Hurmatli rais xonimlari!
Bugungi yig‘ilishimiz shiddat bilan o‘zgarayotgan murakkab global vaziyatda o‘tmoqda. Bu esa Tashkilotimiz faoliyati va uning kelajagiga yangicha yondashuvlar bilan qarashga chorlamoqda.
Hozirgi kunda dunyoda xalqaro institutlarning o‘rni va roli zaiflashmoqda, qarama-qarshilik, nizo va urushlar kuchaymoqda, texnologik va ijtimoiy tengsizlik keskin oshmoqda, iqtisodiy va gumanitar inqirozlar ortib bormoqda. Bularning hammasi mutlaqo yangi, xavotirli geosiyosiy voqelikni vujudga keltirmoqda.
Biz Bosh kotib Antoniu Guterrish Janobi Oliylarining eng og‘ir va o‘tkir global masalalarni murosa bilan hal etish uchun Tashkilotimizni asosiy platforma sifatida saqlab qolishga qaratilgan sa’y-harakatlarini yuksak baholaymiz.
Bu borada “BMT – 80” tashabbuslarini to‘liq qo‘llab-quvvatlaymiz, Kelajak uchun paktga qat’iy sodiqligimizni tasdiqlaymiz.
Biz zamonaviy xavf-xatarlarga qarshi samarali kurashish, rivojlanayotgan davlatlarning manfaatlarini himoya qilish maqsadida Birlashgan Millatlar Tashkiloti Xavfsizlik Kengashini transformatsiya qilish va uning tarkibini kengaytirish tarafdorimiz.
Hurmatli sessiya ishtirokchilari!
Biz Barqaror rivojlanish maqsadlariga hamohang holda, demokratik, huquqiy, ijtimoiy va dunyoviy Yangi O‘zbekistonni barpo etish siyosatini olib bormoqdamiz. Buning uchun ortga qaytmas islohotlarimizni izchil davom ettiryapmiz.
Ustuvor maqsadimiz – mamlakatimizda yashayotgan har bir oilaning, har bir fuqaroning hayotini tubdan o‘zgartirish, inson qadri va farovonligini oshirishdir.
So‘nggi yillarda O‘zbekistonda kambag‘allik darajasini 35 foizdan 6,6 foizgacha qisqartirishga erishdik. Bunga, avvalo, ta’lim va ilm-fan sohasini o‘zgartirish, innovatsion tarmoqlar va texnologik sanoat korxonalarini barpo etish, “yashil” energetika va transport infratuzilmasini modernizatsiya qilish, kichik biznesni har tomonlama rivojlantirish va natijada millionlab ish o‘rinlari yaratish orqali erishmoqdamiz.
Mamlakatimizda maktabgacha ta’lim qamrovi 27 foizdan 78 foizga oshdi, yoshlarimizning oliy ta’lim bilan qamrovi esa 9 foizdan 42 foizga yetdi. Eng asosiysi – o‘qituvchi va ustozlik kasbining obro‘si va nufuzini keskin oshirishga hal qiluvchi masala sifatida qaramoqdamiz.
Pedagoglarning o‘zaro tajriba va bilim almashishi uchun yagona xalqaro platformani yaratish maqsadida O‘zbekistonda Butunjahon professional ta’lim sammitini o‘tkazishni taklif etamiz.
Shuningdek, mamlakatimizda ilg‘or sog‘liqni saqlash tizimini yaratmoqdamiz. Ertaga Birlashgan Millatlar Tashkilotining bosh qarorgohida bizning tashabbusimiz bilan bolalar saratoni va boshqa og‘ir kasalliklarga qarshi kurashga bag‘ishlangan yuqori darajadagi tadbir o‘tkaziladi. Unga barcha xorijiy hamkorlarimizni taklif etamiz.
Yana bir muhim yo‘nalish – gender siyosati. Mamlakatimizning ijtimoiy-siyosiy hayoti va tadbirkorlik sohasida xotin-qizlarning rolini bundan buyon ham mustahkamlashni maqsad qilganmiz. Keng mintaqamiz miqyosida esa Osiyo xotin-qizlar forumini doimiy platformaga aylantirib, muntazam o‘tkazib borish tarafdorimiz.
Yana bir bor ta’kidlamoqchiman: biz Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish yo‘lida olgan majburiyatlarimizga sodiqmiz. 2030-yilga borib “daromadi o‘rtadan yuqori” bo‘lgan mamlakatlar qatoriga kirishni niyat qilganmiz.
Shu maqsadda ochiq va pragmatik siyosatimizni izchil davom ettiramiz.
Bundan 8 yil muqaddam biz ushbu yuksak minbardan turib, Markaziy Osiyoni tinchlik, yaxshi qo‘shnichilik va sheriklik makoniga aylantirishga qat’iy qaror qilganimizni e’lon qilgan edik.
Bugun chuqur mamnuniyat bilan ta’kidlash mumkin: biz bu strategik maqsadga erishdik. Yopiq chegaralar, hal etilmagan bahs va nizolar davri tarixda qoldi.
So‘nggi yillarda mintaqamizda o‘zaro savdo, investitsiyalar va transport tashuvlari hajmi besh barobargacha ko‘paydi. Biz qo‘shma investitsiya jamg‘armalari, chegara hududlarida savdo va sanoat zonalari, yirik infratuzilma loyihalarini amalga oshirmoqdamiz.
Markaziy Osiyo davlat rahbarlari Maslahat uchrashuvlari mintaqaviy integratsiyani chuqurlashtirish yo‘lida samarali mexanizmga aylanganini ham umumiy yutug‘imiz sifatida e’tirof etamiz.
Shuni qat’iy ishonch bilan aytishim mumkinki, bugungi kunda Yangi Markaziy Osiyoni shakllantirish jarayoni boshlandi.
Mintaqamiz o‘zining hamjihatligi, barqarorligi, o‘ziga xosligi bilan xalqaro munosabatlar tizimida alohida subyekt sifatida tobora mustahkam o‘rin egallamoqda.
Maqsadlarimizga erishish uchun barcha xorijiy sheriklarimiz bilan o‘zaro manfaatli aloqalarni kengaytirishga asosiy e’tibor qaratamiz. Bu borada Birlashgan Millatlar Tashkiloti tuzilmalari bilan mintaqamizda qator yangi loyiha va dasturlarni amalga oshirishni taklif etamiz.
Jumladan, EKOSOS va YUNKTAD shafeligida Markaziy Osiyo davlatlarining iqtisodiy taraqqiyoti masalalariga bag‘ishlangan xalqaro forum o‘tkazish, YUNIDO bilan sanoatda “yashil” texnologiyalar mintaqaviy xabini tashkil etish, mintaqamizda suv resurslaridan oqilona foydalanish, “yashil” makon barpo etish hamda demografik barqarorlikka erishish bo‘yicha dasturlarni qabul qilish tashabbuslari bilan chiqamiz.
Shu bilan birga, Bosh Assambleyaning Markaziy Osiyo mamlakatlarining mintaqaviy sheriklik va iqtisodiy integratsiyani chuqurlashtirishga qaratilgan harakatlarini qo‘llab-quvvatlashga doir rezolyutsiyasini qabul qilishni taklif etamiz.
Global va mintaqaviy xavfsizlik va barqaror rivojlanish haqida gapirganda, albatta Afg‘oniston to‘g‘risida to‘xtalmaslik mumkin emas.
Afg‘on xalqining tinch va osuda hayotga bo‘lgan intilishini qo‘llab-quvvatlash uchun xalqaro hamjamiyatning sa’y-harakatlarini birlashtirish zarur. Shuni alohida ta’kidlashni istardimki, bu davlatning yakkalanib qolishiga yo‘l qo‘ymaslik o‘ta muhimdir.
Biz Afg‘onistonda katta iqtisodiy va infratuzilma loyihalarini amalga oshirmoqchimiz. Ushbu mamlakat orqali xalqaro transport va energetika koridorlarini rivojlantirish bo‘yicha Tashkilotimizning alohida rezolyutsiyasini qabul qilishni taklif etamiz.
G‘azo sektoridagi tobora keskin yomonlashib borayotgan gumanitar inqirozni ham e’tibordan chetda qoldirib bo‘lmaydi. Harbiy harakatlarni to‘xtatish va siyosiy muzokaralarni davom ettirishga chaqiramiz. Biz BMT rezolyutsiyalariga muvofiq, “ikki xalq uchun – ikki davlat” tamoyilini amalga oshirishning qat’iy tarafdorimiz.
Ukraina atrofidagi vaziyat ham barchamizni jiddiy tashvishga solmoqda. Bu muammoni diplomatik yo‘llar bilan hal etish bo‘yicha yuqori darajadagi muloqotlar boshlanganini olqishlaymiz.
Markaziy Osiyoda Global aksilterror strategiyasini bajarish bo‘yicha samarali ishlar olib borilmoqda. BMTning Terrorizmga qarshi kurash boshqarmasi bilan hamkorlikda Reabilitatsiya va qayta integratsiya masalalari bo‘yicha Mintaqaviy Kengash tuzilgan. Biz uni Xalqaro kompetensiyalar markaziga aylantirishni taklif etamiz.
Bu tuzilma muammoli hududlardan qaytarilgan shaxslarni tinch hayotga moslashtirish bo‘yicha tajriba almashish uchun muhim platforma bo‘lib xizmat qiladi.
Bundan tashqari, Terrorizmga qarshi kurash boshqarmasining mintaqaviy ofisini O‘zbekistonda ochish uchun zarur sharoit yaratishga tayyormiz.
Bugungi tahdidlarga to‘la dunyoda global transport tizimi naqadar zaif ekanligiga amin bo‘lyapmiz. Bu muammolar, birinchi navbatda, dengizga chiqish imkoniyati bo‘lmagan rivojlanayotgan davlatlarning barqarorligiga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda.
Xalqaro tranzit koridorlarining xavfsizligini ta’minlash va samarali logistika zanjirlarini yaratish o‘ta muhimdir. Bu borada “Barqaror rivojlanish maqsadlari uchun o‘zaro transport bog‘liqligini mustahkamlash” global mexanizmini joriy etish vaqti keldi, deb hisoblaymiz.
Shuningdek, tobora o‘tkir tus olayotgan iqlim o‘zgarishi muammolariga ham alohida to‘xtalmoqchiman. Jumladan, Orol dengizi qurishining salbiy oqibatlari jahon hamjamiyatining doimiy diqqat markazida bo‘lishi lozim. Biz Orolbo‘yi ekotizimini qayta tiklash bo‘yicha ishlarni izchil davom ettiryapmiz.
So‘nggi yillarda dengizning qurigan tubida 2 million gektar maydonda sho‘rga chidamli cho‘l o‘simliklari ekildi. 2030-yilgacha ushbu hududning 80 foiz qismida yashil qoplamalar hosil qilinadi.
Yana bir muhim muammo – bu suv resurslarining taqchilligidir. Hozirda dunyo aholisining ikki milliarddan ortig‘i toza ichimlik suvidan foydalanish imkoniyatiga ega emas.
Biz mamlakatimizda Suvni tejash bo‘yicha butunjahon forumini o‘tkazishni rejalashtirganmiz. Mazkur anjuman yakunlari bo‘yicha Suv inqirozini barqaror taraqqiyot uchun jiddiy tahdid sifatida belgilash mo‘ljallanmoqda. Bu borada global darajada innovatsiya texnologiyalarini joriy etish uchun alohida “yo‘l xaritasi”ni qabul qilish niyatidamiz.
Ekologik o‘zgarishlarning yana bir salbiy ko‘rinishi – iqlim migratsiyasining kuchayib borayotganidir. Afsuski, ushbu yo‘nalishda aniq xalqaro mexanizmlar va huquqiy baza hanuzgacha yaratilmagan. Biz bu jiddiy masalada keng xalqaro sheriklik va muvofiqlashtirilgan siyosat yuritish bo‘yicha Global pakt qabul qilish tarafdorimiz.
Mamlakatlar o‘rtasida raqamli rivojlanish va sun’iy intellektdan foydalanishda tengsizlikning oldini olish juda muhim ahamiyatga ega.
Sog‘liqni saqlash, ta’lim va madaniyat sohalarida sun’iy intellektning amaliy yechimlari va modellarini beg‘araz almashishga qaratilgan Xalqaro hamkorlik mexanizmi yaratishni taklif etamiz.
Yana bir ustuvor masalaga alohida to‘xtalmoqchiman.
Ertangi kunimiz, dunyoning taqdiri va farovonligi o‘sib kelayotgan yosh avlod qo‘lida. Yoshlarimizning qalbi va ongiga tinchlik, gumanizm va do‘stlik, o‘zaro ishonch va hurmat kabi olijanob g‘oyalarni singdirish dolzarb vazifamizdir.
Bu borada “Jahon yoshlarining tinchlik sari harakati”ni ta’sis etish va uning qarorgohini O‘zbekistonda joylashtirish taklifini ilgari suramiz. Biz jamiyatimizdagi bag‘rikenglik siyosatini izchil amalga oshirmoqdamiz.
Shu bilan birga, islom ma’rifati g‘oyalarini chuqur o‘rganish va dunyoga targ‘ib etish bo‘yicha sa’y-harakatlarimizni faol davom ettiramiz. Yaqin oylarda keng mintaqamiz uchun noyob bo‘lgan Islom sivilizatsiyasi markazini ochamiz.
Buyuk ajdodlarimiz – mutafakkir allomalar Imom Buxoriy, Imom Termiziy, Imom Moturidiyning boy ma’naviy va ilmiy merosining alohida taqdimotini Birlashgan Millatlar Tashkilotida o‘tkazish niyatidamiz.
Yangi O‘zbekiston barcha davlatlar bilan o‘zaro hamjihatlik, ochiq muloqot va yaqin sheriklik tarafdoridir. Biz xalqlar, madaniyatlar va sivilizatsiyalar o‘rtasidagi muloqotni mustahkamlash, umumbashariy maqsadlarni ro‘yobga chiqarish yo‘lida o‘z hissamizni qo‘shishga doim tayyormiz.

Address by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev at the 80th session of the United Nations General Assembly
Distinguished Madam President!
Distinguished Secretary-General!
Heads of delegations!
I’m truly delighted to extend my congratulations to you with the 80th anniversary Session of the United Nations General Assembly.
Our meeting today is taking place in a complex, rapidly changing global situation that calls for new approaches to the work of our Organization and its future.
Today, across the world, the role and place of international institutions are weakening, confrontations, conflicts, and wars are intensifying, technological and social inequality is increasing, and economic and humanitarian crises are deepening.
All of this is creating an entirely new and unsettling geopolitical reality.
We highly commend the efforts of His Excellency Secretary-General António Guterres aimed at maintaining our Organization as the main platform for the peaceful resolution of the most difficult and pressing global issues.
In this regard, we fully support the UN80 Initiative and reaffirm our strong commitment to the Pact for the Future.
We support the transformation of the United Nations Security Council and the expansion of its membership in order to effectively address current threats and challenges, and protect the interests of the developing countries.
Distinguished participants of the session!
We are pursuing a policy to build a democratic, law-governed, social, and secular New Uzbekistan in full alignment with the Sustainable Development Goals.
To this end, we are consistently continuing our irreversible reforms.
Our top-priority goal is to fundamentally transform the lives of each and every family and citizen in our country, to enhance human dignity and well-being.
In recent years, we have managed to reduce the poverty rate in Uzbekistan from 35 percent to 6.6 percent.
We have achieved this result primarily through the transformation of the education and science sector;
establishment of innovative industries and high-tech manufacturing enterprises;
modernization of green energy and transport infrastructure;
comprehensive development of small businesses, and, as a result, the creation of millions of jobs.
In our country, preschool education coverage has increased from 27 to 78 percent, while the higher education uptake among our youth has risen from 9 to 42 percent.
Most importantly, we consider enhancing the prestige of the teaching profession as a key issue.
In order to create a single international platform for the exchange of teachers’ experience and knowledge, we propose to hold a World Summit on Professional Education in Uzbekistan.
We are also creating an advanced healthcare system in our country.
We invite all our foreign partners to participate in a high-level event dedicated to the fight against childhood cancer and other serious diseases, which will be held tomorrow at our initiative at the United Nations headquarters.
Another important area is gender policy.
We aim to further strengthen the role of women in the social, political, and business life of our country.
We advocate for holding the Asian Women’s Forum regularly in our region, turning it into a permanent platform.
I would like to emphasize once again: we remain committed to our obligations in achieving the Sustainable Development Goals.
By the year 2030, we intend to join the ranks of “upper-middle-income” countries. To this end, we will consistently continue our open and pragmatic policy.
Eight years ago, from this esteemed podium, we declared our firm determination to transform Central Asia into a region of peace, good neighborliness, and partnership.
Today, we can confidently declare that we have achieved this strategic goal. The era of closed borders, unresolved disputes, and conflicts is in the past.
In recent years, the volume of mutual trade, investments, and transportation of goods in our region has increased fivefold. We are implementing joint investment funds, cross-border trade and industrial cooperation zones, and major infrastructure projects.
We also recognize as a common achievement that the Consultative Meetings of the Heads of State of Central Asia have become an effective mechanism for deepening regional integration.
I can confidently affirm that as of now, we are at the beginning stage of forming a New Central Asia.
Our region, thanks to its unity, stability, and distinct identity, is steadily securing a stronger position in the system of international relations as an independent actor.
In order to achieve our goals, we intend to give top priority to expanding mutually beneficial ties with all our foreign partners.
In this regard, together with the UN structures, we propose to implement a number of new projects and programs in our region.
In particular, we propose:
- holding an international forum under the auspices of ECOSOC and UNCTAD dedicated to the economic development of the Central Asian states;
- establishing a regional hub for green technologies in industry jointly with UNIDO;
- adopting programs on the rational use of water resources, the creation of “green” spaces, and the achievement of demographic resilience in our region;
In addition, we propose the adoption of a UN General Assembly resolution supporting the efforts of the Central Asian countries aimed at deepening regional partnership and economic integration.
Speaking about global and regional security and sustainable development, it is impossible to overlook the issue of Afghanistan.
Supporting the aspirations of the Afghan people for a peaceful and stable life requires the united efforts of the international community.
I would like to emphasize that it is of utmost importance to prevent this country’s isolation.
We intend to implement large-scale economic and infrastructure projects in that country. We propose to adopt a dedicated UN resolution on the development of transport and energy corridors of international significance through the territory of Afghanistan.
At the same time, we cannot turn a blind eye to the deeply worsening humanitarian crisis in the Gaza Strip. We call for an immediate cessation of hostilities and the continuation of political negotiations.
In line with the UN resolutions, we remain steadfast supporters of the “two state solution” principle.
We are also deeply concerned by the situation around Ukraine. We welcome the start of high-level dialogue aimed at resolving this crisis through diplomatic means.
Distinguished participants of the event!
Effective measures are being undertaken to implement the Global Counter-Terrorism Strategy in Central Asia.
In cooperation with the UN Office of Counter-Terrorism, a Regional Council on Rehabilitation and Reintegration was established. We propose to transform this Council into an International Competence Center.
This body will serve as an important platform for exchanging experiences on adapting to peaceful life for those repatriated from conflict zones.
Furthermore, we stand ready to provide all the necessary conditions for the establishment of a regional Office of Counter-Terrorism in Uzbekistan.
In today’s world, full of threats, we are witnessing how vulnerable the global transport system is. These challenges primarily have a negative impact on the stability of landlocked developing countries.
It is of utmost importance to ensure the security of international transit corridors and to establish efficient logistics networks.
In this regard, we believe the time has come to introduce a global mechanism on “Strengthening transport connectivity to achieve Sustainable Development Goals”.
I would also like to draw special attention to the increasingly acute challenges of climate change.
For instance, the consequences of the Aral Sea desiccation must remain at the constant focus of the international community.
We are consistently continuing our work to restore the Aral Sea ecosystem.
In recent years, salt-tolerant desert plants have been planted on 2 million hectares of the dried seabed of the Sea.
By the year2030, green cover will be created on 80 percent of this area.
Another serious issue is the water scarcity. As of now, more than two billion people in the world do not have access to clean drinking water.
We are planning to hold a World Forum on Water Saving in our country.
The outcomes of this conference are expected to recognize the water crisis as a serious threat to sustainable development. We intend to adopt a special Road Map for the wide introduction of innovation technologies globally.
Another adverse consequence of climate change is the intensifying trend of climate migration.
Unfortunately, clear international mechanisms and a legal framework in this direction have not yet been created.
We advocate for the adoption of a Global Pact for a broad international partnership and coordinated policy on this serious issue.
Dear participants of the meeting!
It is of great importance to prevent inequalities in digital development and the use of artificial intelligence between countries.
We propose to create an International Cooperation Mechanism aimed at the gratis exchange of practical solutions and models of artificial intelligence in healthcare, education, and culture.
I would like to emphasize another priority issue. Our future, the destiny, and the prosperity of the world are in the hands of the younger generation.
It is our urgent task to instill in the hearts and minds of our sons and daughters the most noble ideas, such as peace, humanism and friendship, mutual trust, and respect.
In this regard, we put forward the proposal to establish the “World Youth Movement for Peace” and to locate its headquarters in Uzbekistan.
We are consistently implementing a policy of tolerance in our society. At the same time, we will actively continue our efforts to deeply study the ideas of Islamic enlightenment and promote them to the world.
In the coming months, we will open the Center of Islamic Civilization, which is unique for our wider region.
We intend to hold a special presentation at the United Nations of the rich spiritual and scientific heritage of our great ancestors – thinkers and scholars such as Imam Bukhari, Imam Termizi, and Imam Maturidi.
The New Uzbekistan is a supporter of mutual solidarity, open dialogue, and close partnership with all countries.
We are always ready to contribute to strengthening dialogue among peoples, cultures, and civilizations, and to achieving universal human goals.