O‘zbekiston Prezidenti Sankt-Peterburg bilan hamkorlik bo‘yicha “yo‘l xaritasi”ni amalga oshirish muhimligini ta’kidladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 10-sentyabr kuni Sankt-Peterburg shahri gubernatori Aleksandr Beglov boshchiligidagi Rossiya delegatsiyasini qabul qildi.
O‘zbekiston – Rossiya o‘zaro manfaatli hamkorligini yanada kengaytirish, eng avvalo, Sankt-Peterburg shahri bilan iqtisodiy kooperatsiya loyihalari va madaniy-gumanitar almashinuv dasturlarini amalga oshirish masalalari ko‘rib chiqildi.
O‘zaro tovar ayirboshlash ko‘rsatkichlari o‘sayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi – o‘tgan yil yakunlariga ko‘ra hududlar darajasidagi eksport-import hajmi 20 foizga oshdi. Poytaxtimizda Ishbilarmonlik markazi faoliyatini yo‘lga qo‘yish, shuningdek, Yangi Toshkent hududida “Peterburg mavzesi”ni barpo etish loyihasini tayyorlash ishlari olib borilmoqda.
Rossiya delegatsiyasining bu galgi tashrifi chog‘ida metallurgiya, uskunasozlik, yo‘l qurilishi, farmatsevtika va sog‘liqni saqlash, oziq-ovqat sanoati, qishloq xo‘jaligi, logistika hamda boshqa sohalarda 23 ta kooperatsiya loyihasini amalga oshirish bo‘yicha “yo‘l xaritasi” qabul qilindi.
Xususiy tibbiyot, ta’lim, kommunal xo‘jalik, raqamli texnologiyalar, migratsiya va turizm sohalarida amaliy hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha aniq takliflar qo‘llab-quvvatlandi.
Faol gumanitar aloqalarni davom ettirish va qo‘shma madaniy tadbirlarni muntazam tashkil etishga alohida e’tibor qaratildi.
Joriy yil oktyabr oyida ikki mamlakat hududlari kengashining ikkinchi yig‘ilishini samarali o‘tkazishga qaratilgan chora-tadbirlarni ko‘rishga kelishib olindi.

Президент Узбекистана отметил важность практической реализации «дорожной карты» сотрудничества с Санкт-Петербургом
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 10 сентября принял российскую делегацию во главе с губернатором города Санкт-Петербурга Александром Бегловым.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения взаимовыгодного узбекско-российского сотрудничества, прежде всего реализации проектов экономической кооперации и программ культурно-гуманитарного обмена с городом Санкт-Петербургом.
С удовлетворением отмечен рост показателей взаимного товарооборота – по итогам прошлого года объемы экспортно-импортных операций на уровне регионов увеличились на 20 процентов. Ведется работа по запуску деятельности Делового центра в нашей столице, а также по подготовке проекта строительства «Петербургского квартала» на территории Нового Ташкента.
В ходе нынешнего визита российской делегации была принята «дорожная карта» по реализации 23 проектов кооперации в таких направлениях, как металлургия, приборостроение, дорожное строительство, фармацевтика и здравоохранение, пищевая отрасль, сельское хозяйство, логистика и другие сферы.
Поддержаны конкретные предложения по расширению практического сотрудничества в области развития частной медицины, образования, коммунального хозяйства, цифровых технологий, миграции и туризма.
Важное внимание уделено продолжению активных гуманитарных контактов и регулярной организации совместных культурных мероприятий.
Достигнута договоренность о принятии мер, направленных на обеспечение результативного проведения второго заседания Совета регионов двух стран в октябре текущего года.