Shuningdek, barcha ishtirokchilarni xalqlarimiz ulkan hissa qo‘shgan Ikkinchi jahon urushida qozonilgan buyuk g‘alabaning 80 yilligi munosabati bilan tabriklashga ham ijozat bergaysiz.
Qirg‘iz Respublikasining Mustaqillik kuni munosabati bilan hurmatli Prezident Sadir Nurg‘ojoyevich Japarovga bildirilgan tabriklarga qo‘shilaman va O‘zbekistonning eng ulug‘ va asosiy davlat bayrami munosabati bilan aytilgan iliq so‘zlaringiz uchun minnatdorlik izhor etaman.
Bizning uchrashuvimiz Xitoyning qadimiy madaniyati hamda uning sanoat va texnologik yo‘nalishdagi jadal taraqqiyoti o‘rtasidagi uyg‘unlikni o‘zida mujassam etgan Tyanszin shahrida bo‘lib o‘tmoqda.
Bu yerda buyuk Konfutsiyning “Hayotda o‘z o‘rningni topishni xohlar ekansan, boshqalarga yordam ber, muvaffaqiyatga intilar ekansan, boshqalarning yutug‘iga ko‘mak ber”, degan hikmatli so‘zlari o‘zgacha ruhda yangraydi.
Bu ming yillik falsafa o‘zaro hurmat va bir-birini qo‘llab-quvvatlash, har bir a’zo davlat manfaatlarini hisobga olish tamoyillariga asoslangan Shanxay hamkorlik tashkilotining bugungi missiyasiga hamohangdir.
SHHT makonida umumiy taraqqiyot va ravnaq aynan ana shunday mustahkam poydevor ustida barpo etilmoqda, deb hisoblayman.
Xitoyning samarali raisligi tufayli Tashkilotimizning nufuzi yanada mustahkamlandi, mamlakatlarimizning o‘zaro manfaatli amaliy hamkorligi kengaydi.
Ishonchim komilki, o‘tayotgan ushbu sammit yangi tarixiy davrni boshlab beradi va o‘zaro munosabatlarning uzoq istiqbolga mo‘ljallangan strategik yo‘nalishlarini belgilab olishga xizmat qiladi.
Iqtisodiy, intellektual, resurs va texnologik yo‘nalishlarda ulkan salohiyatga ega bo‘lgan Shanxay hamkorlik tashkiloti xalqaro maydonda o‘z ta’sirini izchil kengaytirib bormoqda. Global noaniqlik kuzatilayotgan hozirgi sharoitda bu muhim ahamiyatga egadir.
Ishonchning tizimli inqirozi, mojarolarning kengayib borayotgani, ko‘p tomonlama institutlarning zaiflashishi va jahon savdo tizimining parchalanishi xalqaro xavfsizlik va barqarorlik arxitekturasi asoslariga putur yetkazmoqda. Bunday sharoitda SHHT davlatlarining bir-birini o‘zaro tushunishi va birdamligi – bu faqat qimmatli boylik emas, balki bizning bepoyon mintaqamizda tinchlikni saqlashning kalitidir.
Ayniqsa, SHHT teng huquqli muloqot, o‘zaro hurmat va sheriklik makoni bo‘lib qolayotgani muhim. Aynan shu jihat manfaatlar muvozanatini ta’minlash va zamonamizning eng murakkab xavf-xatarlariga birgalikda javob topish imkonini bermoqda.
SHHTning ovozi bizning umumiy siyosiy irodamiz ifodasi, tinch kelajak va barqaror taraqqiyot yo‘lidagi qat’iy sa’y-harakatlarga chorlovimiz sifatida yanada ishonchli va baralla yangrashi kerak, deb hisoblaymiz.
Ko‘p tomonlama hamkorlikni yanada chuqurlashtirish bo‘yicha o‘z qarashlarimiz bilan o‘rtoqlashishni istar edim.
Eng avvalo, Tashkilotning samaradorligini oshirish, uning institutlari va qarorlarni amalga oshirish mexanizmlarini mustahkamlash zarur. Tashkilotni transformatsiya qilish bo‘yicha Samarqand sammitida boshlangan jarayonlar ushbu muhim vazifalarni hal etishga yordam beradi, deb ishonaman.
Biz Tashkilotning izchil kengayishi tarafdorimiz. Chunki “SHHT modeli”ning muvaffaqiyati uning ochiqligi va keng ko‘lamli hamkorlikka yo‘naltirilganidadir. Biz o‘z kelajagini SHHT bilan bog‘liq holda ko‘rayotgan davlatlarning intilishlarini qo‘llab-quvvatlashga tayyormiz.
SHHTning muloqot bo‘yicha sheriklari tarkibi, jumladan, boshqa mintaqa davlatlari hisobidan kengayib borayotgani Tashkilotni Global Janub mamlakatlari bilan hamkorlik platformasiga aylantirishga yordam beradi.
Xavfsizlik sohasidagi hamkorlik – SHHTning hal qiluvchi ustuvor yo‘nalishlaridan biridir. Bugungi kunda kelishilgan yondashuvlarga hamda ishonch va xavfsizlikni ta’minlashning yangi mexanizmlariga talab kuchayib bormoqda.
Yadro xavfsizligi yo‘lida ko‘p tomonlama sheriklikni mustahkamlash bo‘yicha SHHT deklaratsiyasini qabul qilish vaqti keldi, deb hisoblaymiz. Ushbu deklaratsiya tinchlik yo‘lidagi atomni rivojlantirish va favqulodda holatlarga javob qaytarishning mustahkam asosiga aylanadi, Birlashgan Millatlar Tashkiloti shafeligidagi tarqatmaslik global rejimiga munosib hissa bo‘ladi.
Terrorizm va ekstremizmning tabiati sezilarli ravishda o‘zgarayotgani, kiberjinoyatchilik, sintetik narkotiklar ishlab chiqarish va aylanmasi o‘sib borayotgani, uyushgan jinoyatchilik kuchayayotgani munosabati bilan bildirilayotgan xavotirlarga qo‘shilamiz.
Ushbu tahdidlarga qarshi samarali kurashish maqsadida Ichki ishlar va jamoat xavfsizligi vazirlari kengashi ishini qayta tiklash, Jinoyatchilikka qarshi kurashishda hamkorlik to‘g‘risidagi bitimni qayta ko‘rib chiqish, Giyohvandlikka qaram bo‘lib qolishga qarshi kurashishning 2030-yilga qadar mo‘ljallangan dasturini ishlab chiqishni taklif etamiz.
“SHHT – Afg‘oniston” muloqot guruhi faoliyati qayta tiklanishini qo‘llab-quvvatlaymiz. Konstruktiv muloqotlarni rivojlantirish va Afg‘onistondagi ijtimoiy-iqtisodiy loyihalarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha takliflarni ishlab chiqish uning asosiy vazifalaridan biri bo‘lishi mumkin.
Jahon iqtisodiyotida kuzatilayotgan hozirgi tendensiyalarni hisobga olib, savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirishga ustuvor ahamiyat qaratamiz.
Biz keng mintaqamizda iqtisodiy hamkorlikning barqaror modellarini shakllantirish tarafdorimiz.
SHHT makonida mintaqaviy ichki mahsulot ayirboshlash hajmini oshirishga turtki beradigan Savdoni soddalashtirish tartib-taomillari to‘g‘risidagi bitim imzolanishini muhim vazifa, deb hisoblaymiz.
Ishonchli ishlab chiqarish-logistika zanjirlarini rivojlantirish va o‘zaro sarmoyalarni rag‘batlantirish zarur ekanini ta’kidlamoqchiman.
Shu munosabat bilan SHHT doirasida minerallarni qazib olish va chuqur qayta ishlashda ilg‘or texnologiyalarni joriy etish maqsadida Strategik materiallar bo‘yicha SHHT mintaqaviy markazi, mamlakatlarimizda muvofiqlashtirilgan siyosat olib borish va “yashil” energetikani jadal rivojlantirish uchun SHHT Energetika konsorsiumi, startap va innovatsion loyihalarni qo‘llab-quvvatlash hamda ilgari surish uchun Venchur kompaniyalari va jamg‘armalari tarmog‘i, mamlakatlarimiz mintaqalarini jalb qilgan holda, biznes bo‘yicha muloqotlarni yo‘lga qo‘yish va investitsiyalarni ilgari surish uchun Maxsus elektron portal kabi qator yangi ko‘p tomonlama platformalar va kooperatsiyani qo‘llab-quvvatlash vositalarini tashkil etishni taklif qilaman.
Mintaqaviy sanoat va infratuzilma loyihalarini moliyaviy qo‘llab-quvvatlashning samarali vositalarini tezroq joriy etish muhim. Ushbu masalani vakolatli vazirlar darajasida yana bir bor ko‘rib chiqishni taklif etamiz.
Shimol – Janub va Sharq – G‘arb yo‘nalishlari bo‘yicha transport-tranzit salohiyatini to‘liq ishga solish mamlakatlarimizning umumiy manfaatlariga javob beradi.
Markaziy Osiyo orqali Fors ko‘rfazi va Hind okeani portlariga chiqadigan janubiy yo‘nalishdagi yo‘laklarni rivojlantirish alohida dolzarb ahamiyat kasb etmoqda.
Biz “SHHT yagona transport makoni”ni shakllantirish va uni “Bir makon – bir yo‘l” strategik tashabbusi bilan bog‘lash bo‘yicha sa’y-harakatlarni muvofiqlashtirish uchun katta imkoniyatlarni ko‘rmoqdamiz. Bu yangi multimodal tarmoqlar, raqamli platformalar va “yashil” yo‘laklar yaratishni nazarda tutadi. Bu borada tegishli ko‘p tomonlama konsepsiyani ishlab chiqishni taklif etamiz.
Yana bir ustuvor yo‘nalish – SHHTning “yashil” transformatsiya sohasidagi hamkorligini kengaytirish. Xitoy tomonining tashabbusi bilan “Yashil” sanoat sohasida hamkorlik to‘g‘risidagi bayonot o‘z vaqtida qabul qilinmoqda, deb hisoblayman.
Shuningdek, iqlim o‘zgarishiga moslashish, havoga zaharli gazlarni chiqarishni kamaytirish, ekologik xavf-xatarlarni bashorat qilish uchun sun’iy intellekt texnologiyalarini joriy etish masalalari bo‘yicha mintaqaviy platformani ishga tushirish zarur.
Madaniy aloqalarni yanada chuqurlashtirish va xalq diplomatiyasi institutini kuchaytirish SHHT doirasidagi uzoq muddatli sheriklikning muhim omili hisoblanadi.
Xalq ijodiyoti xalqaro festivallarini o‘tkazish, “SHHT universiteti” sheriklik tarmog‘ining onlayn kampusini yaratish, innovatsion yo‘nalishlar bo‘yicha har yili talabalar va yosh mutaxassislar o‘rtasida tanlov va olimpiadalar tashkil etish gumanitar almashuvlarni rivojlantirish va xalqlarimizni yanada yaqinlashtirishga kuchli turtki berishi mumkin.
Bundan tashqari, “Sayyohlik yo‘lagi” va SHHT tibbiyot turizmi alyansini ishga tushirish kabi istiqbolli loyihalarni ishlab chiqishni taklif etamiz.
Fursatdan foydalanib, Qirg‘iziston Shanxay hamkorlik tashkilotiga raislikni qabul qilgani munosabati bilan Sadir Nurg‘ojoyevichni tabriklab, Sizga bu borada ulkan muvaffaqiyatlar tilayman.
Nutqimning yakunida bugun qabul qilinayotgan Tyanszin deklaratsiyasi, SHHTni 2035 yilga qadar rivojlantirish strategiyasi va boshqa yakuniy hujjatlar ko‘pqirrali hamkorligimizni kengaytirish va zamonaviy tahdidlarga samarali yechimlar topishda muhim asos bo‘lib xizmat qiladi, deb ishonch bildiraman.
Biz SHHT doirasida do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va o‘zaro foydali hamkorlikni mustahkamlash borasidagi umumiy vazifalarni hal qilish uchun ishlarni birgalikda davom ettirishga tayyormiz.

Address by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev at the meeting of the Council of Heads of the Member-States of the Shanghai Cooperation Organization
I express my sincere gratitude to His Excellency Xi Jinping, the President of the People’s Republic of China, for the warm welcome and splendid organization of our meeting.
Allow me also congratulate all present here on the 80th anniversary of the great victory in World War II, to which our peoples made an enormous contribution.
I would like to join in congratulating the President of the Kyrgyz Republic, His Excellency Sadyr Japarov, on the occasion of the country’s Independence Day, and I am also grateful for your warm words in connection with our main national holiday.
Our meeting is taking place in Tianjin, a city that embodies the harmony of ancient Chinese culture with country’s dynamic industrial and technological development.
Here, the wise words of the great Confucius ring true: “If you want to make a stand, help others make a stand, and if you want to reach your goal, help others reach their goal.”
This millennia-old philosophy is in complete harmony with the modern mission of the Shanghai Cooperation Organization, which is based on the principles of mutual respect and support, and consideration of each member-state’s interests.
I believe that it is on this solid foundation that the common development and prosperity of the SCO space is being built.
I would like to emphasize that thanks to China’s effective chairmanship, the Organization’s authority has been further strengthened and mutually beneficial practical cooperation among our countries has expanded.
I am confident that the current summit will become a new historical milestone and define strategic guidelines for long-term cooperation.
The Shanghai Cooperation Organization, with its enormous economic, intellectual, resource, and technological potential is consistently expanding its influence on the international arena. This is particularly important in the current climate of global uncertainty.
A systemic crisis of trust, the escalation of conflicts, the weakening of multilateral institutions, and the fragmentation of the global trading system are undermining the foundations of the international architecture of security and stability. In these circumstances, mutual understanding and solidarity among the SCO member-states are not only a valuable asset, but also the key to preserving peace in our vast region.
It is particularly important that the SCO remains a platform for equal dialogue, mutual respect, and partnership. This enables us to balance interests and find joint solutions to the most complex challenges of our time.
We believe that the SCO’s voice should be even more compelling and resolute, reflecting our common political will and serving as a call for decisive action in the name of a peaceful future and sustainable progress.
I would like to share our vision for further deepening multilateral partnerships.
First and foremost, it is necessary to raise the efficiency of the Organization, improve its institutions and mechanisms for implementing decisions. I am confident that the process of transforming the Organization, launched at the Samarkand Summit, will contribute to the solution of these important tasks.
We advocate for the consistent expansion of the Organization, as the success of the “SCO model” lies in its openness and focus on broad cooperation. We are ready to support the aspirations of states that link their future to the SCO.
I am convinced that the expansion of the SCO’s dialogue partners, including states from other regions, will transform the Organization into a platform for cooperation with the countries of the Global South.
Cooperation in the field of security is among the key priorities of the SCO. Today, there is a growing need for coordinated approaches and new mechanisms to build trust and ensure security.
We believe that the time has come to adopt the SCO Declaration on Strengthening Multilateral Partnership for Nuclear Security. The Declaration will serve as a solid foundation for the development of peaceful nuclear energy and emergency response, and will be an important contribution to the global non-proliferation regime under the auspices of the United Nations.
We share concerns about the significant changes in the nature of terrorism and extremism, growth of cybercrime, production and trafficking of synthetic drugs, and the rise of organized crime.
In order to effectively counter all these threats, we propose resuming the work of the Meeting of Ministers of Internal Affairs and Public Security; revising the Agreement on Cooperation in Combating Crime; and developing a Program to Combat Drug Addiction until 2030.
We support the resumption of SCO - Afghanistan Contact Group’s activities. One of its main tasks could be the development of proposals for promoting constructive dialogue and supporting socio-economic projects in Afghanistan.
Against the backdrop of current trends in global economy, we attach priority importance to expanding trade and economic cooperation.
We advocate for establishing a sustainable model of economic cooperation in our vast region.
We consider the signing of the Agreement on Trade Facilitation to be an important task, as it will give a boost to the growth of intra-regional trade within the SCO area.
I would like to emphasize the importance of developing reliable production and logistics chains, as well as promoting mutual investments.
To this end, we propose creating several new multilateral platforms and cooperation support mechanisms within the SCO framework:
a Regional SCO Center for Critical Materials aimed at implementing advanced technologies for mineral extraction and deep processing; an SCO Energy Consortium to coordinate policies and promote advanced development of “green” energy in our countries; networks of venture companies and funds to support and promote start-up and innovative projects; a dedicated Electronic Portal to establish business contacts and promote investments, involving the regions of our countries.
It is important to promptly implement effective financial support tools for regional industrial and infrastructure projects. We propose reconsidering this matter at the level of authorized ministers.
The development of transport and transit potential along the North-South and East-West routes serves the common interests of our countries. The development of corridors in the southern direction, passing through Central Asia with access to the ports of the Persian Gulf and the Indian Ocean, becomes especially relevant.
We see great opportunities for coordinating efforts to create a "Unified SCO Transport Space" and its integration with the strategic "Belt and Road" initiative. This implies the creation of new multimodal networks, digital platforms, and "green" corridors. We propose to develop a corresponding multilateral Concept.
Another important priority is the expansion of partnerships in the field of the SCO’s “green” transformation. I believe the Statement on Cooperation in the field of “green” industry, adopted at the initiative of the Chinese side, to be timely.
It is also necessary to launch a Regional Platform on climate change adaptation, decarbonization, and the implementation of artificial intelligence technologies for forecasting environmental risks.
A key factor in fostering long-term partnerships within the SCO framework is the further deepening of cultural ties and strengthening of the institution of "people’s diplomacy."
A strong impetus for the development of humanitarian exchange and even closer ties between our peoples could be provided by holding an International Festival of Folk Art, creating an online campus for the "SCO University" partner network, and organizing annual competitions and Olympiads among students and young professionals in innovative fields.
In addition, we propose to explore promising projects such as the launch of a "Tourism Corridor" and the SCO Medical Tourism Alliance.
Taking this opportunity, I congratulate esteemed Sadyr Japarov on Kyrgyzstan’s assumption of the Chairmanship of the Shanghai Cooperation Organization. I wish You every success.
In conclusion, I would like to express my confidence that the Tianjin Declaration, the SCO Development Strategy-2035, and other final documents to be adopted today will provide a solid foundation for strengthening our multifaceted cooperation and effective response to current challenges.
We are ready to collaborate further to address common tasks of strengthening relations of friendship, good-neighborliness, and mutually beneficial cooperation within the SCO framework.