O‘zbekiston Prezidenti Xalqaro valyuta jamg‘armasi bilan sheriklikni yanada kengaytirish muhimligini qayd etdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 22-sentyabr kuni Nyu-York shahrida Xalqaro valyuta jamg‘armasi boshqaruvchi direktori Kristalina Georgiyevani qabul qildi.
Ushbu nufuzli global tuzilma bilan sheriklikni kengaytirishning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
XVJ rahbari Kristalina Georgiyeva Yangi O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan yangilanishlarga yuksak baho berib, ortga qaytmas islohotlarni qat’iy qo‘llab-quvvatlashini ta’kidladi.
Jamg‘arma bilan makroiqtisodiy siyosat, byudjet va soliq ma’muriyatchiligini takomillashtirish sohalarida samarali hamkorlik qilinayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Mutaxassislarimiz XVJ markazlarida muntazam ravishda malaka oshirish dasturlaridan o‘tmoqda. Joriy yilda mamlakatimiz moliya sohasining barqarorligi birgalikda baholandi va "yo‘l xaritasi" qabul qilindi.
Uchrashuv davomida pul-kredit va fiskal siyosatni rivojlantirish, statistika tizimini transformatsiya qilish bo‘yicha jamg‘armaning ekspertlik ko‘magini davom ettirish, shuningdek, iqtisodiy idoralar xodimlari uchun o‘quv dasturlarini kengaytirish yuzasidan kelishuvlarga erishildi.

President of Uzbekistan speaks in favor of further expanding partnership with International Monetary Fund
On September 22 in New York City President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the Managing Director of the International Monetary Fund Kristalina Georgieva.
Topical issues of expanding partnership with this reputable global institution were considered.
IMF head Kristalina Georgieva gave a high assessment of the ongoing transformations and confirmed strong support for the irreversible reforms in New Uzbekistan.
Fruitful cooperation with the Fund in the field of improving macroeconomic policy, budget and tax administration was noted with satisfaction. Our specialists regularly undergo training programs in IMF centers. This year, a joint assessment of the country’s financial sector resilience was carried out and a “roadmap” was adopted.
During the meeting, agreements were reached on further expert support from the Fund on the development of monetary and fiscal policy, transformation of the statistics system, as well as expansion of training programs for employees of economic agencies.