O‘zbekiston Prezidenti "Citigroup" korporatsiyasi rahbarini qabul qildi
“Citigroup” bank, investitsiya va moliya xizmatlarini ko‘rsatishga ixtisoslashgan. Uning bozor kapitallashuvi 100 milliard AQSH dollaridan ortiqni tashkil etadi, kompaniya umumiy qiymati 2,3 trillion AQSH dollaridan ziyod bo‘lgan aktivlarni boshqaradi.
Uchrashuvda korporatsiya bilan hamkorlik jadal rivojlanib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
“Citigroup” ko‘magida O‘zbekiston banklari va davlat korxonalarining obligatsiyalari xalqaro fond bozorlarida muvaffaqiyatli joylashtirildi. Toshkentda kompaniyaning ofisi ochildi.
Yirik davlat korxonalari bo‘yicha IPO bitimlarini tayyorlash va tuzish, yevroobligatsiyalar chiqarish, mamlakat reytingini oshirishni ta’minlash uchun maslahat yordamini ko‘rsatish, shuningdek, moliyaviy yechimlarni ishlab chiqish va savdoni moliyalashtirishning yangi vositalarini ishga tushirish borasida hamkorlikni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratildi.
Korporatsiya bilan o‘zaro manfaatli sheriklikni kengaytirish bo‘yicha "yo‘l xaritasi"ni qabul qilishga kelishib olindi.

Президент Узбекистана принял главу корпорации Citigroup
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в рамках программы пребывания в городе Нью-Йорке принял председателя крупнейшей американской финансовой корпорации Citigroup Джона Дугана.
Citigroup специализируется на предоставлении банковских, инвестиционных и финансовых услуг. Ее рыночная капитализация превышает 100 миллиардов долларов США, управляет активами на сумму свыше 2,3 триллиона долларов США.
С удовлетворением отмечено динамичное развитие сотрудничества с данной американской корпорацией.
При содействии Citigroup были успешно размещены облигации узбекских банков и госпредприятий на международных фондовых рынках. В Ташкенте открыт офис компании.
Особое внимание уделено развитию взаимовыгодного сотрудничества в области подготовки и структурирования
IPO сделок по крупным госпредприятиям, выпуска еврооблигаций, консультативного содействия для обеспечения повышения рейтинга страны, а также разработки финансовых решений и запуска новых инструментов торгового финансирования.
Достигнуты договоренности о принятии «дорожной карты» по расширению взаимовыгодного сотрудничества с корпорацией.