O‘zbekiston Prezidenti Yevropa biznesi bilan hamkorlikni kengaytirish istiqbollarini muhokama qildi
Toshkent xalqaro investitsiya forumi va Xorijiy investorlar kengashi majlisi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev "Standard Chartered", "International Hospitals Group", "LVMH", "Airbus" kabi Yevropaning qator yetakchi kompaniyalari rahbarlarini qabul qildi.
Davlatimiz rahbari forumda Yevropa davlatlaridan ishtirokchilar sonining ko‘paygani tomonlar iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni kengaytirishdan manfaatdor ekanidan dalolatligini ta’kidladi.
Yevropa mamlakatlari bilan tovar ayirboshlash hajmi, qo‘shma korxonalar soni va investitsiyalar portfeli ko‘payib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Faol madaniy-gumanitar, ta’lim va turizm almashinuvlari yo‘lga qo‘yilgan.
"Standard Chartered" kompaniyasi rahbari Saif Malik bilan kichik biznes va infratuzilma loyihalarini moliyalashtirish, shuningdek, O‘zbekiston banklari tomonidan yangi kredit liniyalarini o‘zlashtirish bo‘yicha sheriklikni kengaytirish istiqbollari ko‘rib chiqildi.
“International Hospitals Group” boshqaruvi raisi Chester King bilan klinika qurish rejalari, shuningdek, O‘zbekistondagi ko‘p tarmoqli tibbiyot markazlarini davlat-xususiy sheriklik asosida boshqarish masalalari muhokama qilindi.
Toshkent-sitida “LVMH” flagman do‘konini ochishni tezlashtirish muhimligi qayd etildi. Shuningdek, O‘zbekistondagi ipak va tabiiy xomashyo ishlab chiqaruvchilarni kompaniyaning ta’minot zanjiriga kiritish imkoniyatlari muhokama qilindi.
“Airbus” kompaniyasining Yevropadagi prezidenti Yoxan Pelise bilan suhbatda aviatsiya sohasidagi sheriklikni kengaytirish istiqbollariga alohida e’tibor qaratildi. Uzoq muddatli Hamkorlik dasturini qabul qilish muhimligi ta’kidlandi.
Yevropa kompaniyalari rahbarlari O‘zbekiston Prezidentiga samimiy qabul va mamlakatimizda xorijiy investorlar uchun yaratilgan qulay sharoitlar uchun minnatdorlik bildirdi. Iqtisodiyotning ustuvor tarmoqlarida muhim loyiha va dasturlarni amalga oshirishda bundan buyon ham ishtirok etishga tayyorligini bildirdi.

Президент Узбекистана обсудил перспективы расширения сотрудничества с европейским бизнесом
В рамках Ташкентского международного инвестиционного форума и заседания Совета иностранных инвесторов Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял руководителей ряда ведущих компаний Европы, таких как Standard Chartered, International Hospitals Group, LVMH, Airbus.
Глава нашего государства подчеркнул, что увеличение числа участников форума из европейских государств свидетельствует о взаимном интересе сторон к расширению экономического и инвестиционного сотрудничества.
С удовлетворением отмечен рост объемов товарооборота, числа совместных предприятий и портфеля инвестиций со странами Европы. Налажены активные культурно-гуманитарные, образовательные и туристические обмены.
С главой компании Standard Chartered Саифом Маликом рассмотрены перспективы расширения партнерства в финансировании малого бизнеса и инфраструктурных проектов, а также освоения новых кредитных линий банками Узбекистана.
С председателем правления International Hospitals Group Честером Кингом обсуждены планы по строительству клиники, а также вопросы управления многопрофильными медицинскими центрами Узбекистана на основе государственно-частного партнерства.
Отмечена важность ускорения открытия флагманского магазина LVMH в Ташкент-cити. Обсуждены также возможности включения узбекских производителей шелка и натуральных ингредиентов в цепочки поставок компании.
В беседе с президентом компании Airbus по Европе Йоханом Пелисье особое внимание уделено перспективам расширения партнерства в сфере авиации. Подчеркнута важность принятия долгосрочной Программы сотрудничества.
Руководители европейских компаний поблагодарили Президента Узбекистана за теплый прием и благоприятные условия для иностранных инвесторов в нашей стране. Выражена готовность и далее участвовать в реализации важных проектов и программ в приоритетных отраслях экономики.