O‘zbekiston va AQSH yetakchilari telefon orqali muloqot qildilar: strategik sheriklikni yanada kengaytirishga kelishib olindi
5-sentyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Amerika Qo‘shma Shtatlari Prezidenti Donald Tramp bilan telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston – AQSH strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash va o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirishning amaliy jihatlari batafsil ko‘rib chiqildi.
Suhbat avvalida AQSH Prezidenti so‘nggi yillarda Yangi O‘zbekistonda iqtisodiyotni modernizatsiya qilish va aholi farovonligini oshirish borasida amalga oshirilayotgan ortga qaytmas islohotlarni yuksak baholadi va qo‘llab-quvvatladi.
Davlatimiz rahbari, o‘z navbatida, Prezident Donald Trampni AQSH ma’muriyati olib borayotgan ichki va tashqi siyosatning ulkan natijalari bilan samimiy tabrikladi. Amerika tomonining xalqaro va mintaqaviy mojarolarni tinch yo‘l bilan hal qilish, global xavfsizlik va barqarorlikni ta’minlashga qo‘shayotgan hissasi va sa’y-harakatlari alohida qayd etildi.
Ikki mamlakat o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirishga alohida e’tibor qaratildi.
Ustuvor tarmoqlarda biznes kooperatsiya loyihalarini ilgari surish va savdo bitimlari hajmini tubdan oshirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Ta’kidlash joizki, so‘nggi yillarda o‘zaro savdo ko‘rsatkichlarining barqaror o‘sishi kuzatilmoqda. 2024-yilda tovar ayirboshlash 15 foizga oshdi.
Istiqbolli kooperatsiya loyihalari portfeli fuqaro aviatsiyasi, muhim mineral resurslar, elektrotexnika sanoati, energetika, qishloq xo‘jaligi, raqamli texnologiyalar, moliya, innovatsiyalar, ta’lim va ko‘plab boshqa yo‘nalishlarni qamrab olgan.
Shu oyda AQSHning yetakchi kompaniya va tashkilotlari bilan uzoq muddatli va barqaror sheriklik aloqalarini yo‘lga qo‘yish maqsadida qator ikki tomonlama uchrashuv va muzokaralar o‘tkazilishi ta’kidlandi.
Bundan tashqari, xavfsizlik sohasida, eng avvalo, terrorizm, ekstremizm va noqonuniy migratsiyaga qarshi kurashish borasida samarali hamkorlik qilinmoqda.
Madaniy-gumanitar almashinuvlar kengaymoqda. Toshkentda AQSHning yetakchi oliy ta’lim muassasalari filiallari muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda.
Kelgusi yili AQSHda bo‘lib o‘tadigan futbol bo‘yicha jahon chempionatida O‘zbekiston milliy terma jamoasi ilk bor ishtirok etishi mamnuniyat bilan qayd etildi. AQSH yetakchisi futbol terma jamoamizga chin dildan omad tiladi.
Telefon muloqoti chog‘ida davlat rahbarlari dolzarb xalqaro masalalar, jumladan, Markaziy Osiyo davlatlari va AQSHning “C5+1” shaklidagi mintaqaviy hamkorligini chuqurlashtirish yuzasidan ham fikr almashdilar.
Davlatimiz rahbari Prezident Donald Trampni o‘zi uchun qulay muddatda O‘zbekistonga rasmiy tashrif bilan kelishga taklif etdi.
Amaliy hamkorlik bo‘yicha loyiha va dasturlarni ilgari surish maqsadida oliy darajadagi muloqotlarni davom ettirishga kelishib olindi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va AQSH Prezidenti Donald Trampning telefon orqali muloqoti ochiq, konstruktiv va do‘stona ruhda o‘tdi.

Leaders of Uzbekistan and the United States held a telephone conversation: agreements on expanding strategic partnership reached
On September 5 a telephone conversation was held between the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of the United States of America Donald Trump.
Practical aspects of further strengthening Uzbek-American relations of strategic partnership and expanding mutually beneficial cooperation were reviewed in detail.
In the beginning of the conversation, President of the USA highly appraised and supported the ongoing irreversible reforms of the past years in New Uzbekistan, aimed at the modernization of economy and increasing welfare of the population.
In turn, the Head of our state sincerely congratulated President Donald Trump on the impressive results of the US Administration's domestic and foreign policy. The contribution and efforts of the American side in the peaceful settlement of international and regional conflicts and ensuring global security and stability were particularly noted.
Important attention was paid to the expansion of multifaceted cooperation between the two countries.
The discussion focused on promoting business cooperation projects in priority sectors and a significant increase in trade volumes.
It should be noted that in recent years there has been steady growth in mutual trade indicators. In 2024, trade turnover grew by 15 percent.
The portfolio of prospective cooperation projects covers areas such as civil aviation, critical mineral resources, the electrical engineering industry, energy, agriculture, digital technologies, the financial sector, innovation, education, and many others.
It was emphasized that a series of bilateral meetings and negotiations with leading US companies and organizations will be held this month to establish long-term and sustainable partnerships.
Additionally, effective cooperation is being carried out in the field of security, primarily in the fight against terrorism, extremism, and illegal migration.
Cultural and humanitarian exchanges are expanding, with branches of leading US universities operating successfully in Tashkent.
It was noted with satisfaction that the Uzbekistan National Team will participate for the first time in the World Cup, which will be held next year in the United States. The US leader sincerely wished good luck to our national team.
During the telephone conversation, the heads of state also exchanged views on topical international issues, including the deepening of regional cooperation between the Central Asian states and the United States in the "C5+1" format.
The leader of our state invited President Donald Trump to pay an official visit to Uzbekistan at a convenient time.
An agreement was reached to continue high-level contacts to promote projects and programs of practical cooperation.
The telephone conversation between President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of the United States Donald Trump took place in an open, constructive, and friendly atmosphere.