O‘zbekiston Prezidenti IHT doirasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlarini qayd etdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 4-iyul kuni Xonkendi shahrida Iqtisodiy hamkorlik tashkilotining 17-sammitida ishtirok etdi.
Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev raisligida o‘tgan tadbirda Eron Islom Respublikasi Prezidenti Mas’ud Pezeshkiyon, Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov, Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon, Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘an, Pokiston Islom Respublikasi Bosh vaziri Shahboz Sharif, Qozog‘iston Respublikasi Bosh vaziri Oljas Bektenov, Turkmaniston Vazirlar Mahkamasi Raisining o‘rinbosari - tashqi ishlar vaziri Rashid Meredov, Afg‘oniston Bosh vaziri o‘rinbosari vazifasini bajaruvchi Mulla Abdul G‘ani Barodar, IHT bosh kotibi Asad Majid Xon hamda boshqa qator davlatlar va mintaqaviy tashkilotlar delegatsiyalari rahbarlari qatnashdi.
IHT doirasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni yanada rivojlantirish istiqbollari ko‘rib chiqildi, dolzarb xalqaro va mintaqaviy muammolar yuzasidan fikr almashildi.
Davlatimiz rahbari so‘zining avvalida xavfsizlik va barqaror taraqqiyotga tahdid solayotgan xavf-xatarlarni qayd etdi.
O‘zbekiston yetakchisi mojaro va nizolarni diplomatiya va konstruktiv muzokaralar yo‘li bilan hal etish muhim ekanini yana bir bor ta’kidladi.
Shu bilan birga, Falastin-Isroil ziddiyatini adolatli hal etmasdan turib, Yaqin Sharqda tinchlik va barqarorlikka erishib bo‘lmasligi ta’kidlandi.
Yig‘ilish kun tartibiga o‘tar ekan, O‘zbekiston Prezidenti qator dolzarb masalalarga e’tibor qaratdi.
Avvalo, tashkilotning o‘rta va uzoq muddatli istiqbolga mo‘ljallangan rivojlanish ustuvor yo‘nalishlarini ilgari surish maqsadida "Iqtisodiy hamkorlikning strategik maqsadlari - 2035" konsepsiyasini qabul qilish muhimligi qayd etildi. Hujjatda an’anaviy yo‘nalishlar bilan bir qatorda innovatsiyalar, sun’iy intellekt va raqamli texnologiyalar sohalaridagi hamkorlikni mustahkamlashga alohida e’tibor qaratish zarur.
Ayniqsa, tovarlar va xizmatlar savdosini soddalashtirish, texnik va notarif to‘siqlarni bosqichma-bosqich bartaraf etish, elektron tijoratni rivojlantirish masalalari dolzarb bo‘lib qolmoqda.
Bu boradagi strategik masalalarni muhokama qilish va Savdoni soddalashtirish to‘g‘risidagi bitimni qabul qilish uchun joriy yilda Toshkent shahrida savdo vazirlarining uchrashuvini o‘tkazish taklif qilindi.
Davlatimiz rahbari qishloq xo‘jaligi mahsulotlari savdosi bo‘yicha tezkor axborot almashish va ularni to‘siqsiz yetkazib berish uchun "yashil yo‘laklar" tizimini yaratish tashabbusini ilgari surdi.
Investitsiyaviy hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqish, yanada shaffof va jozibador investitsiya muhitini shakllantirish maqsadida uzoq muddatli "Ekoinvest" dasturini qabul qilish muhimligi ta’kidlandi.
- Bu dasturning asosiy maqsadi mintaqamizdagi istiqbolli loyihalarga xususiy investorlar, banklar va xalqaro moliya institutlarini keng jalb etish, deb hisoblaymiz, - dedi O‘zbekiston yetakchisi.
Hozirgi geosiyosiy sharoitda muqobil transport yo‘laklarini shakllantirish strategik ustuvor vazifadir. Istiqbolli Transafg‘on yo‘lagiga tutashtirilishi mumkin bo‘lgan Xitoy - Qirg‘iziston - O‘zbekiston temir yo‘li loyihasi keng mintaqadagi tranzit tarmoqlarini samarali bog‘lash imkonini berishi qayd etildi.
Davlatimiz rahbari transport-logistika sohasini raqamlashtirish bo‘yicha tizimli ishlarni yo‘lga qo‘yish maqsadida Raqamli transport va bojxona idorasini tashkil etishni tezlashtirish taklifini ham ilgari surdi.
- Mintaqada yangi aviaqatnovlar yo‘nalishlarini ochish, aviakompaniyalar o‘rtasida innovatsion hamkorlik shakllarini yo‘lga qo‘yish, turizm va aviatsiya sohalari o‘rtasida marketing bo‘yicha integratsiyalashgan strategiyalarni ishlab chiqish dolzarb vazifalardan biridir, - dedi O‘zbekiston rahbari.
Shu masalalarni muhokama qilish uchun joriy yilda Samarqandda Milliy aviakompaniyalar forumini o‘tkazish taklif qilindi.
Sayyohlar oqimini ikki barobar oshirish uchun katta salohiyat borligi ko‘rsatib o‘tildi. Tashkilot doirasida turizm xizmatlarini kengaytirish bo‘yicha "yo‘l xaritasi" qabul qilinishi bunga xizmat qiladi.
Global iqlim kun tartibidagi masalalarda sa’y-harakatlarni birlashtirish muhimligini qayd etib, Prezidentimiz cho‘l hududlarida o‘rmonlar tashkil qilish va rekreatsiya zonalarini barpo etish bo‘yicha Transchegaraviy "yashil dastur" ishlab chiqish tashabbusini ilgari surdi.
O‘zbekiston yetakchisi Yuqori darajadagi qo‘mita ishini ijobiy baholab, unga kelgusi sammitga qadar IHT faoliyatini takomillashtirish bo‘yicha aniq tavsiyalar tayyorlash vazifasini topshirishni taklif qildi.
- Islohotlar hamkorligimizni yangi bosqichga olib chiqish, Tashkilotning xalqaro maydondagi obro‘-e’tibori va nufuzini yanada oshirishga xizmat qiladi, - dedi Prezident.
Davlatimiz rahbari so‘zining yakunida ushbu sammit Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti doirasidagi ko‘p qirrali amaliy hamkorlikka kuchli sur’at bag‘ishlashi va yangi bosqichni boshlab berishiga ishonch bildirdi.

The President highlights priorities of further cooperation in the framework of ECO
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev took part in the 17th summit of the Economic Cooperation Organization held on July 4 in the city of Khankendi.
The event, chaired by President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, was also attended by President of the Islamic Republic of Iran Masoud Pezeshkian, President of the Kyrgyz Republic Sadyr Japarov, President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon, President of the Republic of Türkiye Recep Tayyip Erdoğan, Prime Minister of the Islamic Republic of Pakistan Shahbaz Sharif, Prime Minister of the Republic of Kazakhstan Olzhas Bektenov, deputy chairman of the Cabinet of Ministers and Minister of Foreign Affairs of Turkmenistan Rashid Meredov, acting deputy Prime Minister of Afghanistan Mullah Abdul Ghani Baradar, ECO Secretary General Asad Majid Khan, as well as heads of delegations from several other countries and regional organizations.
Prospects for the further development of multifaceted cooperation within the ECO framework were reviewed, an exchange of views on pressing international and regional issues took place.
At the beginning of his speech, the President of Uzbekistan highlighted contemporary challenges to security and sustainable development.
The Uzbek leader once again emphasized the importance of resolving conflicts and disputes through diplomacy and constructive dialogue.
It was emphasized that achieving peace and stability in the Middle East is impossible without a just resolution of the Palestinian-Israeli conflict.
Turning to the meeting’s agenda, the President of Uzbekistan drew attention to a number of pressing issues.
First, in order to advance the Organization’s development priorities in the medium- and long-term perspective, the importance of adopting the concept “Strategic goals of economic partnership – 2035” was highlighted. In this document, along with traditional areas of cooperation, special attention should be given to strengthening collaboration in the fields of innovation, artificial intelligence and digital technologies.
Issues such as the simplification of trade in goods and services, the gradual elimination of technical and non-tariff barriers, and the development of e-commerce remain particularly relevant.
To discuss strategic issues in this field and to adopt the Agreement on trade facilitation, it was proposed to hold a meeting of trade ministers in Tashkent this year.
The Head of State also initiated the creation of a “green corridors” system for the prompt exchange of information on agricultural trade and the unhindered supply of such products.
The importance of adopting a long-term “EcoInvest” program was emphasized, aimed at elevating investment cooperation to a new level and creating a more transparent and attractive investment environment.
- The main goal of the program should be the broad involvement of private investors, banks and international financial institutions in promising projects in our region, - stressed the President of Uzbekistan.
In the current geopolitical environment, a strategic priority was identified as the development of alternative transport corridors. It was noted that the China–Kyrgyzstan–Uzbekistan railway project, which could be linked with the prospective Trans-Afghan corridor in the future, would allow for the efficient integration of transit networks across the wider region.
The Head of our State also proposed to accelerate the creation of a Digital Transport and Customs Agency to establish a systematic approach on the digitalization of the transport and logistics sector.
- Our current objectives include launching new air routes in the region, introducing innovative formats of cooperation between airlines, and developing integrated marketing strategies in the fields of tourism and aviation, - stated the President of Uzbekistan.
To discuss these issues, it was proposed to organize a forum of national airlines in Samarkand later this year.
The significant potential to double the tourist flow was highlighted. Achieving this goal will be facilitated by the adoption of a “roadmap” for expanding tourism services within the Organization.
Underscoring the importance of joining efforts in addressing the global climate agenda, the President initiated the development of a transboundary “green program” focused on creating forests and recreational zones in desert areas.
While positively assessing the work of the High-level committee, the Leader of Uzbekistan proposed that it could tasked with preparing concrete recommendations to improve the ECO’s activities ahead of the next summit.
- Reforms will help develop our cooperation on a new level, further strengthening the authority of the Organization on the international arena, - said the President.
In conclusion of his address, the Head of our state expressed confidence that the current summit will give a major impetus and open a new stage in the multifaceted practical cooperation in the framework of the Economic Cooperation Organization.