Xitoy Xalq Respublikasi Raisi, hurmatli Si Szinpin Janobi Oliylariga an’anaviy samimiy qabul va mamlakatning “shimoliy darvozasi”, deb ataladigan go‘zal va jo‘shqin Tyanszin shahrida sammitni yuksak darajada tashkil etgani uchun yana bir bor chin dildan minnatdorlik izhor etaman.
Kuzatuvchi davlatlar, sheriklar va sammit mehmonlari delegatsiyalarini, shuningdek, yetakchi xalqaro institutlar rahbarlarini qutlashdan mamnunman.
Tom ma’noda ochiqlik va ko‘p tomonlama hamkorlik ruhiga javob beradigan “SHHT plyus” formati ishonchli muloqot uchun zamonning o‘zi talab qilayotgan maydonga aylanib bormoqda.
Oldindan bashorat qilib bo‘lmaydigan xalqaro vaziyat hukm surayotgan sharoitda SHHT jahonda barqaror va adolatli tartibotni ta’minlashning mustahkam tayanchlaridan biri, deb hisoblamiz.
Hurmatli uchrashuv ishtirokchilari!
Ushbu sammitimiz yigirmanchi asrning mudhish fojiasi bo‘lgan Ikkinchi jahon urushi tugaganining 80 yilligi bayram qilinayotgan yilda o‘tayotgani chuqur ramziy ma’noga ega.
Bu nafaqat muhim tarixiy voqea, balki o‘ziga xos ogohlantirish hamdir. Tinchlik bir marta va doimiy erishiladigan ne’mat emas, uni doimo asrab-avaylash va mustahkamlash zarur.
Nizo va mojarolar to‘lqinini to‘xtatish, ishonchni qayta tiklash, tinch-totuv hayotga intilish, xalqaro huquqning umume’tirof etilgan tamoyil va me’yorlarini hurmat qilish muhimdir.
Shu munosabat bilan hurmatli Rais Si Szinpin ilgari surgan Global boshqaruv bo‘yicha tashabbusini qo‘llab-quvvatlaymiz.
Xalqaro muammolar haqida gapirganda, G‘azo sektoridagi vaziyatga e’tibor qaratmasdan o‘tolmayman. Ushbu mintaqada vaziyat yana keskinlashayotgani va aholining ahvoli yomonlashayotgani chuqur tashvish uyg‘otmoqda.
Faqat “ikki xalq uchun – ikki davlat” tamoyili asosida Falastin – Isroil masalasiga adolatli yechim topish orqali Yaqin Sharqdagi mojaroni to‘xtatish mumkin, deb hisoblaymiz.
Ko‘p tomonlama hamkorlik borasida, bizning nazarimizdagi, eng muhim vazifalarga qisqacha to‘xtalib o‘tmoqchiman.
Birinchi. Bugungi kunda jahon xavfsizlikni ta’minlashning bizga tanish omillari doirasidan chiqib ketgan tahdid va xatarlarning murakkab majmuasi qarshisida turibdi.
Iqlimning keskin o‘zgarishi, energetika va oziq-ovqat resurslari taqchilligi, migratsiya inqirozlari, kiberhujumlar va boshqa ko‘plab yangi xavf-xatarlar paydo bo‘lmoqda.
Faqat xavfsizlikning bo‘linmasligi tamoyiliga asoslangan kollektiv sa’y-harakatlargina xalqlarimiz barqarorligi va farovonligini ta’minlash imkoniyatini berishini ta’kidlab o‘tmoqchiman.
Shu ma’noda, SHHT Mintaqaviy aksilterror tuzilmasi bazasida Xavfsizlikka tahdid va xavf-xatarlarga qarshi kurashish bo‘yicha universal markaz, shuningdek, Dushanbeda Narkotiklarga qarshi kurashish markazi tashkil etilganini olqishlaymiz.
Kelgusi yili Toshkentda mamlakatlarimizning vakolatli organlari rahbarlari, yetakchi ekspert va tadqiqotchilar ishtirokida birinchi “Xavfsizlik masalalari bo‘yicha SHHT plyus muloqoti”ni o‘tkazishni taklif qilaman.
Ikkinchi. Afg‘onistondagi vaziyatni hisobga olmasdan va xalqaro hamjamiyatning afg‘on hukumati bilan konstruktiv muloqotini yo‘lga qo‘ymasdan turib, mintaqamizda barqarorlikni ta’minlash mumkin emas.
Ushbu maqsadga erishish ko‘p jihatdan Afg‘onistonda, umuman, butun mintaqada uzoq muddatli tinchlik va barqarorlikdan manfaatdor bo‘lgan SHHT davlatlarining siyosiy irodasiga bog‘liq.
Afg‘oniston iqtisodiyotini qayta tiklash va u bilan mintaqaviy kooperatsiyani rivojlantirishga qaratilgan dastur va loyihalarni amalga oshirish maqsadida SHHTdagi sheriklarimiz bilan keng ko‘lamli hamkorlikka tayyormiz.
Uchinchi. Mavjud to‘siqlarni olib tashlash va standartlarni yaqinlashtirish, elektron savdo maydonchalarini rivojlantirish, sanoat kooperatsiyasi va innovatsiyalarni rag‘batlantirish uchun sa’y-harakatlarimizni birlashtirish muhim.
Biznes sohasidagi muloqotlar uchun samarali maydonni ishga tushirish maqsadida, barcha manfaatdor sheriklarimizni jalb etgan holda, har yili “SHHT Invest” investitsiya forumini o‘tkazishni taklif etaman. Birinchi forumni kelgusi yili O‘zbekistonda o‘tkazishga tayyormiz.
To‘rtinchi. Mintaqamizni global yo‘laklar bilan ishonchli bog‘lashni ta’minlaydigan samarali transport yo‘nalishlarini yaratish biz uchun hayotiy muhim masaladir.
Shu borada amalga oshirilayotgan Xitoy – Qirg‘iziston – O‘zbekiston temir yo‘li qurilishi loyihasi alohida ahamiyatga ega.
Kelgusida ushbu yo‘nalishning Transafg‘on yo‘lagi bilan bog‘lanishi SHHT makonida yagona transport tarmog‘ini shakllantirish imkonini beradi.
Beshinchi. SHHT mamlakatlari sun’iy intellekt, katta ma’lumotlar bazalari, robototexnika, biomuhandislik, muqobil energetika kabi ilg‘or yo‘nalishlarda katta sakrashni ta’minlashga qodir bo‘lgan ulkan ilmiy-texnik salohiyatga ega.
Yangi g‘oyalarni generatsiya qilish, ilg‘or tashabbuslarni ishlab chiqish va texnologiyalar transferi uchun SHHT innovatsion-texnologik xablar tarmog‘ini yaratishni amaliy qadam sifatida taklif etamiz.
Oltinchi. Madaniy-gumanitar sohada hamkorlikni kengaytirish umumiy manfaatlarimizga javob beradi va do‘st xalqlarimizni yaqinlashtirishga xizmat qiladi.
“SHHT oilasi” madaniy rang-barangligi va boy qadriyatlarini ilgari surishga ko‘maklashish bilan shug‘ullanadigan Buyuk ipak yo‘li madaniy muloqotini ta’sis etishni taklif qilaman.
Shu yilning kuzida YUNЕSKO Bosh konferensiyasining Samarqandda o‘tadigan asosiy tadbirlari mamlakatlarimizning noyob tarixiy merosini namoyish etish uchun muhim maydon bo‘lishi mumkin.
Barcha sheriklarimizni katta mamnuniyat bilan ushbu muhim madaniy voqealarda faol ishtirok etishga taklif etaman.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на встрече в формате «ШОС плюс»
Ещё раз выражаю искреннюю признательность Председателю Китайской Народной Республики уважаемому господину Си Цзиньпину за традиционно тёплый приём и безупречную организацию саммита в прекрасном и динамичном городе Тяньцзине, который по праву называют «северными воротами» страны.
Рад приветствовать глав делегаций государств – наблюдателей, партнёров и гостей саммита, а также руководителей ведущих международных институтов.
Формат «ШОС плюс», в полной мере отвечающий духу открытости и многосторонности, становится всё более востребованной площадкой для доверительного диалога.
Считаем, что в условиях непредсказуемой международной ситуации ШОС является одной из прочных опор обеспечения устойчивого и справедливого миропорядка.
Уважаемые участники встречи!
Глубоко символично, что наш саммит проходит в год празднования 80-летия окончания Второй мировой войны.
Это не только важная историческая веха, но и напоминание. Мир не даётся раз и навсегда, его нужно постоянно оберегать и укреплять.
Важно остановить волну конфликтов и противостояний, восстановить доверие, стремление к мирному сосуществованию, уважение к общепризнанным принципам и нормам международного права.
В этой связи поддерживаем выдвинутую уважаемым Председателем Си Цзиньпином Инициативу по глобальному управлению.
Говоря о международных проблемах, не могу обойти вниманием ситуацию в Секторе Газа. Вызывает глубокую обеспокоенность очередная эскалация обстановки и ухудшающееся положение населения в этом регионе.
Убеждены, что только справедливое решение палестино-израильского вопроса на основе принципа «два государства для двух народов» способно остановить конфликт на Ближнем Востоке.
Вкратце остановлюсь на наиболее актуальных, на наш взгляд, задачах многостороннего сотрудничества.
Первое. Сегодня мир стоит перед сложнейшим комплексом вызовов и угроз, которые давно вышли за привычные рамки факторов обеспечения безопасности.
Подчеркну, что только коллективные усилия, основанные на принципах неделимости безопасности, способны обеспечить стабильность и процветание наших народов.
В этом плане приветствуем запуск Универсального центра по противодействию угрозам и вызовам безопасности на базе Региональной антитеррористической структуры ШОС в Ташкенте и Антинаркотического центра в Душанбе.
Предлагаю провести в следующем году в Ташкенте первый экспертный «Диалог ШОС плюс по вопросам безопасности».
Второе. Обеспечение стабильности в регионе невозможно без учёта развития ситуации в Афганистане и налаживания конструктивного диалога международного сообщества с афганскими властями.
Достижение этой цели во многом зависит от политической воли государств ШОС, заинтересованных в долгосрочном мире и стабильности в Афганистане и в регионе в целом.
Готовы к широкому взаимодействию с партнёрами по ШОС в целях реализации программ и проектов, направленных на восстановление экономики и развитие региональной кооперации с этой страной.
Третье. Важно консолидировать наши усилия для устранения торговых барьеров и сближения стандартов, развития стимулирования промышленной кооперации и инноваций.
В целях запуска эффективной площадки для бизнес-диалога с привлечением всех заинтересованных партнёров предлагаем ежегодно проводить инвестиционный форум «ШОС Инвест». Готовы провести первый форум уже в следующем году в Узбекистане.
Четвёртое. Для нас жизненно важно создание эффективных транспортных маршрутов, обеспечивающих надёжное соединение с глобальными коридорами.
В данном контексте особое значение имеет реализуемый проект строительства железной дороги Китай – Кыргызстан – Узбекистан.
В перспективе соединение указанного маршрута с Трансафганским коридором будет способствовать формированию единой транспортной сети на пространстве ШОС.
Пятое. Страны ШОС обладают колоссальным научно-техническим потенциалом, который способен обеспечить прорыв в таких передовых направлениях, как искусственный интеллект, большие данные, робототехника, биоинженерия, альтернативная энергетика.
В качестве практического шага предлагаем создание Сети инновационно-технологических хабов ШОС для генерации новых идей и трансфера технологий.
Шестое. Расширение сотрудничества в культурно-гуманитарной сфере служит сближению наших дружественных народов.
Предлагаем учредить Культурный диалог Великого шёлкового пути, призванный содействовать продвижению культурного многообразия и ценностей «семьи ШОС».
С большим удовольствием приглашаю всех наших партнёров на предстоящие осенью этого года мероприятия Генеральной конференции ЮНЕСКО в Самарканде, которые станут важной площадкой для демонстрации уникального исторического наследия наших стран.
Убеждён: результаты нынешнего саммита в формате «ШОС плюс» послужат дальнейшему обеспечению стабильности, расширению многопланового партнёрства и устойчивому развитию наших стран.