Davlat mukofotlari – yoshlarga e’tibor va ishonch belgisi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 28-iyundagi farmon va qaroriga muvofiq, yosh avlodni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, ularning davlat va jamiyat hayotidagi faolligini oshirish maqsadida bir guruh ilg‘or yigit-qizlar “Kelajak bunyodkori” medali hamda “Mard o‘g‘lon” davlat mukofoti bilan taqdirlangan edi.
30-iyun – Yoshlar kunida Toshkentdagi Xalqaro kongress markazida ana shu mukofotlarni topshirish marosimi bo‘ldi.
Davlatimiz rahbari so‘zining avvalida yigit-qizlarni Yoshlar kuni bilan tabrikladi. Bolalarni yuqori darajada o‘qitish, xorijiy universitetlarga tayyorlash, yoshlarning startap va tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash, bandligini ta’minlash bo‘yicha muhim tashabbuslarni ilgari surdi. Uchrashuvda yoshlar bilan ochiq muloqot bo‘ldi.
Shundan so‘ng Prezident Shavkat Mirziyoyev yoshlarga davlat mukofotlarini topshirdi.
– Yoshlikdagi harakat bu – kelajakdagi yutuq degani. Yoshlikda orttirilgan do‘st – bir umrlik hamkor, tayanch va suyanch degani. Hech qachon unutmang, farzandlari bilimli, sog‘lom, mard va jasur, doimo oldinga intilib yashaydigan xalq va davlatning kelajagi albatta yorug‘ bo‘ladi. Men butun O‘zbekiston yoshlari ana shunday fazilatlar egasi bo‘lishini tilayman, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Mukofotlanganlar davlatimiz tomonidan yoshlarga yaratilayotgan imkoniyatlar uchun samimiy minnatdorlik bildirdi, kelgusida yanada katta natijalarga erishib, xalqimiz ishonchini oqlashini ta’kidlashdi.

Государственные награды — знак внимания и доверия молодежи
В соответствии с указом и постановлением Президента Республики Узбекистан от 28 июня в целях всесторонней поддержки молодого поколения и повышения его активности в государственной и общественной жизни, группа передовых юношей и девушек была удостоена медали «Келажак бунёдкори» и государственной премии «Мард ўғлон».
30 июня, в День молодежи, в Международном конгресс-центре в Ташкенте состоялась церемония вручения этих наград.
В начале своего выступления глава государства поздравил юношей и девушек с праздником. Он выдвинул важные инициативы по качественному обучению детей, подготовке к поступлению в зарубежные университеты, поддержке стартапов и инициатив молодежи, а также обеспечению занятости. Во время встречи состоялся открытый диалог с молодыми людьми.
Затем Президент Шавкат Мирзиёев лично вручил государственные награды молодежи.
– Действие в молодости — залог успеха в будущем. Друг, приобретенный в юности, — это партнер и опора на всю жизнь. Никогда не забывайте: народ и государство, чьи дети образованные, здоровые, смелые и целеустремленные, обязательно будут иметь светлое будущее. Я желаю, чтобы вся молодежь Узбекистана обладала именно такими качествами, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Награжденные выразили искреннюю благодарность за созданные государством возможности и подчеркнули свою решимость добиться еще больших успехов и оправдать доверие народа.
В мероприятии приняли участие представители государственных и общественных организаций, интеллигенции и родители.