Byudjet va ijro intizomini mustahkamlash masalalari ko‘rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 23-iyul kuni Hisob palatasining faoliyati hamda ijro tizimini takomillashtirish chora-tadbirlariga oid taqdimot bilan tanishdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 10-iyuldagi “Byudjet mablag‘laridan foydalanish ustidan moliyaviy nazoratni kuchaytirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi farmoniga muvofiq, Hisob palatasining ish uslubi o‘zgardi, uning vakolatlari kengaytirildi. Eskicha tekshiruvlardan voz kechilib, moliyaviy, muvofiqlik, samaradorlik va strategik audit tizimi joriy qilindi.
Endilikda bu palata faqat nazorat qiluvchi emas, balki byudjet intizomiga ko‘maklashuvchi hamkor idoradir. Shu bois asosiy e’tibor moliyaviy intizom buzilishining oldini olish, buning omillarini tahlil qilishga qaratilmoqda.
Masalan, bu yil 6 oyda o‘tkazilgan audit tadbirlari natijasida 5 trillion 600 milliard so‘m samarasiz byudjet xarajatlari qisqartirilgan, byudjetga 5 trillion so‘m qo‘shimcha tushum imkoniyati aniqlangan.
Mamlakatimiz iqtisodiyoti izchil o‘sib bormoqda. Bu, o‘z navbatida, moliyaviy nazorat ko‘lami va ish hajmini ham oshiradi. Buni qamrab olishning samarali yo‘li – raqamlashtirish. Shu maqsadda “Masofaviy audit” axborot tizimi ishga tushirilgan. Hozirgacha u orqali 4 trillion so‘mlik kamchiliklar bartaraf etilgan.
Taqdimotda endi tizimga sun’iy intellektni joriy qilib, kamchiliklarni keltirib chiqarayotgan omillarni bartaraf etish vazifasi qo‘yildi.
O‘tgan yili 12 ta vazirlikda moliyaviy nazorat bo‘yicha tashkil qilingan situatsion markazlarning ko‘rsatkichlari qayd etilib, bu tizim joriy yilda yana 10 ta vazirlik va idoraga kengaytirilishi belgilandi. Shu bilan birga, byudjet tashkilotlarida ichki audit va ichki nazorat tizimlarini takomillashtirib, Hisob palatasi bilan axborot almashuvini kuchaytirish bo‘yicha topshiriq berildi.
Prezident farmoniga asosan, davlat auditi xalqaro standartlar darajasiga chiqarilmoqda. Hisob palatasi xodimlari bir yil davomida xalqaro auditorlar bilan birgalikda ishlab, tajriba to‘pladi. Natijada tashqi qarz hisobidan bo‘layotgan loyihalar xalqaro mezonlar asosida auditdan o‘tkazilmoqda. Bunday tartibni loyihalarning ilk bosqichlaridan boshlash muhimligi ko‘rsatib o‘tildi.
Shu yil 16-iyun kuni islohotlar natijadorligi tahlili bo‘yicha o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida Hisob palatasiga “Xalq nazorati” platformasini barcha hududlarda yo‘lga qo‘yish topshirilgan edi. Taqdimotda mutasaddilar bu borada boshlangan ishlar va zarur chora-tadbirlar to‘g‘risida axborot berdi.
Bu tizim orqali qurilish, infratuzilma, kommunal xizmatlar, energiya ta’minoti, transport, yo‘l, ekologiya kabi sohalardagi muammolar bo‘yicha xabar beriladi. Ularni hal qilish uchun portalga barcha vazirlik, idora va hokimliklar ulanadi.
Hozirgi kunda bu dasturni sun’iy intellekt asosida takomillashtirish, vertikal nazorat tizimini yo‘lga qo‘yish, koll-markazlar tashkil etish bo‘yicha ishlar olib borilmoqda.
Davlatimiz rahbari mutasaddilarga ijro intizomini mustahkamlash, byudjet mablag‘laridan maqsadli foydalanish va tejamkorlikni ta’minlash bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

Рассмотрены вопросы укрепления бюджетной и исполнительской дисциплины
Президент Шавкат Мирзиёев 23 июля ознакомился с презентацией о деятельности Счетной палаты и мерам по совершенствованию системы исполнения.
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 10 июля 2024 года «О дополнительных мерах по усилению финансового контроля за использованием бюджетных средств», изменилась методика работы Счётной палаты и расширены ее полномочия. Отказавшись от устаревших форм проверок, в деятельность органа внедрены новые подходы — аудиты финансовый, соответствия, эффективности и стратегический аудит.
Теперь Счетная палата выступает не только как контрольный орган, но и как партнер, содействующий соблюдению бюджетной дисциплины. В этой связи главное внимание уделяется предупреждению нарушений финансовой дисциплины и анализу причин их возникновения.
Так, по итогам аудиторских мероприятий за шесть месяцев текущего года удалось сократить неэффективные бюджетные расходы на 5,6 триллиона сумов и определить дополнительные резервы поступлений в бюджет в размере 5 триллионов сумов.
По мере устойчивого роста экономики страны возрастает и масштаб финансового контроля. Наиболее эффективным инструментом для его обеспечения является цифровизация. С этой целью была внедрена информационная система «Дистанционный аудит», благодаря которой уже устранены нарушения на сумму 4 триллиона сумов.
В ходе презентации была поставлена задача внедрить в систему элементы искусственного интеллекта для устранения факторов, вызывающих нарушения.
Отмечена эффективность работы ситуационных центров финансового контроля, созданных в прошлом году в 12 министерствах. Принято решение расширить эту систему еще на 10 министерств и ведомств. Кроме того, даны поручения по совершенствованию систем внутреннего аудита и внутреннего контроля в бюджетных организациях, а также по усилению обмена информацией со Счетной палатой.
В соответствии с президентским указом, государственный аудит поэтапно доводится до уровня международных стандартов. В течение года сотрудники Счетной палаты работали совместно с международными аудиторами, перенимая их опыт. В результате проекты, реализуемые за счет внешних заимствований, стали проходить аудит по международным критериям. Подчеркнута важность проведения аудита уже с начальных этапов таких проектов.
На видеоселекторном совещании 16 июня, посвященном анализу эффективности реформ, Счётной палате было поручено внедрить платформу «Халк назорати» во всех регионах. В ходе презентации были представлены начатые работы и необходимые меры по реализации этого проекта.
Платформа позволит гражданам сообщать о проблемах, связанных со строительством, инфраструктурой, коммунальными услугами, питьевой водой, энергоснабжением, транспортом и дорогами. Для их оперативного решения к системе будут подключены все министерства, ведомства и хокимияты.
В настоящее время продолжается работа по совершенствованию платформы на основе искусственного интеллекта, внедрению вертикальной системы контроля и созданию колл-центров.
Глава государства дал ответственным лицам поручения по укреплению исполнительской дисциплины, целевому и рациональному использованию бюджетных средств.