O‘zbekiston Prezidenti IHT doirasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlarini qayd etdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 4-iyul kuni Xonkendi shahrida Iqtisodiy hamkorlik tashkilotining 17-sammitida ishtirok etdi.
Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev raisligida o‘tgan tadbirda Eron Islom Respublikasi Prezidenti Mas’ud Pezeshkiyon, Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov, Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon, Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘an, Pokiston Islom Respublikasi Bosh vaziri Shahboz Sharif, Qozog‘iston Respublikasi Bosh vaziri Oljas Bektenov, Turkmaniston Vazirlar Mahkamasi Raisining o‘rinbosari - tashqi ishlar vaziri Rashid Meredov, Afg‘oniston Bosh vaziri o‘rinbosari vazifasini bajaruvchi Mulla Abdul G‘ani Barodar, IHT bosh kotibi Asad Majid Xon hamda boshqa qator davlatlar va mintaqaviy tashkilotlar delegatsiyalari rahbarlari qatnashdi.
IHT doirasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni yanada rivojlantirish istiqbollari ko‘rib chiqildi, dolzarb xalqaro va mintaqaviy muammolar yuzasidan fikr almashildi.
Davlatimiz rahbari so‘zining avvalida xavfsizlik va barqaror taraqqiyotga tahdid solayotgan xavf-xatarlarni qayd etdi.
O‘zbekiston yetakchisi mojaro va nizolarni diplomatiya va konstruktiv muzokaralar yo‘li bilan hal etish muhim ekanini yana bir bor ta’kidladi.
Shu bilan birga, Falastin-Isroil ziddiyatini adolatli hal etmasdan turib, Yaqin Sharqda tinchlik va barqarorlikka erishib bo‘lmasligi ta’kidlandi.
Yig‘ilish kun tartibiga o‘tar ekan, O‘zbekiston Prezidenti qator dolzarb masalalarga e’tibor qaratdi.
Avvalo, tashkilotning o‘rta va uzoq muddatli istiqbolga mo‘ljallangan rivojlanish ustuvor yo‘nalishlarini ilgari surish maqsadida "Iqtisodiy hamkorlikning strategik maqsadlari - 2035" konsepsiyasini qabul qilish muhimligi qayd etildi. Hujjatda an’anaviy yo‘nalishlar bilan bir qatorda innovatsiyalar, sun’iy intellekt va raqamli texnologiyalar sohalaridagi hamkorlikni mustahkamlashga alohida e’tibor qaratish zarur.
Ayniqsa, tovarlar va xizmatlar savdosini soddalashtirish, texnik va notarif to‘siqlarni bosqichma-bosqich bartaraf etish, elektron tijoratni rivojlantirish masalalari dolzarb bo‘lib qolmoqda.
Bu boradagi strategik masalalarni muhokama qilish va Savdoni soddalashtirish to‘g‘risidagi bitimni qabul qilish uchun joriy yilda Toshkent shahrida savdo vazirlarining uchrashuvini o‘tkazish taklif qilindi.
Davlatimiz rahbari qishloq xo‘jaligi mahsulotlari savdosi bo‘yicha tezkor axborot almashish va ularni to‘siqsiz yetkazib berish uchun "yashil yo‘laklar" tizimini yaratish tashabbusini ilgari surdi.
Investitsiyaviy hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqish, yanada shaffof va jozibador investitsiya muhitini shakllantirish maqsadida uzoq muddatli "Ekoinvest" dasturini qabul qilish muhimligi ta’kidlandi.
- Bu dasturning asosiy maqsadi mintaqamizdagi istiqbolli loyihalarga xususiy investorlar, banklar va xalqaro moliya institutlarini keng jalb etish, deb hisoblaymiz, - dedi O‘zbekiston yetakchisi.
Hozirgi geosiyosiy sharoitda muqobil transport yo‘laklarini shakllantirish strategik ustuvor vazifadir. Istiqbolli Transafg‘on yo‘lagiga tutashtirilishi mumkin bo‘lgan Xitoy - Qirg‘iziston - O‘zbekiston temir yo‘li loyihasi keng mintaqadagi tranzit tarmoqlarini samarali bog‘lash imkonini berishi qayd etildi.
Davlatimiz rahbari transport-logistika sohasini raqamlashtirish bo‘yicha tizimli ishlarni yo‘lga qo‘yish maqsadida Raqamli transport va bojxona idorasini tashkil etishni tezlashtirish taklifini ham ilgari surdi.
- Mintaqada yangi aviaqatnovlar yo‘nalishlarini ochish, aviakompaniyalar o‘rtasida innovatsion hamkorlik shakllarini yo‘lga qo‘yish, turizm va aviatsiya sohalari o‘rtasida marketing bo‘yicha integratsiyalashgan strategiyalarni ishlab chiqish dolzarb vazifalardan biridir, - dedi O‘zbekiston rahbari.
Shu masalalarni muhokama qilish uchun joriy yilda Samarqandda Milliy aviakompaniyalar forumini o‘tkazish taklif qilindi.
Sayyohlar oqimini ikki barobar oshirish uchun katta salohiyat borligi ko‘rsatib o‘tildi. Tashkilot doirasida turizm xizmatlarini kengaytirish bo‘yicha "yo‘l xaritasi" qabul qilinishi bunga xizmat qiladi.
Global iqlim kun tartibidagi masalalarda sa’y-harakatlarni birlashtirish muhimligini qayd etib, Prezidentimiz cho‘l hududlarida o‘rmonlar tashkil qilish va rekreatsiya zonalarini barpo etish bo‘yicha Transchegaraviy "yashil dastur" ishlab chiqish tashabbusini ilgari surdi.
O‘zbekiston yetakchisi Yuqori darajadagi qo‘mita ishini ijobiy baholab, unga kelgusi sammitga qadar IHT faoliyatini takomillashtirish bo‘yicha aniq tavsiyalar tayyorlash vazifasini topshirishni taklif qildi.
- Islohotlar hamkorligimizni yangi bosqichga olib chiqish, Tashkilotning xalqaro maydondagi obro‘-e’tibori va nufuzini yanada oshirishga xizmat qiladi, - dedi Prezident.
Davlatimiz rahbari so‘zining yakunida ushbu sammit Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti doirasidagi ko‘p qirrali amaliy hamkorlikka kuchli sur’at bag‘ishlashi va yangi bosqichni boshlab berishiga ishonch bildirdi.

Президент Узбекистана обозначил приоритеты дальнейшего развития сотрудничества в рамках ОЭС
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 4 июля принял участие в 17-м саммите Организации экономического сотрудничества в городе Ханкенди.
В мероприятии, прошедшем под председательством Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, также участвовали Президент Исламской Республики Иран Масуд Пезешкиан, Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров, Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон, Президент Турецкой Республики Реджеп Тайип Эрдоган, Премьер-министр Исламской Республики Пакистан Шахбаз Шариф, Премьер-министр Республики Казахстан Олжас Бектенов, заместитель председателя Кабинета Министров – министр иностранных дел Туркменистана Рашид Мередов, исполняющий обязанности заместителя Премьер-министра Афганистана Мулла Абдул Гани Барадар, генеральный секретарь ОЭС Асад Маджид Хан, а также руководители делегаций ряда других государств и региональных организаций.
Были рассмотрены перспективы дальнейшего развития многопланового сотрудничества в рамках ОЭС, состоялся обмен мнениями по актуальным международным и региональным проблемам.
В начале своего выступления Президент Узбекистана отметил современные вызовы безопасности и устойчивому развитию.
Лидер Узбекистана еще раз подчеркнул важность разрешения конфликтов и споров посредством дипломатии и конструктивных переговоров.
При этом подчеркнуто, что достижение мира и стабильности на Ближнем Востоке невозможно без справедливого разрешения палестино-израильского конфликта.
Переходя к повестке дня заседания, Президент Узбекистана обратил внимание на ряд актуальных вопросов.
Прежде всего, в целях продвижения приоритетов развития Организации на среднесрочную и долгосрочную перспективу отмечена важность принятия концепции «Стратегические цели экономического партнерства – 2035». В документе наряду с традиционными направлениями взаимодействия следует уделить особое внимание укреплению сотрудничества в сферах инноваций, искусственного интеллекта и цифровых технологий.
Особенно актуальными остаются вопросы упрощения торговли товарами и услугами, поэтапного устранения технических и нетарифных барьеров, развитие электронной коммерции.
Для обсуждения стратегических вопросов в этом направлении и принятия Соглашения об упрощении торговли предложено провести в этом году в Ташкенте встречу министров торговли.
Глава государства также инициировал создание системы «зеленых коридоров» для оперативного обмена информацией о торговле сельскохозяйственной продукцией и ее беспрепятственной поставки.
Указано на важность принятия долгосрочной программы «Экоинвест» для вывода на новый уровень инвестиционного сотрудничества, формирования более прозрачной и привлекательной инвестиционной среды.
– Главной целью программы должно стать широкое привлечение частных инвесторов, банков и международных финансовых институтов к перспективным проектам в нашем регионе, – подчеркнул лидер Узбекистана.
Стратегическим приоритетом в нынешних геополитических условиях обозначено формирование альтернативных транспортных коридоров. Отмечено, что проект железной дороги Китай – Кыргызстан – Узбекистан, который в будущем может быть сопряжен с перспективным Трансафганским коридором, позволит эффективно соединить транзитные сети в обширном регионе.
Глава нашего государства также предложил ускорить создание Цифрового транспортного и таможенного ведомства в целях налаживания системной работы по цифровизации транспортно-логистической сферы.
– Нашими актуальными задачами являются открытие новых авиамаршрутов в регионе, внедрение инновационных форматов сотрудничества между авиакомпаниями, разработка интегрированных маркетинговых стратегий в сферах туризма и авиации, – заявил глава Узбекистана.
В целях обсуждения этих вопросов предложено организовать в этом году в Самарканде форум национальных авиакомпаний.
Указано на наличие большого потенциала для удвоения туристического потока. Достижению этой цели будет способствовать принятие «дорожной карты» по расширению туристических услуг в рамках Организации.
Отмечая важность объединения усилий в вопросах глобальной климатической повестки, Президент инициировал разработку трансграничной «зеленой программы» по созданию лесов и рекреационных зон на пустынных территориях.
Положительно оценивая работу Комитета высокого уровня, лидер Узбекистана предложил поручить подготовить до следующего саммита конкретные рекомендации по совершенствованию деятельности ОЭС.
– Реформы послужат развитию нашего сотрудничества на новом уровне, дальнейшему укреплению авторитета Организации на международной арене, – отметил Президент.
В завершение своего выступления глава нашего государства выразил уверенность, что нынешний саммит придаст мощный импульс и откроет новый этап в многогранном практическом сотрудничестве в рамках Организации экономического сотрудничества.