O‘zbekiston va AQSH Prezidentlari strategik sheriklikni yanada rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlarini belgilab oldilar
23-sentyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Amerika Qo‘shma Shtatlari Prezidenti Donald Trampning muzokaralari bo‘lib o‘tdi. Uchrashuv BMT bosh qarorgohida, tashkilot Bosh Assambleyasining 80-yubiley sessiyasi doirasida bo‘lib o‘tdi.
Yetakchilar O‘zbekiston-AQSH strategik sheriklik munosabatlarini yanada kengaytirishning dolzarb masalalari va ustuvor yo‘nalishlarini batafsil muhokama qildilar.
Mintaqaviy va global ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashildi. Joriy yil 5-sentyabr kuni bo‘lib o‘tgan telefon orqali muloqot yakunida erishilgan kelishuvlarning amalga oshirilishi ko‘rib chiqildi.
Suhbat avvalida davlatimiz rahbari Prezident Donald Trampni ichki va tashqi siyosatni amalga oshirishdagi yuksak muvaffaqiyatlari bilan samimiy tabrikladi. Uning xalqaro va mintaqaviy miqyosdagi o‘tkir mojarolarni tinch yo‘l bilan hal etish borasidagi shaxsiy hissasi va sa’y-harakatlari alohida qayd etildi.
O‘z navbatida, AQSH yetakchisi Yangi O‘zbekistonda iqtisodiyotni modernizatsiya qilish, aholi farovonligini oshirish va xalqaro nufuzni yuksaltirishga qaratilgan ortga qaytmas islohotlarni yana bir bor qo‘llab-quvvatladi.
Turli darajalardagi siyosiy muloqot va almashinuvlar jadal rivojlanib borayotgani, ishbilarmonlik aloqalari faollashgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
AQSH Prezidenti kuni kecha O‘zbekiston yetakchisining AQSHning 50 dan ortiq yirik kompaniya va banklari rahbarlari bilan o‘tkazgan uchrashuv va muzokaralarining samarali natijalarini yuksak baholadi.
Fuqaro aviatsiyasi, tog‘-kon sanoati, muhim minerallar, moliya, innovatsiyalar, kimyo, energetika va boshqa ustuvor yo‘nalishlarda shartnomalar va istiqbolli loyihalar portfeli shakllantirildi.
Ushbu loyiha va kelishuvlar ikki mamlakatda o‘n minglab yangi ish o‘rinlarini yaratishi ta’kidlandi.
Muzokaralar yakunida davlatimiz rahbari Prezident Donald Trampni o‘zi uchun qulay muddatda O‘zbekistonga rasmiy tashrif bilan kelishga taklif etdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va AQSH Prezidenti Donald Trampning uchrashuvi ochiq, konstruktiv va do‘stona ruhda o‘tdi.

Presidents of Uzbekistan and the U.S. outline priority areas of advancing strategic partnership
On September 23, negotiations took place between the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the President of the United States of America Donald Trump. The meeting was held at the UN Headquarters on the sidelines of the events of the 80th anniversary session of the General Assembly.
The leaders of the two countries thoroughly discussed current issues and priorities for the further expansion of Uzbek-American strategic partnership relations.
An exchange of views was held on pressing issues of the regional and global agenda. The implementation of the agreements reached following the telephone conversation of September 5 this year was reviewed.
At the beginning of the conversation, the leader of Uzbekistan sincerely congratulated President Donald Trump on his great achievements in implementing domestic and foreign policy. His personal contribution and efforts toward the peaceful settlement of acute international and regional conflicts were especially noted.
In turn, the U.S. leader once again supported the irreversible reforms carried out in the New Uzbekistan, aimed at modernizing the economy, improving the well-being of the population and enhancing the country’s authority on the international stage.
Sides expressed deep satisfaction with the dynamic development of political dialogue and exchanges at various levels, as well as the intensification of business contacts.
President Donald Trump highly praised the successful outcomes of the meetings and negotiations of the leader of Uzbekistan with the heads of more than 50 major American companies and banks held the day before.
A portfolio of contracts and promising projects has been formed in the fields of civil aviation, mining, critical minerals, finance, innovation, chemicals, energy, and other priority areas.
It was emphasized that these projects and agreements will create tens of thousands of new jobs in both countries.
In conclusion of the talks, the leader of our country invited President Donald Trump to pay an official visit to Uzbekistan at a convenient time.
The meeting between President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of the United States Donald Trump took place in an open, constructive and friendly atmosphere.