakatimizda yashayotgan har bir oilaning, har bir fuqaroning hayotini tubdan o‘zgartirish, inson qadri va farovonligini oshirishdir, – dedi Prezident.
So‘nggi yillarda O‘zbekistonda kambag‘allik darajasini 35 foizdan 6,6 foizgacha qisqartirishga erishilgani ta’kidlandi. Bu, avvalo, ta’lim va ilm-fan sohasini o‘zgartirilayotgani, innovatsion tarmoqlar va texnologik sanoat korxonalarini barpo etilayotgani, “yashil” energetika va transport infratuzilmasini modernizatsiya qilinayotgani, kichik biznes har tomonlama rivojlantirilayotgani va natijada millionlab ish o‘rinlari yaratilayotgani tufaylidir.
Mamlakatimizda maktabgacha ta’lim qamrovi 27 foizdan 78 foizga oshdi, oliy ta’lim bilan qamrov esa 9 foizdan 42 foizga yetdi. O‘qituvchi va ustozlik kasbining obro‘si va nufuzini keskin oshirishga hal qiluvchi masala sifatida qaralmoqda.
Pedagoglarning o‘zaro tajriba va bilim almashishi uchun yagona xalqaro platformani yaratish maqsadida O‘zbekistonda Butunjahon professional ta’lim sammitini o‘tkazish taklif etildi.
Ilg‘or sog‘liqni saqlash tizimini yaratish xususida so‘z yuritar ekan, mamlakatimiz yetakchisi BMT bosh qarorgohida O‘zbekiston tashabbusi bilan bolalar saratoni va boshqa og‘ir kasalliklarga qarshi kurashga bag‘ishlangan yuqori darajadagi tadbir o‘tkazilishini aytdi.
Gender siyosatiga to‘xtalib, davlatimiz rahbari mamlakatimizning ijtimoiy-siyosiy hayoti va tadbirkorlik sohasida xotin-qizlarning roli bundan buyon ham mustahkamlanishini ta’kidladi. Shu ma’noda, keng mintaqamiz miqyosida Osiyo xotin-qizlar forumini doimiy platformaga aylantirib, muntazam o‘tkazib borish muhimligi qayd etildi.
Mamlakatimiz Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishga qat’iy intilishini tasdiqlab, Prezident O‘zbekiston 2030-yilga borib “daromadi o‘rtadan yuqori” bo‘lgan mamlakatlar qatoriga kirishni o‘z oldiga maqsad qilib qo‘yganini ta’kidladi.
O‘zbekistonning tashqi siyosatidagi ustuvor yo‘nalishlarga alohida e’tibor qaratildi. Prezidentimiz shunday dedi: «Bundan 8 yil muqaddam biz ushbu yuksak minbardan turib, Markaziy Osiyoni tinchlik, yaxshi qo‘shnichilik va sheriklik makoniga aylantirishga qat’iy qaror qilganimizni e’lon qilgan edik. Bugun chuqur mamnuniyat bilan ta’kidlash mumkin: biz bu strategik maqsadga erishdik. Yopiq chegaralar, hal etilmagan bahs va nizolar davri tarixda qoldi».
So‘nggi yillarda mintaqamizda o‘zaro savdo, investitsiyalar va transport tashuvlari hajmi besh barobargacha ko‘paygani ta’kidlandi. Qo‘shma investitsiya jamg‘armalari, chegara hududlarida savdo va sanoat zonalari tashkil etilmoqda, yirik infratuzilma loyihalari amalga oshirilmoqda.
Markaziy Osiyo davlat rahbarlari Maslahat uchrashuvlari mintaqaviy integratsiyani chuqurlashtirish yo‘lida samarali mexanizmga aylandi.
– Shuni qat’iy ishonch bilan aytishim mumkinki, bugungi kunda Yangi Markaziy Osiyoni shakllantirish jarayoni boshlandi. Mintaqamiz o‘zining hamjihatligi, barqarorligi, o‘ziga xosligi bilan xalqaro munosabatlar tizimida alohida subyekt sifatida tobora mustahkam o‘rin egallamoqda, – dedi Prezident.
Davlatimiz rahbari BMT tuzilmalari bilan mintaqada qator yangi loyiha va dasturlarni amalga oshirishni, jumladan, EKOSOS va YUNKTAD shafeligida Markaziy Osiyo davlatlarining iqtisodiy taraqqiyoti masalalariga bag‘ishlangan xalqaro forum o‘tkazish, YUNIDO bilan sanoatda “yashil” texnologiyalar mintaqaviy xabini tashkil etish, mintaqamizda suv resurslaridan oqilona foydalanish, “yashil” makon barpo etish hamda demografik barqarorlikka erishish bo‘yicha dasturlarni qabul qilishni taklif qildi.
Bundan tashqari, Bosh Assambleyaning Markaziy Osiyo mamlakatlarining mintaqaviy sheriklik va iqtisodiy integratsiyani chuqurlashtirishga qaratilgan harakatlarini qo‘llab-quvvatlashga doir rezolyutsiyasini qabul qilish tashabbusi ilgari surildi.
Global va mintaqaviy xavfsizlik borasida fikr yuritar ekan, O‘zbekiston Prezidenti Afg‘onistondagi vaziyatga to‘xtaldi. Afg‘on xalqining tinch va osuda hayotga bo‘lgan intilishini qo‘llab-quvvatlash uchun xalqaro hamjamiyatning sa’y-harakatlarini birlashtirishga chaqirib, bu davlatning yakkalanib qolishiga yo‘l qo‘ymaslik o‘ta muhimligini alohida ta’kidladi.
O‘zbekiston ushbu mamlakatda katta iqtisodiy va infratuzilma loyihalarini amalga oshirmoqchi ekani qayd etildi.
Prezidentimiz Afg‘oniston orqali xalqaro transport va energetika koridorlarini rivojlantirish bo‘yicha BMTning alohida rezolyutsiyasini qabul qilishni taklif etdi.
G‘azo sektoridagi tobora yomonlashib borayotgan gumanitar inqiroz haqida gapirar ekan, Prezidentimiz harbiy harakatlarni to‘xtatish va siyosiy muzokaralarni davom ettirishga chaqirdi.
– Biz BMT rezolyutsiyalariga muvofiq, “ikki xalq uchun – ikki davlat” tamoyilini amalga oshirishning qat’iy tarafdorimiz, – dedi u yuksak minbardan turib.
Ukraina atrofidagi vaziyat ham barchamizni jiddiy tashvishga solayotganini qayd etib, Prezidentimiz bu muammoni diplomatik yo‘llar bilan hal etish bo‘yicha yuqori darajadagi muloqotlar boshlanganini olqishladi.
Xavfsizlik mavzusi davomida davlatimiz rahbari Markaziy Osiyoda Global aksilterror strategiyasini bajarish bo‘yicha samarali ishlarni qayd etdi. BMTning Terrorizmga qarshi kurash boshqarmasi bilan hamkorlikda tuzilgan Reabilitatsiya va qayta integratsiya masalalari bo‘yicha Mintaqaviy Kengashni Xalqaro kompetensiyalar markaziga aylantirish taklif etildi. Markaz muammoli hududlardan qaytarilgan shaxslarni tinch hayotga moslashtirish bo‘yicha tajriba almashish uchun muhim platforma bo‘lib xizmat qiladi.
Prezidentimiz Terrorizmga qarshi kurash boshqarmasining mintaqaviy ofisini O‘zbekistonda ochish uchun zarur sharoit yaratishga tayyorligini bildirdi.
Mamlakatimiz yetakchisi bugungi tahdidlarga to‘la dunyoda global transport tizimining zaifligi dengizga chiqish imkoniyati bo‘lmagan rivojlanayotgan davlatlarning barqarorligiga salbiy ta’sir ko‘rsatayotganini ko‘rsatib o‘tdi.
Xalqaro tranzit koridorlarining xavfsizligini ta’minlash va samarali logistika zanjirlarini yaratish maqsadida “Barqaror rivojlanish maqsadlari uchun o‘zaro transport bog‘liqligini mustahkamlash” global mexanizmini joriy etishga chaqirdi.
O‘zbekiston Prezidenti tobora o‘tkir tus olayotgan iqlim o‘zgarishi muammolariga ham alohida to‘xtaldi. Qayd etilganidek, Orol dengizi qurishining salbiy oqibatlari jahon hamjamiyatining doimiy diqqat markazida bo‘lishi lozim.
– Biz Orolbo‘yi ekotizimini qayta tiklash bo‘yicha ishlarni izchil davom ettiryapmiz. So‘nggi yillarda dengizning qurigan tubida 2 million gektar maydonda sho‘rga chidamli cho‘l o‘simliklari ekildi. 2030-yilgacha ushbu hududning 80 foiz qismida yashil qoplamalar hosil qilinadi, – dedi davlat rahbari.
Suv resurslarining taqchilligi muammosiga to‘xtalar ekan, Prezidentimiz O‘zbekistonda Suvni tejash bo‘yicha butunjahon forumini o‘tkazish rejalashtirilganini ta’kidladi. Mazkur anjuman yakunlari bo‘yicha Suv inqirozini barqaror taraqqiyot uchun jiddiy tahdid sifatida belgilash va bu borada global darajada innovatsiya texnologiyalarini joriy etish uchun alohida “yo‘l xaritasi”ni qabul qilish mo‘ljallanmoqda.
Ekologik o‘zgarishlarning yana bir salbiy ko‘rinishi – iqlim migratsiyasining kuchayib borayotganidir. Prezidentimiz ushbu yo‘nalishda aniq xalqaro mexanizmlar va huquqiy baza hanuzgacha yaratilmaganini qayd etdi. Shu munosabat bilan bu jiddiy masalada keng xalqaro sheriklik va muvofiqlashtirilgan siyosat yuritish bo‘yicha Global pakt qabul qilishga chaqirdi.
Barchaning barqaror taraqqiyotini ta’minlash haqida so‘z yuritilar ekan, mamlakatlar o‘rtasida raqamli rivojlanish va sun’iy intellektdan foydalanishda tengsizlikning oldini olish juda muhim ekaniga e’tibor qaratdi. Shu ma’noda, sog‘liqni saqlash, ta’lim va madaniyat sohalarida sun’iy intellektning amaliy yechimlari va modellarini beg‘araz almashishga qaratilgan Xalqaro hamkorlik mexanizmini yaratish taklif etildi.
– Yana bir ustuvor masalaga alohida to‘xtalmoqchiman. Ertangi kunimiz, dunyoning taqdiri va farovonligi o‘sib kelayotgan yosh avlod qo‘lida. Yoshlarimizning qalbi va ongiga tinchlik, gumanizm va do‘stlik, o‘zaro ishonch va hurmat kabi olijanob g‘oyalarni singdirish dolzarb vazifamizdir, – dedi Prezidentimiz.
Shu munosabat bilan “Jahon yoshlarining tinchlik sari harakati”ni ta’sis etish va uning qarorgohini O‘zbekistonda joylashtirish taklifi ilgari surildi.
Prezidentimiz ta’kidlaganidek, O‘zbekiston jamiyatda bag‘rikenglik siyosatini izchil amalga oshirar ekan, islom ma’rifati g‘oyalarini chuqur o‘rganish va dunyoga targ‘ib etish bo‘yicha sa’y-harakatlarini faol davom ettiradi. Yaqin oylarda mintaqa uchun noyob bo‘lgan Islom sivilizatsiyasi markazi ochiladi. Buyuk ajdodlarimiz – mutafakkir allomalar Imom Buxoriy, Imom Termiziy, Imom Moturidiyning boy ma’naviy va ilmiy merosining alohida taqdimoti Birlashgan Millatlar Tashkilotida o‘tkaziladi.
Shavkat Mirziyoyev so‘zining yakunida Yangi O‘zbekiston barcha davlatlar bilan o‘zaro hamjihatlik, ochiq muloqot va yaqin sheriklik tarafdori ekani, xalqlar, madaniyatlar va sivilizatsiyalar o‘rtasidagi muloqotni mustahkamlash, umumbashariy maqsadlarni ro‘yobga chiqarish yo‘lida o‘z hissasini qo‘shishga doim tayyorligini ta’kidladi.

President of Uzbekistan advocates for solidarity, open dialogue and close cooperation between the countries of the world
On September 23, general political debates of the 80th anniversary session of the UN General Assembly commenced at the United Nations headquarters in New York City, where President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev delivered a speech.
On the first day of the debates led by the session chair Annalena Baerbock, UN Secretary-General António Guterres, leaders of the member-states took part – President of the United States of America Donald Trump, President of the Federative Republic of Brazil Luiz Inácio Lula da Silva, President of the Republic of Türkiye Recep Tayyip Erdoğan, President of the Republic of South Africa Cyril Ramaphosa, President of the Republic of Korea Lee Jae Myung, President of France Emmanuel Macron, and heads of other countries.
In the beginning of his speech, the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev sincerely congratulated the participants with the 80th anniversary session of the UN General Assembly. He drew attention to the issue that the current meeting is taking place in a complex, rapidly changing global situation that calls for new vision and approaches to the work and future of the Organization.
- Today we are witnessing the weakening of the role of international institutions, intensifying confrontations, conflicts and wars, as well as a rapid increase in the technological and social inequality, deepening of economic and humanitarian crises, - stated the leader of Uzbekistan.
The leader of our country gave a high assessment to the efforts of the Secretary-General António Guterres on maintaining the UN as the main platform for the peaceful resolution of the most difficult and pressing global issues. Support for the “UN80” initiatives and firm commitment of our country to the Pact for the Future were expressed.
The President of Uzbekistan also spoke in favour of transforming and expanding the membership of the UN Security Council in order to effectively address current threats and challenges, protect the interests of the developing countries.
The Head of State reviewed in-detail the processes of irreversible reforms in Uzbekistan, carried out in full alignment with the Sustainable Development Goals. As was noted, our country consistently pursues the policy to build a democratic, rule-based, social and secular New Uzbekistan.
- Our main goal is to fundamentally transform the lives of each family and each citizen in our country, to ensure human interests, human dignity and well-being, - stated the President.
It was mentioned that in recent years, it has been managed to reduce the poverty rate in Uzbekistan from 35 to 6.6 percent. This result was achieved primarily through the education and science sector transformation, establishment of innovative industries and technological industrial enterprises, green energy development and transport infrastructure modernization, comprehensive support of small businesses, and, consequently, the creation of millions of jobs.
Preschool education coverage in our country has increased from 27 to 78 percent, the higher education – from 9 to 42 percent. Enhancing the prestige of the teaching and mentoring profession remains the most important priority.
In order to create a single international platform for the exchange of teachers’ experience and knowledge, it was proposed to hold a World Summit on professional education in Uzbekistan.
Mentioning the creation of an advanced healthcare system, the leader of our country also informed that at the initiative of the Uzbek side a high-level event will be held dedicated to the issues of combating children cancer and other catastrophic diseases.
Touching upon the topic of gender policy, the Head of our state announced on further strengthening the role of women in the social, political and business life of the country. In this context, he advocated for regular holding of the Asian Women’s Forum in the vast region, turning it into a permanent platform.
Highlighting Uzbekistan’s strong commitment to achieving the Sustainable Development Goals, the President noted that by 2030 the country intends to join the ranks of “upper-middle-income” countries.
Separate attention has been paid to the priorities of Uzbekistan’s foreign policy. The leader of the country mentioned: “Eight years ago, from this esteemed podium, we declared our strong determination to transform Central Asia into a region of peace, good neighbourliness and partnership. Today, we can confidently declare that we have achieved this strategic goal. The era of closed borders, unresolved disputes and conflicts is in the past”.
It was noted that in the past years the volume of mutual trade, investments and transportation of goods in the region has increased fivefold. Joint investment funds, cross-border trade and industrial cooperation zones are being created, and major infrastructure projects are being implemented.
An effective mechanism for deepening regional integration became the Consultative Meetings of the Heads of State of Central Asia.
- I can confidently affirm that as of now, we have started the process of forming the New Central Asia. Our region, thanks to its unity, stability and distinct identity, is steadily securing a stronger position in the system of international relations as an independent actor, - stated the President.
The Head of State proposed to implement a number of new projects and programs in the region jointly with the UN structures, in particular - holding an international forum under the auspices of ECOSOC and UNCTAD dedicated to the economic development of the Central Asian states, establishing a regional hub for green technologies in industry jointly with UNIDO, adopting programs on the rational use of water resources, creating “green” spaces, and ensuring demographic resilience.
Moreover, the adoption of a UN General Assembly resolution supporting the efforts of the Central Asian countries aimed at deepening regional partnership and economic integration was initiated.
In the context of global and regional security, the President of Uzbekistan touched upon the situation in Afghanistan. To support the aspirations of the Afghan people for a peaceful and stable life, he advocated for the united efforts of the international community, especially emphasizing the prevention of this country’s isolation.
It was mentioned that Uzbekistan plans to implement major economic and infrastructure projects in this country.
The leader of our country proposed to adopt a separate UN resolution on the development of transport and energy corridors passing through the territory of this country.
Speaking about the deepening humanitarian crisis in the Gaza Strip, the President called for the end to military actions and continuation of political negotiations.
- We strongly support the implementation of the principle of “two state solution” in accordance with UN resolutions, - mentioned the President from the Organization’s high podium.
Expressing serious concern about the situation in Ukraine, he welcomed the start of high-level dialogue on its resolution through diplomatic means.
Continuing the topic of security, the Head of state pointed to the effective implementation of the Global Counter-Terrorism Strategy in Central Asia. It was proposed to transform the Regional Council on Rehabilitation and Reintegration, created in cooperation with the UN Office of Counter-Terrorism, into an International Competence Center. The center would serve as an important platform for exchanging expertise on adapting to peaceful life for those repatriated from conflict zones.
The President also announced the readiness to create all the necessary conditions for the establishment of a regional Office of Counter-Terrorism in Uzbekistan.
The leader of our country highlighted that the vulnerability of the global transport system in the current turbulent world creates negative impacts on the stability of landlocked developing countries.
To ensure the security of international transit corridors and to establish efficient logistics networks, he called for the implementation of a Global mechanism on “Strengthening transport connectivity to achieve Sustainable Development Goals”.
The President of Uzbekistan also drew attention to the climate change problem, which is becoming increasingly acute. As he mentioned, the negative consequences of the Aral Sea desiccation must remain at the constant attention of the international community.
- We are consistently continuing our work to restore the Aral Sea ecosystem. In recent years, salt-tolerant desert plants have been planted on 2 million hectares of the dried seabed of the Sea. By 2030, green cover will be created on 80 percent of this area, - emphasized the Head of State.
Turning to the issue of water resources scarcity, the President shared plans on organizing a World Forum on water saving in Uzbekistan. Following the event, it’s planned to recognize the water crisis as a serious threat to sustainable development, as well as to adopt a “roadmap” for the wide introduction of innovation technologies globally.
The President identified the intensifying trend of climate migration as another adverse consequence of climate change, highlighting the absence of clear international mechanisms and a legal framework for resolving this issue. In this regard, he advocated for the adoption of a Global Pact for a broad international partnership and leading a coordinated policy on this serious issue.
In the context of ensuring sustainable development of all countries, the leader of Uzbekistan drew attention to the significance of preventing inequalities in digital development and the use of artificial intelligence between countries. In this context, it was proposed to create an International cooperation mechanism for the gratis exchange of practical solutions and models of artificial intelligence in healthcare, education and culture.
- I would like to emphasize another priority issue. Our future, the destiny, and the prosperity of the world are in the hands of the younger generation. It is our urgent task to instill in the minds of our youth the noble ideas, such as peace, humanism and friendship, mutual trust and respect, - stated the Leader of our country.
In this regard, the proposal was put forward to establish the World youth movement for peace and to locate its headquarters in Uzbekistan.
As mentioned the President, Uzbekistan will actively continue to deeply study and promote Islamic enlightenment ideas to the world, while consistently implementing a policy of tolerance in the society. In the coming months, the Center of Islamic Civilization will open in Tashkent, which is unique for the region. It’s planned to hold a special presentation at the UN of the rich spiritual and scientific heritage of our great ancestors – thinkers and scholars Imam Bukhari, Imam Termizi and Imam Maturidi.
Concluding his speech, Shavkat Mirziyoyev stated that the New Uzbekistan advocates for solidarity, open dialogue and close cooperation with all countries in the world, and is ready to contribute to strengthening dialogue among nations, cultures and civilizations, achieving universal human goals.