Yashirin iqtisodiyotni qisqartirish bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 11-avgust kuni yashirin iqtisodiyotga qarshi kurashish tizimini takomillashtirish bo‘yicha takliflar taqdimoti bilan tanishdi.
Avvallari biznesga yuqori ma’muriy bosim va aralashuv bo‘lgani uchun ko‘pchilik oshkora ishlashdan xavfsirar edi. So‘nggi yillarda soliq yukini kamaytirish, byurokratik to‘siqlarni bartaraf etish bo‘yicha ko‘p ish qilindi. Soliq turlari 13 tadan 9 taga kamaydi, 100 dan ortiq turdagi litsenziya va ruxsatnoma bekor bo‘ldi.
Bularning natijasida, kuzatilmayotgan iqtisodiyot ulushi 2019-yildagi 45-50 foizdan hozirda 35 foizga tushdi. Lekin hali buni yanada kamaytirish zarur.
Taqdimotda shu boradagi ustuvor vazifalar muhokama qilindi. Mutasaddilar yashirin iqtisodiyotga sabab bo‘layotgan omillar va ularni bartaraf etish choralari bo‘yicha axborot berdi.
Bunda eng samarali yo‘l ilg‘or texnologiyalar asosida yangicha yondashuvlarni joriy qilish ekani ta’kidlandi. Masalan, Toshkent shahrida jamoat transporti to‘liq avtomatlashgan to‘lovga o‘tkazilgani natijasida, aslida, yo‘lovchilar soni 30 foizga ko‘p ekani ko‘ringan. Yoki raqamlashtirilgan dehqon va buyum bozorlarida tushum 2-3 karra oshayapti.
Shunday tizimni qishloq xo‘jaligi, qurilish, transport, savdo va xizmatlar kabi yashirin iqtisodiyot ulushi yuqori bo‘lgan sohalarda ham joriy qilish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi. Litsenziya va ruxsatnoma berish jarayonlari hamda muddatlarini qayta ko‘rib chiqib, inson omilini keskin qisqartirish va barcha qadamlarni to‘liq raqamlashtirish vazifasi qo‘yildi. Tadbirkorlar ko‘p duch keladigan soliq, bank, bojxona, kommunal, sertifikatlash kabi sohalarda korrupsiyaga yo‘l ochayotgan omillarga chek qo‘yish zarurligi aytildi.
Elektron to‘lovlar rivojlangani odamlarga keng qulaylik yaratmoqda. Bu yashirin iqtisodiyotni qisqartirishda ham maqbul vosita. Buning uchun naqdsiz hisob-kitoblarni rag‘batlantirish, to‘lov tashkilotlarini ko‘paytirish muhimligi qayd etildi.
Davlatimiz rahbari faqat nazoratni kuchaytirish bilan yashirin iqtisodiyotni jilovlab bo‘lmasligini, aholi va tadbirkorlarning soliq madaniyatini oshirib, to‘g‘ri ishlaganlarni rag‘batlantirish yo‘lidan borish kerakligini ta’kidladi.
Har bir soha bo‘yicha alohida yondashuv qilib, tadbirkorlarga ochiq va qonuniy ishlashni manfaatli qilish vazifasi qo‘yildi. Shundan kelib chiqib, soliq ma’murchiligini takomillashtirish va raqamlashtirish, biznesga qo‘shimcha yengilliklar berish, mehnat munosabatlarini yaxshilash bo‘yicha topshiriqlar berildi.
O‘z navbatida, soliq madaniyati butun jamiyat ishiga aylanishi zarur. Xalqimiz hamisha qadrlagan halollik fazilati pirovard natijada barcha sohalarda fayz-u baraka va farovonlik olib keladi. Bu g‘oyalarni aholi orasida targ‘ib qilib, keng qaror topdirish muhimligi qayd etildi.

Рассмотрены предложения по сокращению теневой экономики
Президент Шавкат Мирзиёев 11 августа ознакомился с презентацией по совершенствованию системы противодействия теневой экономике.
В прошлом высокое административное давление и чрезмерное вмешательство в бизнес приводили к тому, что многие предприниматели опасались работать открыто. За последние годы была проведена масштабная работа по снижению налоговой нагрузки и устранению бюрократических барьеров: количество видов налогов сокращено с 13 до 9, отменено свыше 100 видов лицензий и разрешений.
В результате доля теневой экономики снизилась с 45–50 процентов в 2019 году до нынешних 35 процентов. Однако эту долю необходимо сокращать и дальше.
В ходе презентации были обсуждены приоритетные задачи в этом направлении. Ответственные руководители представили информацию о факторах, способствующих развитию теневой экономики, и мерах по их устранению.
Отмечено, что наиболее эффективным путем является внедрение современных технологических и инновационных подходов. Например, переход системы оплаты в общественном транспорте Ташкента на полностью автоматизированный режим показал, что фактическое количество пассажиров на 30 процентов выше прежних данных. Цифровизация деятельности дехканских и вещевых рынков способствует до трехкратного роста их выручки.
Даны указания внедрять аналогичные системы в сельском хозяйстве, строительстве, транспорте, торговле и сфере услуг – отраслях с наибольшей долей теневой экономики. Поставлена задача пересмотреть порядок и сроки выдачи лицензий и разрешений, максимально сократить человеческий фактор и полностью перевести эти процессы в цифровой формат. Особо подчеркнута необходимость устранения факторов, создающих условия для коррупции, в сферах, с которыми предприниматели сталкиваются наиболее часто: налоговой, банковской, таможенной, коммунальной, сертификационной.
Развитие электронных платежей создает удобства для населения и бизнеса, а также является действенным инструментом снижения теневой экономики. В этой связи важным является стимулирование безналичных расчетов и увеличение числа платежных организаций.
Глава государства отметил, что только усилением контроля теневую экономику не обуздать – необходимо повышать налоговую культуру среди населения и предпринимателей, поощрять тех, кто работает честно.
Поставлена задача применять индивидуальный подход для каждой сферы, создавая для предпринимателей условия, при которых вести открытый и законный бизнес будет выгодно. Исходя из этого даны поручения по совершенствованию и цифровизации налогового администрирования, предоставлению дополнительных стимулов предпринимательству, улучшению трудовых отношений.
Подчеркнуто, что налоговая культура должна стать делом всего общества. Традиционно ценимая нашим народом честность в конечном счете приносит благополучие и достаток во все сферы. Важно активно продвигать и широко утверждать эти идеи среди населения, отмечалось на совещании.