O‘zbekiston va BMT o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada rivojlantiradi
BMTning dengizga chiqish imkoniyati bo‘lmagan rivojlanayotgan mamlakatlar bo‘yicha konferensiyasi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning BMT Bosh kotibi Antoniu Guterrish bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Global va mintaqaviy taraqqiyotning dolzarb masalalari, shu jumladan BMT Bosh Assambleyasining bo‘lajak 80-yubiley sessiyasini o‘tkazish masalalari ko‘rib chiqildi.
Shu ma’noda, O‘zbekiston yetakchisi Bosh kotibning xalqaro tinchlik va barqarorlikni ta’minlash, BMT va uning asosiy institutlarini zamonaviy voqelikka moslashtirish maqsadida isloh qilish borasidagi tashabbuslarini qat’iy qo‘llab-quvvatladi.
O‘zbekiston bilan BMT o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni yanada kengaytirish, Antoniu Guterrishning o‘tgan yil iyul oyidagi mamlakatimizga tashrifi davomida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirishga alohida e’tibor qaratildi.
Bugungi kunda 160 ta qo‘shma dastur va loyiha muvaffaqiyatli amalga oshirilayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
So‘nggi bir necha yilda O‘zbekiston tashabbusi bilan BMT Bosh Assambleyasining 13 ta rezolyutsiyasi qabul qilindi.
Joriy yilda Tashkilotning asosiy tuzilmalari va institutlari, jumladan, BMT-Xabitat va YUNISEF rahbarlari O‘zbekistonga tashrif buyurdi, Toshkentda "BMT-Ayollar" tuzilmasining vakolatxonasi ochildi.
Davlat xizmati masalalari bo‘yicha forum birgalikda o‘tkazildi. Samarqand shahrida YUNESKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasiga qizg‘in tayyorgarlik ko‘rilmoqda.
Mamlakatimiz Global barqaror rivojlanish maqsadlari indeksi bo‘yicha eng ilg‘or beshta davlat qatoriga kirdi. BRMga erishish nuqtayi nazaridan BMT bilan hamkorlik bo‘yicha yangi besh yillik dastur imzolanishi kutilmoqda.
Markaziy Osiyoda integratsiyani chuqurlashtirish, Afg‘onistonni mintaqaviy hamkorlik jarayonlariga jalb etish masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuv yakunida tomonlar amaliy hamkorlikni yanada rivojlantirish, qo‘shma dastur va loyihalarni kengaytirishga tayyor ekanini ta’kidladilar.

Uzbekistan and the UN to strengthen mutually beneficial cooperation
On the sidelines of the UN Conference on Landlocked Developing Countries, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with the United Nations Secretary-General António Guterres.
The pressing issues of global and regional development, including preparations for the upcoming 80th anniversary session of the UN General Assembly, were discussed.
In this context, the President of Uzbekistan expressed strong support for the Secretary-General’s initiatives aimed at ensuring international peace and stability, as well as reforming the United Nations and its principal institutions to adapt them to contemporary realities.
Particular attention was given to the expansion of multifaceted cooperation between Uzbekistan and the United Nations, as well as to the practical implementation of the agreements reached during António Guterres’ visit to Uzbekistan in July last year.
It was noted with satisfaction that 160 joint programs and projects are currently being successfully implemented.
Over the past few years, 13 resolutions of the UN General Assembly have been adopted at the initiative of Uzbekistan.
This year, heads of key UN structures and institutions, including UN-Habitat and UNICEF, visited Uzbekistan, and a representative office of UN Women was opened in Tashkent.
A joint forum on public service issues was held, and active preparations are underway for the 43rd session of the UNESCO General Conference, to be hosted in the city of Samarkand.
Uzbekistan has ranked among the top five most progressive countries in the Global Sustainable Development Goals Index. The signing of a new five-year cooperation program with the United Nations, in the context of achieving the SDGs, is expected.
The issues related to deepening integration in Central Asia and involving Afghanistan in regional cooperation processes were also discussed.
Following the meeting, both sides confirmed their mutual commitment to strengthening practical cooperation and expanding joint programs and projects.