Bo‘stonliqda yana bir umummavsumiy kurort
Prezident Shavkat Mirziyoyev Toshkent viloyatining Bo‘stonliq tumanidagi yangi turizm majmuasi imkoniyatlari bilan yaqindan tanishdi.
So‘nggi yillarda hududda infratuzilma rivojlantirilib, yilning to‘rt faslida maroqli sayohat uchun qulay sharoit yaratildi. Amirsoy, Chinorkent, Chorvoq darvozasi kabi ulkan majmualar, zamonaviy mehmonxonalar, dam olish va umumiy ovqatlanish maskanlari ishga tushirildi.
Endi bu safga “Chimyon” xalqaro umummavsumiy kurorti ham qo‘shiladi. Fransiyaning “MND” kompaniyasi bilan hamkorlikda amalga oshirilayotgan ushbu loyiha uchun 1 ming 278 gektar maydon ajratilgan.
Loyiha doirasida mehmonxonalar va dengiz sathidan 3 ming 300 metr balandlikkacha osma dor yo‘li quriladi. Bu to‘liq mavsumiy turizmni ta’minlaydi. Qishda chang‘i va snoubord, boshqa oylarda esa tog‘ sayyohligi va ko‘ngilochar hordiq imkoniyatlari paydo bo‘ladi.
Davlatimiz rahbari bu yerdagi mehmonxona, restoran va savdo majmualarini ko‘zdan kechirdi.
Jumladan, 6 qavatli zamonaviy mehmonxona 320 nafar sayyohni qabul qilish imkoniyatiga ega. Unda yil davomida o‘rtacha 45 ming turistga xizmat ko‘rsatilishi rejalashtirilgan. E’tiborlisi, bu yerda “Wyndham” brendi bilan hamkorlikda malakali boshqaruv yo‘lga qo‘yilmoqda. Bu nafaqat xizmat sifati, balki mamlakatimiz turizmining xalqaro nufuzini oshirishda ham muhim sanaladi. Mehmonxonani noyabrda ishga tushirish rejalashtirilgan.
Hududdagi yana bir loyiha doirasida 7 va 5 qavatli apart-otellar, 7 qavatli mehmonxona hamda 2 qavatli restoran qurildi. Ularda ham xizmat sifatini xalqaro standartlar darajasiga olib chiqish rejalashtirilgan. Yil davomida o‘rtacha 54 mingdan ziyod mehmonni qabul qilish mo‘ljallangan. Majmuada 100 dan ortiq kishi ishli bo‘ladi.
Ayni paytda 6 ta shale qurilishi davom etmoqda.
Prezidentimiz yangi majmualar qurish va xizmat ko‘rsatishda ilg‘or tajribalarni qo‘llash, xodimlar malakasini oshirish muhimligini qayd etdi. Hududdagi imkoniyatlarni turizm platformalarida targ‘ib etib, mahalliy va xorijiy sayyohlarni faol jalb etish yuzasidan ko‘rsatmalar berildi.
Shu yerda 300 ta avtomobilga mo‘ljallangan turargoh ham bor. Uning birinchi qavatida restoran, bolalar maydonchasi va savdo majmuasi tashkil etilgan. Bu nafaqat qulaylik, balki turistlar uchun qo‘shimcha xizmatlarni yaxlit taqdim etish imkoniyatini ham beradi.
Umuman, “Chimyon” umummavsumiy kurorti samarasida xizmat ko‘rsatish sohasida minglab yangi ish o‘rinlari, mahalliy aholi uchun barqaror daromad manbai paydo bo‘ladi. Turistlarga eng zamonaviy xizmatlarni taklif etib, mamlakatimizga tashrif buyuruvchi sayyohlar sonini sezilarli oshiradi.
Bo‘stonliqda turizm boshqa sohalar bilan uyg‘un tarzda rivojlanib, butun hududning iqtisodiy qiyofasini o‘zgartirayapti. Savdo va xizmatlar turi, transportlar harakati ko‘payyapti. Shu bois umummavsumiy kurort loyihasi doirasida avtomobil yo‘lida tunnel ham qurildi.
Ushbu inshoot tarkibiga uzunligi 1 ming 450 metr bo‘lgan asosiy yo‘l qismi, 2 ta ko‘prik va piyodalar yo‘laklari kiradi. U hududdagi tog‘ kurortlariga olib boruvchi asosiy yo‘lni qisqartiradi. Xavfsizlikni oshirib, transportlar harakatini yengillashtiradi. Tunnel orqali soatiga 500 dan ziyod avtomashinalar xavfsiz va qulay harakatlanishi mumkin.
Yo‘llar qulayligi hududning turizm salohiyatini to‘la ishga solish va iqtisodiyotni rivojlantirishning muhim omili ekani ta’kidlandi. Shu bilan birga, tabiatni musaffo saqlash, dam oluvchilarning ekologik madaniyatini oshirish muhimligi qayd etildi.
Bu kabi loyihalar turistlarga qulaylik yaratishi barobarida mamlakatimizning investitsiyaviy va madaniy jozibadorligini oshiradi. Bo‘stonliq bugungi kunda tabiiy go‘zalliklari, zamonaviy majmualari va yuksak xizmat madaniyati bilan ana shunday markazga aylanib bormoqda.

В Бостанлыкском районе – новый всесезонный курорт
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с возможностями нового туристического комплекса в Бостанлыкском районе Ташкентской области.
В последние годы здесь активно развивается инфраструктура, создаются условия для интересного отдыха в любое время года. Уже введены в эксплуатацию такие крупные объекты, как «Амирсай», «Чинаркент», «Чарвакские ворота», а также современные гостиницы, зоны отдыха и предприятия общественного питания.
Теперь к ним присоединится международный всесезонный курорт «Чимган». Для этого проекта, реализуемого совместно с французской компанией MND, выделено 1 278 гектаров земли. В его рамках будут построены гостиницы и канатная дорога, поднимающая туристов на высоту до 3 300 метров над уровнем моря. Это позволит организовать полноценный туризм в течение всего года: зимой – горные лыжи и сноуборд, в другие сезоны – альпинизм, пешие туры и развлекательный отдых.
Глава государства осмотрел гостиницы, рестораны и торговые комплексы курорта. В частности, шестиэтажная современная гостиница сможет принять 320 туристов и в среднем обслуживать до 45 тысяч гостей в год. Важно, что управление отелем будет организовано совместно с брендом Wyndham, что гарантирует высокий уровень сервиса и укрепит международный имидж туристической отрасли страны.
В рамках еще одного проекта возведены апарт-отели на 5 и 7 этажей, семиэтажная гостиница и двухэтажный ресторан. Их возможности рассчитаны на прием свыше 54 тысяч туристов ежегодно. Здесь же трудоустроятся более 100 человек. Параллельно продолжается строительство шести домов-шале.
Президент подчеркнул важность применения передового опыта при строительстве новых комплексов и организации сферы обслуживания, а также повышения квалификации кадров. Даны поручения по активному продвижению возможностей региона на туристических платформах и привлечению как местных, так и иностранных туристов.
На территории комплекса создана автостоянка на 300 мест, первый этаж которой отведен под ресторан, детскую площадку и торговые помещения. Это обеспечивает не только удобство, но и возможность для гостей получить широкий спектр услуг в одном месте.
В целом, благодаря всесезонному курорту «Чимган» в сфере обслуживания появятся тысячи новых рабочих мест, а у местного населения – стабильный источник дохода. Современный сервис привлечет большее количество иностранных и местных туристов.
Развитие туризма в Бостанлыке идет в тесной взаимосвязи с другими отраслями, меняя экономический облик региона. Увеличивается количество торговых и сервисных точек, растет транспортный поток. В рамках проекта построен автомобильный тоннель, что стало важным элементом всей инфраструктуры.
Тоннель включает участок дороги протяженностью 1 450 метров, два моста и пешеходные дорожки. Он существенно сокращает путь к горным курортам региона, повышает безопасность и облегчает движение транспорта. Через тоннель смогут беспрепятственно и комфортно передвигаться более 500 автомобилей в час.
Отмечалось, что удобные дороги являются важнейшим фактором для полного раскрытия туристического потенциала региона и развития экономики. Подчеркнута также необходимость бережного отношения к природе и формирования экологической культуры отдыхающих.
Подобные проекты не только создают комфорт для туристов, но и укрепляют инвестиционную привлекательность и культурную ценность нашей страны. Сегодня Бостанлык становится одним из ярких центров туризма, где природная красота гармонично сочетается с современными комплексами и высоким уровнем сервиса.