O‘zbekiston va Turkmaniston yetakchilari ikki tomonlama munosabatlarning dolzarb masalalarini muhokama qildilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Turkman xalqining milliy yetakchisi, Turkmaniston Xalq Maslahati Raisi Gurbanguli Berdimuhamedovning taklifiga binoan amaliy tashrif bilan ushbu mamlakatga keldi.
Turkmanboshi shahri aeroportida davlatimiz rahbarini Turkmaniston Vazirlar Mahkamasi Raisining o‘rinbosari Nokerguli Ataguliyev va boshqa rasmiy shaxslar kutib oldi.
"Avaza" milliy turizm zonasining Kongress markazida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkman xalqining milliy yetakchisi, Turkmaniston Xalq Maslahati Raisi Gurbanguli Berdimuhamedovning yuzma-yuz va rasmiy delegatsiyalar ishtirokidagi muzokaralari bo‘lib o‘tdi.
Suhbat avvalida Turkmaniston yetakchisi davlatimiz rahbariga Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedovning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
O‘zbekiston Prezidenti mamlakat rahbariyati va qardosh turkman xalqini shu oy boshida Avazada BMTning Dengizga chiqish imkoni bo‘lmagan rivojlanayotgan mamlakatlar bo‘yicha uchinchi konferensiyasi muvaffaqiyatli o‘tkazilgani bilan yana bir bor tabrikladi.
Oliy darajadagi kelishuvlarni amalga oshirish doirasida O‘zbekiston-Turkmaniston do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini yanada kengaytirish va mustahkamlashning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
O‘zaro manfaatli hamkorlik barcha yo‘nalishlarda jadal rivojlanib borayotgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
Joriy yil boshidan buyon tovar ayirboshlash hajmi 700 million dollarni tashkil etdi. Fevral oyidan boshlab mamlakatlar o‘rtasida erkin savdo rejimi amal qilmoqda, poytaxtlarda savdo uylari ishlamoqda. Sanoat, energetika, transport, qishloq va suv xo‘jaligi, iqtisodiyotning boshqa tarmoqlarida kooperatsiya loyihalari amalga oshirilmoqda.
Joriy yilda "Shovot - Toshovuz" savdo zonasini ishga tushirish bo‘yicha birgalikdagi ishlar yakunlanmoqda.
Bo‘lajak oliy darajadagi uchrashuvlarga tayyorgarlik doirasida Hukumatlararo komissiyalar va Ishbilarmonlar kengashi yig‘ilishlari hamda qator madaniy tadbirlarni samarali o‘tkazish muhimligi qayd etildi.
Yetakchilar Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining bo‘lajak yettinchi Maslahat uchrashuvi kun tartibi yuzasidan ham fikr almashdilar. Shu ma’noda, "Ozarbayjon - Turkmaniston - O‘zbekiston" formatidagi muzokaralar muhim ahamiyatga ega ekani qayd etildi.

Лидеры Узбекистана и Туркменистана обсудили актуальные вопросы двусторонней повестки
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Национального лидера туркменского народа, Председателя Халк Маслахаты Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова прибыл в эту страну с рабочим визитом.
В аэропорту города Туркменбаши главу нашего государства встретил заместитель Председателя Кабинета Министров Туркменистана Нокергулы Атагулыев и другие официальные лица.
В Конгресс-центре Национальной туристической зоны «Аваза» прошли переговоры Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Национального лидера туркменского народа, Председателя Халк Маслахаты Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова в формате тет-а-тет и с участием официальных делегаций.
В начале беседы лидер Туркменистана передал главе нашего государства искренние приветствия и наилучшие пожелания Президента Туркменистана Сердара Бердымухамедова.
Президент Узбекистана еще раз тепло поздравил руководство страны и братский туркменский народ с успешным проведением третьей Конференции ООН по развивающимся странам, не имеющим выхода к морю, в начале этого месяца в Авазе.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего расширения и укрепления узбекско-туркменских отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства в контексте реализации договоренностей на высшем уровне.
С глубоким удовлетворением отмечено динамичное развитие взаимовыгодного сотрудничества по всем направлениям.
С начала этого года товарооборот составил 700 миллионов долларов. С февраля между странами действует режим свободной торговли, в столицах работают торговые дома. Реализуются проекты кооперации в сферах промышленности, энергетики, транспорта, сельского и водного хозяйства, других отраслях экономики.
Завершается совместная работа для запуска в этом году торговой зоны «Шават – Дашогуз».
В рамках подготовки к предстоящим встречам на высшем уровне отмечена важность продуктивного проведения заседаний межправительственных комиссий и Делового совета ряда культурных мероприятий.
Лидеры также обменялись мнениями по повестке дня предстоящей седьмой Консультативной встречи глав государств Центральной Азии. В данном контексте отмечена практическая значимость нынешних переговоров в формате «Азербайджан – Туркменистан – Узбекистан».