Davlat mukofotlari – yoshlarga e’tibor va ishonch belgisi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 28-iyundagi farmon va qaroriga muvofiq, yosh avlodni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, ularning davlat va jamiyat hayotidagi faolligini oshirish maqsadida bir guruh ilg‘or yigit-qizlar “Kelajak bunyodkori” medali hamda “Mard o‘g‘lon” davlat mukofoti bilan taqdirlangan edi.
30-iyun – Yoshlar kunida Toshkentdagi Xalqaro kongress markazida ana shu mukofotlarni topshirish marosimi bo‘ldi.
Davlatimiz rahbari so‘zining avvalida yigit-qizlarni Yoshlar kuni bilan tabrikladi. Bolalarni yuqori darajada o‘qitish, xorijiy universitetlarga tayyorlash, yoshlarning startap va tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash, bandligini ta’minlash bo‘yicha muhim tashabbuslarni ilgari surdi. Uchrashuvda yoshlar bilan ochiq muloqot bo‘ldi.
Shundan so‘ng Prezident Shavkat Mirziyoyev yoshlarga davlat mukofotlarini topshirdi.
– Yoshlikdagi harakat bu – kelajakdagi yutuq degani. Yoshlikda orttirilgan do‘st – bir umrlik hamkor, tayanch va suyanch degani. Hech qachon unutmang, farzandlari bilimli, sog‘lom, mard va jasur, doimo oldinga intilib yashaydigan xalq va davlatning kelajagi albatta yorug‘ bo‘ladi. Men butun O‘zbekiston yoshlari ana shunday fazilatlar egasi bo‘lishini tilayman, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Mukofotlanganlar davlatimiz tomonidan yoshlarga yaratilayotgan imkoniyatlar uchun samimiy minnatdorlik bildirdi, kelgusida yanada katta natijalarga erishib, xalqimiz ishonchini oqlashini ta’kidlashdi.

State awards – a sign of attention and trust in the youth
In accordance with the order and decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated June 28 with an aim to comprehensively support young generation and increase its activity in the state and public life, a group of outstanding young men and women received “Kelajak bunyodkori” medals and “Mard uglon” state awards.
On June 30 on Youth Day, a ceremony of awarding these honors took place in the International congress-center in Tashkent.
In the beginning of his address, the Head of State congratulated the young people with the holiday. He put forward important initiatives on quality education of children, preparation for enrolling in foreign universities, support of startups and initiatives of youth, as well as ensuring employment. During the meeting an open dialogue was held with young people.
Later President Shavkat Mirziyoyev personally awarded state honors to the youth.
- Actions during youth – key to success in the future. A friend acquired in youth – a partner and support during lifetime. Never forget: people and state whose children are educated, healthy, courageous and ambitious, will certainly have a bright future. I wish that all youth of Uzbekistan has such qualities, - said Shavkat Mirziyoyev.
The awarded expressed sincere gratitude to the opportunities created by the state and emphasized their readiness to achieve great success and justify the trust of the people.
The event was attended by the representatives of state and public organizations, intelligence and parents.