Sanksiya urushlari va jahon iqtisodiyotidagi beqarorlik fonida ShHT mamlakatlari o‘rtasidagi sanoat hamkorligi alohida ahamiyat kasb etmoqda. Shanxay hamkorlik tashkilotiga a’zo davlatlar ulkan inson salohiyati va tabiiy resurslarni birlashtirib, barqaror ishlab chiqarish zanjirlarini shakllantirish va bir-birini to‘ldiruvchi sanoatni rivojlantirish imkoniyatiga ega.
Sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish texnologik mustaqillikni mustahkamlaydi, eksport va investitsiya imkoniyatlarini kengaytiradi, tashqi bozorlarga qaramlikni kamaytiradi - bu ayniqsa global ta'minotdagi uzilishlar va resurslar va texnologiyalar uchun raqobat kuchaygan sharoitda muhim ahamiyatga ega.
2025 yil holatiga ko'ra, ShHT mamlakatlari dunyo aholisining qariyb 47 foizini (3,6 milliard kishi) tashkil etadi, ulardan 60 foizi mehnatga layoqatli odamlardir, bu sanoat o'sishi uchun muhim manbadir.
2024-yilda tashkilot aʼzolarining umumiy yalpi ichki mahsuloti jahon miqyosidagi 30 foizga yetdi, tashqi savdo aylanmasi esa 100 dan ortiqga oshdi. Eksport hajmi jahon eksportining qariyb 20% ni tashkil etdi, bunda Xitoy (3,5 trillion dollar), Hindiston (442 milliard dollar) va Rossiya (386 milliard dollar) yetakchilik qilmoqda. ShHTga aʼzo mamlakatlarning qoʻshma korxonalari va sanoat kooperatsiyasiga yoʻnaltirilgan investitsiyalar hajmi 120 milliard dollardan oshdi , bu esa innovatsion texnologiyalarni joriy etish, ishlab chiqarishni mahalliylashtirish va mintaqada qoʻshimcha qiymat zanjirlarini rivojlantirishga xizmat qildi.
Joriy makroiqtisodiy ko‘rsatkichlar nafaqat iqtisodiyot ko‘lamini, balki ShHTga a’zo mamlakatlarning keng sanoat salohiyatini ham aks ettiradi. Shunday qilib, hozirgi bosqichda Xitoy elektronika, mashinasozlik va kimyo mahsulotlari ishlab chiqarish bo'yicha dunyoda etakchi hisoblanadi va mamlakat sanoat ishlab chiqarishi jahon hajmining 28% dan ortig'ini tashkil qiladi.
Rossiya katta va xilma-xil resurs bazasiga ega bo'lib, global metallurgiya, neft-gaz sektori va mudofaa sanoatida muhim rol o'ynaydi va global tabiiy resurslar eksportining qariyb 12 foizini ta'minlaydi.
Farmatsevtika, axborot texnologiyalari va to'qimachilik sohasida sezilarli o'sish Hindiston namoyish etdi . Bu hududlarda mamlakat eksport hajmini har yili 15-20 foizga oshiradi.
Dunyodagi eng yirik neft va gaz zahiralariga ega bo'lgan Eron yiliga 2 million barreldan ortiq neft eksport qiladi va mamlakat yalpi ichki mahsulotining salmoqli ulushini (taxminan 15%) tashkil etuvchi rivojlanayotgan neft-kimyo sanoatiga ega .
O'z navbatida, Belarus yirik mashinasozlik majmuasi va traktorlar, yuk mashinalari va qishloq xo'jaligi texnikasi ishlab chiqarishi bilan mashhur - bu tovarlar eksporti yiliga taxminan 3,5 milliard dollarni tashkil qiladi.
Markaziy Osiyo mamlakatlarida tog‘-kon sanoati va qayta ishlash sanoati jadal rivojlanmoqda. Qozog‘iston uran va misning eng yirik eksportchilaridan biri bo‘lib, 2024 yilda mamlakatda sanoat ishlab chiqarish hajmi 7 foizga oshdi. Qirg‘iziston va Tojikiston elektr energiyasi ishlab chiqarish va tog‘-kon sanoatini kengaytirib, har yili 5-6 foiz barqaror o‘sishni namoyish etmoqda . Turkmaniston gaz sanoati salohiyatini kengaytirib, yiliga 60 milliard m3 gaz eksport qiluvchi asosiy gaz eksportchisi bo‘lib qolmoqda .
Shu bilan birga, 2022-yildan boshlab ShHTga aʼzo mamlakatlar sanoat kooperatsiyasiga oid tashabbuslarni mohiyatan muhokama qilish va ilgari surish, buni yakuniy hujjatlarda qayd etishni taʼkidlash muhim.
Samarqanddagi sammitda (2022) Tashkilot ishtirokchilari ShHTga a'zo davlatlar ishbilarmon doiralari o'rtasida sanoat kooperatsiyasini rag'batlantirish dasturi qabul qilindi .
Bishkek sammitida (2023) ShHT korxonalarining xalqaro bozorlarda raqobatbardoshligini oshirishga qaratilgan texnologik innovatsiyalar va sanoatdagi ilg‘or tajriba almashish uchun qo‘shma platformalar yaratish tashabbusi ma’qullandi .
Bundan tashqari, yakuniy hujjatlarda ishlab chiqarish zanjirlarini integratsiyalash va mamlakatlar oʻrtasida logistika taʼminotini optimallashtirishga qodir boʻlgan klaster va transchegaraviy sanoat majmualarini rivojlantirish muhimligi taʼkidlandi. Shu nuqtai nazardan, ekologik toza texnologiyalarni joriy etish va uglerod izlarini kamaytirishga qaratilgan “yashil” sanoat yo‘laklarini shakllantirishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Bundan tashqari, 2024-yilda davlat rahbarlarining Ostonadagi uchrashuvida istiqbolli sanoat loyihalarini , xususan, mashinasozlik, elektronika va kimyo sanoatini moliyalashtirish uchun qo‘shma investitsiya fondini tashkil etish g‘oyasi qo‘llab-quvvatlandi. Ushbu jamg'arma innovatsion ishlanmalarni va ishlab chiqarishni modernizatsiya qilishni rag'batlantirish, shuningdek, o'zaro manfaatlarga asoslangan sanoat kooperatsiyasini mustahkamlash uchun mo'ljallangan.
Shunday qilib, qabul qilingan tashabbuslar, sanoat kooperatsiyasiga yuqori qiziqish va sanoat infratuzilmasining mavjudligi ShHTga aʼzo mamlakatlar oʻrtasidagi sanoat kooperatsiyasini chuqurlashtirishga xizmat qiladi.
Shunday qilib, Rossiya va Xitoy energetika, kimyo, metallurgiya va texnologiya kabi strategik sohalarda hamkorlikni faol rivojlantirmoqda. Eng yirik qoʻshma loyiha – SIBUR va Sinopec tomonidan qurilgan Amur gaz-kimyo majmuasi 2027 yilga borib yiliga 2,7 million tonnagacha polimer ishlab chiqaradi va dunyodagi eng yiriklaridan biriga aylanadi.
Rossiya-Xitoy hamkorligi doirasida yuqori texnologiyali sanoatni rivojlantirishga qaratilgan qo‘shma texnoparklar tashkil etilmoqda. Ular orasida Changchun Xitoy-Rossiya fan va texnologiyalar parki, Xitoy -Rossiya innovatsion parki va AKT, sun'iy intellekt va robototexnika sohasidagi tadqiqot tuzilmalari joylashgan Skolkovodagi Yuqori texnologiyalar markazi bor.
Farmatsevtika sohasida joriy yilning may oyida Guanchjouda birinchi Xalqaro biotibbiyot va farmatsevtika instituti tashkil etildi - Rossiya va Xitoyda laboratoriyalarga ega o'quv va ilmiy markaz.
Hindistonda Gamaleya markazi ishtirokida tashkil etilgan Sputnik V vaktsinasini birgalikda ishlab chiqarish (Rossiya) farmatsevtika kompaniyalari bilan Dr. Reddy's Laboratories va Hetero Biopharma umumiy ishlab chiqarish salohiyati yiliga 100 million dozadan ortiq. Loyiha biotexnologiya sohasidagi Rossiya-Hindiston hamkorligining eng yirik namunalaridan biriga aylandi.
Bundan tashqari, Eron neft va gaz sohasida Xitoy va Rossiya bilan faol hamkorlik qiladi. Xitoy Abadan neftni qayta ishlash zavodini modernizatsiya qilishga 2 milliard yevrodan ortiq sarmoya kiritdi, bu esa neftni qayta ishlash hajmini 70 foizga oshirdi. Rossiya Eronning gaz loyihalariga yana 8 milliard dollar sarmoya kiritishni rejalashtirmoqda, shundan 5 milliard dollarga yaqini allaqachon kelishuvlarda ko‘zda tutilgan.
“Buyuk tosh" Xitoy-Belarus sanoat parki Belarus va Xitoy o'rtasidagi sanoat hamkorligining eng yirik va muvaffaqiyatli namunalaridan biridir. Pekin bunga deyarli 1,3 milliard dollar sarmoya kiritgan. 2025-yil oxirigacha 5 mingga yaqin ish o‘rni, jumladan, IT-mutaxassislari uchun ham yaratish rejalashtirilgan. Bu yuqori texnologiyali va innovatsion ishlab chiqarishlarni rivojlantirish, xorijiy sarmoyalarni jalb etishda muhim platforma bo‘lib xizmat qilmoqda.
Shu nuqtai nazardan shuni ta'kidlash kerakki, Rossiya, Xitoy va Hindiston ShHTning asosiy iqtisodiyotlari sifatida Markaziy Osiyoda sanoatlashtirish va rivojlanishni qo'llab-quvvatlashda muhim rol o'ynaydi. Bu davlatlar energetika, mashinasozlik, transport va kimyo sanoati kabi sohalarda qo‘shma loyihalarni faol qo‘llab-quvvatlab, mintaqaning sanoat salohiyatini yuksaltirishga xizmat qilmoqda.
Xitoy Qozogʻiston (Xorgos Sharqiy darvozasi sanoat parki), Qirgʻiziston (Birlik sanoat zonasi) va Tojikistondagi (Soʻgʻd sanoat parki) sanoat zonalari va O'zbekistondagi “Djizak” industrial parkiga ham investisiya kiritmoqda.
Ayni vaqtda, “Djizak” sanoat zonasi Markaziy Osiyoda yagona BYD Uzbekistan zavodiga ega bo'lib, mintaqadagi sanoat salohiyatini oshirishda muhim ahamiyatga ega. Ushbu loyihalar “Bir makon, bir yo'l” tashabbusi doirasida amalga oshirilmoqda va mintaqada sanoat rivoji hamda transport infratuzilmasini yaxshilashga xizmat qilmoqda.
Xitoy O'zbekistonda ham qayta tiklanuvchi energiya sektorida faol ishtirokchi. 2023 yilda Xitoy bilan birgalikda 4,8 GVt quvvatga ega quyosh va shamol elektr stantsiyalari qurish bo'yicha loyihalarga kelishuvlar imzolandi.
Shu urinda, Xitoyning China Gezhouba Group kompaniyasi 350 million dollarlik bo'lgan quyosh elektr stantsiyalarining birinchi navbat qurilishini yakunladi. Umumiy quvvati 1000 MVtni tashkil etadi.
Qirg'izistonning Chuy viloyatida 100 MVt quvvatga ega quyosh elektr stansiyasini qurishni boshladi . Loyiha amalga oshirilishi natijasida 500 ga yaqin ish o‘rni yaratiladi. Tojikistonda Xitoyning davlatga qarashli Datang korporatsiyasi So'g'd viloyatida quvvati 500 MVt bo'lgan quyosh elektr stansiyasini qurish niyatida.
Rossiya, o'z navbatida, neft-gaz sektoridan qishloq xo'jaligi, kimyo va avtomobil sanoati yo'nalishidagi hamkorlikni diversifikatsiya qilmoqda. Qozog‘istondagi muhim loyihalar qatorida 500 gektar maydonda issiqxona pomidorini yetishtirish , 1,7 milliard dollarlik investitsiyalar, EuroChem kompaniyasi tomonidan 1 milliard dollarlik o‘g‘itlar ishlab chiqarish , “Tatneft” kompaniyasi tomonidan 274 million dollarlik avtomobil shinalari ishlab chiqarish bor .
Rossiya boshqa davlatlar bilan ham faol hamkorlik qilmoqda. Masalan, joriy yilning avgust oyi boshida 7-Qirg‘iziston-Rossiya iqtisodiy forumi doirasida aviatsiya, sanoat, transport, qishloq xo‘jaligi, raqamli iqtisodiyot, ta’lim, ommaviy axborot vositalari va mahsulot yetkazib berish sohalarida umumiy qiymati qariyb 270 million dollarlik 30 ga yaqin shartnoma imzolandi.
Hindiston Markaziy Osiyo bilan farmatsevtika sohasidagi hamkorlikni faol rivojlantirmoqda, mahalliy dori vositalari ishlab chiqarish va ularni eksport qilishga sarmoya kiritmoqda. Viloyatda Hindistonning Sun Pharma, Doktor Reddi laboratoriyalari, Cipla va boshqalar kabi yetakchi kompaniyalari ishtirokida generik va vaksinalar ishlab chiqarish bo‘yicha bir qancha qo‘shma korxonalar allaqachon faoliyat ko‘rsatmoqda.
Shu bilan birga, Hindiston IT-sohasida malaka oshirish uchun 6,5 mingga yaqin o‘rin va mintaqa davlatlaridan kelgan talabalar va mutaxassislar uchun 1,5 ming stipendiya ajratdi. Bu mamlakatlarning barchasida IT markazlari ham ochilgan. Hindistonning eng yirik loyihalari qatorida: Qirgʻiziston togʻlarida biotibbiyot ilmiy-tadqiqot markazi, Tojikistondagi Varzob-1 GESini rekonstruksiya qilish va Turkmanistondagi Sanoat oʻquv markazi.
ShHT doirasida sanoat kooperatsiyasi faol kun tartibiga qaramasdan, keyingi rivojlanishga to‘sqinlik qilayotgan muammolar va cheklovlar mavjud. Ayniqsa:
Birinchidan, cheklangan transport va logistika aloqasi . Ayrim davlatlar oʻrtasida yetarli darajada rivojlanmagan logistika (masalan, Hindiston va Afgʻoniston orqali Markaziy Osiyo oʻrtasida) savdo aylanmasini cheklaydi. Hindistondan Eronga va undan keyin Markaziy Osiyo mintaqasiga yuk tashish uchun muhim bo‘lgan Chabahor porti loyihasi sekinlik bilan amalga oshirilmoqda. 2018-yilda boshqaruvni o‘tkazish bo‘yicha kelishuvga qaramay, infratuzilmani to‘liq joylashtirish rejadan orqada qolmoqda.
Ikkinchidan, texnik standartlar va tartibga solish rejimlari o'rtasidagi muvofiqlashtirishning yo'qligi . Sanoatda yagona me'yoriy-huquqiy bazaning yo'qligi ishlab chiqarish zanjirlarini birlashtirishni qiyinlashtiradi. Misol uchun, mashinasozlik sohasida Xitoy, Rossiya va Hindiston o'rtasidagi xavfsizlik va sertifikatlash standartlaridagi farqlar yuqori aniqlikdagi uskunalarni birgalikda ishlab chiqish va etkazib berishga to'sqinlik qiladi.
Uchinchidan, rivojlanish darajasidagi farqlar va texnologik to'siqlar. ShHT doirasida ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish darajasi, texnologik qoloqlik (ayniqsa, Markaziy Osiyo mamlakatlarida), malakali kadrlar va infratuzilmaning yetishmasligi bo‘yicha jiddiy farqlar saqlanib qolmoqda. Bu texnologik va logistika to'siqlarini keltirib chiqaradi, kam rivojlangan a'zolarning etakchi kuchlarga bog'liqligini oshiradi, shuningdek, investitsiyalar, infratuzilma va inson kapitalidagi farqlar tufayli qo'shma loyihalarni amalga oshirish va mintaqaviy ishlab chiqarish zanjirlarini shakllantirishni murakkablashtiradi.
To'rtinchidan, moliyaviy cheklovlar va zaif sarmoya integratsiyasi. Shanxay hamkorlik tashkiloti Taraqqiyot bankining to‘liq faoliyat ko‘rsatmasligi va banklararo moliyalashtirishning past darajasi yirik infratuzilma va sanoat loyihalarini ishga tushirishni qiyinlashtiradi. 2024 yilda Bankni tashkil etish tashabbusi yana muhokama qilindi, biroq uni ishga tushirish bo‘yicha aniq qarorlar qabul qilinmadi.
Umuman olganda, ShHT doirasida sanoat kooperatsiyasini samarali rivojlantirish hozirgi muammolarni yengishda tizimli yondashuvni talab qiladi. Bunga texnik standartlarni uyg'unlashtirish, moliyaviy vositalarni ishlab chiqish, intellektual mulkni himoya qilish va logistika integratsiyasini chuqurlashtirish kiradi - global raqobat sharoitida sanoat kooperatsiyasi sur'atlarini saqlab qolishning asosiy chora-tadbirlari.
Bu borada ShHTning o‘zagini tashkil etuvchi Markaziy Osiyo davlatlari alohida rol o‘ynashi mumkin. Muhim tabiiy resurslari va rivojlanayotgan infratuzilmasi bilan ular nafaqat sanoat kooperatsiyasi uchun mustahkam resurs bazasi, balki uzoq muddatda tashkilotning asosiy sanoat markaziga aylanishga qodir.
Yuqoridagilarni hisobga olgan holda shuni ta’kidlash joizki, joriy yil sentabr oyi boshida Tyanszin shahrida bo‘lib o‘tadigan ShHT davlat rahbarlarining navbatdagi uchrashuvi Yevroosiyo makonida sanoat kooperatsiyasini mustahkamlash va innovatsion iqtisodiyotni rivojlantirishga qaratilgan qo‘shma loyihalarni amalga oshirishning keyingi ustuvor yo‘nalishlari va aniq mexanizmlarini belgilash imkonini beradi.

Industrial Cooperation in the SCO Space: From Dialogue to Project Integration
Against the backdrop of sanctions wars and instability in the global economy, industrial cooperation between the SCO countries is gaining particular importance. By combining enormous human potential and natural resources, the SCO member states are able to form sustainable production chains and develop complementary industries.
The development of industrial cooperation will strengthen technological independence, expand export and investment opportunities, and reduce dependence on external markets - which is especially important in the context of disruptions in global supplies and increasing competition for resources and technologies.
As of 2025, the SCO countries unite about 47% of the world's population (3.6 billion people), of which more than 60% are working-age people - an important resource for industrial growth.
In 2024, the combined GDP of the organization's members reached 30% of the world's, and foreign trade turnover increased more than 100 times compared to 2001. The volume of exports amounted to about 20% of world exports, with China ($3.5 trillion), India ($442 billion) and Russia ($386 billion) leading the way.
The volume of investments in joint ventures and industrial cooperation of the SCO member countries exceeded $120 billion, which contributed to the introduction of innovative technologies, localization of production and the development of value chains within the region. Current macroeconomic indicators reflect not only the scale of the economy, but also a wide range of industrial potential of the SCO member countries.
Thus, at the present stage, China is the world leader in the production of electronics, mechanical engineering and chemical products, and the country's industrial production accounts for more than 28% of the world's volume.
Russia, with its large and diverse resource base, plays a significant role in the global metallurgy, oil and gas sector and defense industry, providing about 12% of global natural resource exports.
India demonstrates significant growth in pharmaceuticals, information technology, and the textile industry. In these sectors, the country increases exports by 15–20% annually.
Iran, possessing some of the largest oil and gas reserves in the world, exports over 2 million barrels of oil annually and develops its petrochemical industry, which accounts for a substantial share of the country’s GDP (around 15%).
Belarus, in turn, is known for its large mechanical engineering complex and production of tractors, trucks, and agricultural machinery—the export of these goods amounts to approximately $3.5 billion per year.
The Central Asian countries are actively developing their mining and processing industries. Kazakhstan is one of the largest exporters of uranium and copper, with industrial production in the country growing by 7% in 2024. Kyrgyzstan and Tajikistan are increasing electricity production and mining, showing stable growth of 5–6% annually. Turkmenistan remains a key gas exporter, expanding its gas industry capacity and exporting 60 billion cubic meters per year.
At the same time, it is important to note that since 2022, the member countries of the organization have been actively discussing and promoting initiatives related to industrial cooperation, formalizing these in final documents.
At the summit in Samarkand (2022), the participants of the Organization adopted a Program to Stimulate Industrial Cooperation among the business communities of the SCO countries.
At the summit in Bishkek (2023), an initiative was approved to create joint platforms for exchanging technological innovations and best practices in industry, aimed at enhancing the competitiveness of enterprises from SCO countries in international markets.
Furthermore, the final documents emphasized the importance of developing cluster and cross-border industrial complexes capable of integrating production chains and optimizing logistics between countries. In this context, special attention is given to the formation of “green” industrial corridors aimed at implementing environmentally friendly technologies and reducing the carbon footprint.
Alongside this, in 2024, at the meeting of the heads of state in Astana, the idea of creating a joint investment fund to finance promising industrial projects was supported, especially in the sectors of mechanical engineering, electronics, and chemical industry. This fund is intended to stimulate innovative developments and production modernization, as well as strengthen industrial cooperation based on mutual benefit.
Thus, the adopted initiatives, high interest in industrial cooperation, and the presence of industrial infrastructure have contributed to the deepening of industrial cooperation among the SCO member states.
For example, Russia and China are actively developing cooperation in strategic sectors such as energy, chemistry, metallurgy, and technology. The largest joint project-the Amur Gas Chemical Complex, being built by SIBUR and Sinopec-is expected to produce up to 2.7 million tons of polymers per year by 2027, becoming one of the largest in the world.
As part of Russian-Chinese cooperation, joint technology parks are being created to develop high-tech industries. Among them are Changchun Sino-Russian Science and Technology Park, China-Russia Innovation Park, and the High-Tech Center at Skolkovo, which houses research structures in the fields of ICT, AI, and robotics.
In the pharmaceutical sector, the first International Institute of Biomedicine and Pharmaceutics was established in Guangzhou in May of this year - an educational and scientific center with laboratories in Russia and China.
Joint production of the Sputnik V vaccine was organized in India with the participation of the Gamaleya Center (Russia) with the pharmaceutical companies Dr. Reddy’s Laboratories and Hetero Biopharma with a total production capacity of more than 100 million doses per year. The project has become one of the largest examples of Russian-Indian cooperation in the field of biotechnology.
In addition, Iran is actively cooperating with China and Russia in the oil and gas sector. China has invested over €2 billion in upgrading the Abadan refinery, which has increased oil refining by 70%. Russia plans to invest another $8 billion in Iran's gas projects, of which about $5 billion has already been provided for in agreements.
The China-Belarus Industrial Park “Great Stone” is one of the largest and most successful examples of industrial cooperation between Belarus and China. Beijing has invested nearly $1.3 billion in it. By the end of 2025, around 5,000 jobs are planned to be created, including positions for IT specialists. It serves as an important platform for the development of high-tech and innovative manufacturing, as well as for attracting foreign investments.
In this context, it is important to note that Russia, China, and India, as key economies within the SCO, play a significant role in supporting industrialization and the development of Central Asia.
These countries actively promote joint projects in sectors such as energy, mechanical engineering, transport, and chemical industry, contributing to the development of the region’s industrial potential.
China is investing in industrial zones and logistics hubs in Kazakhstan (Khorgos Eastern Gate Industrial Park), Kyrgyzstan (Birlik Industrial Zone), and Tajikistan (Sughd Industrial Park) and is also attracting investment to the Jizzakh Industrial Park in Uzbekistan.
Currently, the Jizzakh Industrial Zone is the only one in Central Asia where the BYD Uzbekistan plant is located, which plays an important role in increasing the industrial potential of the region.
These projects are being implemented within the framework of the One Belt, One Road initiative and contribute to the development of industry and the improvement of transport infrastructure in the region.
China is also actively involved in the renewable energy sector in Uzbekistan. In 2023, agreements were signed on projects to build solar and wind power plants with a total capacity of 4.8 GW.
In this context, the company China Gezhouba Group has completed the construction of the first stage of solar power plants worth $350 million. Their total capacity is 1000 MW.
A Chinese company has begun construction of a 100 MW solar power plant in the Chui region of Kyrgyzstan. The project will create about 500 jobs. In Tajikistan, the state-owned company China Datang Corporation intends to build a solar power plant with a capacity of up to 500 MW in the Sughd region.
Russia, in turn, is diversifying cooperation from the oil and gas sector towards the agricultural, chemical, and automotive industries. Among the significant projects in Kazakhstan are the cultivation of greenhouse tomatoes on an area of 500 hectares with investments of $1.7 billion, the production of fertilizers by EuroChem worth $1 billion, and the production of car tires by Tatneft worth $274 million.
Russia is also actively cooperating with other countries of the region. For example, in early August this year, within the framework of the 7th Kyrgyz-Russian Economic Forum, almost 30 agreements were signed for a total of about $270 million in the fields of aviation, industry, transport, agriculture, digital economy, education, media and product supplies.
India is actively developing pharmaceutical cooperation with Central Asia, investing in local production of drugs and their export. Several joint ventures for the production of generics and vaccines with the participation of leading Indian companies such as Sun Pharma, Dr. Reddy's Laboratories, Cipla, etc. are already operating in the region.
At the same time, India has provided about 6.5 thousand places for training in the IT field and 1.5 thousand scholarships for students and specialists from the countries of the region.
IT centers have also been opened in all these countries. Among India's largest projects are the Biomedical Research Centre in the mountains of Kyrgyzstan, the reconstruction of the Varzob-1 hydroelectric power station in Tajikistan, and the Industrial Training Centre in Turkmenistan.
Despite the active agenda of industrial cooperation within the SCO, there are challenges and limitations that hinder further development. In particular:
Firstly, limited transport and logistics connectivity. Insufficiently developed logistics between individual countries (for example, between India and Central Asia via Afghanistan) limits trade turnover. The Chabahar port project, important for transporting goods from India to Iran and further to the Central Asian region, is progressing slowly. Despite the agreement on the transfer of management in 2018, the full deployment of infrastructure is behind schedule.
Secondly, inconsistency of technical standards and regulatory regimes. The lack of a unified regulatory framework in industry complicates the integration of production chains. For example, in mechanical engineering, differences in safety and certification standards between China, Russia and India hinder the joint development and supply of high-precision equipment.
Thirdly, differences in development levels and technological barriers. Within the SCO, significant disparities remain in socio-economic development levels, technological backwardness (especially in Central Asian countries), and shortages of qualified personnel and infrastructure. This creates technological and logistical barriers, increasing the dependence of less developed members on leading powers, and complicates the implementation of joint projects and the formation of regional production chains due to differences in investments, infrastructure, and human capital.
Fourthly, financial constraints and weak investment integration. The absence of a fully functioning SCO Development Bank and the low level of interbank financing hinder the launch of large infrastructure and industrial projects. In 2024, the initiative to create such a bank was discussed again, but no concrete decisions on its establishment have yet been made.
In general, a systemic approach to overcoming current challenges is needed for the effective development of industrial cooperation within the SCO. This includes the harmonization of technical standards, the development of financial instruments, the protection of intellectual property and the deepening of logistics integration - key measures to maintain the pace of industrial cooperation in the context of global competition.
In this context, the Central Asian countries, which are the core of the SCO, can play a special role. With significant natural resources and developing infrastructure, they are capable of becoming not only a solid resource basis for industrial cooperation, but also, in the long term, a key industrial hub for the organization.
Taking into account the above, it is important to note that the upcoming regular meeting of the Heads of State of the SCO in early September of this year in Tianjin will allow us to determine further priorities and specific mechanisms for implementing joint projects aimed at strengthening industrial cooperation and developing an innovative economy in the Eurasian space.