O‘zbekiston va Qatar yetakchilari ikki tomonlama munosabatlarning dolzarb masalalarini muhokama qildilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 7-iyul kuni Qatar Davlati Amiri Shayx Tamim bin Hamad Ol Soniy bilan telefon orqali muloqot qildi.
O‘zbekiston-Qatar strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash va ko‘p qirrali amayliy hamkorlikni kengaytirish masalalari atroflicha muhokama qilindi.
Suhbat avvalida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Qatar Amirining Yaqin Sharqda tinchlik va barqarorlikni ta’minlash borasidagi faol sa’y-harakatlarini yuksak baholadi.
Keyingi paytlarda jadal tus olgan ikki tomonlama muloqot va almashinuvlar samarali bo‘layotgani alohida mamnuniyat bilan qayd etildi.
O‘zaro tovar ayirboshlash va investitsiya ko‘rsatkichlari faol o‘smoqda, sanoat kooperatsiya va infratuzilmani modernizatsiya qilish bo‘yicha yirik loyihalar texnik jihatdan tayyorlanmoqda va amalga oshirilmoqda.
Shu ma’noda, bo‘lajak yuqori darajadagi tadbirlar, shu jumladan tashqi ishlar vazirlari raisligidagi Muvofiqlashtiruvchi kengashning birinchi uchrashuvi, Hukumatlararo komissiya, Ishbilarmonlar kengashi yig‘ilishlari va biznes forumi natijador bo‘lishiga muhim e’tibor qaratilayotgani ta’kidlandi.

Лидеры Узбекистана и Катара обсудили актуальные вопросы двусторонней повестки
7 июля состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Эмиром Государства Катар Шейхом Тамимом бин Хамадом Аль Тани.
Были обстоятельно обсуждены вопросы дальнейшего укрепления узбекско-катарских отношений стратегического партнерства и расширения многопланового практического сотрудничества.
В начале беседы Президент Республики Узбекистан высоко оценил активные усилия Эмира Катара по обеспечению мира и стабильности на Ближнем Востоке.
С особым удовлетворением отмечен плодотворный характер интенсивных двусторонних контактов и обменов, наблюдаемый в последнее время.
Динамично растут показатели взаимного товарооборота и инвестиций, активно ведется техническая подготовка и реализация крупных проектов промышленной кооперации и модернизации инфраструктуры.
В данном контексте подчеркнуто, что важное внимание придается результативности предстоящих мероприятий на высоком уровне, включая первую встречу Координационного совета под председательством министров иностранных дел, заседания Межправительственной комиссии, Делового совета и бизнес-форум.