O‘zbekiston Prezidenti Yevropa biznesi bilan hamkorlikni kengaytirish istiqbollarini muhokama qildi
Toshkent xalqaro investitsiya forumi va Xorijiy investorlar kengashi majlisi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev "Standard Chartered", "International Hospitals Group", "LVMH", "Airbus" kabi Yevropaning qator yetakchi kompaniyalari rahbarlarini qabul qildi.
Davlatimiz rahbari forumda Yevropa davlatlaridan ishtirokchilar sonining ko‘paygani tomonlar iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni kengaytirishdan manfaatdor ekanidan dalolatligini ta’kidladi.
Yevropa mamlakatlari bilan tovar ayirboshlash hajmi, qo‘shma korxonalar soni va investitsiyalar portfeli ko‘payib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Faol madaniy-gumanitar, ta’lim va turizm almashinuvlari yo‘lga qo‘yilgan.
"Standard Chartered" kompaniyasi rahbari Saif Malik bilan kichik biznes va infratuzilma loyihalarini moliyalashtirish, shuningdek, O‘zbekiston banklari tomonidan yangi kredit liniyalarini o‘zlashtirish bo‘yicha sheriklikni kengaytirish istiqbollari ko‘rib chiqildi.
“International Hospitals Group” boshqaruvi raisi Chester King bilan klinika qurish rejalari, shuningdek, O‘zbekistondagi ko‘p tarmoqli tibbiyot markazlarini davlat-xususiy sheriklik asosida boshqarish masalalari muhokama qilindi.
Toshkent-sitida “LVMH” flagman do‘konini ochishni tezlashtirish muhimligi qayd etildi. Shuningdek, O‘zbekistondagi ipak va tabiiy xomashyo ishlab chiqaruvchilarni kompaniyaning ta’minot zanjiriga kiritish imkoniyatlari muhokama qilindi.
“Airbus” kompaniyasining Yevropadagi prezidenti Yoxan Pelise bilan suhbatda aviatsiya sohasidagi sheriklikni kengaytirish istiqbollariga alohida e’tibor qaratildi. Uzoq muddatli Hamkorlik dasturini qabul qilish muhimligi ta’kidlandi.
Yevropa kompaniyalari rahbarlari O‘zbekiston Prezidentiga samimiy qabul va mamlakatimizda xorijiy investorlar uchun yaratilgan qulay sharoitlar uchun minnatdorlik bildirdi. Iqtisodiyotning ustuvor tarmoqlarida muhim loyiha va dasturlarni amalga oshirishda bundan buyon ham ishtirok etishga tayyorligini bildirdi.

President of Uzbekistan discusses prospects for expanding cooperation with European businesses
As part of the Tashkent International Investment Forum and the meeting of the Foreign Investors Council, the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, received executives of several leading European companies, including Standard Chartered, International Hospitals Group, LVMH, and Airbus.
The Head of State emphasized that the growing number of forum participants from European countries reflects the mutual interest in expanding economic and investment cooperation.
The growth in trade volume, the number of joint ventures, and the investment portfolio with European countries were noted with satisfaction. Active cultural, humanitarian, educational, and tourism exchanges have also been established.
At the meeting with Saif Malik, CEO of Standard Chartered, prospects were discussed for expanding partnership in financing small businesses and infrastructure projects, and introducing new credit lines through Uzbekistan’s banks.
Plans for constructing a clinic and issues related to managing multidisciplinary medical centers in Uzbekistan under public-private partnership arrangements were discussed with Chester King, Chairman of International Hospitals Group.
The importance of expediting the opening of the LVMH flagship store in Tashkent City was noted. Discussions also addressed the potential integration of Uzbek silk and natural ingredients producers into the company’s supply chains.
In a meeting with Johan Pelissier, President of Airbus for Europe, special attention was given to prospects for expanding cooperation in the aviation sector. The importance of adopting a long-term cooperation program was emphasized.
The European company executives expressed their gratitude to the President of Uzbekistan for the warm welcome and the favorable conditions provided to foreign investors. They also affirmed their readiness to continue participating in the implementation of key projects and programs in priority sectors of the economy.