O‘zbekiston va AQSH yetakchilari telefon orqali muloqot qildilar: strategik sheriklikni yanada kengaytirishga kelishib olindi
5-sentyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Amerika Qo‘shma Shtatlari Prezidenti Donald Tramp bilan telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston – AQSH strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash va o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirishning amaliy jihatlari batafsil ko‘rib chiqildi.
Suhbat avvalida AQSH Prezidenti so‘nggi yillarda Yangi O‘zbekistonda iqtisodiyotni modernizatsiya qilish va aholi farovonligini oshirish borasida amalga oshirilayotgan ortga qaytmas islohotlarni yuksak baholadi va qo‘llab-quvvatladi.
Davlatimiz rahbari, o‘z navbatida, Prezident Donald Trampni AQSH ma’muriyati olib borayotgan ichki va tashqi siyosatning ulkan natijalari bilan samimiy tabrikladi. Amerika tomonining xalqaro va mintaqaviy mojarolarni tinch yo‘l bilan hal qilish, global xavfsizlik va barqarorlikni ta’minlashga qo‘shayotgan hissasi va sa’y-harakatlari alohida qayd etildi.
Ikki mamlakat o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirishga alohida e’tibor qaratildi.
Ustuvor tarmoqlarda biznes kooperatsiya loyihalarini ilgari surish va savdo bitimlari hajmini tubdan oshirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Ta’kidlash joizki, so‘nggi yillarda o‘zaro savdo ko‘rsatkichlarining barqaror o‘sishi kuzatilmoqda. 2024-yilda tovar ayirboshlash 15 foizga oshdi.
Istiqbolli kooperatsiya loyihalari portfeli fuqaro aviatsiyasi, muhim mineral resurslar, elektrotexnika sanoati, energetika, qishloq xo‘jaligi, raqamli texnologiyalar, moliya, innovatsiyalar, ta’lim va ko‘plab boshqa yo‘nalishlarni qamrab olgan.
Shu oyda AQSHning yetakchi kompaniya va tashkilotlari bilan uzoq muddatli va barqaror sheriklik aloqalarini yo‘lga qo‘yish maqsadida qator ikki tomonlama uchrashuv va muzokaralar o‘tkazilishi ta’kidlandi.
Bundan tashqari, xavfsizlik sohasida, eng avvalo, terrorizm, ekstremizm va noqonuniy migratsiyaga qarshi kurashish borasida samarali hamkorlik qilinmoqda.
Madaniy-gumanitar almashinuvlar kengaymoqda. Toshkentda AQSHning yetakchi oliy ta’lim muassasalari filiallari muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda.
Kelgusi yili AQSHda bo‘lib o‘tadigan futbol bo‘yicha jahon chempionatida O‘zbekiston milliy terma jamoasi ilk bor ishtirok etishi mamnuniyat bilan qayd etildi. AQSH yetakchisi futbol terma jamoamizga chin dildan omad tiladi.
Telefon muloqoti chog‘ida davlat rahbarlari dolzarb xalqaro masalalar, jumladan, Markaziy Osiyo davlatlari va AQSHning “C5+1” shaklidagi mintaqaviy hamkorligini chuqurlashtirish yuzasidan ham fikr almashdilar.
Davlatimiz rahbari Prezident Donald Trampni o‘zi uchun qulay muddatda O‘zbekistonga rasmiy tashrif bilan kelishga taklif etdi.
Amaliy hamkorlik bo‘yicha loyiha va dasturlarni ilgari surish maqsadida oliy darajadagi muloqotlarni davom ettirishga kelishib olindi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va AQSH Prezidenti Donald Trampning telefon orqali muloqoti ochiq, konstruktiv va do‘stona ruhda o‘tdi.

Лидеры Узбекистана и США провели телефонный разговор: достигнуты договоренности о наращивании стратегического партнерства
5 сентября состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Соединенных Штатов Америки Дональдом Трампом.
Были обстоятельно рассмотрены практические аспекты дальнейшего укрепления узбекско-американских отношений стратегического партнерства и расширения взаимовыгодного сотрудничества.
В начале беседы Президент США высоко оценил и поддержал реализуемые в Новом Узбекистане необратимые реформы последних лет, направленные на модернизацию экономики и повышение благосостояния населения.
В свою очередь, глава нашего государства искренне поздравил Президента Дональда Трампа с впечатляющими результатами внутренней и внешней политики Администрации США. Особо отмечены вклад и усилия американской стороны по мирному урегулированию международных и региональных конфликтов, обеспечению глобальной безопасности и стабильности.
Важное внимание уделено наращиванию многопланового сотрудничества между двумя странами.
Речь шла о продвижении проектов кооперации бизнеса в приоритетных отраслях и кардинальном увеличении объемов торговых сделок.
Следует отметить, что в последние годы наблюдается устойчивый рост показателей взаимной торговли. В 2024 году товарооборот вырос на 15 процентов.
Портфель перспективных проектов кооперации охватывает такие направления как гражданская авиация, критические минеральные ресурсы, электротехническая отрасль, энергетика, сельское хозяйство, цифровые технологии, финансовый сектор, инновации, образование и многие другие.
Подчеркнуто, что в этом месяце будет проведен ряд двусторонних встреч и переговоров с ведущими компаниями и организациями США для налаживания долгосрочных и устойчивых партнерских связей.
Кроме того, осуществляется эффективное сотрудничество в области безопасности, прежде всего по борьбе с терроризмом, экстремизмом и нелегальной миграцией.
Расширяются культурно-гуманитарные обмены, в Ташкенте успешно действуют филиалы ведущих американских вузов.
С удовлетворением было отмечено, что в Чемпионате мира по футболу, который пройдет в следующем году в США, впервые примет участие национальная команда Узбекистана. Лидер США искренне пожелал удачи нашей футбольной сборной.
В ходе телефонного разговора главы государств также обменялись мнениями по актуальным международным вопросам, включая углубление регионального сотрудничества государств Центральной Азии и США в формате «С5+1».
Лидер нашего государства пригласил Президента Дональда Трампа совершить официальный визит в Узбекистан в удобные сроки.
Была достигнута договоренность о продолжении контактов на высшем уровне для продвижения проектов и программ практического взаимодействия.
Телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента США Дональда Трампа прошел в открытой, конструктивной и дружественной атмосфере.