O‘zbekiston va Qatar yetakchilari ikki tomonlama munosabatlarning dolzarb masalalarini muhokama qildilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 7-iyul kuni Qatar Davlati Amiri Shayx Tamim bin Hamad Ol Soniy bilan telefon orqali muloqot qildi.
O‘zbekiston-Qatar strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash va ko‘p qirrali amayliy hamkorlikni kengaytirish masalalari atroflicha muhokama qilindi.
Suhbat avvalida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Qatar Amirining Yaqin Sharqda tinchlik va barqarorlikni ta’minlash borasidagi faol sa’y-harakatlarini yuksak baholadi.
Keyingi paytlarda jadal tus olgan ikki tomonlama muloqot va almashinuvlar samarali bo‘layotgani alohida mamnuniyat bilan qayd etildi.
O‘zaro tovar ayirboshlash va investitsiya ko‘rsatkichlari faol o‘smoqda, sanoat kooperatsiya va infratuzilmani modernizatsiya qilish bo‘yicha yirik loyihalar texnik jihatdan tayyorlanmoqda va amalga oshirilmoqda.
Shu ma’noda, bo‘lajak yuqori darajadagi tadbirlar, shu jumladan tashqi ishlar vazirlari raisligidagi Muvofiqlashtiruvchi kengashning birinchi uchrashuvi, Hukumatlararo komissiya, Ishbilarmonlar kengashi yig‘ilishlari va biznes forumi natijador bo‘lishiga muhim e’tibor qaratilayotgani ta’kidlandi.

Leaders of Uzbekistan and Qatar discuss topical issues of bilateral agenda
On July 7, a telephone conversation was held between the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirzyiyoyev and Emir of the State of Qatar Tamim bin Hamad Al Thani.
Issues of further strengthening of Uzbek-Qatari relations of strategic partnership and expanding multifaceted practical cooperation were discussed in detail.
In the beginning of the conversation President of the Republic of Uzbekistan highly appraised the active efforts of the Emir of Qatar in ensuring peace and stability in the Middle East.
The fruitful nature of intensive bilateral contacts and exchanges observed recently was noted with special satisfaction.
The indicators of mutual trade turnover and investments are dynamically growing, technical preparation and implementation of major projects of industrial cooperation and infrastructure modernization are being actively carried out.
In this context, it was emphasized that important attention is being paid to the effectiveness of upcoming high-level events, including the first meeting of the Coordination Council chaired by ministers of foreign affairs, meetings of the Intergovernmental Commission, Business Council and business forum.