O‘zbekiston Prezidenti Jahon banki bilan strategik hamkorlik dasturini kengaytirish muhimligini ta’kidladi
Nyu-York shahriga amaliy tashrif doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Jahon banki guruhi prezidenti Ajay Banga bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Suhbat avvalida davlatimiz rahbari Ajay Bangani bank faoliyatidagi rivojlanayotgan mamlakatlarning iqtisodiy o‘sishini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan muvaffaqiyatli islohotlar bilan tabrikladi.
O‘z navbatida, Jahon banki rahbari mamlakatimizda Yangi O‘zbekistonni barpo etish bo‘yicha amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli o‘zgarishlar natijalarini yuqori baholadi.
Jahon banki guruhi bilan strategik sheriklikni yanada kengaytirishning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Keyingi yillarda ushbu global moliyaviy institut bilan, eng avvalo, ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar doirasidagi ustuvor dastur va loyihalarni qo‘llab-quvvatlash va ilgari surishda hamkorlikda yuksak darajaga erishilgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Mamlakatimiz bankning Yevropa va Markaziy Osiyodagi eng yirik hamkorlaridan biridir. Qo‘shma loyihalar portfeli 14 milliard dollardan oshdi. Toshkentda Jahon bankining mintaqaviy ofisi ochildi. Yaqinda Namangan shahrida o‘tgan "Kambag‘allikdan farovonlik sari" III xalqaro forumi yakunlari yuksak baholandi.
Davlatimiz rahbari amaldagi Sheriklik dasturida asosiy e’tiborni barqaror o‘sishni ta’minlashga, loyihalarni jadal, sifatli va samarali amalga oshirishga qaratish muhim ekanini ta’kidladi.
Kambag‘allikka qarshi kurashish, xotin-qizlar va yoshlar uchun ish o‘rinlari yaratish, yangi "Namunali mahalla" modeli asosida hududlarni kompleks rivojlantirish, qishloq infratuzilmasi, xususiy sektor loyihalarini qo‘llab-quvvatlashni kengaytirish, davlat aktivlarini xususiylashtirish masalalarida ekspertlik ko‘magi, iqtisodiyotni karbonsizlashtirish va moliya sohasini transformatsiya qilish strategiyasini amalga oshirish kabi yo‘nalishlar ustuvor etib belgilandi.

Президент Узбекистана выступил за расширение программы стратегического сотрудничества со Всемирным банком
В рамках программы рабочего визита в город Нью-Йорк состоялась встреча Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с президентом Группы Всемирного банка Аджаем Бангой.
В начале беседы лидер нашей страны поздравил Аджая Бангу с успешными реформами по трансформации деятельности Банка, нацеленными на поддержку экономического роста развивающихся стран.
В свою очередь, глава Всемирного банка дал высокую оценку результатам проводимых в нашей стране масштабных преобразований по строительству Нового Узбекистана.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего расширения стратегического партнерства с Группой Всемирного банка.
С удовлетворением отмечен достигнутый за последние годы высокий уровень взаимодействия с данным глобальным финансовым институтом, прежде всего в поддержке и продвижении приоритетных программ и проектов в рамках социально-экономических реформ.
Наша страна – один из крупнейших партнеров Банка в Европе и Центральной Азии. Портфель совместных проектов превысил 14 миллиардов долларов. В Ташкенте открыт региональный офис Всемирного банка. Высоко оценены итоги состоявшегося недавно III Международного форума «От бедности к процветанию» в городе Намангане.
Глава нашего государства отметил важность фокусирования нынешней Программы партнёрства на обеспечении устойчивого роста, ускоренной, качественной и результативной реализации проектов.
В качестве приоритетов определены такие направления, как борьба с бедностью, создание рабочих мест для женщин и молодёжи, комплексное развитие регионов по новой модели «Образцовая махалля», сельской инфраструктуры, расширение поддержки проектов частного сектора, экспертное содействие в вопросах приватизации государственных активов, реализация стратегии декарбонизации экономики и трансформации финансового сектора.
Подчеркнута важность участия Банка в продвижении стратегических инфраструктурных проектов в регионе Центральной Азии.