Prezident Shavkat Mirziyoyev 16-sentyabr kuni Uychi tumanida Namangan viloyatini iqtisodiy-ijtimoiy rivojlantirish chora-tadbirlari muhokamasi yuzasidan yig‘ilish o‘tkazdi.
Hududda amalga oshirilgan salmoqli ishlar iqtisodiyot rivoji va aholi farovonligida namoyon bo‘lmoqda. So‘nggi sakkiz yilda viloyatga 7 milliard dollar xorijiy investitsiya kiritilgan, 8 mingga yaqin yangi korxona ishga tushgan. Eksport qilinayotgan mahsulotlar turi 2 karra ko‘payib, 1 mingdan oshgan.
Mehnatga layoqatli aholini 82 foizi kichik biznes va tadbirkorlik orqali ro‘zg‘or tebratayapti. Aholining real o‘rtacha daromadi 3 barobar oshdi. Muhimi, bunday o‘zgarishlarni Namangan ahli o‘zining kundalik hayotida his qilayapti.
Yig‘ilishda bu sur’atini davom ettirib, natijadorlikni yanada oshirish imkoniyatlari tahlil qilindi. Xususan, yil yakunigacha 4 milliard 200 million dollar investitsiya olib kelish, eksportni 1 milliard dollarga yetkazish, 323 ming odamni ishli qilish, 26 ming oilani kambag‘allikdan chiqarish vazifasi qayd etildi.
Davlatimiz rahbari mahallalarni obod qilish bo‘yicha muhim tashabbusni ilgari surdi. Unga ko‘ra, yurtimizda “Taraqqiyot va yetakchilik maskani” dasturi amalga oshiriladi. Ushbu dasturga Farg‘ona, Samarqand va Toshkent viloyatlaridagi 4 tadan, qolgan hududlardagi 2 tadan tuman, shuningdek respublika bo‘yicha eng “og‘ir” 328 ta mahalla kiritiladi.
Qisqa vaqt ichida Namanganda kambag‘allik 2,5 barobar kamaygan. Tadbirkorlik loyihalari ko‘paygani, o‘rtacha oylik oshgani hisobiga ikki yilda migratsiyadagi 62 ming odam qaytgan.
Islohotlar shtabiga viloyatdagi xushmanzara joylar bo‘yicha master-reja ishlab chiqib, amalga oshiriladigan loyihalar hisobiga keyingi yilda 50 ming odamni ishli va daromadli qilish topshirildi. Pop, To‘raqo‘rg‘on, Uychi, Uchqo‘rg‘on va Chustdan o‘tgan daryo va soy o‘zanlarining 40 kilometr qismida ham 650 ta servis obyektini qurib, 10 ming odamni daromadli qilish mumkinligi ko‘rsatib o‘tildi.
Bugungi kunda viloyat sanoatining uchdan biri, eksportining yarmi to‘qimachilik sohasiga to‘g‘ri keladi. Namanganlik tadbirkorlar brend bilan ishlash bo‘yicha respublikada yetakchi.
Investitsiya olib kelish va brendlar bilan hamkorlikni kengaytirish uchun bir oyda viloyatda alohida loyiha ofisi ochiladi. Xalqaro sertifikat olgan tekstil korxonalari 50 taga yetkaziladi.
Mutasaddilarga yil yakunigacha Varshava va Londonda kamida 1 ming kvadrat metrli savdo uylarini tashkil qilish topshirildi. Umuman, viloyatda bu yil to‘qimachilik mahsulotlari eksportini 500 million dollarga yetkazish, ikki yilda 1 milliard dollarlik 25 ta yirik loyihani ishga tushirish mumkinligi qayd etildi.
Yil boshidan buyon viloyatga 1 million 200 ming xorijiy, 2 million mahalliy sayyoh kelgan, turizm eksporti 200 million dollardan oshgan.
Shunga mos ravishda turizm infratuzilmasini ham rivojlantirish kerak. Lekin Namangandagi eng jozibali hududlardan biri – Chortoq tumani imkoniyatlari to‘liq ishga solinmayapti. Turistlar uchun onlayn ma’lumot olish, joyni oldindan band qilish, madaniy hordiq chiqarish kabi oddiy xizmatlar ham yo‘lga qo‘yilmagan.
Shu bois Chortoq butun yil davomida xizmat ko‘rsatadigan vodiyning turizm xabiga aylantirilishi aytildi. Bunday loyihalar infratuzilmasi uchun 50 million dollar ajratiladi.
Jahon banki bilan O‘rta shaharlarni rivojlantirish loyihasi doirasida bu yil “Furqat” bog‘i rekonstruksiya qilinib, hududi qariyb 2 barobar kengaytiriladi. Chortoqsoy bo‘ylab 11 kilometr uzunlikda piyodalar va velosiped yo‘laklari quriladi.
Jadal kompleks rivojlantirish dasturi doirasida Chortoqsoy va Katta Namangan kanali qirg‘oqlarini 7 kilometri betonlashtirilib, 30 gektar yer foydali maydonga aylantiriladi. Bu yerdagi ko‘p yillik bog‘lar bilan uyg‘un holda sanatoriy tipidagi yirik servis obyektlari barpo etiladi.
“Chortoq” suv ombori atrofida turizm kompleksi, mehmonxona, restoran, dam olish va ko‘ngilochar maskanlar tashkil qilinadi. Pop tumanidagi Arashan ko‘li atrofida 1 ming 200 gektar maydonda yiliga 1 million sayyohni qabul qiladigan yirik turizm majmuasi barpo etiladi.
Soha uchun kadrlar tayyorlash maqsadida keyingi o‘quv yilidan Avstriyaning Krems universiteti bilan Namangan davlat universitetida qo‘shma fakultet tashkil qilinadi.
Prezidentimiz ijtimoiy infratuzilmani rivojlantirish masalalariga alohida e’tibor qaratdi.
Uychi, Uchqo‘rg‘on va Norin tumanlarini viloyat markazi va boshqa tumanlar bilan bog‘lovchi asosiy yo‘l tirband bo‘lib kelayotgan edi. Shu bois, 63 milliard so‘m hisobiga Norin daryosi ustidan 480 metr uzunlikdagi yangi ko‘prik qurilmoqda.
Shuningdek, Qoradaryo ustidagi 63 yil oldin qurilgan Namangan va Andijon viloyatlarini bog‘lovchi 180 metrli eski ko‘prikni rekonstruksiya qilish boshlandi. Buning natijasida transport qatnovi 2 barobar oshadi, yo‘lga ketadigan vaqt 1,5 karra qisqarib, tirbandlik kamayadi. Ushbu ko‘priklar kelgusi yilda ishga tushiriladi.
Viloyat markazini poytaxt bilan bog‘laydigan, kuniga 15 ming transport harakatlanadigan “Pungon-Namangan” yo‘lining 75 kilometri rekonstruksiya qilinadi. Bu yo‘l 246 million dollar hisobiga 4 tasmali, beton qoplamali qilib quriladi.
Viloyatdagi 30 ta mahallaga markazlashgan ichimlik suvi yetib bormagani, tarmoqlarning 21 foizi ta’mirtalab ekani ko‘rsatib o‘tildi. Kanalizatsiya bilan bog‘liq masalalar yuzasidan ham murojaatlar ko‘p.
Shuning uchun bu yil viloyatda suv tizimini yaxshilashga 800 milliard so‘m ajratildi. Mutasaddilarga yil yakunigacha 130 kilometr suv va kanalizatsiya tarmog‘i, 11 ta suv inshooti qurilishini yakunlab, foydalanishga topshirish vazifa qilib qo‘yildi.
Namangan shahri aholisini ichimlik suvi bilan ta’minlovchi 70 yil oldin qurilgan “Kurashxona” suv inshooti bugungi kunda 50 foizdan kam quvvatda ishlamoqda. Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki bilan hamkorlikda bu inshoot rekonstruksiya qilinishi belgilandi.
Yaqinda Namangan aholisi bir millionli shaharga aylanadi. Bu sharoitda bog‘chalarni ko‘paytirish juda dolzarb ekani ta’kidlandi.
Bu borada tadbirkorlarga bir qator yengilliklar e’lon qilingan edi. Ulardan unumli foydalanib, Namangan shahrida bu yil 5 ming, keyingi yil 15 ming o‘rinli bog‘cha tashkil qilish muhimligi ta’kidlandi. Viloyatdagi 49 ta texnikumda xorijiy standartlar va dual ta’lim joriy etilishi aytildi.
So‘nggi uch oyda “Faol hayotga qadam” dasturi doirasida 3 mingga yaqin muhtoj insonlarga qarab turish xizmati yo‘lga qo‘yildi. Natijada bu bilan band bo‘lgan 350 kishi ishga joylashgan. Ijtimoiy himoya milliy agentligiga endilikda demensiya va Parkinson bilan og‘rigan odamlar uchun ham qarab turish xizmatini yo‘lga qo‘yish topshirildi.
– Bugun sizlar bilan shahar va tumanlarni rivojlantirish, aholi turmush sharoitini yanada yaxshilash bo‘yicha yangi marralarni belgilab oldik. Agar bir birlashsak, bundan ham katta natijalarga erisha olamiz. Ishning ko‘zini biladigan, tadbirkor va mehnatsevar namanganliklar bilan viloyatni yurtimizning eng obod va farovon hududilaridan biriga aylantiramiz, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Yig‘ilishda belgilangan vazifalar bo‘yicha hudud va tarmoqlar rahbarlari axborot berdi, tadbirkorlar va jamoatchilik vakillari bilan muloqot bo‘ldi.

Определены задачи по дальнейшему развитию Наманганской области
Президент Шавкат Мирзиёев 16 сентября провел в Уйчинском районе совещание по мерам социально-экономического развития Наманганской области.
Отмечено, что в регионе достигнуты значительные результаты, которые находят отражение в росте экономики и уровне благосостояния населения. За последние восемь лет в область привлечено 7 миллиардов долларов иностранных инвестиций, создано почти 8 тысяч новых предприятий. Ассортимент экспортируемой продукции удвоился и превысил тысячу наименований.
Сегодня 82 процента трудоспособного населения заняты в сфере малого бизнеса и предпринимательства. Средний реальный доход на душу населения вырос в 3 раза. Главное, что жители Намангана ощущают позитивные изменения в своей повседневной жизни.
На совещании был проведен анализ возможностей сохранения достигнутых темпов и дальнейшего наращивания эффективности. В частности, поставлена задача до конца года привлечь 4,2 миллиарда долларов инвестиций, довести экспорт до 1 миллиарда долларов, обеспечить занятость 323 тысяч человек и вывести из бедности 26 тысяч семей.
Глава государства выдвинул важную инициативу по благоустройству махаллей. В ее рамках стартует программа «Место развития и лидерства». В нее войдут по 4 района в Ферганской, Самаркандской и Ташкентской областях, по 2 района в других регионах, а также 328 наиболее проблемных махаллей по всей республике.
За короткое время уровень бедности в Намангане снизился в 2,5 раза. Благодаря росту предпринимательской активности и увеличению средней заработной платы за два года в регион вернулись 62 тысячи мигрантов.
Штабу реформ поручено разработать мастер-план по живописным зонам области. Реализация соответствующих проектов позволит в будущем году создать 50 тысяч новых рабочих мест и источников дохода. Так, вдоль 40 километров рек и каналов, проходящих через Пап, Туракурган, Уйчи, Учкурган и Чуст, можно построить 650 сервисных объектов и обеспечить занятость 10 тысяч человек.
Сегодня треть промышленности и половина экспорта области приходятся на текстильную отрасль. Намаганские предприниматели являются лидерами республики по работе с брендами. Для расширения инвестиций и сотрудничества с международными брендами в области в течение месяца откроется отдельный проектный офис. Количество текстильных предприятий с международной сертификацией будет доведено до 50.
Ответственным лицам поручено до конца года организовать торговые дома площадью не менее 1 тысяча квадратных метров в Варшаве и Лондоне. В целом, в этом году экспорт текстильной продукции из Намангана достигнет 500 миллионов долларов, а в течение двух лет планируется запустить 25 крупных проектов общей стоимостью 1 миллиард долларов.
С начала года область посетили 1,2 миллиона иностранных и 2 миллиона внутренних туристов, доходы от туризма превысили 200 миллионов долларов.
Вместе с тем подчеркнуто, что потенциал одного из самых привлекательных районов области – Чартакского – используется не полностью. Здесь отсутствуют базовые сервисы: онлайн-информирование, система бронирования, культурно-развлекательные услуги. Поэтому Чартак будет превращен в круглогодичный туристический хаб долины, на развитие его инфраструктуры будет выделено 50 миллионов долларов.
В сотрудничестве со Всемирным банком в рамках проекта развития средних городов в этом году будет реконструирован и почти вдвое расширен парк «Фуркат». Вдоль реки Чартаксай построят 11 километров пешеходных и велосипедных дорожек.
В рамках комплексной программы развития будут бетонированы 7 километров берегов Чартаксая и Большого Наманганского канала, а также создано 30 гектаров полезных площадей. Здесь, в гармонии с многолетними садами, появятся крупные санаторно-курортные объекты.
Вокруг водохранилища «Чартак» будет построен туристический комплекс с гостиницами, ресторанами и зонами отдыха. В Папском районе на территории в 1,2 тысячи гектаров вокруг озера Арашан создадут масштабный туристический центр, рассчитанный на прием до 1 миллиона туристов в год.
Для подготовки кадров в сфере туризма со следующего учебного года в Наманганском государственном университете совместно с Университетом Кремса (Австрия) будет создан совместный факультет.
Президент уделил особое внимание вопросам развития социальной инфраструктуры.
Долгое время дороги, соединяющие Уйчинский, Учкурганский и Нарынский районы с областным центром, оставались перегруженными. Сейчас за счет 63 миллиардов сумов возводится новый мост длиной 480 метров через реку Нарын. Кроме того, начата реконструкция старого моста через Карадарью длиной 180 метров, построенного 63 года назад, который соединяет Наманганскую и Андижанскую области. После завершения работ пропускная способность увеличится вдвое, время в пути сократится в 1,5 раза.
Также будет реконструирована трасса «Пунган–Наманган», связывающая областной центр со столицей. По этой дороге ежедневно проходит до 15 тысяч автомобилей. Протяженность реконструируемого участка составит 75 км, дорога будет расширена до четырех полос с бетонным покрытием. Стоимость проекта – 246 миллионов долларов.
В области остаются нерешёнными вопросы водоснабжения: 30 махаллей не подключены к централизованной системе, 21 процент сетей нуждается в ремонте. Много обращений связано и с канализацией. В этом году на улучшение водохозяйственной системы выделено 800 миллиардов сумов. До конца года предстоит завершить строительство 130 километров водопроводных и канализационных сетей и 11 гидротехнических сооружений.
Водохозяйственный объект «Курашхона», снабжающий Наманган питьевой водой, был построен 70 лет назад и сегодня работает менее чем на половину мощности. Он будет реконструирован в сотрудничестве с Европейским банком реконструкции и развития.
Скоро Наманган превратится в город-миллионник, что требует расширения сети дошкольных учреждений. Ранее предпринимателям были объявлены льготы в этой сфере. Используя эти возможности, в Намангане в этом году необходимо создать 5 тысяч, а в следующем – 15 тысяч новых мест в детских садах. В 49 техникумах региона будут внедрены международные стандарты и дуальное обучение.
За последние три месяца в рамках программы «Шаг к активной жизни» почти 3 тысячи нуждающихся получили услуги по уходу, благодаря чему трудоустроено 350 человек. Национальному агентству социальной защиты поручено также внедрить подобные услуги для людей, страдающих деменцией и болезнью Паркинсона.
– Сегодня мы вместе с вами определили новые цели в деле развития городов и районов, улучшения условий жизни населения. Если будем действовать сообща, добьемся еще больших результатов. Вместе с инициативными, трудолюбивыми и предприимчивыми наманганцами мы превратим область в один из самых благоустроенных и процветающих регионов нашей страны, – подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
По итогам совещания заслушаны отчеты руководителей регионов и отраслей, состоялся обмен мнениями с предпринимателями и представителями общественности.